2021

POSIEDZENIE ZARZĄDU 
28 grudnia 2021 – o godzinie 18:00 odbyło się V posiedzenie Zarządu w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie. Spotkaniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży, podjęto uchwały na nowy 2022 rok w tym na organizację Walnego Zebrania Sprawozdawczego i „Balu Strażackiego”.
W zebraniu ponadto uczestniczyli: Przewodniczący  Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski oraz Kierownik Zespołu Sceniczno – Wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek.
Podczas spotkania Prezes OSP podziękował wszystkim za pracę w mijającym Roku na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie – wspólnie zaśpiewano kolędę, podzielono się opłatkiem i wszyscy zasiedli do kolacji.
—————————————————————————————————————————————–
 103-ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 
27 grudnia 2021 – obchodziliśmy po raz pierwszy jako święto Państwowe Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w godzinach porannych Prezes OSP Zbigniew Serbiak wraz z delegacją: Sołtysów: Marii Doczekalskiej – Sołectwo Czermin, Andrzeja Szymczaka – Sołectwo Broniszewice, Eweliny Fajki – Sołectwo Strzydzew, Żanety Krysińskiej – Sołectwo Wieczyn, Krzysztofa Zawady – Sołectwo Żegocin oraz z panią Zofią Straszewską – Kierownik Gminnej Biblioteki w Czerminie i panią Renatą Półtorak – Kierownik Ośrodka Kultury w Czerminie zapalili i złożyli znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich, które znajdują się na 6 cmentarzach na terenie gminy Czermin.
O godzinie 16:40 została włączona syrena alarmowa i zapalone znicze na Obelisku upamiętniającym czermińskich strażaków, wśród których również byli Powstańcy Wielkopolscy. Ceremoniału dokonał Prezes OSP Zbigniew Serbiak, którego dziadek Franciszek Serbiak był Powstańcem Wielkopolskim.
Chwała Bohaterom!
———————————————————————————————————————————————–
„ORLEN DLA STRAŻAKÓW”
Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie otrzymała darowiznę ze środków Fundacji ORLEN w programie „ORLEN dla Strażaków”, którego celem jest wspieranie strażaków z państwowych oraz ochotniczych jednostek straży pożarnej.
Dofinansowanie ze środków Fundacji ORLEN to 4.000 zł , które zostało przeznaczone na zakup defibrylatora AED do przeprowadzania reanimacji.
Dziękujemy Darczyńcy, który przyczynił się do zwiększenia bezpieczeństwa w Naszej miejscowości oraz podczas działań ratowniczych.

Fundacja Orlen logotyp

—————————————————————————————————————————————–
V ZJAZD ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZOSP RP 
17 grudnia 2021 – w sali Ośrodka Kultury w Czerminie odbył się V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie, którego gospodarzem była Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie.  Zjazd kończył 5-letnią kadencję dotychczasowych władz OSP powiatu pleszewskiego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele i delegaci z sześciu Oddziałów Gminnych Związku OSP RP  oraz zaproszeni goście.

Skład nowego Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pleszewie:

Zbigniew Serbiak (Oddział Gminny w Czerminie) – prezes

Waldemar Melerowicz (Oddział Gminny w Gołuchowie) – wiceprezes

Dorota Gorzaniak (Oddział Miejsko-Gminny w Pleszewie) – sekretarz

Hieronim Rybczyński (Oddział Miejsko-Gminny w Dobrzycy) – skarbnik

Marek Heronimczak (Oddział Miejsko-Gminny w Choczu) – członek Prezydium Zarządu

Józef Gmyrek (Oddział Gminny w Gizałkach) – członek Prezydium Zarządu

Roland Egiert (Komendant Powiatowy PSP w Pleszewie) – członek Prezydium Zarządu

Krzysztof Zawada (kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w Starostwie Powiatowym w Pleszewie) – członek Prezydium Zarządu

Waldemar Barański (Oddział Miejsko-Gminny w Pleszewie) – członek Zarządu

Damian Drążek (Oddział Miejsko-Gminny w Choczu) – członek Zarządu

Józef Libert (Oddział Gminny w Czerminie) – członek Zarządu

Robert Łoza (Oddział Gminny w Gizałkach) – członek Zarządu

Radosław Pawlaczyk (Oddział Miejsko-Gminny w Dobrzycy) – członek Zarządu

Sławomir Spychaj (Oddział Gminny w Czerminie) – członek Zarządu

Kazimierz Wajda (Oddział Miejsko-Gminny w Dobrzycy) – członek Zarządu

Leszek Zdunek (Oddział Gminny w Gołuchowie) – członek Zarządu

Skład komisji rewizyjnej:

Jacek Dobrzyński (Oddział Gminny w Gołuchowie)

Stefan Jurdziak (Oddział Miejsko-Gminny w Pleszewie)

Lidia Matecka (Oddział Gminny w Gizałkach)

Na koniec spotkania zaśpiewały dziewczęta z Zespołu Sceniczno – Wokalnego „Ognista Drużyna” działającego przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie.
fotografia: pleszewnaszemiasto.pl
———————————————————————————————————————————————–
ODWIEDZINY Z PIERNIKAMI 
13 grudnia 2021 roku –  Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza wręczyła własnoręcznie upieczone pierniki członkom „Klubu Seniora”, który działa przy Ośrodku Kultury w Czerminie na czele z Kierownik Ośrodka Kultury w Czerminie panią Renatą Półtorak. Seniorzy bardzo miło przyjęli młodzież i zaprosili wszystkich do stołu na słodki poczęstunek. W ramach podziękowania przy akompaniamencie pana Gerarda Studzińskiego nestorzy zaśpiewali kilka piosenek biesiadnych oraz zaprosili strażaków do wspólnego odśpiewania kolędy „Od serca do ucha”.
Następnie udali się do Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerminie wręczając pierniki pensjonariuszom, a przy tym życząc Zdrowych Wesołych Świąt Bożego Narodzenia. W ramach podziękowania młodzież otrzymała ozdoby świąteczne.
———————————————————————————————————————————————–
KALENDARZE STRAŻACKIE 
12 grudnia 2021–  członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej przy dużym wsparciu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Czerminie zbierali datki na cele statutowe OSP w zamian za to, darczyńcę obdarowali kalendarzem strażackim.
Zebrane darowizny zostaną przekazane na zakup sprzętu do działań ratowniczo – gaśniczych oraz na rozwój Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W tym roku na kalendarzu znajduje się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która uczestniczyła w 100-leciu Związku OSP RP w Warszawie.
Wszystkim mieszkańcom wsi: Żale, Wola Duchowna, Skrzypnia, Psienie Ostrów, Mamoty, Czermin, którzy wsparli naszą działalność… Bardzo Dziękujemy.
———————————————————————————————————————————————–
 STRAŻACKIE MIKOŁAJKI
11 grudnia 2021 roku – odbyły się Mikołajki strażackie w sali Ośrodka Kultury w Czerminie. Nie zabrakło Mikołaja z prezentami, wspólnych zabaw, śpiewania kolęd i pastorałek i rozmów o Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej… życząc sobie na Nowy Rok owocnej działalności.
———————————————————————————————————————————————–
PIECZENIE PIERNIKÓW 
4 grudnia 2021 roku – młodzież spotkała się na wspólnym pieczeniu pierników. Była to pełna niespodzianek lekcja podczas której poznali jak wykonuje się pierniki i jak smakują 🙂 Młodzież mogła własnoręcznie wgnieść ciasto, wycinać kształty pierników i udekorować według swojego upodobania piernika.
Dziękujemy pani Alicji Jackowskiej z Koła Gospodyń Wiejskich w Czerminie za udostepnienie kuchni.
———————————————————————————————————————————————–
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
W wyniku tragicznego wypadku do którego doszło 2 grudnia 2021 roku nad ranem w miejscowości Czernikowo, w powiecie toruńskim, w województwie kujawsko-pomorskim, jadąc do pożaru życie straciła druhna Ewelina i druh Zdzisław w zawiązku z ogromna tragedią na czermińskim obelisku upamiętniającym strażaków zostały zapalone znicze, tym samym jednocząc się w żałobie ze strażakami z OSP Czernikowo.
Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie składa wyrazy głębokiego współczucia rodzinie zmarłych.
———————————————————————————————————————————————–
NOWI DOWÓDCY 
15 – 30 listopada 2021 – w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie zostało przeprowadzone szkolenie kierujących działaniem ratowniczym dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych – kurs dowódców.
Z naszej straży szkolenie ukończyli druhowie: Dominik Kubiak i Tobiasz Marciniak. Gratulujemy.
———————————————————————————————————————————————-
 POWALONY KONAR DRZEWA
29 listopada 2021– o godzinie 7:55 syrena zaalarmowała strażaków do wyjazdu do miejscowości Wieczyn w celu usunięcia konaru, który leżał na zakręcie drogi powiatowej i stwarzał niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego. W 40-sto minutowej akcji udział brało 5 strażaków.
———————————————————————————————————————————————–
PRZĄDKI ŚWIĄTECZNE 
28 listopada 2021– Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza porządkowała świetlicę strażacką oraz Obelisk.
Młodzi adepci przygotowali wianek świąteczny, ubrali choinkę i stroiki  oraz własnoręcznie przygotowali ozdoby świąteczne z papieru, serwetek dekoracyjnych, świerku, bombek.
———————————————————————————————————————————————–
 100 – LECIE ZWIĄZKU OSP RP 
19 listopada 2021 –  odbył się  jubileusz 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w restauracji „Bax” w Pleszewie. Podczas uroczystości wręczono medale i odznaczenia, przedstawiono rys historyczny Związku OSP RP i odbyła się promocja książki pn.: „Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Powiat Pleszewski 1921-2021″, której jednej ze współautorów była druhna Natalia Serbiak – Skarbnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Nie zabrakło również pocztu sztandarowego Związku OSP RP w Pleszewie, którego dowódcą był druh Karol Sosnowski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej OSP w Czerminie.

Wydarzenie piękną grą uświetniła Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Choczu z kapelmistrzem Włodzimierzem Mrozińskim na czele. Strażacy mogli również podziwiać na wystawie eksponaty pochodzące ze zbiorów Leszka Rajsa.

———————————————————————————————————————————————–
KONTROLA GOTOWOŚCI BOJOWEJ 

19 listopada 2021 – około godziny 08:51 odbyła się kontrola gotowości bojowej wraz ze sprawdzeniem sprzętu oraz czystości i porządku w strażnicy OSP Czermin. Kontrolę przeprowadzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie: zastępca dowódcy JRG kpt. Dariusz Juszczak oraz  st. sekc. Mateusz Grabarek w obecności Sekretarza Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie pani Eweliny Matołki. Strażacy musieli wykonać zadanie ratowniczo – gaśnicze ” ugaszenie pożar budynku w którym znajdowała się jedna osoba”.

———————————————————————————————————————————————–

ZEBRANIE MDP
15 listopada 2021 – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza ponownie spotkała się w świetlicy strażackiej, gdzie został wybrany poczet Proporca MDP w skład którego wchodzą: dh Bartosz Grzegorek, dh Kacper Wygralak, dh Natalia Kula oraz ustalono terminy zadań do wykonania na końcówkę roku 2021: pieczenia pierników, zrobienia świątecznych stroików, sprzątania świetlicy, Obeliska i zorganizowania Mikołajek strażackich.
———————————————————————————————————————————————–
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada 2021 – na Obelisku upamiętniającym pracę czermińskich strażaków przed remizą zostały zapalone znicze przez druhów: Marcina Ratajskiego oraz Filipa Witczaka.
 Następnie o godzinie 11:00 w parafii Św. Jakuba Apostoła w Czerminie Ksiądz Kapelan Marian Ostach odprawił uroczystą Mszę Świętą „Za Ojczyznę”, w której uczestniczył historyczny sztandar OSP z 1948 roku. W Eucharystii uczestniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak oraz poczet sztandarowy w składzie:  Zdzisław Spychaj, Ryszard Antoniewicz oraz Karol Sosnowski. Ksiądz Proboszcz tradycyjnie zaprosił strażaków z OSP Czermin i OSP Kurcew na plebanię na  rogale Marcińskie i kawę.
O godzinie 12:15 w Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich Walczących na Frontach II Wojny Światowej w Czerminie odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości i otwarcia pamiątkowego muralu. Została wygłoszona prelekcja historyczna przez pan Dominika Wabińskiego, a na koniec uroczyście otwarto Mural Historyczny przedstawiający zrzut broni dla Armii Krajowej. Graffiti powstało na ścianie budynku Zakładu Gospodarki Komunalnej w Czerminie, tuż obok drogi prowadzącej do czermińskiej szkoły.
W uroczystość włączyli się również strażacy, którzy zabezpieczali miejsce otwarcia muralu w składzie: Tobiasz Marciniak, Dominik Kubiak, Marcin Ratajski, Filip Witczak, Mateusz Lange, Nikodem Kula oraz Młodzieżowa Drużyn Pożarnicza, która wystawiła proporzec w składzie Patrycja Grzegorek, Bartosz Grzegorek, Natalia Kula wraz z opiekunem Natalią Grzegorek.
———————————————————————————————————————————————–
DELEGACJA Z NIEMIEC 
6 – 7  listopada 2021 – Gminę Czermin odwiedziła delegacja z partnerskiej gminy z Niemiec. Podczas 2-dniowego pobytu zwiedzili Urząd Gminy w Czerminie, Miasto Pleszew, Ochotnicze Straże Pożarne w: Czerminie, Strzydzewie i Łęgu. Głównym celem wizyty było omówienie polsko – niemieckiej wymiany młodzieży w 2022 roku. W spotkaniu ze strony polskiej uczestniczyli: Prezes OSP Zbigniew Serbiak, Skarbnik Natalia Serbiak oraz opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Natalia Grzegorek oraz koledzy z Niemiec: Andre Bulow, Matthias Andro na czele z Komendantem Carstenem Witkowskim.
———————————————————————————————————————————————-
WIECZÓR FILMOWY 
 5 listopada 2021 –  został zorganizowany wieczór filmowy dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W wydarzeniu udział wzięło 11 osób. Młodzież obejrzała dwa filmy i miło spędziła czas – zadowoleni planują kolejne spotkanie.
—————————————————————————————————————————————–
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 

1 listopada 2021 –  członkowie czynni oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza  jak co roku złożyli kwiaty i zapalili znicze na Obelisku upamiętniającym strażaków, którzy odeszli z naszych szeregów na wieczną wartę…

Następnie strażacy z OSP Czermin i OSP Kurcew zabezpieczali parking i drogi dojazdowe na cmentarz parafialny w Czerminie, gdzie przybywali wierni na Mszę Świętą w intencji spoczywających na cmentarzu.

Prezes OSP Zbigniew Serbiak składa podziękowania wszystkim członkom OSP w Czerminie, którzy zapalili znicze i  położyli kwiaty na obelisku.
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci…”
—————————————————————————————————————————————–
KURS KPP
30 października 2021 –  zakończył się Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w sali Ośrodka Kultury w Czerminie. Szkolenie organizowane było przez firmę „BLAMED” z Kalisza, a uczestnikami byli strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, policjanci oraz  ratownicy wodni. Z naszej OSP udział brali druhowie: Karol Sosnowski i Tobiasz Marciniak, którzy uzyskali na kolejne 3 lata tytuł ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy.
———————————————————————————————————————————————–
ZEBRANIE MDP 
30 października 2021 –  odbyło się zebranie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, na którym omówiono działalność na IV kwartał 2021 roku oraz wybrano nowy skład Zarządu Rady Młodzieży, w którego skład wchodzą:
Przewodniczący – dh Filip Witczak
Zastępca Przewodniczącego – dh Martyna Marchwiak
Członek – Mateusz Lange
Członek – Natalia Kula
———————————————————————————————————————————————–
20-LECIE POSŁUGI DUSZPASTERSKIEJ
28 października 2021 – ksiądz Kapelan Marian Ostach obchodził 20- lecie duszpasterstwa w Parafii Św. Jakuba Apostoła w Czerminie. Z tej okazji o godzinie 17:30 została odprawiona Msza Święta i różaniec w intencji Parafian i Księdza Proboszcza. Z naszej OSP uczestniczyła delegacja druhen Natalii Serbiak – Skarbnika OSP i Natalii Grzegorek – Opiekuna MDP, która złożyła najserdeczniejsze życzenia i kwiaty od wszystkich strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie.
—————————————————————————————————————————————–
 POŻAR
27 października 2021 – jednostka operacyjno – techniczna o godzinie 23:30 została zadysponowana do palącej się stolarni w miejscowości Czermin. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i zarazem po wstępnej ocenie sytuacji nasza OSP  dostała dyspozycję o zasilaniu samochodu ratowniczo – gaśniczego z Państwowej Straży Pożarnej i podaniu linii gaśniczej na zewnętrzny budynek, gdzie ogień przedostawał się na hale produkcyjną. Po opanowaniu pożaru strażacy  oświetlili miejsce prowadzonych działań gaśniczych, gdzie trwały dalsze czynności  poprzez sprawdzenie pomieszczeń pirometrem oraz na dogaszaniu pomieszczeń stolarni.

———————————————————————————————————————————————–

POŻAR 
21 października 2021 – o godzinie 13:17 jednostka operacyjno – techniczna została zadysponowana do pożaru odpadów poprodukcyjnych w miejscowości Czermin. Działania strażaków polegały na podaniu jednego prądu wody oraz ograniczeniu rozprzestrzeniania się pożaru. W kolejnej fazie działania polegały na dogaszaniu materiału palącego się poprzez przerzucanie przez ciężki sprzęt oraz na dowożeniu wody. Akcja trwała ponad 6 godzin w której udział brało sześciu ratowników, a drugi zastęp pozostawał w gotowości w remizie.
—————————————————————————————————————————————–
POSIEDZENIE ZARZĄDU 
10 października 2021 – o godzinie 18:00 odbyło się IV posiedzenie Zarządu. Spotkaniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży, podjęto 9 uchwał w tym na budowę pomieszczenia magazynowego do przechowywania sprzętu przeciwpożarowego oraz samochodu operacyjnego.
W zebraniu ponadto uczestniczyli: Przewodniczący  Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski oraz Kierownik Zespołu Sceniczno – Wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek.
Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie wręcza podziękowanie druhowi Ryszardowi Antoniewiczowi za długoletnia pracę w Zarządzie OSP i zarazem dla ochotniczego pożarnictwa na terenie gminy Czermin i powiatu pleszewskiego. Dzięki swoim zasługą  druh Ryszard został członkiem honorowym w OSP Czermin.
—————————————————————————————————————————————–
POWALONE DRZEWO 
5 października 2021 – o godzinie 15:07  jednostka operacyjno – techniczna została zadysponowana do przewróconego drzewa , które tarasowało przejazd w miejscowości Czermin na drodze powiatowej  Pleszew – Grab.  Działania strażaków polegały na usunięciu z drogi powalonego drzewa oraz gałęzi.
—————————————————————————————————————————————–
DZIEŃ CHŁOPAKA W OSP 
2 października 2021 – dziewczęta przygotowały niespodziankę z okazji „Dnia Chłopaka” dla wszystkich strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Druhny zorganizowały ognisko, grilla, strażackiego torta oraz upominki – przy tym nie zabrakło odśpiewania tradycyjnego „Sto Lat” oraz złożono najserdeczniejsze życzenia.
Był to pierwszy zorganizowany „Dzień Chłopaka” w czermińskiej straży i mamy nadzieję, że zapisze się w kalendarzu i będzie już tradycją do świętowania tego pięknego dnia.
 
—————————————————————————————————————————————–
POŻAR SUSZARNI
28 września 2021 – o godzinie 23:13  strażacy zostali zadysponowani do miejscowości Wola Duchowna do palącej się suszarni z kukurydzą. Na miejscu zdarzenia okazało się, że był to fałszywy alarm. Działania trwały pół godziny w której udział brała również JRG PSP Pleszew.

  ZAMIAST GASIĆ – ZAPOBIEGAJ 
24 września 2021 – w Jarocińskim Ośrodku Kultury odbyło się szkolenie o tematyce pożarniczej „Zamiast gasić – zapobiegaj”. Słuchacze mogli dowiedzieć się jak zachować się w trakcie pożaru w pracy, jak używać sprzętu gaśniczego podstawowego, jak się ewakuować z budynku oraz mówiono udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Na samo zakończenie program uświetnił kabaret „PanLi”.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRONIK 
17 – 19 września 2021 –  w Toruniu odbyło się o podsumowanie ogólnopolskiego konkursu kronik oraz konkursu na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania „Z dziejów OSP”, a także konkursu na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa.
W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego  kronikarzy w piątek oraz sobotę  przywitał Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie Waldemar Pawlak, następnie przeprowadzono seminarium dotyczące:  „misji kronikarzy – kroniki” a warsztaty poprowadzili Małgorzata Judasz oraz Bogdan Siwiński przedstawiciele Wielkopolskiego Klubu Kronikarza Oddziału Wojewódzkiego  ZOSP RP w Poznaniu. Na następny dzień omówiono tematy dotyczące „Ruchu kronikarskiego w strategii Związku” przez dr Mariana Zalewskiego,  „Kronika przydatna – czyli jaka?” poprowadzona przez dr hab. Władysława Tabasza oraz  „Rolę kronikarzy w OSP i środowisku lokalnym” temat zaprezentowała  druhna Alicja Puchalska – prezes i kronikarz OSP Tomaszów Mazowiecki – Białobrzegi.
W niedzielę w Muzeum Etnograficznym odbyło się spotkanie laureatów ogólnopolskich konkursów historycznych i wystawa kronik. Było to podsumowanie XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik, XXVII Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania ,,Z dziejów OSP” oraz XV Konkursu na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa.
W niedzielę przeprowadzono sesję historyczną:
* Wprowadzenie (Eugeniusz Grzeszczak – przewodniczący Komisji Historycznej , członek prezydium ZG ZOSP RP)
* Dokumentowanie dziejów polskiego pożarnictwa w strategii Związku OSP RP (dr Marian Zalewski )
 * Wspomnienie o prof. Piotrze Matusaku. Pro memoria (dr Grażyna Korneć i dr Mirosława Bednarzak – Libera)
* Kronikarz rzecznikiem prasowym wspólnoty strażackiej (prof. WSH dr. hab. Władysław Tabasz wiceprzewodniczący Komisji Historycznej )
* Kształtowanie się władz Związku Straży Pożarnych Pomorza Nadwiślańskiego 1920-1930 (mł. bryg. w st. spocz. dr Zdzisław Zasada wiceprzewodniczący Komisji Historycznej)
*  Rozwój kronikarstwa na przykładzie Kujaw i Pomorza (Stanisław Kwaśnik prezes Wojewódzkiego Klubu Kronikarzy przy ZOW ZOSP RP w Toruniu
* Zakres przydatności kroniki w badaniach historycznych (dr Władysław Świeczkowski, przew. Komisji Historycznej przy ZOW ZOSP RP w Olsztynie)
*  Formy dokumentowania przeszłości (dr Krzysztof Adam Latocha sekretarz Komisji Historycznej)
Po czym podsumowano konkurs kronik i konkurs historyczny: na XXVII Ogólnopolski Konkurs Kronik wpłynęło 88 kronik, w 134 tomach z 13 województw. Kroniki oceniało jury pod przewodnictwem dr hab. Władysława Tabasza. W tegorocznym Konkursie wyróżniono 27 kronik, które uzyskały ocenę wzorową, 31 kronik oceniono jako wyróżniające, 30 kronik było poprawnych.
Kronika Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Czerminie pisana przez druhnę Natalię Serbiak otrzymała tytuł „Kroniki Wzorowej”. Gratulujemy.

 BEATYFIKACJA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO
12 września 2021 – w Warszawie odbyły się główne uroczystości związane z ogłoszeniem Stefana Wyszyńskiego – Błogosławionym. Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie w 1959 roku witała Prymasa Wyszyńskiego w Naszym dekanacie. Pod przewodnictwem Naczelnika OSP, przedwojennego ułana Władysława Frąszczaka strażacy przygotowali konną paradę witając Prymasa na granicy dekanatu czermińskiego i pleszewskiego. Takie działanie nie spodobało się uwczesnym władzom partyjnym.

100 – LECIE OSP ŻEGOCIN
11 września 2021 – jako pierwsza Ochotnicza Straż Pożarna w Żegocinie z terenu Gminy Czermin obchodziła 100 – lecie istnienia i założenia Jednostki.
W kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żegocinie Ksiądz Kanonik Marek Kozica odprawił Mszę Świętą w intencji strażaków. Następnie na palcu przed Ośrodkiem Kultury odbyła się oficjalna część, gdzie wręczono odznaczania, wyróżnienia i podziękowania. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP Ochotnicza Straż Pożarna w Żegocinie została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP.
W obchodach Naszą OSP reprezentował Prezes Zbigniew Serbiak oraz poczet sztandarowy w składzie: Mateusz Lange, Ryszard Antoniewicz, Damian Durski.
 
fotografia: www.pleszewnaszemiasto.pl

 ŚLUB 

10 września 2021  – ślubował członek czynny OSP Adam Cegła z solistką zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Natalią Półtorak. Związek małżeński został zawarty o godzinie 16:00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Jakuba Apostoła w Czerminie. W uroczystości weselnej w Restauracji „Kristoff”  uczestniczyli: Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski oraz solistki zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Izabela Szwedek i Agnieszka Garbowicz.

Młodej Parze życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.


100 – LECIE ZWIĄZKU OSP RP ” W JEDNOŚCI SIŁA” 
4 września 2021 – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza uczestniczyła w obchodach 100-lecia utworzenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP „W JEDNOŚCI SIŁA” w Warszawie. Uroczystość rozpoczęła się  o godzinie 11:00 Mszą Świętą w intencji strażaków w Archikatedrze Warszawskiej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego ks. bp Michała Janocha i kapelanów straży pożarnej.
 Następnie o godzinie 12:30 na Placu Zamkowym rozpoczął się uroczysty apel w hołdzie strażakom służącym ludziom i Ojczyźnie, w którym uczestniczyło blisko 150 pocztów sztandarowych, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, strażacy ochotnicy, zaproszeni goście.
Uroczysty Apel rozpoczął się od przemówień w tym Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP  druha Waldemara Pawlaka oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej  nadbrygadiera Andrzeja Bartkowiaka.
Ostatnim punktem obchodów był występ Chóru „CANTUS”, który wykonał pieśń „Płonie w nas strażacki zew” oraz
występy artystyczne strażackich orkiestr: OSP Nadarzyn z woj. mazowieckiego oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Suchowola wraz z zespołem tanecznym „FOCH”.
Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie z okazji doniosłego jubileuszu otrzymała medal okolicznościowy, przygotowany przez Związek OSP RP w Warszawie.
Tańce Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Kapeli Kurpiowskiej wzbudziły nawet zainteresowanie Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie Waldemara Pawlaka, który podziękował druhnom i druhom za wspaniała zabawę.

POŻAR SAMOCHODU OSOBOWEGO 
3 września 2021 – o godzinie 11:06 syrena alarmowa wezwała strażaków do działań ratowniczo – gaśniczych. W miejscowości Pieruchy zapalił się samochód osobowy, który został oddany do kasacji. W działaniach uczestniczyły: OSP Czermin, JRG PSP Pleszew, policja.

FAŁSZYWY ALARM 

1 września 2021 – o godzinie 14:36 JOT został zadysponowany do Zespołu Szkół w Czerminie do fałszywego alarmu bombowego. W akcji uczestniczyły OSP Czermin, Broniszewice, JRG PSP Pleszew,  policja.


WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO – WYBORCZE 

28 sierpnia 2021 – o godzinie 19:00 w sali Ośrodka Kultury w Czerminie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze według ustalonego porządku. Wprowadzono poczet sztandarowy, w którego skład wchodzili: Karol Sosnowski, Ryszard Antoniewicz, Adrian Jaskólski. Przewodniczącym zebrania została druhna Katarzyna Kaganek, protokolantem druh Adrian Jaskólski. Podczas zebrania przedstawiono sprawozdania z działalności stowarzyszenia za rok 2020, które zreferowali: Prezes OSP Zbigniew Serbiak, Wiceprezes -Naczelnik Marcin Woźniak, Skarbnik Natalia Serbiak, Sekretarz Katarzyna Wożniak, Kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek oraz Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej odczytał druh Karol Sosnowski.

 

Następnym punktem było wręczenie odznaczeń, które otrzymali:

„Brązowy Medal” Za Zasługi dla Pożarnictwa:

druh Krystian Kaganek

druh Damian Durski

Odznaka „Strażak Wzorowy”:

druh Dominik Kubiak

druh Marcin  Ratajski

Walne Zebranie na wniosek Zarządu Stowarzyszenia nadało tytuł członka honorowego druhowi Ryszardowi Antoniewiczowi, który jest szczególnie zasłużony dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie.

Na podstawie Statutu Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze dokonało wyboru nowego Zarządu OSP oraz Komisji Rewizyjnej na lata 2021-2026:

ZARZĄD OCHOTNICZEJ STRAŻY POZARNEJ W CZERMINIE 

Prezes – Zbigniew Serbiak

Wiceprezes – Naczelnik – Marcin Woźniak

Skarbnik – Natalia Serbiak  / Kronikarz MDP, administrator strony internetowej/

 Sekretarz – Katarzyna Woźniak  /Kronikarz/

Gospodarz – Krzysztof Kuźniacki

Zastępca Naczelnika – Krystian Kaganek

Członek Zarządu – Natalia Grzegorek /Opiekun MDP/

Członek Zarządu – Dominik Kubiak

KOMISJA REWIZYJNA 

Przewodniczący –Karol Sosnowski

Wiceprzewodniczący – Zdzisław Spychaj

Sekretarz – Tobiasz Marciniak

Osoby Funkcyjne nie wchodzące w skład Zarządu: 

Kapelan OSP Czermin – Ksiądz Kanonik Marian Ostach

Kierownik Zespołu Sceniczno – Wokalnego „Ognista Drużyna” –  Katarzyna Kaganek

Powołano delegatów na Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie w składzie: Marcin Woźniak, Katarzyna Woźniak, Natalia Serbiak.

Powołano przedstawiciela do Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie- Prezes OSP Zbigniew Serbiak.

Na Walne Zebranie przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Czermin i zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie Sławomir Spychaj,  Reprezentant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie  mł. kpt. Waldemar Sawada.


WIELKOPOLSKI KONKURS KRONIK 

28 sierpnia 2021 –  w Grabonogu powiat gostyński odbył się Finał XXIII  Wojewódzkiego Konkursu Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych województwa wielkopolskiego. Do konkursu zgłoszono ogółem 18 kronik w 24 tomach z 13 powiatów województwa wielkopolskiego. Na Finał Krajowy Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP zostanie przekazanych 14 kronik strażackich, które otrzymały ocenę wzorową i wyróżniającą. Podczas spotkania kronikarze zwiedzili Sanktuarium Maryjne Świetogórskiej Róży Duchowej oraz dworek bł. Edmunda Bojanowskiego i przyległe eksponaty rolnicze.

 Kronika druhny Natalii Serbiak została oceniona jako wzorowa i tym samym zakwalifikowała się na etap krajowy Ogólnopolskiego Konkursu Kronik do Torunia.


WIZYTA DELEGACJI

28 sierpnia 2021 – w godzinach porannych naszą miejscowość, Urząd Gminy oraz Ochotniczą Straż Pożarną odwiedziła 35- osobowa delegacja mieszkańców Gminy Czermin z powiatu mieleckiego w województwie podkarpackim na czele z Wójtem Gminy Czermin Sławomirem Sidur oraz Przewodniczącym Rady Gminy Czermin i zarazem Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie Janem Myjak. Przy kawie w Sali Ośrodka Kultury w Czerminie przedstawiciele obu Gmin rozmawiali na temat działalności swoich miejscowości oraz wymieniali się doświadczeniami.


OGNISKO

 27 sierpnia 2021 – Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie zorganizował na placu sportowym ognisko w ramach podziękowania dla osób, które startowały w zawodach sportowo- pożarniczych.


WOJEWÓDZKIE ZAWODY SPORTOWO – POŻARNICZE

21 sierpnia 2021 –  na stadionie Spółki Sport Pleszew w Pleszewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo – Pożarnicze według regulaminu CTIF. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska składająca się z funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa wielkopolskiego, sędzią głównym zawodów był pan Jarosław Tomaszewski.

W rywalizacji startowały: Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, męskie drużyny z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz kobiece Drużyny Pożarnicze.
Klasyfikacja drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych przedstawiała się następująco:

Drużyny Męskie Ochotniczych Straży Pożarnych – klasa „A”

1 miejsce  – OSP Kowalew
2 miejsce  – OSP Lądek
3 miejsce  – OSP Głuchów
4 miejsce  – OSP Czermin
5 miejsce  – OSP Daniszyn

Kobiece Drużyny Pożarnicze – klasa „A”

1 miejsce  – KDP Głuchów
2 miejsce  – KDP Czermin
3 miejsce  – KDP Kowalew

Organizatorami zawodów byli: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w  Poznaniu, Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego im. gen. Stanisława Taczaka, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w  Pleszewie, Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pleszewie.

Drużyna kobieca: Natalia Łach, Zuzanna Malinowska, Joanna Malinowska, Katarzyna Kaganek, Natalia Grzegorek, Patrycja Grzegorek, Klaudia Marchwiak, Julia Malinowska, Magdalena Aleksandrowicz, Aleksandra Wojtczak.

Drużyna męska: Marcin Przestacki, Krzysztof Kużniacki, Dominik Kubiak, Tobiasz Marciniak, Mateusz Lange, Filip Witczak, Adrian Makowiecki, Karol Sosnowski, Marcin Ratajski, Adrian Jaskólski.


SZKOLENIE PODSTAWOWE STRAŻAKÓW OSP 

20 sierpnia 2021 –  zakończył się kurs podstawowy strażaków ochotników z powiatu pleszewskiego, który organizowany był przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

Strażacy musieli zdać egzamin, który potwierdził ich umiejętności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, którą będą wykorzystywać podczas akcji ratowniczo – gaśniczych. Z naszej OSP kurs ukończyła druhna Natalia Grzegorek.


POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO – POŻARNICZE  

MŁODZIEZOWYCH DRUŻYN POŻARNICZYCH 

18 sierpnia 2021 – na boisku sportowym w Kowalewie odbyły się powiatowe zawody sportowo – pożarnicze wg. regulaminu CTIF będącymi eliminacjami Ogólnopolskimi do Olimpiady Strażackiej CTIF planowanej w lipcu 2022 roku w Słowenii. Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z powiatu pleszewskiego musiały zmierzyć się z ćwiczeniem bojowym oraz sztafetą pożarniczą. W kategorii chłopców Nasza drużyna zajęła II miejsce. Gratulujemy.

Skład drużyny: Kacper Wygralak, Filip Wygralak, Zofia Juszczak, Daria Jędraszak, Marta Jędraszak, Jonasz Cieślak, Natalia Kula, Martyna Marchwiak, Nikodem Kula, Bartosz Grzegorek. Opiekun: Dominik Kubiak .


KOKON OS

16 sierpnia 2021 – po raz kolejny Jednostka Operayjno – Techniczna udała się do usuwania kokonu Os w miejscowości Czermin, który znajdował się w bloku mieszkalnym wielorodzinnym. Strażacy zutylizowali gniazdo za pomocą sprzętu specjalistycznego oraz użyli drabiny pożarniczej.


GNIAZDO OS

13 sierpnia 2021 – kolejny raz strażacy zostali zadysponowani do gniazda Os, które znajdowało się na prywatnej posesji w garażu w miejscowości Czermin. Ratownicy zutylizowali gniazdo za pomocą sprzętu specjalistycznego.


GNIAZDO OS

12 sierpnia 2021 – JOT został zadysponowany cztery razy do zutylizowania gniazd Os i Szerszeni. Na dwa zgłoszenia strażacy udali się do miejscowości Pieruchy do budynków gospodarczych oraz na dwa następne do miejscowości Czermin – w pierwszym przypadku gniazda Os zagrażały mieszkańcom budynku mieszkalnego, w drugim przypadku Osy zlokalizowano na palcu zabaw dla dzieci. W akcji udział wzięło 5 strażaków.


GNIAZDO OS

11 sierpnia 2021 – strażacy zostali zadysponowani do miejscowości Mamoty, gdzie na terenie rekreacyjnym zlokalizowano Osy, które zagrażały bawiących się dzieciom. Strażacy w czasie godzinnej akcji usunęli Osy umiejscowione w ziemi.


POSZUKIWANIE OSOBY 

8 sierpnia 2021 –  o godzinie 22:44 JOT udał się do miejscowości Pieruchy w celu ugaszenia pożaru koło budynku mieszkalnego oraz poszukiwaniu osoby. Akcja trwała 2 godziny, w której udział również brały służby: policja, zespół ratownictwa medycznego, JRG PSP Pleszew.


GNIAZDO OS

7 sierpnia 2021 – o godzinie 16:30 Nasza jednostka po raz kolejny tego dnia została zadysponowana do wyjazdu. Tym razem strażacy udali się do miejscowości Pieruchy w celu usunięcia Os znajdujących się na budynku jednorodzinnym. Podczas akcji trwającej prawie dwie godziny, ratownicy zlokalizowali i usunęli 16 kokonów Os. Ze względu na trudny dostęp do niektórych kokonów, strażacy musieli użyć drabiny oraz sprzętu zabezpieczającego.


SZKOLENIE MDP / ZABEZPIECZENIE POWIATU

7 sierpnia 2021 – o godzinie 9:00 w strażnicy jednostka operacyjno – techniczna przygotowała szkolenie dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z wyposażenia samochodów ratowniczo – gaśniczych, które przeprowadzili druhowie Krzysztof Kużniacki i Adrian Jaskólski.

Wykład przerwała syrena alarmowa, która o godzinie 09: 51 wezwała strażaków do zabezpieczenia powiatu pleszewskiego, ponieważ w tym czasie JRG PSP Pleszew wyjechał do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywom, która pchała wagon w miejscowości Pleszew.

Szkolenie dokończył zastępca Naczelnika Krystian Kaganek opowiadając młodzieży o zawartości torby medycznej R1, zgłaszaniu wypadków, systemie alarmowania OSP oraz o znajdującym się wyposażeniu, które znajduje się w remizie strażackiej.


SZKOLENIE Z ARMATURY WODNEJ 

5 sierpnia 2021 –  na zbiorniku przeciwpożarowym w Firmie „Wimar” w Pieruchach zostało przeprowadzone szkolenie powodziowe oraz z armatury wodnej znajdującej się na stanie OSP. Szkolenie polegało na zapoznaniu się ze sprzętem oraz przy użyciu pomp szlamowych wypompowano wodę ze zbiornika przeciwpożarowego celem jego oczyszczenia. W trzy godzinnym szkoleniu udział brało 10 strażaków.


GNIAZDO OS

5 sierpnia 2021 – jednostka operacyjno – techniczna udała się do kolejnego usuwania gniazda OS w miejscowości Czermin, które znajdowało się na budynku mieszkalnym. Ratownicy zutylizowali gniazdo przy użyciu specjalistycznego sprzętu i odzieży oraz użyli drabiny pożarniczej.


ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 

1 sierpnia 2021 – o godzinie 17:00 w 77 – rocznice Wybuchu Powstania Warszawskiego w hołdzie Powstańcom została włączona przez druha Jana Spychaja syrena alarmowa oraz wystawiono Wartę Honorową, gdzie dowódcą był druh Adrian Jaskólski przy Obelisku upamiętniającym czermińskich strażaków, który m.in oddaje cześć strażakom walczącym podczas II Wojny Światowej.


POŻAR

30 lipca 2021 – o godzinie 9:56 JOT został zadysponowany do pożaru maszyny do cięcia drzewa w miejscowości Żbiki. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru oraz dowożeniu wody. W akcji udział brały OSP: Czermin, Broniszewice, Żbiki, Rokutów, JRG PSP Pleszew


KOKON OS 

29 lipca 2021 – strażacy usuwali kokon Os w miejscowości Pieruszyce, który znajdował się na budynku mieszkalnym i zagrażał bezpieczeństwu właścicielom domu. Ratownicy zutylizowali gniazdo przy użyciu specjalistycznego sprzętu i odzieży oraz użyli drabiny pożarniczej.


POŻAR 

28 lipca 2021 – o godzinie 17:45 zastęp OSP został zadysponowany do pożaru zboża na pniu i słomy w miejscowości Pieruchy. Gdy zastęp dojechał na miejsce zdarzenia zastał rolników próbujących opanować ogień. Dzięki współdziałaniu wielu jednostek straży, szybkiemu powiadomieniu straży i działaniu okolicznych rolników udało się opanować ogień i zminimalizować straty. Spłonęło ok 1h. Akcja trwała około godziny.


POŻAR 

27 lipca 2021 – o godzinie 21:11 JOT udał się do miejscowości Żbiki do palącego się kombajnu podczas pracy w polu. Na miejscu okazało się, że dzięki szybkiej akcji i opanowaniu kombajnisty nie doszło do całkowitego spłonięcia maszyny oraz zboża.


ZARZĄD 

26 lipca 2021 – o godzinie 20:00 odbyło się III posiedzenie Zarządu. Spotkaniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży, w tym organizację Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego.  W zebraniu ponadto uczestniczyli: członek Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski oraz Kierownik Zespołu Sceniczno – Wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek.


MISIE RATOWNISIE 

26 lipca 2021 – odwiedzili Nas strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Choczu dostarczając „Misie ratownisie”, które mają pomóc przeżyć traumatyczne wydarzenia najmłodszym uczestnikom wypadków.

Druhowie pluszaki wręczają Ochotniczym Strażą Pożarnym z powiatu pleszewskiego włączonym do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.


ODPUST ŚW. JAKUBA

25 lipca 2021 – o godzinie 12:00 w Naszej Parafii odbyła się Suma Odpustowa ku czci Patrona Św. Jakuba Apostoła. Eucharystię odprawił Ksiądz Kanonik Przemysław Niezgódka – Proboszcz Parafii Grodzisk. Podczas procesji wokół Kościoła strażacy nieśli baldachim wraz z prowadzeniem księdza oraz uczestniczył poczet sztandarowy. Po mszy św. Ks. Kapelan Marian Ostach z okazji święta patrona kierowców św. Krzysztofa poświęcił pojazdy. Strażacy uczestniczący we Mszy Odpustowej: Ryszard Antoniewicz, Zdzisław Spychaj, Jan Spychaj, Albin Spychaj, Karol Sosnowski, Damian Durski, Dominik Kubiak, Natalia Serbiak, Anna Cierniak.


USUWANIE GNIAZDA SZERSZENI

24 lipca 2021 – strażacy wyjechali do miejscowości Skrzypnia, gdzie przy posesji znajdowało się gniazdo szerszeni i zagrażało bezpieczeństwu właścicielom domu. Ratownicy zutylizowali gniazdo przy użyciu specjalistycznego sprzętu i odzieży.


POŻAR

21 lipca 2021 – o godzinie 13:32 JOT został zadysponowany przez stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie do pożaru ścierniska i zboża na pniu w miejscowości Broniszewice.  Działania strażaków polegały na gaszeniu pożaru przy użyciu zraszaczy wysokiego ciśnienia. W akcji udział brały OSP: Czermin, Broniszewice, Chocz, Rokutów, JRG PSP Pleszew.


WYPADEK DROGOWY 

16 lipca 2021 – o godzinie 14:44  strażacy zostali wezwani do wypadku drogowego  w miejscowości Strzydzew, gdzie samochód osobowy jadąc z nadmierną prędkością wypadł z drogi i dachował kilkukrotnie. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku. W akcji brały udział OSP Czermin oraz Strzydzew, JRG PSP Pleszew, policja.


SILNE WIATRY I BURZE

8 – 10 lipca 2021 – przez gminę Czermin przeszły burze, silne wiatry i ulewne deszcze, które wywołały wiele strat. W związku z nagła zmianą aury pogodowej strażacy mieli wiele pracy. Wyjechali do 5 akcji ratowniczych m.in do zalanej piwnicy, zerwanych linii energetycznych oraz powalonych drzew.


WYPADEK DROGOWY

6 lipca 2021 – o godzinie 13:14 w miejscowości Czołnochów ( gmina Gizałki) doszło do wypadku samochodu osobowego z busem, gdzie jedna osoba została poszkodowana. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej. W akcji uczestniczyły OSP Czermin oraz Gizałki, JRG PSP Pleszew, pogotowie ratunkowe, policja.


KONTROLA GOTOWOŚCI BOJOWEJ  

28 czerwca 2021 – o godzinie 10:18  odbyła się niezapowiedziana Inspekcja Gotowości Bojowej przeprowadzona przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Kontrolę przeprowadzili funkcjonariusze: zastępca dowódcy JRG kpt. Dariusz Juszczak oraz  asp. Mariusz Glapa z Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego, którzy sprawdzili czas przybycia strażaków do remizy, sprawność samochodów wraz z wyposażeniem oraz dokumentację. Ponadto strażacy otrzymali zadanie do wykonania: „pożar budynku”. Ćwiczenie wypadło bardzo dobrze.


POŻEGNANIE DRUHA EUGENIUSZA DURSKIEGO

22 czerwca 2021 – w związku ze śmiercią ŚP. druha Eugeniusza Durskiego– członka czynnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie o godzinie 9:40 zgodnie z ceremoniałem Ochotniczych Straży Pożarnych Prezes Zarządu OSP Zbigniew Serbiak zwołał uroczystą zbiórkę, na której została wciągnięta Flaga Związku OSP RP z kirem do połowy masztu oraz wygłoszone wspomnienie o druhu Eugeniuszu…


Następnie o godzinie 10:00 w kaplicy przykościelnej odbyło się ostatnie pożegnanie. Msza Święta żałobna odbyła się o godzinie 11:00 w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie. Na cmentarzu Prezes OSP wygłosił przemówienie nad trumną, gdzie wspomniał, że druh Eugeniusz był bardzo dobrym strażakiem, uczynnym, zawsze gotowym do pomocy. Przy dźwiękach syreny i sygnałów alarmowych z samochodów ratowniczo – gaśniczych pochowano druha Eugeniusza.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli Prezes OSP Zbigniew Serbiak, Naczelnik Marcin Wożniak, druhowie: Ryszard Antoniewicz, Zdzisław Spychaj, Albin Spychaj, Jan Spychaj, Krystian Kaganek, Patryk Hadrzyński, Karol Sosnowski, Marcin Ratajski, Krzysztof Kużniacki, druhny: Skarbnik Natalia Serbiak, Wiceprezes Katarzyna Wożniak, Anna Cierniak. Delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej z Kurcewa oraz Łęgu, delegacja pocztu sztandarowego Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie.

Zarząd oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie składają rodzinie zmarłego najszczersze wyrazy współczucia.

Cześć Jego Pamięci.


OKTAWA BOŻEGO CIAŁA 

W dniach 3 – 11 czerwca 2021 –  strażacy włączyli się czynnie w uczestnictwo nabożeństwa i procesji eucharystycznej Oktawy Bożego Ciała. Przez cały okres trwania Oktawy niesiony był sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej oraz na zmianę ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurcewie – Baldachim. Ponadto strażacy z Czermina w dniu rozpoczęcia oraz zakończenia Oktawy zabezpieczali procesję, kierując ruchem drogowym.

Prezes OSP dziękuje wszystkim strażakom, którzy aktywnie włączyli się w uczestnictwo, a szczególne podziękowania kieruje dla druha Ryszarda Antoniewicza, który był odpowiedzialny za Oktawę Bożego Ciała.


POŻAR

9 czerwca 2021 – o godzinie 13:11 dyspozytor Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie zadysponował JOT do palącego się domku letniskowego w miejscowości Mamoty, który zapalił się w wyniku rozszczelnienia butli z gazem. Działania strażaków polegały na ugaszeniu ognia oraz na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej mężczyźnie, który w wyniku pożaru leżał poparzony nieopodal domku letniskowego.

Akcja trwała ponad 3 godziny w której udział brały OSP: Czermin, Broniszewice, Strzydzew, JRG PSP Pleszew, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, zespół ratownictwa medycznego, policja.


DZIALANIA RATOWNICZE 

6 czerwca 2021 – o godzinie 15:16 JOT został zadysponowany do pożaru hali magazynowej w miejscowości Broniszewice. Działania strażaków polegały na dowożeniu wody, ugaszeniu pożaru i udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanej osobie, która w wyniku pożaru poparzyła się.

Następie strażacy zostali skierowani do wypadku drogowego na drodze numer 12 na obwodnicy Pleszew – Ostrów Wielkopolski, gdzie doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Zadaniem strażaków było aby przy użyciu nożyc hydraulicznych rozciąć jeden z pojazdów i dostać się do akumulatora aby go rozłączyć.


OGNISKO 
4 czerwca 2021 –  na placu sportowym OSP zorganizowano ognisko i spotkanie integracyjne w którym udział brali strażacy, którzy pracowali przy porządkowaniu zewnętrznej części remizy tzn. posadzeniu iglaków, nałożeniu nowego podłoża, odremontowaniu obelisku. Ponadto odbyło się spotkanie odnośnie wojewódzkich zawodów Ochotniczych Straży Pożarnych wg. systemu CTIF.

FESTYN
1 czerwca 2021 – Rada Rodziców wraz z wychowawczynią Alicją Szkudlarek klasy 2b ze Szkoły Podstawowej w Czerminie zorganizowała „Dzień Dziecka” na placu treningowym OSP.
Dla dzieci przygotowano ognisko, a strażacy dali pokaz z ratownictwa medycznego, pokazali sprzęt, który znajduje się w samochodzie ratowniczo – gaśniczym oraz podano prąd wody z działka gaśniczego.

 WYPADEK DROGOWY 
30 maja 2021 –  o godzinie 12:20 JOT został zadysponowany do wypadku drogowego na drodze wojewódzkiej numer 443 w miejscowości Grab. Na miejscu zdarzenia okazało się, że samochód osobowy uderzył w drzewo, a w środku pojazdu znajdują się trzy osoby.
Działania strażaków polegały na użyciu narzędzi hydraulicznych aby wydostać z rozbitego pojazdu osoby poszkodowane oraz na kierowaniu ruchem drogowym. Na miejsce zdarzenia zadysponowano strażaków z powiatu jarocińskiego oraz pleszewskiego, śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Michałkowa, zespoły ratownictwa medycznego, policję.

WYJAZD DO RATOWANIA ŻYCIA 
4 maja 2021 – o godzinie 20:59 zastęp wyjechał do nagłego zatrzymania krążenia w miejscowości Czermin. Strażacy zostali zadysponowani przez stanowisko kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie na powiadomienie od dyspozytora Państwowego Ratownictwa Medycznego w Koninie, gdzie podlega powiat pleszewski. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się, że na miejscu jest zespół specjalistyczny PRM.

DZIEŃ STRAŻAKA 

3 maja 2021 – obchodziliśmy „Dzień Strażaka”. Ze względu na panującą pandemie odbyły się skromne uroczystości, o godzinie 10:30 została wyciągnięta na maszt Flaga Związku OSP RP przez druhów: Dominika Kubiaka, Damiana Durskiego oraz Patryka Hadrzyńskiego, delegacja młodzieży w składzie Klaudia Marchwiak, Martyna Marchwiak, Natalia Kula złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na Obelisku upamiętniającym czermińskich strażaków.

Następnie przemaszerowaliśmy do Kościoła Św. Jakuba Apostoła w Czerminie, gdzie o godzinie 11:00 odbyła się Msza Święta w intencji strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Czermina i Kurcewa, którą odprawił Ks. Kapelan Marian Ostach. W Eucharystii uczestniczyły poczty sztandarowe oraz członkowie OSP.

W związku z przypadającym na ten rok 100-leciem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP na maszcie powiewa Flaga Związku OSP RP, która została specjalnie wydana na tę okoliczność.


WYPOMPOWANIE WODY 

 2 maja 2021 – o godzinie 19:15 Jednostka Operacyjno – Techniczna została zadysponowana do wypompowania wody z piwnicy oraz podwórza w miejscowości Wieczyn. Po dokonaniu rozpoznania wezwano drugi zastęp z Naszej OSP. Działania strażaków polegały na wypompowaniu wody, która przylegała bezpośrednio do zabudowań i tym samym neutralizacji prawdopodobieństwa dalszego przenikania wody do zamieszkałej piwnicy. Akcja trwała około 3 godzin.


ZARZĄD 

    1 maja 2021 – o godzinie 19:00 odbyło się II posiedzenie Zarządu. Spotkaniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży, w tym organizacje „Dnia Strażaka”. W zebraniu ponadto uczestniczyli:  członek Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski oraz Kierownik Zespołu Sceniczno – Wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek.

POŻAR LASU 

22 kwietnia 2021– o godzinie 9:44 na zgłoszenie Leśnictwa Grodzisko dyspozytor Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie zadysponował JOT do dogaszenia pogorzeliska, ponieważ dzień wcześniej w tym samym miejscu palił się las. Działania strażaków polegały na powtórnym sprawdzeniu terenu i podaniu jednego prądu wody. Czynności zostały prowadzone wspólnie z OSP Broniszewice.

21 kwietnia 2021 roku – o godzinie 18:14 zastęp strażaków został zadysponowany do palącego się lasu w Leśnictwie Grodzisko w miejscowości Wieczyn. Spaliło się około 2 hektarów uprawy drzewa sosny. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru oraz na obronie terenów nieobjętych ogniem. W akcji udział brały Ochotnicze Straże Pożarne z: Czermina, Broniszewic, Żegocina, Gizałek, Kwilenia, Rokutowa oraz JRG PSP Pleszew, policja, Leśnictwo Grodzisko, samolot patrolowo-gaśniczy DROMADER, który stacjonuje na terenie lotniska w Michałkowie.


ZABEZPIECZENIE REJONU

15 kwietnia 2021 – o godzinie 16:03 JOT został wezwany przez stanowisko kierowania do Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie w celu zabezpieczenia powiatu pleszewskiego, ponieważ zastępy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP oraz Ochotnicze Straże Pożarne z : Pleszewa i Kowalewa uczestniczyły w wypadku komunikacyjnym na drodze krajowej numer 11 w miejscowości Janków. Akcja trwała 1,5 godziny w której udział brało 6 strażaków.


ŚWIĄTECZNE PORZĄDKI 

26 marca 2021 – strażacy przystąpili do świątecznych porządków w strażnicy łącznie z myciem okien. Akcję zainicjował druh Krzysztof Kuźniacki w której pomogli druhowie Tobiasz Marciniak, Karol Sosnowski, Patryk Hadrzyński.


AKCJA PROPAGOWANIA SZCZEPIEŃ 

25 – 26 marca 2021 – Nasza OSP włączyła się w akcję propagowania szczepień  zgodnie z porozumieniem o  współpracy w realizacji  Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. 18 grudnia 2020 roku list intencyjny w tej sprawie podpisali: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak oraz Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych druh Waldemar Pawlak. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zobowiązała się do przekazania Związkowi OSP RP środków ochronnych niezbędnych do realizacji procesu szczepień. Koordynacją akcji zajmuje się Państwowa Straż Pożarna. Z kolei Zarząd Główny Związku OSP RP włączył się w komunikację i edukację społeczeństwa. Jednostki OSP zaangażowały się w proces szczepień oraz motywowanie obywateli do decyzji o przystąpieniu do programu.

Do akcji włączony był lekki samochód, który rozwiózł strażaków po miejscowościach: Wola Duchowna, Skrzypnia, Psienie- Ostrów, Żale, Mamoty, Czermin aby dotrzeć do każdego domostwa i dostarczyć ulotkę informacyjną na temat szczepień.

Strażacy zaangażowani w akcję: Krzysztof  Kużniacki, Damian Durski, Karol Sosnowski, Katarzyna Wożniak, Natalia Serbiak i członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Kacper Wygralak, Magdalena Aleksandrowicz, Filip Witczak, Adrian Makowiecki, Mateusz Lange, Natalia Kula, Martyna Marchwiak, Klaudia Marchwiak.

Prezes OSP dziękuje wszystkim osobą zaangażowanym i tym samym po ustaniu pandemii zaprasza na wspólne ognisko i grilla.


POŻAR 

23 marca 2021 – o godzinie 18:37 JOT został wezwany do pożaru trawy w miejscowości Grab. Na miejscu zdarzenia okazało się, że były wypalane gałęzie po ścince drzew na odcinku drogi wojewódzkiej  Grab – Gizałki, które pozostawiono bez kontroli stanowiąc jednocześnie zagrożenie dla środowiska.

Wypalanie traw, gałęzi jest zabronione nawet, gdy zachowa się ostrożność. Nie trudno, aby ogień wymknął się spod kontroli opanowując trawę, gałęzie – powodując zagrożenie, że będzie się dalej rozprzestrzeniał.


SZKOLENIE Z RATOWNICTWA WODNO – LODOWEGO

20 marca 2021 – zastęp strażaków udał się do miejscowości Brzeżno koło Konina na szkolenie z obsługi łodzi ratowniczej wraz z silnikiem zaburtowym, które przeprowadził druh Wiesław Kuśmierek – sędzia główny Mistrzostw Polski w ratownictwie wodnym. Jednocześnie silnik Naszej łodzi został serwisowany i poddany testom wodnym.

Było to drugie szkolenie, ponieważ pierwsze z ratownictwa wodno – lodowego zostało przerowadzone 24 stycznia 2021 roku na zbiorniku wodnym w Broniszewicach. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności ratowniczych oraz samo ratowanie po wpadnięciu do wody po załamaniu się lodu. Strażacy przypomnieli sobie różne techniki dotarcia do poszkodowanych, omówione zostało postępowanie z poszkodowanym w hipotermii (wychłodzeniu organizmu). Ćwiczenia przeprowadził na zbiorniku wodnym Naczelnik Marcin Woźniak.


POŻAR SADZY W KOMINIE 

18 marca 2021 –  o godzinie 8:04 strażacy zostali wezwani do pożaru sadzy w budynku 4 rodzinnym sąsiadującym z naszą OSP. Po kilku minutach od zaalarmowania strażacy przystąpili do usuwania zagrożenia. Podczas 1,5 godzinnej akcji ugaszono pożar, udrożniono przewód kominowy oraz sprawdzono pomieszczenia za pomocą czujnika wielogazowego.


DZIEŃ KOBIET 

8 marca 2021 – z okazji „Dnia Kobiet” odbyła się Msza Święta w intencji druhen w Kościele Św. Jakuba Apostoła w Czerminie, którą odbarwił Ksiądz Kapelan Marian Ostach.

Prezes OSP w Czerminie za pomocą Internetu złożył wszystkim Kobietom życzenia, życząc: dużo zdrowia, radości, szczęścia oraz sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.


 SZKOLENIE

25 lutego 2021 – roku po raz kolejny Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza uczestniczyła w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Tym razem przypomnieli sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, dowiedzieli się o zasadach udzielania pomocy podczas zadławień i zachłyśnięć, mogli praktycznie przećwiczyć zabezpieczenie złamania ręki z użyciem chusty trójkątnej, zabezpieczenie urazu oka, tamowania krwotoku tętniczego oraz opatrywanie ran z ciałem obcym w ciele. Szkolenie odbyło się w sali Ośrodka Kultury w Czerminie, ze względu na liczny udział młodzieży, która chce swój wolny czas wykorzystać pożytecznie. Mimo trwającej pandemii zdobyta wiedza może przydać się niejednokrotnie aby uratować komuś życie.


ZABEZPIECZENIE LĄDOWANIA  DLA LPR-U

22 lutego 2021 – o godzinie 9:08 JOT dostał wezwanie do zabezpieczenia lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które zostało wezwane do osoby mdlejącej w miejscowości Psienie – Ostrów. Po przybyciu na miejsce ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego weszli do domu i zabezpieczyli osobę poszkodowaną. Po zrobieniu testu na COVID-19 została wezwana karetka pogotowia ze Szpitala w Pleszewie, która zajęła się poszkodowanym.


WYPOMPOWANIE WODY 

19 lutego 2021 – o godzinie 20:45 jednostka operacyjno-techniczna została zadysponowana do miejscowości Wieczyn w celu wypompowania wody, która zagrażała jednemu z domostw. Strażacy przy użyciu pompy szlamowej obniżyli poziom wody o około pół metra tym samym niwelując zagrożenie. W dwugodzinnej akcji uczestniczyło 6 strażaków, natomiast kolejny zastęp oczekiwał w remizie na zadysponowanie.

SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ 

18 lutego 2020 – odbyła się kontynuacja poprzedniego szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanej dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Młodzi adepci zdobywali praktyczne doświadczenie poprzez ćwiczenia na fantomach utrwalając resuscytację, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, odwrócenie poszkodowanego na plecy w celu kontroli oddechu oraz omówiono podstawowe zabiegi resuscytacyjne podczas trwania pandemii COVID-19. Ćwiczenia prowadził Naczelnik Marcin Wożniak. Młodzież dzięki szkoleniu zdobyła cenną wiedzę i umiejętności.


KULIG 

13 lutego 2021 – odbył się kulig, który został zorganizowany dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Trasa wiodła ścieżkami leśnymi  z miejscowości Czermin aż do miejscowości Żbiki, a na zakończenie trasy kuligu można było rozgrzać się przy ognisku i upiec kiełbaskę. Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu kuligu panu Szymonowi Półtorakowi, panu Krzysztofowi Woronieckiemu i druhowi Zdzisławowi Spychajowi.

   


SZKOLENIE MDP 

11 lutego 2021 – w sali Ośrodka Kultury w Czerminie odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowane dla członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Wykład poprowadził Naczelnik Marcin Wożniak. Celem szkolenia było przekazanie schematu postępowania w sytuacjach nieszczęśliwego zdarzenia m.in. ocena miejsca zdarzenia, wezwanie pogotowia ratunkowego, numery alarmów, korzystanie ze środków ochrony osobistej, resuscytacja krążeniowo – oddechowa. Szkolenie MDP odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego w związku z koronawirusem SARS-COV-2.


ZARZĄD 

    3 lutego 2021 – o godzinie 20:00 odbyło się I posiedzenie Zarządu. Spotkaniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży, podjęto 3 uchwały. W zebraniu ponadto uczestniczyli: Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Grzegorz Młynarz, członek Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski.

TRANSPORT PACJENTÓW 

25 stycznia 2021 – w ramach współpracy przeprowadzenia bezpiecznych i skutecznych szczepień przeciw COVID-19 Narodowego Programu Szczepień w zakresie transportu pacjentów do punktów szczepień jak i personelu medycznego do pacjentów druhowie Krzysztof Kuźniacki i Damian Durski brali udział w transporcie na szczepienie do Ośrodka Zdrowia w Czerminie dwóch pacjentów z miejscowości Pieruchy i Skrzypnia.

Rząd oraz przedstawiciele Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej podjęli współpracę w realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. 18 grudnia 2020 roku list intencyjny w tej sprawie podpisali: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak oraz Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych druh Waldemar Pawlak. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zobowiązała się do przekazania Związkowi OSP RP środków ochronnych niezbędnych do realizacji procesu szczepień. Koordynacją akcji zajmie się Państwowa Straż Pożarna. Z kolei Zarząd Główny Związku OSP RP włączy się w komunikację i edukację społeczeństwa. Jednostki OSP zaangażują się też w proces szczepień oraz motywowanie obywateli do decyzji o przystąpieniu do programu. Uprawnieni strażacy – ratownicy Ochotniczych Straży Pożarnych zajmą się dowożeniem do punktów szczepień pacjentów mających trudności z dostępem do punktu szczepień m.in. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu.


ZIMOWY RAJD PIESZY 

17 stycznia 2021 –  z zachowaniem reżimu sanitarnego w związku z koronawirusem SARS-COV-2 odbył się zimowy rajd pieszy. Trasa rajdu wiodła 11 km przez lasy w okolicy Nowego Oleśca i Józefowa w gminie Chocz.

W wycieczce wzięło udział 20 osób w tym Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Pilotem wędrówki był miłośnik przyrody powiatu pleszewskiego pan Paweł Kostuj, który opowiedział o Puszczy Pyzdrskiej, leśnej zwierzynie i zarazem dokarmiał zwierzęta podczas szlaku. Warunki były typowo zimowe: mróz, śnieg a temperatura powietrza wynosiła -14 stopni.

Na zakończenie odbyło się ognisko z kiełbaskami i ciepłą herbatą. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów.


ZARZĄD 

   9 stycznia 2021 – o godzinie 18:00 odbyło się III posiedzenie Zarządu zaległe za 2020 rok. Spotkaniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży, podjęto 5 uchwał i przedstawiono sprawozdania z działalności stowarzyszenia za rok 2020. W zebraniu ponadto uczestniczyli: Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Grzegorz Młynarz, członek Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski oraz przedstawiciel Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej dh Patrycja Grzegorek.

WYPADEK DROGOWY 

7 stycznia 2021 – o godzinie 2:36 zastęp strażaków został zadysponowany do miejscowości Grab, gdzie na drodze wojewódzkiej numer 443 samochód ciężarowy zderzył się z samochodem dostawczym. Na miejscu zastano pojazd dostawczy leżący na boku w rowie, z którego wysypały się artykuły higieniczne oraz rozbity samochód ciężarowy z naczepą stojący częściowo w rowie. Jedna osoba poszkodowana została zabrana przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala w Jarocinie. W działaniach brały udział straże: JRG Jarocin, OSP Dobieszczyzna, OSP Czermin, OSP Gizałki, JRG Pleszew.

Żródło: http://jarocin112.pl/