2016

 NOWY ROK

31 grudnia  – druhowie Zdzisław Spychaj oraz Jan Spychaj na Obelisku upamiętniającym pracę czermińskim strażaków zapalili znicze. Następnie druh Jan Spychaj o północy włączył syrenę alarmową, która alarmowała mieszkańców Czermina o Nowym Roku 2017.


POŻAR BUDYNKU GOSPODARCZEGO

29 grudnia – o godzinie 14:25 strażacy JOT zabezpieczali rejon w Komendzie Powiatowej PSP w Pleszewie, ponieważ w miejscowości Dobrzyca paliły się budynki gospodarcze, gdzie zadysponowano większość jednostek ratowniczo – gaśniczych z gminy Dobrzyca oraz zastępy KP PSP z Pleszewa, Jarocina oraz Ostrowa Wlkp. W zabezpieczeniu brało udział 6 strażaków.


SILNE WIATRY

26 grudnia – o godzinie 14:44 strażacy z jednostki operacyjno – technicznej wyjechali do powalonego konaru drzewa, który blokował jeden pas ruchu drogi wojewódzkiej w miejscowości Grab. Zdarzenie było wywołane silnym orkanem „Barbara”, który sięgnął powiat pleszewski. W akcji uczestniczyło 6 strażaków.


PASTERKA

24 grudnia –  przed Pasterką Bożonarodzeniową w Kościele p.w. Św. Jakuba Apostoła w Czerminie zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”  działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej dał półgodzinny koncert Kolęd i Pastorałek. Dziewczęta w składzie Katarzyna Kuźniacka, Agnieszka Ratajczak, Sandra Sobczak, Natalia Półtorak zaśpiewały kolędy i pastorałki tradycyjne oraz współczesne. Ks. Kapelan Marian Ostach podziękował druhnom za przepiękne wykonanie kolęd, które wprowadziło w nastrój świąteczny parafian przybyłych na pasterkę.


WIGILIA STRAŻACKA

17 grudnia – o godzinie 19:00 w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie odbyła się Wigilia Strażacka. Wieczerze otworzył Prezes OSP Zbigniew Serbiak, który powitał wszystkich obecnych wraz z gośćmi oraz skierował życzenia i przedstawił w skrócie działalność OSP w roku 2016. W dalszej części przemówili Wójt Gminy i zrazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Sławomir Spychaj, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Stanisław Jankowski oraz druh Hieronim Rybczyński – Skarbnik Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie.

obraz-159

Ewangelię odczytała druhna Sandra Sobczak, po czym wspólnie z Księdzem Kapelanem Marianem Ostachem została odmówiona modlitwa i zaśpiewana kolęda „Cicha Noc”. Wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem i zasiedli do wieczerzy, która została przygotowana przez pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy pod kierownictwem pani Darii Gauza. Na sam koniec przepięknie kolędy wykonał zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”. Ponadto w wigilii uczestniczyli: Skarbnik Gminy Czermin Jarosław Kowalski, Radny Gminy Czermin Robert Kaźmierczak, Dyrektor Zespołu Szkół Krzysztof Orszulak, Sołtys Wsi Czermin Maria Doczekalska oraz Pani Alicja Jackowska.

obraz-175


PŁONĄCY SAMOCHÓD

17 grudnia – o godzinie 10:44 strażacy z Jednostki Operacyjno – Technicznej zostali zaalarmowani do wyjazdu do miejscowości Pieruchy. Na miejscu okazało się, że pali się samochód osobowy marki Volkswagen Polo. Strażacy na miejscu działań dogaszali pojazd, ponieważ płomień zagrażał pobliskim budynkom. Akcja trwała 1,5 h.

64565_polo-w-ogniu_1

zdjęcie: kppsp pleszew


JARMARK BOŻONARODZENIOWY

W dniach 4 – 5 grudnia – zespół sceniczno – wokalny ,,Ognista Drużyna” w składzie Katarzyna Kuźniacka, Izabela Ratajczak, Sandra Sobczak, Natalia Półtorak oraz Prezes Zbigniew Serbiak, wyjechał do niemieckiej miejscowości Beerefelde w gminie Steinhofel, która jest gminą partnerską dla gminy Czermin. Celem wyjazdu było podsumowanie współpracy w ramach projektu Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Omówiono tegoroczną wymianę oraz zaplanowano w zarysie wymianę w 2017 roku.
Drugim celem wyjazdu był udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym przez Sołectwo miejscowości Beerefelde na czele z Sołtysem, gdzie przygotowano i zaprezentowano niektóre polskie potrawy wigilijne. Mieszkańcy miejscowości Beerefelde skosztowali polskich potraw, które przygotowały druhny z OSP Czermin. W ostatni dzień zwiedzono urokliwą miejscowość Beerefelde wraz z Kościołem Ewangelickim, gdzie zespół zaśpiewał kolędę przy akompaniamencie organów.

chrzest-ali-9-maja-2015-niemcy-2015-2884chrzest-ali-9-maja-2015-niemcy-2015-2881


KALENDARZE STRAŻACKIE

W dniach 29 listopada oraz 4 grudnia członkowie czynni oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zbierali datki na cele statutowe OSP oraz rozwój Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, w zamian za to podarowali darczyńcom kalendarze strażackie. Wszystkim mieszkańcom miejscowości: Wola Duchowna, Skrzypnia, Psienie – Ostrów, Żale, Mamoty oraz Czermin, którzy wsparli działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie – DZIĘKUJEMY. 

page


 SILNY WIATR

2 grudnia – o godzinie 2:20 nastąpił wyjazd do miejscowości Grab, gdzie na drodze wojewódzkiej Konin – Jarocin obaliły się dwa drzewa, blokując trasę. Działania zostały wywołane silnym wiatrem, który przeszedł przez gminę Czermin i polegały na usunięciu konarów drzew i posprzątaniu jezdni. W akcji udział brało 6 strażaków.


PODPALENIA

1 grudnia – o godzinie 6:59 syrena zaalarmowała do pożaru przy lesie w miejscowości Czermin. Na miejscu okazało się, że podpalono baloty słomy, które były składowane przy lesie i opaleniu uległo 7 drzew. Akcja polegała na ugaszeniu pożaru oraz powiadomiono policję.

15322400_1217956518253728_834211033_o

Przy powrocie z akcji, tym razem policja wezwała strażaków do kolejnego podpalenia do miejscowości Żale – znajdującej się 1 km dalej, od poprzedniego miejsca zdarzenia. Tym razem na miejscu, okazało się, że podpalono stóg. Ogień szybko ugaszono przy użyciu 1 prądu wody. Akcje trwały 1 h.

15369794_1217956164920430_1839719897_o


KONTROLA GOTOWOŚCI BOJOWEJ

21 listopada – godzinie 09:08 został ogłoszony alarm przez stanowisko kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, celem sprawdzenia gotowości bojowej, pojazdów oraz sprzętu. Kontroli dokonali: bryg. mgr inż. Robert Kaczmarek – Zastępca Komendanta PSP w Pleszewie oraz mł. ogn. mgr Waldemar Sawada i asp. sztab. Piotr Jaroszewski. Ośmiu strażaków, którzy wstawili się na alarm, otrzymało do wykonania  zadanie: wydobycie poszkodowanego przy użyciu narzędzi hydraulicznych WEBER z pojazdu, opatrzenie poszkodowanego, ugaszenie samochodu. Kontrola z zadaniem wypadła bardzo dobrze.

fot48ba


POŚWIĘCENIE SZTANDARU

11 listopada – o godzinie 11:00 w Kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Czerminie została odprawiona Msza Św. „Za Ojczyznę”, na której został uroczyście poświęcony sztandar OSP po renowacji. Sztandar został odnowiony w Pracowni Haftów Artystycznych we Włocławku, który jest prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Westiarek Jezus. Głowica została dorobiona w Piotrkowie Trybunalskim, a drzewiec zrekonstruował pan Marek Sobczak z Czermina.

20161111_112837

Prelekcję o sztandarze wygłosił Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podczas sumy obecny był poczet sztandarowy, Zarząd oraz Komisja Rewizyjna. Strażacy po każdej odprawionej Mszy Świętej zbierali ofiarę do puszek na odnowiony sztandar.

Po eucharystii strażacy tradycyjnie udali się na Plebanie na rogale Marcińskie, a na Obelisku upamiętniających czermińskich strażaków przed strażą zostały zapalone znicze.

fot5656


KONCERT W ŚDS

8 listopada – został przygotowany montaż słowno – muzyczny w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie, który zaprezentowali pensjonariusze  z okazji Święta Niepodległości. Z Naszej OSP w uroczystym przedstawieniu uczestniczyła Wiceprezes Katarzyna Woźniak.

p1280215


„DZIEŃ DAWCY SZPIKU”

6 listopada – w godzinach od 10:00 do 16:00 w sali Ośrodka Kultury w Czerminie został zorganizowany „Dzień Dawcy Szpiku”, na którym zarejestrowało się 159 potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. Wolontariusze przeprowadzali wywiad z potencjalnym dawcą na temat stanu zdrowia oraz wypełniali formularz rejestracyjny. Potencjalny dawca samodzielnie pobrał sobie wymaz z wewnętrznych stron policzków. Z naszej OSP w akcję zostały zaangażowane dwie druhny: Sekretarz Natalia Serbiak i Skarbnik Anna Cierniak.


USUNIĘCIE DRZEWA

2 listopada – o godzinie 13:03 strażacy z Jednostki Operacyjno – Technicznej wyjechali do złamanego drzewa, które zablokowało drogę z Kurcewa do Strzydzewa. Akcja trwała pół godziny, w której udział brało 4 strażaków.


1 LISTOPAD

1 listopada – strażacy w składzie Zdzisław Spychaj, Patryk Hadrzyński oraz Szymon Maćkowiak złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze na Obelisku upamiętniającym pracę wszystkich członków Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy odeszli  z szeregów na wieczną wartę.

fot9670

Następnie druhowie udali się na cmentarz, gdzie zabezpieczali drogi dojazdowe oraz parking wraz z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurcewie. We Mszy Świętej w intencji zmarłych uczestniczyło blisko 2.500 tys. wiernych. Prezes OSP Zbigniew Serbiak – składa podziękowania wszystkim członkom OSP w Czerminie, którzy zapalili znicze z własnej dobrej woli na obelisku oraz pani Annie Malińskiej za wykonanie wiązanki kwiatów.


ŚLUB

15 października – ślubował  Zastępca Naczelnika druh Krystian Kaganek wraz z kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyną Kuźniacką. Związek małżeński został zawarty o godzinie 15:00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Strzydzewie. W uroczystości weselnej uczestniczyła delegacja: Naczelnik Marcin Woźniak, Skarbnik Anna Cierniak oraz druhna Agnieszka Ratajczak.

Druhowi Krystianowi i druhnie Katarzynie życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października – w Zespole Szkół w Czerminie odbyła się uroczysta akademia z okazji „Dnia Nauczyciela”. Wśród zaproszonych gości był Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Na ręce Dyrektora Krzysztofa Orszulaka wręczył od strażaków bukiet kwiatów oraz złożył życzenia wraz z podziękowaniem za dobrą współpracę między OSP a szkołą.

fote78e


POŻAR SADZY W KOMINIE

10 października – o godzinie 10:10 syrena zaalarmowała strażaków do palącej się sadzy w kominie w miejscowości Czermin. Nasz zastęp udział brał samodzielnie. Działania polegały na ugaszeniu pożaru przy użyciu środka gaśniczego z wyniesieniem opału z pieca C.O. oraz wyczyszczeniu przewodu kominowego. Akcja trwała 1 h.


IV ZJAZD ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZWIĄZKU OSP RP 

8 października – o godzinie 17:00 w Sali Ośrodka Kultury w Czerminie odbył się IV Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pleszewie, który rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru Oddziału Powiatowego Związku OSP RP oraz odśpiewaniem Hymnu Związku OSP RP, uczczeniem chwilą ciszy pamięci działaczy Związku OSP RP oraz członków OSP. W zjeździe udział wzięli przedstawiciele i delegaci z 6 Oddziałów Gminnych ZOSP RP w powiecie pleszewskim oraz zaproszeni goście.

Sprawozdanie z całokształtu działalności przedstawili:
Zbigniew Serbiak – prezes ustępującego Zarządu Oddziału Powiatowego, Jacek Jarus – wiceprezes ustępującego Zarządu Oddziału Powiatowego oraz Komendant PSP w Pleszewie, Radosław Kubsik – przewodniczący Komisji Rewizyjnej, który wystąpił z wnioskiem o udzielenie absolutorium ustępującemu zarządowi. Zaznaczył, że działalność Oddziału Powiatowego była bardzo bogata w pięcioletniej kadencji, na największą uwagę zasługuje zorganizowanie z okazji 95. lecia Powstania Związku OSP RP uroczystego apelu połączonego z Dniem Strażaka.
Prezes Zbigniew Serbiak oraz Starosta Maciej Wasielewski wręczyli dyplomy z podziękowaniami członkom ustępującego Zarządu i Komisji oraz burmistrzowi, wójtom, prezesom Zarządów Oddziałów Gminnych Związku OSP RP, osobą wyróżniającym się za prace na rzecz Oddziału Powiatowego ZOSP RP powiatu pleszewskiego.
Członkowie nowo wybranego Prezydium Zarządu:
prezes – Zbigniew Serbiak, Oddział Gminny w Czerminie,
wiceprezes – Jan Woldański, Oddział Miejsko-Gminny w Choczu,
wiceprezes – Jacek Jarus, Komendant Powiatowy KP PSP w Pleszewie,
sekretarz – Waldemar Melerowicz– Oddział Gminny ZOSP RP w Gołuchowie,
skarbnik – Hieronim Rybczyński – Oddział Miejsko- Gminny ZOSP RP w Dobrzycy,
członek Prezydium – Szczepan Wojtczak – Oddział Miejsko-Gminny ZOSP RP w Pleszewie,
członek Prezydium – Józef Gmyrek – Oddział Gminny ZOSP RP w Gizałkach,
członek Prezydium – Krzysztof Zawada – Starostwo Powiatowe w Pleszewie.

9_www_650


USUWANIE GNIAZDA OS

30 września – o godzinie 17:20 strażacy zostali zaalarmowani do miejscowości Pieruchy do usuwania gniazda os, które znajdowały się w oborniku na posesji. W 40 – minutowej akcji udział brało 4 strażaków.


SZKOLENIE Z UDZIAŁEM ŚMIGŁOWCA

29 września – o godzinie 22:00 na boisku w Zespole Szkół w Czerminie odbyło się szkolenie dla strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych dotyczące zabezpieczenia przy lądowaniu śmigłowca. W ćwiczeniach udział brało 9 jednostek z powiatu pleszewskiego, które należą do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Szkolenie odbyło się pod kierownictwem funkcjonariuszy PSP w Pleszewie na czele z  dowódcą JRG mł. bryg. Waldemarem Barańskim oraz zespołem śmigłowca.


ZARZĄD

27 września – odbyło się III posiedzenie Zarządu, które rozpoczęło się o godzinie 20:00. Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podjęto 4 uchwały oraz omówiono sprawy bieżące OSP. W zebraniu uczestniczyła również Komisja Rewizyjna na czele z przewodniczącym Dariuszem Kantorskim.


ALARM STRAŻ

27 września – o godzinie 17:33 syrena zaalarmowała wyjazd do miejscowości Pieruchy, gdzie Policja zgłosiła, że w mieszkaniu uwięziona jest starsza osoba. Mimo zaalarmowania zastęp nie wyjechał, oczekiwali 1 h w remizie, ponieważ rodzina poszkodowanej osoby, sama przystąpiła do rozwiercenia zamka.


GMINNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

25 września – został zorganizowany Gminny Turniej Piłki Siatkowej Ochotniczych Straży Pożarnych na boisku sportowym w Grabiu. Organizatorem był: Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RR w Czerminie wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Grabiu. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie turnieju był Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie druh Stanisław Jankowski, sędzią głównym był pan Maciej Janik. Udział w rozgrywkach wzięły drużyn z OSP: Czermin, Broniszewice, Grab, Wieczyn, Strzydzew oraz Żegocin. Nasza drużyna za udział w rozgrywkach otrzymała duplom oraz piłkę. 20160925_134210 20160925_153551


POŻAR ŚCIERNISKA

17 września – o godzinie 16:19 nastąpił wyjazd do miejscowości Broniszewice, gdzie paliło się ściernisko oraz zagrożony pożarem był Las. Nasz zastęp strażaków w miejscowości Broniszewice został zawrócony, ponieważ miejscowa OSP opanowała pożar, który nie był aż tak groźny, jak podawał zgłaszający do Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie.


POGRZEB ŚP. DRUHA IGNACA SPYCHAJA

12 września – o godzinie 11:00 w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Czerminie odbyła się uroczystość pogrzebowa Ś.P. Ignacego Spychaja – członka honorowego, który działał w czermińskiej straży 67 lat. Był długoletnim kierowcą w OSP.

wp_20141101_009

Pogrzeb miał uroczystą oprawę, który zgromadził wielu strażaków. W ostatniej drodze ś.p. druha Ignaca uczestniczył poczet sztandarowy oraz delegacja z OSP. Słowa pożegnania wygłosił Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podczas uroczystości pogrzebowej na cmentarzu zabrzmiała syrena alarmowa.

 +++ Cześć Jego Pamięci +++


STYPENDIA WÓJTA GMINY CZERMIN

W miesiącu wrześniu w sali posiedzeń Urzędu Gminy Czermin zostały wręczone stypendia Wójta Gminy Czermin dla uczniów szczególnie uzdolnionych ze szkół z gminy Czermin oraz dla osób wyjątkowo zasłużonych dla promocji gminy Czermin. Z naszej OSP został wyróżniony zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”, po analizie wniosku i opinii przez Komisję Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu działającej przy Radzie Gminy Czermin. Stypendium odebrały druhny Katarzyna Kuźniacka oraz Izabela Ratajczak z rąk Wójta Gminy Czermin pana Sławomira Spychaja, Zastępcy Wójta Gminy Czermin pani Marietty Cierniak oraz Przewodniczącego Rady Gminy Czermin pana Roberta Mikołajczaka.

1-styźródło: www.czermin.wlkp.pl


WIELKOPOLSKI PRZEGLĄD KRONIK

10 września – odbył się XVIII Finał Wojewódzki XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik oraz XXIII Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje „Z dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych” w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze, powiat wolsztyński. Przegląd Kronik został zorganizowany przez Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego im. gen. Stanisława Taczaka, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wolsztynie, Ojca Rektora Wyższego Seminarium Duchownego oraz Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Zaproszonych gości oraz kronikarzy przywitał druh Henryk Żok – Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Wolsztynie i zarazem Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego. Oficjalnego otwarcia Finału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Kronik dokonał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wolsztynie druh Ryszard Kurp. Następnie Ojciec Józef Wcisło opowiedział o historii Zgromadzenia i Seminarium Duchownym. Zaprezentowano film o Ziemi Wolsztyńskiej oraz przedstawiono prezentację dotyczącą kryteriów oceny kronik.

Dla uczestników spotkania przygotowano zwiedzanie, któremu przewodniczył kleryk II roku Seminarium Duchownego Dawid Stefaniszyn. Przepięknie opowiedział o: Klasztorze p.w. św. Jakuba Większego, Skarbcu i Muzeum Misyjnym,  w którym można obejrzeć eksponaty o różnym charakterze z rożnych kontynentów. Na koniec przygotowano koncert organowy.

Z naszej OSP na przegląd zostały zgłoszone dwie kroniki: druhny Katarzyny Woźniak oraz druhny Natalii Serbiak, które otrzymały pamiątkowe dyplomy.


KODY QR

Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie, jako jedna z trzech OSP w województwie wielkopolskim zakwalifikowała się do Ogólnopolskiego Projektu ,,Poznawanie historii Armii Krajowej z wykorzystaniem kodów QR”. Akcja ta ma na celu upamiętnienie żołnierzy AK i zarazem udział strażaków w walce o niepodległość Ojczyzny. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego. Dzięki Zarządowi Głównemu ZOSP  RP w Warszawie,  na ścianie remizy w Czerminie została zamontowana tabliczka z kodem QR, gdzie za pomocą smartfona lub tabletu z wbudowanym aparatem cyfrowym  można poznać historię walki z okupantem, w której udział mieli strażacy – z całą pewnością, również można zaliczyć czermińskich strażaków działających w okręgu ,,Ciele”, ponieważ to właśnie druhowie z Czermina przez cały czas okupacji działali w strukturach Państwa podziemnego. Do wyróżniających się osób, zaliczyć należy braci: Wincentego Grygla i Mieczysława Grygla. Strażacy również w okresie powojennym nie poddali się,  w roku 1948 na przekór ówczesnej władzy wprowadzili do kościoła  sztandar celem poświęcenia, ponosząc wtedy surowa karę. Sztandar ten do dzisiaj po renowacji przechowywany jest  w remizie OSP i jest niemym dowodem tamtych lat.

20160828_142217


POŻAR PODDASZA MIESZKANIA

9 września – wczesnym rankiem o godzinie  4:25  syrena alarmowa zadysponowała strażaków JOT do palącego się poddasza budynku mieszkalnego w Pieruszycach. Po dotarciu do miejsca zdarzenia okazało się, że pożar opanował poddasze, łącznie z konstrukcją dachową i zagrożone żywiołem są następne pomieszczenia domu. Nasi strażacy wspólnie z Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą PSP z Pleszewa i OSP Broniszewice skuteczne przystąpili do działań ratowniczych, podając środek gaśniczy. Działania polegały również na  zabezpieczeniu i rozebraniu nadpalonych elementów, przed dojazdem zastępów ratowniczych. Poparzeniu stóp uległ jen z mieszkańców, gdzie Nasi strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy.


POŻAR TRAWY

3 września – o godzinie 18:20 nastąpił wyjazd do palącej się trawy oraz zarośli w miejscowości Strzydzew. Pożar był na pograniczu dwóch powiatów jarocińskiego i pleszewskiego. Spaleniu uległo około 300 m² areału duktu przydrożnego. Dzięki szybkiej akcji Naszych strażaków pożar się nie rozprzestrzenił. Działania prowadzone były  jedną godzinę i polegały na podaniu jednego prądu wody przy użyciu tłumic. Udział w akcji brało 5 strażaków. Była to również akcja samodzielna bez wsparcia innych jednostek.


XII RAJD ROWEROWY MDP

3 września – odbył się XII Rajd Rowerowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Pleszewskiego w Zawidowicach. Organizatorem był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie, a współorganizatorem: Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Komenda Powiatowa PSP w Pleszewie, Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew, Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Pleszewie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Zawidowicach. Uczestnicy rajdu o godzinie 11:00 musieli wstawić się na miejscu zbiórki na placu przy Starej Stajni w Zawidowicach. Następnie młode druhny i druhowie brali udział w konkurencjach: piosenka rajdowa – dozwolony tylko akompaniament instrumentowy, konkurencja pożarnicza, konkurencja sprawnościowa oraz punktowany był przyjazd jak największej liczby uczestników z danej drużyny OSP. Nasza drużyna w klasyfikacji generalnej zajęła II miejsce. W konkurencji Piosenka Rajdowa zajęła I miejsce – zdobywając puchar.

14164081_1136432296406151_291704084_o


OGNISKO

3 września – Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie zorganizował ognisko na koniec lata dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz członków czynnych. Przybyło około 25 osób w tym członek naszej OSP doktor Włodzimierz Michałowski z małżonką. Zorganizowano grilla oraz śpiewy przy ognisku – na gitarze przygrywał Naczelnik Marcin Woźniak.

14233639_1207071955980028_875055799_o


WYPADEK

21 sierpnia – nastąpił wyjazd do wypadku drogowego w miejscowości Pieruszyce, gdzie na zakręcie drogi powiatowej kierowca samochodu osobowego nie dostosował się do warunków pogodowych i na wskutek szybkiej jazdy w terenie zabudowanym po opadach deszczu, gdy jezdnia była mokra, wpadł w poślizg uderzając w ogrodzenie, a następnie w mur budowli gospodarczej. Skutkiem tego było na szczęście drobny uraz kierowcy i uszkodzenie samochodu. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora i zutylizowaniu oleju oraz płynów eksploatacyjnych pojazdu. Natomiast kierowca pojazdu został zaopatrzony medycznie na miejscu i przewieziony do pleszewskiego szpitala przez zespół karetki specjalistycznej. W akcji ratowniczej oprócz naszej jednostki udział brali również Policja i Jednostka Ratowniczo Gaśnicza PSP z Pleszewa.

Wypadek


JUBILEUSZ 775 – LECIA WSI

14 sierpnia – odbyły się uroczyste obchody z okazji Jubileuszu 775-lecia miejscowości Czermin, 1050 – lecia Chrztu Polski oraz Dożynki Wiejskie wsi Czermin. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej Mszy Świętej w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie, którą odprawił Ks. Kapelan Marian Ostach – po czym odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową. Następnie odbył się obrzęd dożynkowy na placu w czermińskim parku. W uroczystości uczestniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak oraz poczet sztandarowy w składzie: Dariusz Kantorski, Eugeniusz Durski, Ryszard Antoniewicz. Ponadto przygotowano wystawę fotograficzną oraz zaprezentowano dyplomy i puchary OSP, którą mogli oglądać mieszkańcy Czermina i goście.

14054269_1652837395033535_973909923072735057_o Czer09


10-LECIE STOWARZYSZENIA

12 sierpnia – Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenia „Wspólnie dla Przyszłości” obchodziła 10-lecie funkcjonowania w Wiosce Indiańskiej Westernland w Józefowie. Podczas uroczystości na zaproszonych gości czekało: podsumowanie 10-letniej działalności LGD, konkursy, konkurencje sportowe oraz poczęstunek i wspólna integracja. Naszą OSP reprezentowała Skarbnik Anna Cierniak.


POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

3 – 7 sierpnia– młodzi adepci ochotniczego pożarnictwa z Gminy Czermin wyjechali do  Niemiec. Młodzież wraz z opiekunami przybyła do Beerfelde w miejscowości położonej w partnerskiej Gminie Steinhofel, gdzie została przywitana przez władze pożarnicze oraz samorządowe na czele z Panią Burmistrz Renate Wels. Celem wyjazdu była realizacja projektu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. PNWM jest fundacją Rządów: Niemieckiej Republiki Federalnej oraz Rzeczpospolitej Polskiej, którego to grant na realizację zadania otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie po pozytywne zweryfikowanym wniosku. Głównym celem spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej było poznanie tradycji i historii obu sąsiedzkich  krajów, a jednocześnie dobra zabawa, wymiana doświadczeń ze wspólnym zapoznaniem i nauką języków.

14037444_1121155367933844_425206749_o

Oprócz  jednodniowych zajęć edukacyjnych ściśle związanych z niebezpieczeństwami dnia codziennego i ćwiczeniami we ,,Wiosce Floriana”, które były dobrą lekcją – uczestnicy zapoznali się z pracą i zadaniami niemieckiego strażaka zwiedzając jednocześnie  Zawodową Straż Pożarną w  Furstenwalde, a następnie udali się do części historycznej tego miasta, by zobaczyć przepiękną starówkę wraz z Katedrą i na dodatek wysłuchali  koncertu  organowego. Były też zajęcia na basenie kąpielowym, wspólne gry, nocne zajęcia, kilku kilometrowy rajd pieszy do miejscowości Janickendorf, natomiast bardzo dużo atrakcji dostarczył całodniowy spływ kajakowy w Krainie Jezior Odra – Sprewa. Podsumowując program zarówno grupa polska i niemiecka stwierdziła, że był to udany program i przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, które na stałe zostaną w pamięci uczestników. Realizacja tego przedsięwzięcia sfinansowana była z środków: PNWM, Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie, Gminy Czermin i Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Grupa polska liczyła trzynaście osób jej uczestnicy wytypowani byli do wyjazdu przez swoich przełożonych za dobrą pracę i wyniki na niwie strażackiej z następujących Ochotniczych Straży Pożarnych: Strzydzewa, Pieruszyc, Grabu, Łęgu, Żegocina, Broniszewic i Czermina.

14037946_1121161137933267_342425562_o


ODPUST PARAFIALNY

31 lipca – o godzinie 12:00 w Naszej Parafii odbył się Odpust ku czci św. Jakuba Apostoła w Czerminie. Podczas procesji wokół Kościoła strażacy nieśli baldachim wraz z prowadzeniem księdza oraz uczestniczył poczet sztandarowy. Po mszy św. Ks. Kapelan Marian Ostach z okazji minionego już święta patrona kierowców św. Krzysztofa świecił pojazdy. Strażacy biorący udział w ceremonii odpustowej: Zbigniew Serbiak, Dariusz Kantorski, Ryszard Antoniewicz, Eugeniusz Durski, Zdzisław Spychaj, Jan Spychaj, Krystian Knappe, Karol Sosnowski, Krystian Kaganek, Katarzyna Woźniak, Natalia Serbiak.


ZABEZPIECZENIE

17 lipca – o godzinie 16:00 strażacy podczas Mszy Świętej w intencji zmarłych zabezpieczali cmentarz, parkingi  i drogi dojazdowe do cmentarza parafialnego w Czerminie.FOTFD16


ZAŁAMANIE POGODY

14 – 15 lipca – po upalnych dniach nad częścią Naszego kraju, przeszło silne załamanie pogody. Dotknęło to również  powiatu pleszewskiego i gminy Czermin. Strażacy wyjechali do dwóch powalonych drzew, które całkowicie zablokowały przejazd drogi. Pierwsze zdarzenie dnia 14 lipca miało miejsce o godzinie 23:02 na drodze Czermin – Mamoty, do drugiego zdarzenia  druhowie wyjechali 15 lipca o godzinie 10:13 do miejscowości Skrzypnia. Udział w akcji brało 9 strażaków. Każda akcja trwała po 1 h.

Drzewo


MIĘDZYWOJEWÓDZKIE ZAWODY SIKAWEK KONNYCH

10 lipca – odbyły się IX Międzywojewódzkie Zawody Sikawek Konnych oraz Przenośnych w Straszewie, województwo kujawsko – pomorskie. Organizatorem zawodów była Ochotnicza Straż Pożarna w Straszewie, Oddział Związku Wojewódzkiego ZOSP RP w Toruniu oraz Urząd Gminy Koneck. Drużyny musiały wykonać ćwiczenie bojowe, które składało się z dwóch etapów: sztafety pożarniczej oraz ćwiczenia bojowego z sikawką strażacką. Naszą OSP reprezentowała drużyna kobieca, która zajęła I miejsce zdobywając Puchar Posła na Sejm RP Zbigniewa Sosnowskiego dyplom oraz odcinek W52. Z gminy Czermin w zawodach udział brała również drużyna męska z OSP w Łegu. Szczególne podziękowania za przygotowanie do zawodów drużyna dziewcząt  składa strażakom z OSP Łęg na czele z Prezesem Maciejem Kubickim.

W zawodach udział wzięły: Anna Cierniak, Natalia Serbiak, Agata Kaczmarek, Patrycja Kaźmierczak, Justyna Doczekalska, Magdalena Jędraszak, Wiktoria Orzechowska.

DSC_0716


GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

3 lipca– na boisku sportowym w Grabiu odbył się Turniej Piłki Nożnej Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Czermin. Współorganizatorami rozgrywek byli: Oddział Gminny Związku OSP RP w Czerminie i Ochotnicza Straż Pożarna w Grabiu. Turniej cieszył się dużym powodzeniem, ponieważ z 9 OSP działających na terenie Gminy Czermin udział wzięło 7.  Sędzią Głównym Turnieju był pan Maciej Janik, a drugim sędzią był pan Krzysztof Orszulak. Mecze rozegrane zostały w dwóch grupach, a następnie liderzy grup walczyli o podium. Nasza drużyna zajęła IV miejsce, która otrzymała dyplom oraz piłkę. Ponadto w turnieju uczestniczyły drużyny piłkarskie z OSP: Broniszewice, Żegocin, Grab, Pieruszyce, Wieczyn i Strzydzew.

IMG_20160703_120411


WOJEWÓDZKIE ZAWODY MDP

25 czerwca – na stadionie sportowym Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Janusza Kusocińskiego w Ostrzeszowie, zostały zorganizowane IX Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg regulaminu CTIF. Organizatorem zawodów byli: Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego im. gen. Stanisława Taczaka, Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP, Starosta Ostrzeszowski, Burmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów, Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrzeszowie. Komisję sędziowską powołał Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP w Poznaniu, sędzią głównym zawodów był st. bryg. Jarosław Tomaszewski. W rozegranych zawodach udział wzięło 35 drużyn, w tym 17 drużyn dziewcząt. Od godziny 10:00 drużyny w kategorii dziewcząt i chłopców wystartowały w konkurencjach: rozwinięcie bojowe oraz bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami. Naszą OSP reprezentowała drużyna dziewcząt, która w klasyfikacji generalnej zawodów zajęła V miejsce z wynikiem 1030,04 pkt.

DSC_0364DSC_0289


OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA W RATOWNICTWIE W RAMACH KPP

17 – 19 czerwca – odbyły się X Ogólnopolskie Mistrzostwa w Ratownictwie w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Barczewo 2016. Około 140 zawodników reprezentujących 33 drużyny z całego kraju w ciągu 2 dni rywalizowało w  około 20 konkurencjach. Konkurencje umiejscowione były na terenie gminy Barczewo, gdzie zawodnicy musieli  zmierzyć się z przygotowanymi pozoracjami wypadków.

Nasza drużyna w składzie: Marcin Woźniak, Krystian Kaganek, Łukasz Góralczyk, Agata Kaczmarek zdobyła IV miejsce w klasyfikacji generalnej oraz III miejsce w klasyfikacji  zespołów Ochotniczej Straży Pożarnej.

13524025_1090573014325413_484638424_o


PRZEGLĄD ZESPOŁÓW ARTYSTYCZNYCH OSP

17-19 czerwca – zespół ,,Ognista Drużyna” działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie na zaproszenie Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie, brał udział w XIX Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych, który odbył się w Krynicy-Zdroju, województwo małopolskie. Współorganizatorem spotkania był Burmistrz Krynicy – Zdroju oraz Krynickie Centrum Kultury. Dla zespołu wyjazd był wyróżnieniem i zarazem  nagrodą za działalność przy OSP oraz za udane występy i przeglądy w roku 2015. Koncert podzielony był na prezentacje programów zespołów artystycznych OSP oraz na koncert finałowym pt:  „Polscy Strażacy”. „Ognista Drużyna” w składzie: Katarzyna Kuźniacka – kierownik zespołu, Izabela Ratajczyk, Natalia Półtorak, Daria Walendowska i Mikołaj Cierniak, wystąpili zarówno w prezentacji jak i również w koncercie galowym w Pijalni Głównej, zdobywając kryształowy puchar i nagrodę finansową ufundowana przez organizatorów. Krynica-Zdrój 1

Pobyt w miejscowości uzdrowiskowej jest miejscem związanym z Janem Kiepurą, gdzie corocznie odbywają się festiwale jego twórczości, wywarł na uczestnikach duże wrażenie. Grupa mogła zwiedzić miedzy innymi: Dom Zdrojowy, Łazienki Mineralne, wytwórnię wód mineralnych i spacerować  urokliwymi deptakami. Sam dojazd i powrót do miejsca związany był ze zwiedzaniem Beskidu Żywieckiego z podziwianiem widoków między innymi na Pasmo Jaworzyny, dolinę Popradu i Dunajca, wstąpiono również do Wadowic na kremówki i oczywiście  zwiedzono miejsca  związane z Janem Pawłem II. Podczas wspólnie spędzonych dni,  nie zabrakło czasu na podsumowanie działalności  zespołu, wytyczenia kolejnych przedsięwzięć i planów, a co najważniejsze stwierdzono, że ten wyjazd to  dopływ  energii na kolejne lata działalności.

Krynica-Zdrój 2


AKCJA RATOWNICZA

12 czerwca – kilka minut po godzinie 7 rano nasi strażacy zostali zadysponowani do nietypowej akcji ratowniczej. W jednym z gospodarstw rolnych w Czerminie 4 odchowane świnie wpadły do szamba. Strażacy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych oraz zabezpieczeni linką ratowniczą weszli do środka przy pomocy specjalnego pasa oraz linki ratowniczej i ewakuowali zwierzęta w bezpieczne miejsce. Do działań wykorzystano również traktor rolniczy z turem. Działania trwały 1,5 godziny. Wszystkie cztery świnie zostały uratowane.

13405201_1081882821861099_1886664523_o

13441956_1081882888527759_124088286_o


ŚLUB

11 czerwca – ślubował członek naszej straży druh Karol Cierniak z Donatą Sobczak. Związek małżeński został zawarty o godzinie 16:00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Piotra i Pawła w Broniszewicach.  W uroczystości weselnej uczestniczyła delegacja: Sekretarz Natalia Serbiak, Zastępca Naczelnika Krystian Kaganek oraz druh Szymon Maćkowiak.

Druhowi Karolowi i Jego małżonce życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.

13681750_927574157351168_1338042076_o


PLAMA OLEJU

9 czerwca – o godzinie 10:17 nastąpił wyjazd do rozlanego oleju na odcinku drogi powiatowej Czermin – Grab. Działanie polegało na zutylizowaniu oleju. Akcja trwała 1h, w której uczestniczyło 3 strażaków.


KONTROLA GOTOWOŚCI BOJOWEJ

8 czerwca – o godzinie 9:38 został ogłoszony przez Komendę Powiatową PSP w Pleszewie alarm o gotowości bojowej dla członków JOT OSP Czermin. Na kontrolę wstawiło się 4 strażaków, którą przeprowadzili mł. kpt. Paweł Mimier  oraz st. asp. sztab. Piotr Jaroszewski z KP PSP Pleszew. Sprawdzono sprawność sprzętu wraz z jego zamocowaniem, czystość na pojeździe i w strażnicy. Kontroli podlegały również: wyszkolenie strażaków ze znajomości sprzętu. Kontrola wypadła bardzo dobrze. Kontrola


UROCZYSTE PRZEKAZANIE SAMOCHODU POŻARNICZEGO

5 czerwca – w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurcewie odbyły się uroczyste obchody z okazji oddania budynku strażnicy do użytku oraz przekazania samochodu ratowniczo – gaśniczego, którego poświęcenia dokonał Ks. Jerzy Rychlewski wraz z Ks. Kanonikiem Marianem Ostach. Z naszej OSP w uroczystości uczestniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak oraz delegacja w składzie: Skarbnik Anna Cierniak, Sekretarz Natalia Serbiak oraz Członek Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski.

13320513_1618776638439611_3916329442869687300_o


ZAWODY SPORTOWO – POŻARNICZE CTIF

2 czerwca – na boisku sportowym przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalewie, odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg systemu CTIF. Udział brało 9 drużyn w kategorii chłopców i dziewcząt. Naszą OSP reprezentowała drużyna dziewczęca, która zdobyła najlepszy czas podczas zawodów strażackich i tym samym zajęła I miejsce. Druhny zakwalifikowały się na zawody Województwa Wielkopolskiego do Ostrzeszowa. 13324240_1076636952385686_613071582_oDrużynę dziewcząt reprezentowały: Wiktoria Pietrowska, Wiktoria Orzechowska, Nicole Bestwina, Natalia Grzegorek, Patrycja Grzegorek, Joannna Malinowska, Zuzanna Malinowska, Natalia Sowińska, Magdalena Aleksandrowicz, Klaudia Marchwiak, Karolina Pawlak, które przygotował Naczelnik Marcin Woźniak.

13340533_1076636405719074_1223827362_o


WYPADEK DROGOWY

1 czerwca – o godzinie 8:03 strażacy zostali zaalarmowani do wypadku drogowego w Marszewie. Przy dojechaniu na miejsce okazało się,  że samochód osobowy wpadł do przydrożnego rowu. Działania polegały na wyciągnięciu poszkodowanych z pojazdu, zabezpieczeniu terenu akcji oraz wyłączeniu akumulatora. Akcja trwała 1h, w której uczestniczyło 5 strażaków. 13340394_1075834269132621_1700875440_o 13323876_1075834175799297_550938836_o


WARSZTATY SZKOLENIOWE

28 maja – odbyły się warsztaty szkoleniowe dla zastępów z Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu pleszewskiego włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego na terenie miejscowości Broniszewice i Pieruchy. Organizatorem warsztatów była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie oraz Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Pleszewie. Strażacy mieli do wykonania  zadania m. in. z kwalifikowanej pierwszej pomocy, udzielenia pomocy poszkodowanej w wypadku samochodowym, ugaszeniu pożaru oraz zadanie z użyciem hydraulicznych narzędzi ratowniczych.

13313576_1075491172500264_426745648_o


BOŻE CIAŁO

26 maja – strażacy uczestniczyli w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Bożego Ciała, gdzie ich obsługa polega na uczestniczeniu Pocztu Sztandarowego w procesji do czterech ołtarzy  oraz zabezpieczeniu bezpiecznego przejścia uczestnikom religijnych uroczystości w postaci zamknięcia odcinka drogi powiatowej wraz z kierowaniem ruchem drogowym. Wszystkie wymienione czynności wykonywali strażacy z OSP Kurcew i OSP Czermin, które działają w Parafii św. Jakuba Apostoła w Czerminie.

Boże Ciało
Na zdjęciu strażacy biorący udział w zabezpieczeniu drogi z OSP Czermin i OSP Kurcew.


WARSZTATY SZKOLENIOWE

21 – 23 maja – odbyły się warsztaty szkoleniowe dla strażaków ochotników, dotyczące „koordynacji prowadzenia działań ratowniczych w przypadkach zdarzeń masowych oraz  zabezpieczania logistycznego uroczystości i imprez ZOSP RP” w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym ZOSP RP w Kościelisku – Kirach, województwo  małopolskie. Trzydniowe zajęcia prowadzono z zakresu: zabezpieczenia imprez masowych – definicja, podział, przepisy dotyczące organizacji imprez masowych; systemów segregacji medycznej, nagłe stany internistyczne – drgawki, działanie wysokiej temperatury; szybkiej oceny stanu poszkodowanego + ćwiczenia ewakuacyjne, w tym: ocena poszkodowanego, ewakuacja poszkodowanych, elementy KPP, punkt pomocy medycznej; własnego systemu łączności podczas imprez masowych; aspektów psychologicznych – stres, lek, panika, zachowania i reakcje psychiczne podczas zdarzeń masowych, zasady udzielania wsparcia psychicznego, odreagowanie psychiczne po akcji, zdarzeniu – sposoby redukcji stresu, wsparcie psychiczne w zespole. Z naszej OSP w warsztatach szkoleniowych udział brały dwie osoby, druhny: Anna Cierniak i Natalia Serbiak.

13239902_1146777008687529_8439792811132524468_n


WIELKOPOLSKI RAJD MŁODZIEŻOWYCH DRUŻYN POŻARNICZYCH

21 maja – odbył się XVII Rajd Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych na trasie Śmiełów – Żerków w powiecie jarocińskim. Trasa Rajdu MDP liczyła około 12 km, a rozpoczęła się na terenie parku przy Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Organizatorami rajdu byli: Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Jarocinie, Gmina Żerków, Fundacja „Zerknij Tu”. Współorganizatorami byli: Komenda Policji w Jarocinie, Nadleśnictwo Jarocin, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żerków, Ochotnicza Straż Pożarna w Ludwinowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Żernikach.

Drużyny MDP musiały rozwiązać test ze znajomości Żerkowsko – Czeszewskiego Parku Krajobrazowego oraz miały do wykonania 9 zadań: zadanie medyczne, zadanie Biblioteki Miejskiej w Żerkowie, ratownictwo wodne – rzut kołem ratunkowym do celu, zadanie Policji w Jarocinie, zadanie sprawnościowe – rozwijanie węża do celu, rozpoznawanie tropów zwierząt – zadanie przyrodnicze Nadleśnictwa Jarocin, rozpoznawanie liści drzew – zadanie przyrodnicze Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, rzut piłką do celu oraz rozwijanie węża strażackiego po linii – zadanie sprawnościowe, QUEST „Żerków Miasto na Wzgórzach”.

DSC00851 www650

Na 32 sekcje MDP z 16 powiatów Wielkopolski, po wykonaniu wszystkich konkurencji Nasz zespół zajął 15 miejsce. Drużyna MDP otrzymała  za udział nagrodę w postaci piłki nożnej oraz komplet materiałów szkoleniowych Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Skład drużyny: Magdalena Jędraszak, Tobiasz Marciniak, Kacper Półtorak, Piotr Prais, Patryk Markiewicz, Brajan Sobczak, Marcin Ratajski. Opiekun Karol Sosnowski.

DSC00737


POMOC KARETCE SPECJALISTYCZNEJ ZRM

12 maja – o godzinie 13:12 nastąpił wyjazd do miejscowości Żegocin, gdzie koło stawów wodnych przebywało dwóch mężczyzn tejże miejscowości i u jednego z nich doszło do zatrzymania krążenia. Dojazd do  miejsca akcji był bardzo trudny, stąd pomoc strażaków, a następnie współpraca przy reanimacji osoby pod kierunkiem lekarza i ratowników medycznych. 40 minutowa akcja zakończyła się niepowodzeniem, gdzie lekarz stwierdził zgon.


SPOTKANIE STRAŻAKÓW Z GMINY CZERMIN

7 maja – o godzinie 17:00 odbyło się spotkanie strażaków z Gminy Czermin na Sali Wiejskiej w Łęgu z okazji „Dnia Strażaka”. Uroczystość została zorganizowana przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie oraz przy współorganizacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęgu. W spotkaniu uczestniczyły Zarządy OSP oraz Jednostka Operacyjno – Techniczna. Wszystkich przybyłych druhów i druhny przywitał Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie i zarazem Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj, po czym wszyscy udali się na biesiadę przy grilu. 20160507_171204


ŚWIĘTO FLORIANA 

2 maja – został zorganizowany „Dzień Strażaka”. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17:20 zbiórką koło remizy strażackiej. Z tej okazji została wciągnięta na maszt Flaga Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przez poczet flagowy w składzie druh Krystian Kaganek, druh Mateusz Dajczak, druh Łukasz Góralczyk oraz złożona wiązanka kwiatów na Obelisku przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą: Natalię Sowińską, Karola Malińskiego, Adama Cegłę. Uroczyście złożono ślubowanie na sztandar przez sześć nowo przyjętych druhen w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej.

13120672_1059778410738207_1145391681_o

Następnie druhny i druhowie oraz zaproszeni goście przemaszerowali do Kościoła św. Jakuba Apostoła w Czerminie. Podczas Eucharystii Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza uczestniczyła w procesji z darami oraz wystawiono poczet sztandarowy w składzie: Ryszard Antoniewicz, Dariusz Kantorski, Eugeniusz Durski. W intencji strażaków Mszę Św. odprawił Ks. Kapelan Marian Ostach.

20160502_183133

Cześć oficjalna odbyła się na placu strażackim, gdzie Prezes OSP w Czerminie Zbigniew Serbiak złożył strażakom życzenia oraz wygłosił krótką prelekcję. Przyznano odznaczenia strażackie:

Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

– Anna Cierniak

– Natalia Serbiak

Odznaka „Za Wysługę Lat” 45

– Lech Mielcarek

Odznaka „Za Wysługę Lat” XXV

– Marcin Woźniak

– Grzegorz Młynarz

Odznaka „Za Wysługę Lat” XX

– Jan Spychaj

 Odznaka „Za Wysługę Lat” X

– Agata Kaczmarek

– Patrycja Kźmierczak

– Włodzimierz Michałowski

 Odznaka „Za Wysługę Lat” V

– Sandra Sobczak

– Krzysztof Kuźniacki

– Mateusz Marciniak

– Bartosz Orzechowski

– Piotr Prais

20160502_190828


ZARZĄD

30 kwietnia – odbyło się  II posiedzenie Zarządu, które rozpoczęło się o godzinie 18:20. Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podjęto 8 uchwał, które dotyczyły powołania nowego kierowania zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyny Kuźniackiej, organizacji „Dnia Strażaka”, udziału w polsko – niemieckiej wymianie młodzieży. Ponadto omówiono sprawy bieżące OSP. W zebraniu uczestniczyła również Komisja Rewizyjna na czele z przewodniczącym Dariuszem Kantorskim.


WYPADEK SAMOCHODOWY

29 kwietnia – o godzinie 13:06 syrena alarmowa uruchomiona zdalnie przez stanowisko kierowania Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie, wezwała strażaków do wypadku drogowego w miejscowości Wieczyn, gdzie samochód osobowy wypadł na zakręcie drogi do przydrożnego rowu. Działania ratownicze polegały na zabezpieczeniu terenu, wydobyciu kierowcy pojazdu i przekazaniu poszkodowanego karetce podstawowej Zespołu Ratownictwa Medycznego z Pleszewa. Akcja trwała 1 h, w której udział brało pięciu strażaków.

Wypadek


ĆWICZENIA – „LAS 2016”

29 kwietnia –  zastęp w liczbie 6 strażaków wziął udział w zaplanowanych ćwiczeniach, które zostały przeprowadzone na obszarze leśnym w Gminie Dobrzyca – Leśnictwo Taczanów. Ćwiczenia przeznaczone były dla straży pożarnych i służb współpracujących, udział brały wytypowane OSP z powiatu pleszewskiego, zastęp JRG PSP oraz Straż Leśna i Policja. Zastępy straży wykonywały zadania gaśnicze w postaci przepompowania i dostarczenia wody pod komendą Dowódcy JRG PSP, a obserwowane były przez Komendanta i jego zastępcę wraz z kierownictwem Nadleśnictwa w Taczanowie.  Całość wykonania zadań zostało podsumowane przy ognisku i grochówce, czas trwania ćwiczeń 4 h.

Las-1 Las-2


POWIATOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO 

17 kwietnia – na sali Sportowej Zespołu Szkół w Choczu  został zorganizowany Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Pleszewskiego. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w czterech kategoriach wiekowych: kadet, junior, senior oraz senior starszy. Naszą OSP reprezentował druh Maciej Dajczak zdobywając II miejsce w kategorii „Senior”. W klasyfikacji drużynowej reprezentanci gminy Czermin zajęli II miejsce.

20160417_142508


„MARTWY BOCIAN W GNIEŹDZIE”

15 kwietnia – o godzinie 14:10 strażacy z jednostki operacyjno – technicznej zostali zadysponowani do miejscowości Skrzypnia, celem usunięcia martwego bociana z gniazda znajdującego się na słupie energetycznym. Na miejscu zdarzenia okazało się, że gniazdo bocianie jest puste. W działaniach uczestniczył również wysięgnik z pogotowia energetycznego.

20160415_164737


1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

14 kwietnia– od godziny 20:00 odbył się przemarsz przez Polskę „Ognisk Ducha Świętego”, polegający na zapaleniu przez strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych ognisk w całym kraju – począwszy od krzyża na Giewoncie, aż po Hel – brzeg Bałtyku. Było to Ogólnopolskie przedsięwzięcie Związku Podhalan i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatywa miała na celu upamiętnienie 1050 rocznicy Chrztu Polski i objęta została patronatem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie zapaliła swoje ognisko o godzinie 20:20, na które przybyło około 30 osób.

20160414_202738_LLS Obraz 150


POSIEDZENIE KOMISJI

14 kwietnia – w Urzędzie Gminy Czermin odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu, Porządku i Ochrony Przeciwpożarowej, gdzie tematem spotkania były sprawy bezpieczeństwa Gminy Czermin, przedstawione przez przedstawiciela Komisariatu Policji w Choczu oraz stan budynków remiz strażackich. Część wyjazdowa obejmowała następujące Ochotnicze Straże Pożarne: Strzydzew, Pieruszyce, Wieczyn i Czermin. Komisja na czele z przewodniczącą Marią Rogowicz – Łukomską oraz Wójtem Gminy Sławomirem Spychajem, zapoznała się w naszej strażnicy ze stanem gospodarności, czystości, porządku oraz eksploatacji pomieszczeń i placu treningowego wraz z obejściem. Kontrola wypadła pozytywnie. Przeprowadzona była w obecności Prezesa Zbigniewa Serbiaka.

Kontrola


POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

2 kwietnia – w Gizałkach odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Odpowiedzialny za eliminacje był bryg Robert Kaczmarek– Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie. W zmaganiach udział wzięło 37 uczestników z terenu powiatu pleszewskiego, w tym 2 osoby z naszej OSP: druhna Sandra Sobczak w III kategorii wiekowej – szkół ponadgimnazjalnych oraz druhna Magdalena Jędraszak w II kategorii wiekowej – szkół gimnazjalnych. Dziewczęta nie zdobyły odpowiedniej ilości punktów podczas etapu pisemnego – testu i nie zakwalifikowały się do części ustnej. Mimo to Gratulujemy, ponieważ włożyły wiele przygotowań do turnieju powiatowego.


TURNIEJ TAŃCA

2 kwietnia – o godzinie 10:00 rozpoczął się I Ogólnopolski Turniej Tańca Freestyle o Puchar Wójta Gminy Czermin Sławomira Spychaja w sali widowiskowo – sportowej w Broniszewicach. Organizatorem  imprezy był Klub Tańca Sportowego „Sport Dance”. Partnerami zawodów byli: Urząd Gminy w Czerminie, Polski Związek Tańca Freestyle, Zespół Szkół w Broniszewicach, Ośrodek Kultury  w Czerminie, dance.pl oraz Szkoła Tańca „Jast”. Tancerzy oceniali licencjonowani sędziowie z Polskiego Związku Tańca Freestyle. Wystąpiło około 300 tancerzy z całej Polski w tym 50 osób z Gminy Czermin. Jako pierwsze wystąpiły dziewczęta z Naszej straży pod nazwą „Girls on Fire” w kategorii 16 + mała grupa II Liga, zajmując II miejsce.

12891720_824278114345373_8912887352922583521_o


WIELKANOC

25 marca – od godziny 19:30, po wystawieniu Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, rozpoczęła się Warta Honorowa w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie pełniona przez strażaków od Wielkiego Piątku, przez Wielką Sobotę.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 6:00 odbyła się Rezurekcja, w której uczestniczył poczet sztandarowy w składzie: druhna Anna Cierniak,  druhna Natalia Serbiak oraz druh Ryszard Antoniewicz. W Warcie oraz Mszy Rezurekcyjnej uczestniczyli następujący druhowie: Łukasz Góralczyk, Dariusz Kantorski, Mateusz Dajczak, Krystian Kaganek, Norbert Kaganek, Damian Durski, Eugeniusz Durski, Zdzisław Spychaj, Karol Sosnowski, Adrian Jaskólski, Karol Cierniak, Szymon Maćkowiak, Krzysztof Kuźniacki. Dowódcą warty był Naczelnik Marcin Woźniak, a zastępcą druh Ryszard Antoniewicz.

20160326_144016

Prezes OSP Zbigniew Serbiak składa podziękowanie wszystkim strażakom, którzy sumiennie uczestniczyli w Warcie oraz Rezurekcji i zarazem pielęgnują tą piękną tradycję, która została podtrzymana.


GMINNY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

18 marca –  o godzinie 16:00 odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” na Sali Wiejskiej w Strzydzewie. Organizatorem eliminacji był Oddział Gminny ZOSP RP w Czerminie przy współorganizacji Urzędu Gminy Czermin oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzydzewie. Przewodniczącym jury był bryg. mgr inż. Robert Kaczmarek – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie. Odpowiedzialny za przebieg turnieju był druh Andrzej Nowaczyk – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzydzewie.

Naszą OSP reprezentowała jedna osoba w kategorii II (szkoły gimnazjalne) oraz pięć osób w kategorii III (szkoły ponadgimnazjalne) zajmując poszczególne miejsca:

II kategoria ( szkoły gimnazjalne)

II miejsce – Magdalena Jędraszak

III kategoria ( szkoły ponadgimnazjalne)

II miejsce – Sandra Sobczak

V miejsce – Marcin Ratajski

VI miejsce – Mateusz Marciniak

VII miejsce -Tobiasz Marciniak

VIII miejsce – Dominik Kubiak

W eliminacjach gminnych Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” brało udział 17 osób z gminy Czermin.  Druhny Magdalena Jędraszak i Sandra Sobczak będą reprezentowały OSP podczas Powiatowego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” w Gizałkach.

DSC_0032 DSC_0145


WYPADEK

17 marca – o godzinie 16:30 JOT został zadysponowany do wypadku komunikacyjnego w miejscowości Grab. Na drodze wojewódzkiej nr 443, doszło do zderzenia ciągnika rolniczego z cysterną, która przewoziła niebezpieczna substancję – wodorotlenek sodowy. Na wskutek zdarzenia ciągnik rolniczy rozerwało na dwie części. Kierowca ciągnika marki Ursus z urazem ręki trafił do pleszewskiego szpitala. W działaniach również brali udział: OSP Grab, Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz JRG PSP Pleszew.

12782233_1030428077006574_35470481_n 12048716_1030428237006558_664827056_n


DZIEŃ KOBIET

8 marca – został zorganizowany „Dzień Kobiet”. Uroczystość rozpoczęła się Nabożeństwem w Kościele św. Jakuba Apostoła w intencji kobiet działających w OSP Czermin. Mszę odprawił Ks. Kapelan Marian Ostach. Następnie uczestnicy uroczystości tradycyjnie udali się na Salę Katechetyczną, gdzie w imieniu strażaków życzenia złożył Prezes OSP Zbigniew Serbiak.

20160308_184329

Naczelnik Marcin Woźniak wraz z zastępcą Krystianem Kagankiem wręczyli Panią Tulipany i czekolady. Następnie z życzeniami pospieszył Ks. Kapelan, który też obdarował kobiety czekoladami. Wszyscy uczestnicy zasiedli do wspólnego stołu, gdzie przy kawie i słodkościach mówili o pracy i wniesionych zasługach czermińskich druhen.

3


GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

5 marca – Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie w sali Zespołu Szkół w Czerminie zorganizował Turniej Tenisa Stołowego Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Czermin. Gospodarzem Turnieju była Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie oraz Zespół Szkół w Czerminie na czele z Dyrektorem Krzysztofem Orszulakiem. Sędzią głównym zawodów był pan Maciej Janik. Udział w rozgrywkach wzięło 34 zawodników, w tym 1 zawodniczka z OSP w: Broniszewicach, Czerminie, Łęgu, Grabiu, Pieruszycach, Strzydzewie, Wieczynie oraz Żegocinie. Turniej rozegrany został w 4 kategoriach wiekowych: kadet, junior, senior oraz senior starszy.
Nasi zawodnicy zajęli miejsca w kategorii senior:

I miejsce – druh Maciej Dajczak

IV miejsce – druh Krystian Kaganek

Ponadto udział w kategorii junior brali druhowie: Kacper Półtorak i Brajan Sobczak. W klasyfikacji drużynowej nasza OSP zajęła III miejsce.

1 6


POŻAR SADZY W KOMINIE

29 lutego – o godzinie 22:32 zastęp strażaków został zadysponowany do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Czermin. Przy dojechaniu na miejsce akcji, strażacy podjęli działania w celu ugaszenia pożaru sadzy w przewodzie kominowym, przy użyciu proszku gaśniczego oraz sprzętu kominiarskiego. Akcja trwała 1,5 h, w której udział brał również zastęp JRG Pleszew.


ZARZĄD

28 lutego – odbyło się  I posiedzenie Zarządu, które rozpoczęło się o godzinie 17:00. Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podjęto 5 uchwał, najważniejsza dotyczyła powołania nowego składu jednostki  operacyjno – technicznej. Podsumowano XVI Bal Strażacki i Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze. W zebraniu uczestniczyła również Komisja Rewizyjna na czele z przewodniczącym Dariuszem Kantorskim.


„LABAFEST”

20 lutego – o godzinie 19:00 odbył się Gminny Kabareton „LABAFEST”, którego organizatorem był Ośrodek Kultury w Czerminie. Podczas sobotniego wieczoru wystąpili utalentowani mieszkańcy gminy Czermin, w tym nasz zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”, który zaprezentował utwory muzyczne pt: „Dzwoni Pani z Banku” – Kabaretu pod Wyrwigroszem oraz „Denatan” – Kabaretu Skeczów Męczących. OSP Czermin reprezentowały druhny: Katarzyna Kuźniacka, Izabela Ratajczak, Sandra Sobczak.

12493622_800276600078858_149790286864849150_o

12772007_800284530078065_402536189519935727_o


WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO – WYBORCZE

7 lutego – o godzinie 16:00 odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo- Wyborcze w Ośrodku Kultury w Czerminie. Zebranie rozpoczęło się według ustalonego porządku. Wprowadzono poczet sztandarowy w którego skład  wchodzili: Dariusz Kantorski, Ryszard Antoniewicz, Eugeniusz Durski. Przewodniczącą zebrania została druhna Katarzyna Kuźniacka, protokolantem druhna Karolina Makowiecka. Wybrano Komisję Uchwał i Wniosków w składzie: przewodniczący Krystian Knappe, sekretarz Norbert Kaganek, członek Mateusz Dajczak. Podczas zebrania przedstawiono sprawozdania z działalności stowarzyszenia za rok 2015 oraz na podstawie Statutu Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze dokonało wyboru nowego Zarządu OSP oraz Komisji Rewizyjnej na lata 2016-2020.

Zarząd OSP Czermin

Prezes – Zbigniew Serbiak

Wiceprezes, Naczelnik – Marcin Woźniak

Wiceprezes, Kronikarz – Katarzyna Woźniak

Skarbnik – Anna Cierniak

Sekretarz , Kronikarz MDP – Natalia Serbiak

Gospodarz – Zdzisław Spychaj

Zastępca Naczelnika – Krystian Kaganek

Członek Zarządu – Ryszard Antoniewicz

Komisja Rewizyjna

Przewodniczący – Dariusz Kantorski

Wiceprzewodniczący – Grzegorz Młynarz

Sekretarz – Karol Sosnowski

Powołano delegatów na Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie w składzie: Marcin Woźniak, Katarzyna Woźniak, Natalia Serbiak.

Powołano przedstawiciela do Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie- Prezes OSP Zbigniew Serbiak.

Na Walne Zebranie przybyli zaproszeni goście: Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie bryg. Robert Kaczmarek, Wójt Gminy Czermin i zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie Sławomir Spychaj, Skarbnik Gminy Czermin Jarosław Kowalski, Radny Gminy Czermin Robert Kaźmierczak, Sołtys Maria Doczekalska.

Walne Zebranie 2016 (10)

Walne Zebranie 2016 (17)


XVI BAL STRAŻACKI 

6 lutego – o godzinie 19:00 odbył się XVI Bal Strażacki, który został zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Czerminie. Oficjalnego otwarcia dokonał Prezes Zbigniew Serbiak. Podczas Balu bawiło się 130 osób, każdy został powitany przez Kominiarza – w którego rolę wcielił się druh Dariusz Kantorski. Następnie Naczelnik Marcin Woźniak wręczył każdej parze szampana, a kobietą po kwiatku. Podczas zabawy do tańca przygrywał zespół „ORION” pod kierownictwem Jerzego Małeckiego oraz zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” działający przy straży.

XVI Bal Strażacki (157)

Zorganizowano konkurs taneczny w przebraniach oraz przeprowadzono loterię fantową, której główną nagrodą była kuchenka mikrofalowa. Potrawy zostały przygotowane przez kucharkę panią Danutę Świątek. Zysk z Balu Strażackiego jest przeznaczony na działalność statutową organizacji, za co strażacy dziękują wszystkim darczyńcom i sponsorom. Sponsorzy otrzymają indywidualnie podziękowanie od OSP.

XVI Bal Strażacki (139)


POŻAR W KOTŁOWNI

18 stycznia –  o godzinie 17:59 strażacy zostali zadysponowani do miejscowości Grab do wydobywającego się kłębu dymu z kotłowni. Na miejscu zdarzenia okazało się, że zapaliło się ocieplenie bojlera grzewczego, instalacja elektryczna oraz silnik. Akcja trwała 2 h, w której udział brało 5 strażaków. Działania polegały na oświetleniu terenu zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru.

Grab


POŻAR W KOMINIE

13 stycznia – o godzinie 17:12 zastęp strażaków wyjechał do palącej się sadzy w kominie w miejscowości Czermin. Działania strażaków polegały na wygaszeniu pożaru przy użyciu środka gaśniczego z wyniesieniem opału z pieca C.O. oraz wyczyszczeniu przewodu kominowego. Akcja trwała 1 h, w której udział brało 6 strażaków.

20160113_172227 20160113_173442_LLS


 ZARZĄD

5 stycznia – odbyło się posiedzenie Zarządu zaległe za rok 2015, które rozpoczęło się o godzinie 19:30. Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podjęto 4 uchwały, omówiono sprawy bieżące straży oraz organizację XVI Balu Strażackiego i Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego. W zebraniu uczestniczyła również Komisja Rewizyjna na czele z przewodniczącym Dariuszem Kantorskim.


POTRĄCENIE KOBIETY

2 stycznia – o godzinie 17:05 zastęp strażaków wyjechał do miejscowości Strzydzew do potrącenia kobiety, która szła poboczem drogi. Działania strażaków polegały na udzieleniu kwalifikowanej I pomocy przedmedycznej, oświetleniu i zabezpieczeniu terenu akcji oraz kierowaniu ruchem drogowym. Akcja trwała 1 h, w której brało udział 6 strażaków.


 NOWY ROK

1 stycznia – Nowy Rok rozpoczął się tradycyjnie od włączenia syreny alarmowej przez druha Janka Spychaja, który jednocześnie jako pierwszy odbierał życzenia Noworoczne od uczestników Balu Sylwestrowego, zorganizowanego w Sali Ośrodka Kultury w Czerminie. Szczęśliwego Nowego Roku.