2018

ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

27 grudnia 2018 – przypadała 100 rocznica Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Prezes Zbigniew Serbiak wspólnie z druhami Albinem Spychajem i Janem Spychajem wciągnęli Flagę Państwową na Maszt, zapalili znicze na Obelisku upamiętniającym pracę czermińskich strażaków oraz włączyli o godzinie 16:40 syrenę alarmową na 1 minutę.


 SPOTKANIE OPŁATKOWE 

22 grudnia 2018 – o godzinie 18:00 w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Uroczystość otworzył Prezes OSP Zbigniew Serbiak, który powitał wszystkich obecnych strażaków wraz z zaproszonymi gośćmi do których skierował życzenia świąteczno – noworoczne i przedstawił w skrócie działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w roku 2018 oraz życzył druhnom i druhom wielu sukcesów w życiu prywatnym, zawodowym oraz na niwie strażackiej. W dalszej części przemówił zastępca Rady Gminy Czermin pan Robert Kaźmierczak. Ewangelię odczytała druhna Klaudia Marchwiak, po czym wspólnie z Księdzem Kapelanem Marianem Ostachem została odmówiona modlitwa i zaśpiewana kolęda „Cicha Noc”.

Wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem i zasiedli do poczęstunku, gdzie stoły syto zastawione zostały przez pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy. Na sam koniec przepiękne polskie kolędy i pastorałki zaśpiewał zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”. Ponadto w wigilii uczestniczyli: Sołtys Wsi Czermin Maria Doczekalska, Dyrektor Zespołu Szkół Krzysztof Orszulak.


WYPADEK DROGOWY 

19 grudnia 2018 – JOT został wezwany do wypadku dwóch samochodów na drodze powiatowej Czermin – Grab w miejscowości Pieruchy. W kolizji została poszkodowana jedna osoba, która została przewieziona do szpitala przez pogotowie ratunkowe.


AKCJA RATUNKOWA SZCZENIĄT

13 grudnia 2018 – o godzinie 14:00 zastęp strażaków z jednostki operacyjno – technicznej został zadysponowany do uwięzionych szczeniąt w lisiej norze w miejscowości Pieruszyczki, gmina Czermin. Dwugodzinne działania polegały na odkopaniu uwięzionych szczeniąt i uratowaniu psiej rodziny, gdzie dopiero na drugi dzień zwierzęta zostały wyciągnięte z nory.


ZARZĄD

10 grudnia 2018 – o godzinie 19:25 w świetlicy straży odbyło się III posiedzenie Zarządu. Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży oraz podjęto 7 uchwał. W zebraniu uczestniczył zastępca przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” oraz przedstawiciele Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.


REMONTY 

W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej trwają remonty od 29 listopada 2018 roku, które najprawdopodobniej potrwają do końca grudnia b.r. Środki finansowe zostały zagospodarowane na modernizację z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz ze środków własnych OSP Czermin.


 PRZEKAZANIE SPRZĘTU 

6 grudnia 2018 – o godzinie 11:00 w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Czerminie, został uroczyście wręczony sprzęt dla dziewięciu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Czermin – współfinansowanego ze środków – Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości”.

  Przekazanie sprzętu nastąpiło na podstawie podpisanej Umowy Darowizny przez Wójta Gminy Czermin Sławomira Spychaja i Skarbnika Gminy Czermin Jarosława Kowalskiego, a reprezentującymi Zarząd OSP w Czerminie – Prezesem Zbigniewem Serbiakiem i Skarbnikiem Natalią Serbiak.

Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie została obdarowana, sprzętem: 

Detektorem prądu przemiennego AC Hot Stick , Zestawem poduszek wysokociśnieniowych, Butlami stalowymi 61/300 bar ASF.


ĆWICZENIA W PLESZEWSKIM SZPITALU 

4 grudnia 2018 –  około godziny 10:10 strażacy z jednostki operacyjno – technicnej zostali zadysponowani do pleszewskiego szpitala w celu ugaszenia pożaru i ewakuacji pacjentów na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, w których brała udział nasz OSP oraz OSP Pleszew oraz JRG PSP Pleszew.


KALENDARZE STRAŻACKIE

  4 grudnia 2018 –  w godzinach od 16:00 do 20:00 członkowie czynni oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zbierali datki na cele statutowe Ochotniczej Straży Pożarnej oraz rozwój Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, w zamian za to podarowali darczyńcom kalendarze strażackie.

Osoby uczestniczące w Akcji: Natalia Grzegorek, Patrycja Grzegorek, Zuzanna Malinowska, Joanna Malinowska, Klaudia Marchwiak, Martyna Marchwiak, Martyna Markiewicz, Dominik Kubiak, Tobiasz Marciniak, Marcin Ratajski oraz Naczelnik Marcin Woźniak.

Wszystkim mieszkańcom miejscowości: Wola Duchowna, Skrzypnia, Psienie – Ostrów, Żale, Mamoty oraz Czermin, którzy wsparli działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie – DZIĘKUJEMY.


WYPADEK DROGOWY 

2 grudnia 2018 roku – o godz. 21:57 strażacy z jednostki operacyjno – technicznej zostali zadysponowani do wypadku samochodowego na drodze Pieruszyce – Żegocin. Samochód osobowy, w którym jechały dwie osoby – uderzył w drzewo. Jedna osoba w stanie ciężkim została zabrana do szpitala, a druga oddaliła się z miejsca zdarzenia. Działania strażaków polegały na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej i przekazaniu poszkodowanego zespołowi ratownictwa medycznego. Akcja trwała 4 h, w której również brały udział: pogotowie ratunkowe, policja oraz JRG PSP Pleszew.


MANEWRY MEDYCZNE 

24 listopada 2018 – strażacy z jednostki operacyjno – technicznej uczestniczyli w Manewrach Medycznych. Druhowie musieli wykonać zadania medyczne, które zostały przygotowane na terenie Strzelnicy Karczemki w miejscowości Ludwina, OHP Pleszew oraz w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. W ćwiczeniach uczestniczyły straże należące do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego z powiatu pleszewskiego.


KONTROLA GOTOWOŚCI BOJOWEJ

16 listopada 2018 – o godzinie 09:54 został ogłoszony alarm przez stanowisko kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, celem sprawdzenia gotowości bojowej pojazdów oraz sprzętu. Kontroli dokonali: Zastępca Dowódcy JRG mł. kpt. mgr inż. Paweł Mimier i asp. sztab. Piotr Jaroszewski z Wydziału ds. Kontrolno – Rozpoznawczo – Technicznych.  Ponadto w kontroli uczestniczył Druh Andrzej Nowaczyk Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie. Strażacy,  którzy wstawili się na alarm, otrzymali do wykonania  zadanie, które wypadło bardzo dobrze.


100 -LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 

11 listopada 2018 – o godzinie 11:00 strażacy udali się na  Mszę Świętą  odprawioną „Za Parafian i Ojczyznę” oraz w intencji zmarłego druha Szymona Maćkowiaka do Kościoła Parafialnego św. Jakuba Apostoła w Czerminie, którą odprawił proboszcz parafii i zarazem Kapelan OSP Ks. Kanonik Marian Ostach. W nabożeństwie uczestniczył również poczet sztandarowy w składzie: Zdzisław Spychaj, Jan Spychaj, Eugeniusz Durski oraz poczet sztandarowy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurcewie. Następnie zapalili znicz na grobie przedwojennego Starosty Artura Szenica, którego pochowano tuż obok Kościoła.

Tradycyjnie jak co roku Ks. Kapelan Marian Ostach zaprosił na plebanie strażaków na rogale Marcińskie oraz kawę,

a na Obelisku nieupamiętniającym czermińskich strażaków przed remizą zostały zapalone znicze.


XX LISTOPADOWY ZŁAZ NIEPODLEGŁOŚCIOWY

9- 11 listopada 2018 – odbył się XX Listopadowy Złaz Niepodległościowy, który został zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Skułach, woj. mazowieckie. Pierwszego dnia 17 przybyłych drużyn na złaz dokonało prezentacji swojego patrolu poprzez przygotowanie skeczu lub piosenki, aby przedstawić swoją drużynę pozostałym uczestnikom. Po ogłoszeniu ciszy nocnej , gdzie młodzież poszła spać, około godziny 23:00, drużyny zostały po kolei budzone na grę nocną. Grupy wychodziły według ustalonego harmonogramu na około 3,5 godzinną trasę, na której czekały do wykonania zadania.

 

 Następnego dnia już od godziny 8:00 na młodzież czekała olimpiada strażacka, „MEDYK” oraz gra dzienna. Trasa liczyła 6 km, na której czekało do wykonania 6 zadań : ułożenie wiersza lub piosenki o złazie i  o „Święcie Niepodległości”,  zadanie leśnicze, kalambury, rozwiązywanie testu z historii, śpiewanie wylosowanej piosenki patriotycznej,  głuchy telefon.  Następnie gry  i zabawy oraz dyskoteka.

W niedzielę Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze zaczęły od sprzątania, a następnie podsumowano XX Listopadowy Złaz Niepodległościowy. Nasza Młodzieżowa Drużyn Pożarnicza za udział otrzymała dyplom, plecaki, gry oraz statuetkę. O godzinie 12:00 wszyscy w korowodzie przemaszerowali do Kościoła  p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie odprawiono Mszę Św. za Ojczyznę. Następnie z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości wypuszczono 11  gołębi na znak wolności – po czym wszyscy udali się pod pamiątkową tablicę Józefa Piłsudskiego, gdzie zostały złożone kwiaty przez Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP druhnę Halinę Wawruch oraz Wójta Elekta Piotra Rybkę. Została również odśpiewana pieśń patriotyczna „ROTA”. Poczty sztandarowe i pododdziały  przemaszerowały na plac przy „Domu Strażaka” w Skułach, a tam odbył się uroczysty apel, gdzie  został odśpiewany hymn państwowy oraz wciągnięta flaga państwowa na maszt.  Następnie rozpoczęło się przedstawienie słowno – muzyczne pt. „Pociąg do wolności”, które przygotowała pani Stella Batory. Po części oficjalnej zaproszeni goście, druhny i druhowie, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze udali się na poczęstunek, który został przygotowany przez druhny z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skułach, a w wolnej chwili można było obejrzeć prezentacje multimedialne o działalności skulskiej OSP.

Uczestnicy Złazu Niepodległościowego: Natalia Łach, Patrycja Grzegorek, Klaudia Marchwiak, Martyna Marchwiak, Martyna Markiewicz, Aleksandra Wojtczak, Magdalena Aleksandrowicz.  Opiekun: Natalia Serbiak. Kierowca: Krzysztof Paprocki.


WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 

1 listopada 2018 – w Dniu Wszystkich Świętych strażacy Zdzisław Spychaj, Patryk Hadrzyński, Tobiasz Marciniak złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze na Obelisku upamiętniającym czermińskich strażaków, którzy odeszli z Naszych szeregów na wieczną wartę…

Następnie pięciu druhów udało się na cmentarz parafialny, gdzie zabezpieczali drogi dojazdowe oraz parking wraz z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurcewie. Prezes OSP Zbigniew Serbiak, składa podziękowania wszystkim członkom OSP w Czerminie, którzy zapalili znicze na obelisku oraz pani Katarzynie Woźniak za wykonanie wiązanki kwiatów.


POŻEGNANIE DRUHA SZYMONA 

26 października 2018 – odbyła się uroczystość pogrzebowa ŚP. Szymona Maćkowiaka w miejscowości Miastko woj. pomorskie. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyła 13- osobowa delegacja strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie, z której wystawiono poczet sztandarowy składający się z członków jednostki operacyjno – technicznej. Na cmentarzu Prezes OSP Zbigniew Serbiak wygłosił przemówienie nad trumną, gdzie wspomniał, że druh Szymon był bardzo dobrym strażakiem i kolegą – ponadto aktywnie włączał się w życie czermińskiej straży.

25 października 2018 –  o godzinie 18:00 w związku z tragiczną śmiercią druha Szymona Maćkowiaka zgodnie z ceremoniałem Ochotniczych  Straży Pożarnych Prezes Zarządu OSP Zbigniew Serbiak zwołał uroczystą zbiórkę, na której została wciągnięta Flaga Związku OSP RP  z kirem do połowy masztu, zapalone znicze oraz wygłoszone wspomnienie o druhu Szymonie…


Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że dnia 21 października 2018 roku zmarł członek czynny Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie Śp. druh Szymon Maćkowiak. Zarząd oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie składają rodzinie zmarłego najszczersze wyrazy współczucia.

 +++ Cześć Jego Pamięci +++


POŻAR BALOTÓW SŁOMY 

14 października 2018 – o godzinie 4:12 strażacy z jednostki operacyjno – technicznej zostali zadysponowani do pożaru balotu słomy, który najprawdopodobniej ktoś celowo przetransportował i podpalił na drodze polnej Czermin – Psienie Ostrów. Akcja trwała 1,5 godziny w której udział brało 6 strażaków. Na miejsce zdarzenia została wezwana policja.


90 -LAT DZIAŁALNOŚCI 

13 października 2018 – odbyła się Uroczystość 90-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Obchody rozpoczęły się Apelem Niepodległościowym koło strażnicy, który wygłosił Prezes OSP Zbigniew Serbiak – następnie została wciągnięta Flaga Państwowa na Maszt przez druhów: Krystiana Kaganka, Mateusza Dajczaka, Łukasza Góralczyka, po czym strażacy jeżdżący do akcji ratowniczo – gaśniczych w składzie: Krzysztof Kuźniacki, Tobiasz Marciniak, Marcin Ratajski – złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze przy Obelisku  „W hołdzie czermińskim strażakom, założycielom i kontynuatorom Ochotniczych Straży Pożarnych…”. Następnie druh Marcin Wożniak – Naczelnik OSP przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Kościelnej Wsi w korowodzie przeprowadził strażaków, zaproszonych gości do Kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła w Czerminie na uroczystą Mszę Świętą.

źródło: www.gazetapleszewska.pl

Druga część uroczystości odbyła się w sali Ośrodka Kultury w Czerminie. Wszystkich przybyłych druhów i druhny oraz zaproszonych gości przywitał Prezes Zbigniew Serbiak. W dalszej kolejności została wygłoszona przepiękna prelekcja historyczna przez pana Dominika Wabińskiego pt. „Strażacy czermińscy na rzecz małej ojczyzny” oraz wysłuchano prezentacji  zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” z okazji 15- lecia działalności.

Nie zabrakło życzeń dla czermińskich strażaków z okazji pięknego jubileuszu, gratulowano odniesienia wielu sukcesów  na niwie ogólnopolskiej oraz pogratulowano zespołowi sceniczno – wokalnemu „Ognista Drużyna” pięknej 15 rocznicy działalności formacji.

źródło: www.gazetapleszewska.pl


ĆWICZENIA 

3 października 2018 – w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie zostały zorganizowane ćwiczenia pn. „Ewakuacja osób z obiektu szkoły w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego lub terrorystycznego ZIELONA 2018”, gdzie zainsynuowano pożar w sali lekcyjnej. Ogłoszono alarm przeciwpożarowy, ewakuację nauczycieli oraz uczniów szkoły.  W doskonaleniu m.in. mógł brać udział nasz zastęp ratowniczo – gaśniczy. Organizatorem ćwiczeń był Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Państwowa Straż Pożarna w Pleszewie, Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie.

źródło: www.powiatpleszewski.pl


ZARZĄD 

2 października 2018 – o godz. 18:15 w świetlicy straży odbyło się III posiedzenie Zarządu. Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży oraz podjęto 4 uchwały. W zebraniu uczestniczyli członkowie Komisji Rewizyjnej oraz kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna”.


OGNISKO

29 września 2018 – o godzinie 18:00 Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie zorganizował ognisko integracyjne dla członków czynnych oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, gdzie przybyło około 20 osób.


POWIATOWY RAJD ROWEROWY MDP

29 września 2018 – odbył się XIV Rajd Rowerowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych powiatu pleszewskiego w miejscowości Strzydzew, gmina Czermin. Organizatorem był Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Pleszewie, a współorganizatorami Starosta Pleszewski, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, Powiatowa Komenda Policji w Pleszewie, Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie, Wójt Gminy Czermin, Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie, Ochotnicza Straż Pożarna w Strzydzewie, Sołtys i Rada Sołecka w Strzydzewie. Oficjalnego Otwarcia Rajdu Rowerowego dokonał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie dh Zbigniew Serbiak, po czym przybyli strażacy na rowerach, a było ich około 80 osób, udali się do Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Strzydzewie, gdzie piękną historię parafii oraz miejscowości przedstawił Ks. Maciej Chlasta. Następnie rozpoczęły się konkurencje: piosenka rajdowa, konkurencja pożarnicza, konkurencja sprawnościowa, konkurencja medyczna. Nasza drużyna zajęła II miejsce,  za udział otrzymała dyplom oraz nagrody rzeczowe.

Uczestnicy Rajdu Rowerowego: Magdalena Aleksandrowicz, Martyna Marchwiak, Martyna Markiewicz, Klaudia Marchwiak, Zuzanna Malinowska, Joanna Malinowska, Jędrzej Pasek, Mateusz Lange, Dominik Kubiak, Natalia Serbiak.


RADA MŁODZIEŻY W MDP 

28 września 2018 – zostało zorganizowane spotkanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W obecności Prezesa OSP Zbigniewa Serbiaka i opiekuna MDP Barbary Ratajczyk została wybrana Rada Młodzieży, w składzie:

Przewodnicząca –  Klaudia Marchwiak

Zastępca przewodniczącej –  Patrycja Grzegorek

Członek –  Magdalena Aleksandrowicz

Członek –  Mateusz Lange


WYPADEK

26 września 2018 – o godzinie 9:47 strażacy z jednostki operacyjno – technicznej zostali zadysponowani do wypadku drogowego w miejscowości Grab. Na miejscu zdarzenia okazało się, że samochód osobowy wypadł z drogi. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyciągnięciu pojazdu, zabezpieczeniu wycieku oleju.


GMINNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

23 września 2018 –  został zorganizowany Gminny Turniej Piłki Siatkowej Ochotniczych Straży Pożarnych na boisku sportowym w Grabiu. Organizatorem był: Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RR w Czerminie wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Grabiu. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie turnieju był Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie druh Andrzej Nowaczyk, a z ramienia Zarządu OSP w Grabie Prezes Łukasz Orszulak. Sędzią głównym był pan Maciej Janik. Udział w rozgrywkach wzięły drużyn z OSP: Czermin, Broniszewice, Grab, Wieczyn, Strzydzew oraz Żegocin. Nasza drużyna zajęła III miejsce, za udział w rozgrywkach otrzymała dyplom oraz piłkę.


OSY 

21 września 2018 – zastęp strażaków wyjechał do usunięcia kokonu OS w budynku jednorodzinnym w Czerminie. Akcja trwała godzinę, w której udział brało 3 druhów. Działania polegały na usunięciu kokonu za pomocą drabiny i użycia środka chemicznego.


KOKON OS 

19 września 2018 – o godzinie 13:05 syrena alarmowa zaalarmowała strażaków ponownie do wyjazdu do gniazda os przy Zespole Szkół w Czerminie. Na miejscu zdarzenia okazało się, że kokon os znajduje się  w pomniku w postaci samolotu. W godzinnych działaniach brało udział 5 strażaków, którzy usunęli kokon os, przy pomocy drabiny i środka chemicznego.


KOKON OS 

10 września 2018 – o godz. 11:18 JOT został zadysponowany do Zespołu Szkół w Czerminie do kokonu os przy budynku szkoły. W działaniach strażacy przystąpili do usunięcia kokonu os oraz neutralizacji przy użyciu środków chemicznych.


WYPADEK DROGOWY

5 września 2018 – o godzinie 14:38 syrena zaalarmowała strażaków do wyjazdu na wypadek na drodze wojewódzkiej Jarocin – Grab. Na miejscu zdarzenia okazało się, że zderzyły się ze sobą czołowo 2 samochody osobowe. Kierowca jednego z samochodów poniósł śmierć na miejscu.  Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku oraz zwłok, udrożnieniu drogi wojewódzkiej.


OGNISKO NA ZAKOŃCZENIE WAKACJI

1 września 2018 – o godz. 18:00 Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie zorganizował ognisko i grill na koniec lata dla członków czynnych oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, gdzie przybyło około 30 osób. Wszystkich członków OSP przywitał Prezes OSP Zbigniew Serbiak, który podziękował za tegoroczną pracę na rzecz czermińskiej straży m.in za udział w zawodach, rajdach, pracach w remizie i świetlicy strażackiej oraz zaprosił na Obchody 90- lecia założenia i powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie 13 października b.r.


ZARZĄD 

30 sierpnia 2018 – o godz. 20:00 w świetlicy straży odbyło się II posiedzenie Zarządu. Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży oraz podjęto uchwały – jedną z nich była organizacja 90- lecia założenia OSP w Czerminie. W zebraniu uczestniczyli członkowie Komisji Rewizyjnej oraz kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna”.


WYPADEK DROGOWY

30 sierpnia 2018 – o godzinie 12:42 jednostka operacyjno – techniczna została zadysponowana do wypadku drogowego samochodu osobowego na drodze powiatowej Wieczyn – Grab. Działania strażaków polegały na kierowaniu ruchem drogowym, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia – odłączeniu akumulatora i pomoc w udzielaniu I pomocy przedmedycznej. W zdarzeniu brały udział również 2 zastępy JRG PSP Pleszew, zespół  Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz policja.

źródło: www..pleszew.psp.wlkp.pl


WYPADEK DROGOWY

29 sierpnia 2018 – o godzinie 14:45 po raz kolejny strażacy zostali zadysponowani do wypadku drogowego na drodze wojewódzkiej Grab – Gizałki. Na miejscu zdarzenia okazało się, że zderzyły się ze sobą dwa pojazdy – samochód osobowy z samochodem dostawczym. W działaniach udział brało 4 strażaków, którzy zabezpieczali miejsce zdarzenia.


POŻAR SŁOMY

23 sierpnia 2018 – o godzinie 13:06 zastęp ratowniczo – gaśniczy został zadysponowany do pożaru przyczepy ze słomą na drodze w miejscowości Broniszewice. Działania strażaków polegały na dogaszeniu słomy, która częściowo znajdowała się również na drodze i poboczu. Pożar zagrażał pobliskim zabudową i polom uprawnym obsadzonym kukurydzą. Z naszej OSP w działaniach brało udział 4 druhów. Na miejsce zdarzenia przybył zastęp JRG PSP Pleszew oraz OSP Broniszewice.

źródło: www..pleszew.psp.wlkp.pl


DOŻYNKI WIEJSKIE 

19 sierpnia 2018 –  odbyły się Dożynki Wiejskie wsi Czermin na placu widowiskowym w parku. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej Mszy Świętej w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie, którą odprawił Ks. Kapelan Marian Ostach, gdzie poświęcono chleb, modlono się za rolników oraz dziękowano za żniwa i zebrane plony. Następnie o godzinie 16:00 odbył się obrzęd dożynkowy na placu w czermińskim parku. Naszą straż reprezentowała Wiceprezes – Sekretarz OSP Katarzyna Woźniak.

żródło: www.zpleszewa.pl


WYPADEK DROGOWY 

11 sierpnia 2018 – o godzinie 18:25 jednostka operacyjno – techniczna została zadysponowana do wypadku drogowego w miejscowości Robaków, gdzie samochód osobowy wypadł z drogi i wleciał na przydrożne pole. Udział w działaniach brało 6 druhów, którzy zabezpieczali miejsce wypadku. Jedna osoba poszkodowana została zabrana do szpitala przez pogotowie ratunkowe.


ODPUST ŚW. JAKUBA

29 lipca 2018 – o godzinie 12:00 w Naszej Parafii odbyła się Suma Odpustowa ku czci św. Jakuba Apostoła w Czerminie, patrona Parafii. Sumę odprawili ks. Dziekan Marek Kozica – Proboszcz Parafii Żegocin w asyście ks. Diakona Piotra Dobrychłopa. Podczas procesji wokół Kościoła strażacy nieśli baldachim wraz z prowadzeniem księdza oraz uczestniczył poczet sztandarowy. Po mszy św. Ks. Kapelan Marian Ostach z okazji minionego święta patrona kierowców św. Krzysztofa świecił pojazdy. Mimo okresu wakacyjnego strażacy znaleźli czas i uczestniczyli we Mszy Odpustowej, w składzie: Zbigniew Serbiak, Ryszard Antoniewicz, Eugeniusz Durski, Zdzisław Spychaj, Jan Spychaj, Albin Spychaj, Patryk Hadrzyński, Karol Sosnowski, Natalia Serbiak, Katarzyna Kaganek.


POŻAR

24 lipca 2018 –  jednostka operacyjno – techniczna została zawiadomiona o pożarze w miejscowości Pieruszyce. Na miejscu zdarzenia okazało się, że zapaliły się składowane – złomowane pojazdy. Akcja była trudna, ponieważ niedaleko znajdowało się pole, na którym uprawiano zboże i zagrażało zapaleniu. W dwugodzinnej akcji udział brało 5 strażaków.


WYPADEK DROGOWY 

13 lipca 2018 – strażacy z jednostki operacyjno – technicznej zostali zadysponowani do wypadku drogowego dwóch samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej w miejscowości Grab. W wypadku została poszkodowana jedna osoba. Działania strażaków trwały 2 h, które polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na udrożnieniu drogi.


POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY 

9 – 13 lipca 2018 – młodzi strażacy z Gminy Czermin wyjechali do Niemiec do partnerskiej gminy Steinhofel. Celem wyjazdu była realizacja projektu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. PNWM jest fundacją Rządów: Niemieckiej Republiki Federalnej oraz Rzeczpospolitej Polskiej, którego to grant na realizację zadania otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie, po pozytywne zweryfikowanym wniosku. Młodzież wraz z opiekunami Prezesem OSP Czermin Zbigniewem Serbiakiem oraz Wiceprezes OSP Czermin Katarzyną Woźniak przybyła do miejscowości Beerfelde, gdzie zostali przywitani przez władze pożarnicze oraz samorządowe na czele z Panią Burmistrz Renate Wels. Głównym ideą spotkania polskiej i niemieckiej młodzieży było poznanie tradycji i historii obu sąsiedzkich krajów, a przy tym dobra zabawa, wymiana doświadczeń ze wspólnym zapoznaniem i nauką języków pod nazwą „Płoniemy – dla wspólnej przyjaźni”.

Podczas tygodniowego pobytu młodzież uczestniczyła w warsztatach pn. „Jesteśmy młodymi europejczykami i mówimy tym samym językiem”, w zabawach zapoznawczych, dyskusji na temat oczekiwań projektu, uczyła się języka obcego, zwiedziła Straż Pożarną w Fürstenwalde, zostali zapoznani z historią i tradycją regionu: mogli zobaczyć kościół i porozmawiać „ze świadkami czasu”. Ponadto młodzi strażacy wyjechali na wycieczkę do Berlina, gdzie poznali historię kraju sąsiedzkiego w pigułce, zwiedzili muzeum Madame Tussauds oraz uczestniczyli w rajdzie miejskim, zwiedzili Poczdam – Dzielnicę Holenderską i Park Filmowy Babelsberg, wyjechali do Bad Saarow do Parku Linowego oraz na basen i bowling do Fürstenwalde.

Program wyjazdu był bardzo różnorodny i przyniósł mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Realizacja przedsięwzięcia sfinansowana była ze środków: PNWM, Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie, Gminy Czermin oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Grupa polska liczyła trzynaście osób jej uczestnicy wytypowani byli do wyjazdu przez swoich przełożonych za dobrą pracę i wyniki na niwie strażackiej z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Czermin.


POWITANIE LATA

29 czerwca 2018 – na placu sportowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie zostało zorganizowane „Powitanie Lata” przez Ośrodek Kultury i  Bibliotekę Publiczną w Czerminie. Nasi strażacy zorganizowali pokaz kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej, pokaz wodny podając jeden prąd gaśniczy i zbudowali kurtynę wodną.


 FESTYN 

12 czerwca 2018 – Rada Rodziców oraz Dyrekcja Zespołu Szkół w Czerminie, zorganizowała Festyn z okazji „Dnia Dziecka”. Przygotowano mnóstwo niespodzianek dla dzieci i młodzieży w tym pokaz policji oraz strażaków z Naszej OSP, gdzie wszyscy z zainteresowaniem oglądali demonstrację sprzętu przez druhów. Ponadto zbudowano linię szybkiego natarcia i podano prąd wody z działka.


KONTROLA GOTOWOŚCI BOJOWEJ 

11 czerwca 2018 – o godzinie 9:29 w czermińskiej OSP, przeprowadzono kontrolę gotowości bojowej przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Strażacy napisali test kontrolny oraz otrzymali do wykonania ćwiczenie sprawdzające. Na dźwięk syreny podczas kontroli do strażnicy zbiegło się 7 strażaków, którzy zabezpieczyli 2 samochody pożarnicze.


„DNI POLSKIE” W PARTNERSKIEJ GMINIE STEINHOFEL 

9 czerwca 2018 –  w miejscowości Heinersdorf w gminie Steinhofel zorganizowano święto, któremu przewodziło motto dotyczące określonego kraju – w tym roku był to Polska. Uroczystość organizowała Rada Sołecka wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich na czele z Panią Eileen Sydow, która  jest inicjatorkom i zarazem liderem tych spotkań. Partnerską Gminę Czermin z Polski  reprezentował zespół sceniczno-wokalny ,,Ognista Drużyna” pod kierunkiem druhny Katarzyny Kaganek, który działa przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Zespół uświetnił program imprezy dając 20 minutowy koncert, gdzie spotkał się z gorącym aplauzem, a szczególnie żywiołowo została przyjęta piosenka ,,Serca Dwa”- utwór ten został specjalnie przygotowany i wykonany po niemiecku.

Impreza cieszyła się wśród Niemców dużym zainteresowaniem, ponieważ oprócz różnych występów artystycznych można było skorzystać z polskiej kuchni, gdzie serwowano typowe polskie dania, można było wypić kawę w kawiarence pod nazwą ,,Warszawa”, a cały teren wystrojony był w barwy narodowe polski. Po występie zespół w towarzystwie Pani Burmistrz Renate Wels zwiedził park zwierząt, klub młodzieżowy, klub sportowy  i stadninę koni. Wieczór upłyną w miejscowości Janickendorf  na grillu.

W wyjeździe uczestniczyły druhny: Katarzyna Kaganek, Izabela Szwedek, Agnieszka Ratajczak, Daria Walendowska oraz Prezes OSP Zbigniew Serbiak.


WYPADEK 

6 czerwca 2018 – o godzinie 15:09 strażacy z jednostki operacyjno – technicznej, wyjechali do wypadku w miejscowości Wieczyn. Na miejscu zdarzenia okazało się, że dachował samochód osobowy i została poszkodowana jedna osoba. W akcji ratunkowej uczestniczyły 2 zastępy z Naszej OSP, lotnicze pogotowie ratunkowe, policja oraz zastęp JRG PSP Pleszew. Ponadto zdarzenie wywołało duże zaciekawienie u osób postronnych.


ZAWODY CTIF

2 czerwca 2018 – na boisku sportowym przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalewie, odbyły się zawody sportowo – pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, powiatu pleszewskiego. Sędzią Głównym Zawodów był st. bryg. Robert Kaczmarek – zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, a kierownikiem konkurencji asp. sztab. Józef Gmyrek – dowódca zmiany III Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie. W zawodach brały udział drużyny dziewcząt i chłopców, które musiały wykonać ćwiczenie bojowe, a następnie pokonać sztafetę pożarniczą z przeszkodami.  Zawody zostały podsumowane przez Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie – st. kpt. Rolanda Egierta oraz Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie druha Zbigniewa Serbiaka.  W zmaganiach wzięły udział 4 drużyny w kategorii  dziewcząt z MDP: Czermin, Gizałki, Kościelna Wieś, Kowalew oraz  7 drużyn w kategorii chłopców z MDP: Gizałki, Karminiec, Kowalew, Kuchary, Pleszew, Rokutów, Zawidowice.

Z naszej OSP w zawodach wzięła udział drużyna w kategorii dziewcząt, zajmując IV miejsce – za udział druhny otrzymały dyplom oraz piłkę.

Drużynę dziewcząt OSP Czermin reprezentowały: Patrycja Grzegorek, Magdalena Aleksandrowicz, Joanna Malinowska, Zuzanna Malinowska, Klaudia Marchwiak, Martyna Marchwiak, Natalia Łach, Sandra Balcer, Aleksandra Wojtczak, które do zawodów zostały przygotowane przez druhnę Barbarę Ratajczyk – Opiekuna MDP oraz Naczelnika Marcina Woźniaka, opiekunem drużyny  podczas zawodów był druh Dominik Kubiak.


BOŻE CIAŁO

31 maja 2018 – podczas Oktawy Bożego Ciała tradycyjnie druhny i druhowie włączyli się czynnie w uczestnictwo nabożeństwa i procesji eucharystycznej. Przez cały okres trwania Oktawy niesiony był sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej oraz na zmianę ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurcewie – Baldachim. Ponadto strażacy z Czermina w dniu rozpoczęcia oraz zakończenia Oktawy zabezpieczali procesję, kierując ruchem drogowym. Prezes OSP dziękuje wszystkim druhnom i druhom, którzy aktywnie włączyli się w uczestnictwo, a szczególne podziękowania kieruje dla druha Ryszarda Antoniewicza, który był odpowiedzialny za Oktawę Bożego Ciała.

Druh Karol Sosnowski oraz druh Patryk Hadrzyński, podczas zabezpieczenia Oktawy Bożego Ciała.


ZABEZPIECZENIE 

29 maja 2018 – o godzinie 9:07 strażacy zostali zaalarmowani do wyjazdu do Komendy Powiatowej Państwowej  Straży Pożarnej w Pleszewie na zabezpieczanie miasta Pleszew, ponieważ Strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej zostali zadysponowani do wyjazdu na Plac Powstańców Wielkopolskich, gdzie został uszkodzony gazociąg.


WYPADEK DROGOWY 

18 maja 2018 – strażacy z jednostki operacyjno – technicznej zostali zadysponowani do wypadku drogowego na drodze wojewódzkiej Grab – Gizałki. Na miejscu zdarzenia okazało się, że samochód osobowy nie dostosowując prędkości do warunków atmosferycznych, wpadł w poślizg i dachował. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, posypaniu sorbentem rozlanych płynów eksploatacyjnych, postawieniu samochodu na koła i udrożnieniu drogi wojewódzkiej.


ŚWIĘTO FLORIANA

4 maja 2018 – w czermińskiej OSP obchodzono Dzień Świętego Floriana, patrona strażaków. O godzinie 17:30 na Obelisku upamiętniającym pracę czermińskich strażaków oraz w hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wartę – została złożona wiązanka kwiatów oraz zapalono znicze przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w składzie: druh Nikodem Kula, druhna Patrycja Grzegorek, druhna Klaudia Marchwiak oraz przez członków czynnych: druha Eugeniusza Durskiego i druha Jana Spychaja.

O godzinie 18:00 w Parafii Św. Jakuba Apostoła w Czerminie została odprawiona Msza Święta w intencji strażaków z OSP Czermin i OSP Kurcew przez Ks. Kapelana OSP Mariana Ostacha. Podczas Eucharystii druhna Barbara Ratajczyk wygłosiła liturgię słowa, a Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza uczestniczyła w procesji z darami. Ponadto we Mszy Świętej uczestniczyły poczty sztandarowe OSP Kurcew i OSP Czermin w składzie: Eugeniusz Durski, Jan Spychaj, Ryszard Antoniewicz.

Główne uroczystości z okazji minionego święta „Dnia Strażaka” zostaną połączone z Obchodami 90 – lecia powstania Jednostki dnia 13 października 2018 roku.


GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

28 kwietnia 2018  – Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie w Sali Sportowej Zespołu Szkół w Czerminie zorganizował Turniej Tenisa Stołowego Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Czermin. Gospodarzem Turnieju była Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie. Osobą odpowiedzialną z ramienia Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP był Wiceprezes Andrzej Nowaczyk. Sędzią głównym zawodów był pan Krzysztof Orszulak. Udział w rozgrywkach wzięło 6 drużyn OSP z Gminy Czermin. Turniej rozegrany został w 4 kategoriach wiekowych: kadet, junior, senior oraz senior starszy.

Z naszej OSP w rozgrywkach brali udział druhowie:  w kategorii senior starszy Robert Kaźmierczak zajmując I miejsce, w kategorii Junior Daniel Kaźmierczak zajmując III miejsce, w kategorii kadet Kamil Kowalski zajął I miejsce oraz Nikodem Kula zajmując V miejsce. W klasyfikacji drużynowej OSP Czermin zajęła II miejsce. Gratulujemy.


SILNE WIATRY 

25 kwietnia 2018 – o godzinie 18:11 strażacy z jednostki operacyjno – technicznej, zostali zadysponowani do miejscowości Pieruchy, gdzie na drodze powiatowej Czermin – Grab przewróciło się drzewo na przejeżdżający samochód. Działania polegały na usunięciu drzewa z samochodu, zabezpieczeniu wycieku ropy z pojazdu, przestawieniu pojazdu na pobocze i udrożnieniu drogi.


KONFERENCJA NAUKOWA 

16 kwietnia 2018 – odbyła się Konferencja Naukowa „Rola Strażaków w Odzyskaniu Niepodległości” w Sali im. Konstytucji 3 Maja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Organizatorem Konferencji byli: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wszystkich uczestników konferencji przywitał Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie, po czym wygłoszono referaty i komunikaty:

– „Bolesław Chomicz w hołdzie generacji niepokornych walczących o Niepodległą Polskę”
– „Drogi do Niepodległej – ludowców i strażaków”
– „Niepodległość pisana strażacką krwią”
– „Wkład Kresów w dorobek ruchu strażackiego II RP”
– „Młodzież obszarów wiejskich w walce o niepodległość w 1918 roku”
– „Działalność kulturalno-oświatowa OSP, jej znaczenie w odzyskaniu i utrwalaniu Niepodległości”
– „ Święty Jan Paweł II, przyjaciel ludu”
– „Stanowisko władz Związku OSP RP w wyborach do Sejmu i Senatu II R”
– „Pożarnictwo wojskowe w Polsce Odrodzonej”
– „Strażacy w Powstaniu Warszawskim”
– „ Strażacy i samorządowcy na Mazowszu”
– „Strażacy na rzecz małej Ojczyzny w latach 1918-1939 na przykładzie powiatu warszawskiego”
– „Stulecie odzyskania niepodległości przez pryzmat albumu „W jedności siła”

Na sam koniec odbyły się wystąpienia uczestników konferencji. Naradę prowadzili prof. Władysław Tabasz, prof. dr hab. Adam Czesław Dobroński, dr Janusz Gmitruk. Na zakończenie uczestnicy konferencji zostali zaproszeni na uroczysty obiad  do Kancelarii Prezydenta RP.

W konferencji z Naszej OSP uczestniczyli: Prezes OSP Zbigniew Serbiak, Wiceprezes Katarzyna Woźniak, Skarbnik Natalia Serbiak.


SZKOLENIE JOT-u

4 kwietnia 2018 – druhowie z jednostki operacyjno – technicznej brali udział w ćwiczeniach zorganizowanych przez Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Ćwiczenia odbywały się w przygotowanym do rozbiórki domu znajdującym się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach dla Dzieci i Młodzieży prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr św. Dominika. Tematem ćwiczeń była taktyka działań gaśniczych podczas pożarów wewnętrznych.

Strażacy mieli możliwość doskonalić wiedzę oraz umiejętności w kontrolowanych warunkach pożarowych pod wpływem temperatury sięgającej powyżej 500°C , obserwować jak zachowują się dymy i gazy gdy w zwalczaniu pożarów stosuje się wentylację nadciśnieniową. W ćwiczeniach brali udział strażacy z OSP: Czermin, Dobrzyca, Kowalew oraz funkcjonariusze JRG PSP Pleszew.


WIELKANOC

Od 30  marca 2018  do 1 kwietnia 2018 – od godziny 19:30, po wystawieniu Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, rozpoczęła się Warta Honorowa w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie pełniona przez strażaków od Wielkiego Piątku, przez Wielką Sobotę.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 6:00 odbyła się Rezurekcja, w której uczestniczył poczet sztandarowy w składzie: druhna Barbara Ratajczyk,  druhna Natalia Serbiak oraz druh Ryszard Antoniewicz. W Warcie oraz Mszy Rezurekcyjnej uczestniczyli następujący druhowie: Łukasz Góralczyk, Mateusz Dajczak,  Norbert Kaganek, Damian Durski, Eugeniusz Durski, Zdzisław Spychaj, Patryk Hadrzyński, Tobiasz Marciniak, Marcin Ratajski, Kacper Półtorak, Karol Sosnowski, Szymon Maćkowiak, Zbigniew Serbiak, Katarzyna Woźniak, Agata Kaczmarek. Ponadto Wartę przy Grobie Pańskim pełnili: Adrian Jaskólski, Krzysztof Kuźniacki, Dominik Kubiak oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Jędrek Pasek, Mateusz Lange, Patrycja Grzegorek, Magdalena Aleksandrowicz, Klaudia Marchwiak, Martyna Marchwiak.  Dowódcą warty był Naczelnik Marcin Woźniak, a zastępcą druh Ryszard Antoniewicz.


ZARZĄD 

25 marca 2018 –  odbyło się I posiedzenie Zarządu, które rozpoczęło się o godzinie 17:15. Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży oraz podjęto 7 uchwał – jedna z nich dotyczyła zmian w terminie opłat za składki członkowskie. W zebraniu uczestniczył Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Dariusz Kantorski oraz kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek. 


GMINNY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

17 marca 2018– o godzinie 10:00 odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” w Szkole Podstawowej w Żegocinie. Organizatorem eliminacji był Oddział Gminny ZOSP RP w Czerminie przy współorganizacji Urzędu Gminy Czermin oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieczynie. Przewodniczącym jury był bryg. Robert Kaczmarek – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie. Odpowiedzialny za przebieg turnieju był druh Mariusz Krysiński – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieczynie.

Naszą OSP reprezentowała Klaudia Marchwiak w kategorii II ( szkół podstawowych klasy VII – VIII oraz gimnazjum klasy II i III ) zajmując III miejsce. Ponadto w eliminacjach wzięła udział w II kategorii Aleksandra Wojtczak otrzymując za udział w Turnieju Wiedzy Pożarniczej dyplom oraz kubek.

Turniej był podzielony na dwie części. W pierwszej wszyscy uczestnicy musieli rozwiązać test, następnie z każdej kategorii pięć osób z najwyższą punktacją w części pisemnej, przechodziło do etapu ustnego, gdzie musiało odpowiedzieć na pięć pytań. Trzy pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych, będą reprezentować gminę Czermin na Eliminacjach Powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież Zapobiega Pożarom” w Dobrzycy 23 marca 2018r.


WYPADEK

16 marca 2018 – o godzinie 18:40 syrena alarmowa zadysponowała członków jednostki operacyjno – technicznej do kolizji dwóch samochodów osobowych na drodze powiatowej Czermin – Skrzypnia. Działania strażaków, które trwały 1 h, polegały na kierowaniu ruchem oraz na odkleszczeniu pojazdów za pomocą wyciągarek. W zdarzeniu brał udział zastęp JRG PSP Pleszew oraz policja.


DZIEŃ KOBIET 

8 marca 2018 –  w ramach podziękowania za wkład i zaangażowanie druhen w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej, został zorganizowany „Dzień Kobiet”.  Uroczystość rozpoczęła się Nabożeństwem w Kościele św. Jakuba Apostoła w intencji kobiet z OSP, które odprawił Ks. Kapelan Marian Ostach. Następnie uczestnicy uroczystości tradycyjnie udali się na Salę Katechetyczną, gdzie w imieniu strażaków życzenia złożył Prezes OSP Zbigniew Serbiak i obdarował Panie bukietem kwiatów wraz z druhami Ryszardem Antoniewiczem i Janem Spychajem.


ODWIEDZINY DZIECI Z PRZEDSZKOLA 

7 marca 2018 – Naszą straż odwiedziły dzieci z Przedszkola w Czerminie. Naczelnik OSP Marcin Woźniak opowiedział dzieciom o pracy strażaków, o tym jakie należy spełniać wymagania by zostać strażakiem oraz w jaki sposób wstąpić w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Dzieci miały mnóstwo pytań do Naczelnika w trakcie oglądania remizy strażackiej, samochodów ratowniczo – gaśniczych i ich wyposażenia.

Największą atrakcją dla małych przedszkolaków było włączenie sygnałów świetlnych i dźwiękowych w wozach strażackich. Dzieci z miejscowego przedszkola odwiedziły straż pod opieką Nauczycieli pani Marty Larek oraz pani Aleksandry Tamy.


„LABAFEST” 

24 lutego 2018 w sali Ośrodka Kultury w Czerminie odbył się III Gminny Kabareton „LabaFest”. Podczas sobotniego wieczoru wystąpili utalentowani mieszkańcy z gminy Czermin, w tym zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” działający przy OSP. Dziewczęta w składzie Katarzyna Kaganek, Natalia Półtorak, Agnieszka Ratajczak, Daria Walendowska, zaprezentowały piosenkę pt: „Porządek w straży”, a tekst napisały pod kompozycję utworu”Malowany Dzbanku” Heleny Vondráčkovej.


WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE

11 lutego 2018– około godziny 17:40 rozpoczęło się  Walne Zebranie Sprawozdawcze w Ośrodku Kultury w Czerminie, według ustalonego porządku. Wprowadzono poczet sztandarowy w którego skład  wchodzili: Ryszard Antoniewicz, Zdzisław Spychaj, Szymon Maćkowiak. Przewodniczącym zebrania został prezes OSP Zbigniew Serbiak, protokolantem druhna Katarzyna Kaganek. Podczas zebrania przedstawiono sprawozdania z działalności stowarzyszenia za rok 2017, które zreferowali: Prezes OSP Zbigniew Serbiak, Wiceprezes -Naczelnik Marcin Woźniak, Skarbnik Anna Cierniak, Sekretarz Natalia Serbiak, Kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek oraz Sekretarz Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski.

Ponadto podczas zebrania podziękowaliśmy za współpracę Skarbnik OSP, która złożyła oficjalną rezygnację na piśmie podczas posiedzenia Zarządu dnia 5 stycznia 2018 roku. Prezes OSP Zbigniew Serbiak wręczył druhnie Annie kwiaty oraz podziękowanie za dziewięcioletnią współpracę.

Po czym dokonano zmian w  Zarządzie, zmiany przedstawiają się następująco: na funkcję skarbnika wybrano druhnę Natalię Serbiak, której funkcję Sekretarza objęła Wiceprezes Katarzyna Woźniak. Ponadto wybrano nowa osobę do zarządu druhnę Barbarę Ratajczyk, która będzie odpowiedzialna za pracę z młodzieżą.

Obecny Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie, po zmianach przedstawia się następująco:

Prezes – Zbigniew Serbiak

Wiceprezes, Naczelnik – Marcin Woźniak

Zastępca Naczelnika – Krystian Kaganek

Wiceprezes, Sekretarz – Katarzyna Woźniak  /Kronikarz/

Skarbnik – Natalia Serbiak  / Kronikarz MDP, administrator strony internetowej/

Gospodarz – Zdzisław Spychaj

Członek Zarządu – Ryszard Antoniewicz

Członek Zarządu – Barbara Ratajczyk

Na Walne Zebranie przybyli zaproszeni goście: Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie bryg. mgr inż. Robert Kaczmarek, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie druh Andrzej Nowaczyk,  Radny Gminy Czermin Robert Kaźmierczak, Radna Gminy Czermin i zarazem Sołtys Wsi Czermin Maria Doczekalska.


XVIII BAL STRAŻACKI 

10 lutego 2018 – o godzinie 19:00 odbył się XVIII Bal Strażacki, który został zorganizowany przez Zarząd  Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Oficjalnego otwarcia dokonał Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podczas Balu bawiło się 120 osób, każdy został powitany przez Zastępce Naczelnika Krystiana Kaganka, który wręczył każdej parze szampana, a kobietą po kwiatku Tulipanie. Podczas zabawy do tańca przygrywał zespół „ORION” pod kierownictwem Jerzego Małeckiego oraz zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” działający przy straży.

Przeprowadzono loterię fantową, której główną nagrodą była Microvella , ufundowana przez Sklep Wielobranżowy Mariusza Reślińskiego z Czermina. Ponadto jedne z głównych nagród zasponsorowali: Państwo Małgorzata i Robert Kaźmierczakowie z Czermina, Roma i Szymon Półtorakowie z Czermina, Wójt Gminy Czermin.  Potrawy zostały przygotowane przez kucharkę panią Danutę Świątek. Zysk z Balu Strażackiego jest przeznaczony na działalność statutową organizacji, za co strażacy dziękują wszystkim darczyńcom i sponsorom. Sponsorzy otrzymają indywidualnie podziękowanie od OSP.


ĆWICZENIA JOT-u

10 lutego 2018 – o godzinie 10:00 odbyły się ćwiczenia z ratownictwa wodnego na zbiorniku wodnym w miejscowości Broniszewice. Strażacy mieli na celu przećwiczenia poruszania się po lodzie przy pomocy sań wodno – lodowych i łodzi oraz wyciągnięcie tonących się osób ze zbiornika wodnego. Udział w ćwiczeniach brała JRG Pleszew, Miejsko – Powiatowy Oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Pleszewie oraz Ochotnicze Straże Pożarne z: Broniszewic, Czermina, Chocza, Dobrzycy, Gołuchowa, Gizałek, Kowalewa oraz Pleszewa. Z naszej OSP w ćwiczeniach brali udział druhowie z Jednostki Operacyjno – Technicznej: Szymon Maćkowiak, Adrian Jaskólski, Damian Durski.

źródło: KP PSP Pleszew


ZARZĄD

5 stycznia 2018 – odbyło się IV posiedzenie Zarządu zaległe za rok 2017, które rozpoczęło się o godzinie 19:20. Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podjęto 5 uchwał, omówiono sprawy bieżące straży, organizację XVIII Balu Strażackiego i Walnego Zebrania Sprawozdawczego oraz przyjęto rezygnację z funkcji Skarbnika druhny Anny Cierniak.  W zebraniu uczestniczyła również Komisja Rewizyjna, kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” oraz opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.