2020

Świąteczny wystrój remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie przygotowany przez członków Jednostki Operacyjno – Technicznej.
——————————————————————————————————————————————————————
ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 
 27 grudnia 2020 – w 102 rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego strażacy wciągnęli Flagę Narodową na Maszt i zapalili  znicze na Obelisku, ponieważ w 1918 roku strażacy z OSP Czermin walczyli w Powstaniu Wielkopolskim.
———————————————————————————————————————————————————————-
AKCJE RATOWNICZE 
24 grudnia 2020 – był bardzo pracowity dla strażaków, którzy wyjechali do dwóch akcji ratowniczych. Pierwsza o godzinie 14:24 zaalarmowała o wypadku, gdzie doszło do zderzenia trzech samochodów na drodze wojewódzkiej w miejscowości Grab. Poszkodowana była tylko jedna osoba, która została zaopatrzona przez zespół ratownictwa medycznego w Gizałkach.
Następnie zastęp został przekierowany do miejscowości Pieruchy do mężczyzny lezącego przy jezdni. Poszkodowanemu została udzielona pierwsza pomoc przedmedyczna oraz na miejsce zdarzenia wezwano policję. Dopiero po dwóch akcjach strażacy udali się do remizy, gdzie posprzątali sprzęt i rozjechali się do swoich domów aby zasiąść do wieczerzy wigilijnej.
———————————————————————————————————————————————————————-
ZARZĄD 
   20 grudnia 2020 – o godzinie 20:00 odbyło się II posiedzenie Zarządu. Spotkaniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży i podjęto 5 uchwał. W zebraniu ponadto uczestniczyli: Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Grzegorz Młynarz, członek Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski oraz przedstawiciele Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Klaudia Marchwiak i Patrycja Grzegorek.
———————————————————————————————————————————————————————-
KALENDARZE STRAŻACKIE 
19 – 20 grudnia 2020 – w Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie zbieraliśmy datki na cele statutowe OSP oraz na rozwój Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w zamian za to podarowaliśmy darczyńcom kalendarze strażackie. Wszystkim mieszkańcom miejscowości: Wola Duchowna, Skrzypnia, Psienie – Ostrów, Żale, Mamoty, Czermin, którzy wsparli działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie – DZIĘKUJEMY… za wsparcie finansowe i ciepłe słowa w progach swojego domu.
Osoby zaangażowane w rozprowadzanie kalendarzy strażackich:  Kacper Półtorak, Tobiasz Marciniak, Dominik Kubiak, Karol Sosnowski, Adrian Jaskólski, Marcin Ratajski, Damian Durski, Krzysztof Kużniacki, Patryk Hadrzyński, Natalia Serbiak, Natalia Grzegorek, Zuzanna Malinowska, Joanna Malinowska, Klaudia Marchwiak, Martyna Marchwiak, Magdalena Aleksandrowicz, Patrycja Grzegorek, Martyna Markiewicz, Nikodem Kula.
———————————————————————————————————————————————————————-
 AKCJA ODDAWANIA KRWI
13 grudnia 2020 – w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, odbyła I akcja krwiodawstwa, przeprowadzona z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Chęć oddania krwi zadeklarowało 95 osób, z czego 78 osób mogło ją oddać. Dzięki temu udało się zebrać ponad 35 litrów krwi.
Z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie udział w akcji oddania krwi wziął druh Marcin Ratajski.
———————————————————————————————————————————————————————-
 SZKOLENIE 
5 grudnia 2020 – zostało zorganizowane szkolenie dla członków jednostki operacyjno – technicznej z podstaw ratownictwa wysokościowego w części teoretycznej. W dwugodzinnym ćwiczeniu udział brało 6 strażaków, które przeprowadził Naczelnik Marcin Wożniak.
 
———————————————————————————————————————————————————————-
POŻAR
29 listopada 2020 – o godzinie 18:43 dyspozytor KP PSP Pleszew zadysponował OSP do palącej się szopy w miejscowości Grab. Strażacy wyjechali bardzo szybko dwoma samochodami pożarniczymi lekkim i średnim. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia odłączyli prąd od palących się zabudowań szopy i garaży i podali dwa prądy wodne w natarciu, pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych, gdzie była używana kamera termowizyjna. Akcja trwała 2 godziny w której uczestniczyło 9 strażaków.
———————————————————————————————————————————————————————-
 POŻAR
20 listopada 2020 –  o godzinie 11:14 strażacy zostali zadysponowani do pożaru domu w miejscowości Broniszewice. Na miejscu zdarzenia okazało się, że paliło się poddasze nieużytkowanego domu jednorodzinnego. Działania trwały 3 godziny i polegały na: dogaszaniu pożaru w aparatach ochrony dróg oddechowych, zasileniu w wodę samochodu JRG PSP Pleszew oraz na użyciu kamery termowizyjnej.
Tego samego dnia o godzinie 16:03 JOT został ponownie zadysponowany do podpalonej sterty gałęzi nad rzeką Prosną w miejscowości Łęg. Pożar został ugaszony jednym prądem wody. Niestety sprawca zdarzenia jest nieznany.
———————————————————————————————————————————————————————-
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada 2020 –  tradycyjnie  o godzinie 11:00 w parafii Św. Jakuba Apostoła w Czerminie Ksiądz Kapelan Marian Ostach odprawił uroczystą Mszę Świętą „Za Ojczyznę”, w której uczestniczył historyczny sztandar OSP z 1948 roku,  a w skład jednoosobowego pocztu sztandarowego wchodził druh Zdzisław Spychaj. Obchody Święta Niepodległości w tym roku miały skromniejszą formę, ze względu na panującą pandemię, mimo to uczciliśmy odzyskanie niepodległości przez Polskę. Po Eucharystii na grobowcu pierwszego Starosty Powiatu Pleszewskiego Artura Szenica, który został pochowany tuż obok Kościoła został zapalony znicz.
Na zdjęciu od lewej strony:  druh Kamil Matłoka z OSP Kurcew, Ks. Kapelan Marian Ostach, druh Zdzisław Spychaj z OSP Czermin.
———————————————————————————————————————————————————————-
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 

1 listopada 2020 – druhowie: Krzysztof Kuźniacki, Patryk Hadrzyński i Zdzisław Spychaj tradycyjnie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze na Obelisku upamiętniającym czermińskich strażaków, którzy odeszli z naszych szeregów na wieczną wartę…

„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim … „
Prezes OSP Zbigniew Serbiak, składa podziękowania wszystkim członkom OSP w Czerminie, którzy zapalili znicze na obelisku.
———————————————————————————————————————————————————————
ŚLUB 

24 października 2020  – ślubował członek Zarządu ds. młodzieży druhna Barbara Ratajczyk z Kamilem Andrzejakiem. Związek małżeński został zawarty o godzinie 16:00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Jakuba Apostoła w Czerminie. We Mszy Świętej udział wzięła delegacja: Wiceprezes Katarzyna Wożniak, Skarbnik Natalia Serbiak, druhna Anna Cierniak oraz druh Krzysztof Kuźnacki.

Druhnie Barbarze i jej małżonkowi życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.


SZKOLENIE

23 października 2020 – członkowie JOT-u Krystian Kaganek, Dominik Kubiak oraz Damian Durski brali udział w szkoleniu kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, organizowanym przez firmę „BLAMED” z Kalisza. Przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa obowiązujących w związku z wirusem COVID-19, strażacy podeszli do egzaminu kończąc go z wynikiem pozytywnym uzyskując bardzo dobre oceny końcowe i tym samym na trzy lata uzyskali tytuł „RATOWNIKA”.


SILNE WIATRY 

14 października 2020 – JOT o godzinie 7:54 został zaalarmowany do wyjazdu do powalonego drzewa na drodze gminnej w miejscowości Pieruchy. W związku z zaistniałym zdarzeniem powalone drzewo przerwało linię energetyczną. Działania polegały na usunięciu konaru drzewa z drogi oraz na uporządkowaniu terenu.
  
———————————————————————————————————————————————————————-
POŻAR NA CMENTARZU
12 października 2020 – o godzinie 17:36 JOT został zadysponowany do palącego się pojemnika na odpady na cmentarzu parafialnym w miejscowości Czermin. Działania polegały na podaniu I prądu wody z szybkiego natarcia oraz uporządkowaniu terenu.
———————————————————————————————————————————————————————-
INSPEKCJA GOTOWOŚCI BOJOWEJ
8 października 2020 – o godzinie 13:31 odbyła się niezapowiedziana Inspekcja Gotowości Bojowej przeprowadzona przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Kontrolę przeprowadzili funkcjonariusze KP PSP zastępca dowódcy JRG kpt. Dariusz Juszczak oraz  asp. Krzysztof Kieliszewski, którzy sprawdzili czas przybycia strażaków do remizy, sprawność samochodów wraz z wyposażeniem, czystość oraz dokumentację. Ponadto strażacy otrzymali zadanie do wykonania: „kierowca pojazdu, uwięziony w palącym się samochodzie”. Ćwiczenie wypadło bardzo dobrze.
———————————————————————————————————————————————————————-
RAJD PIESZY 
19 września 2020 – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oraz członkowie czynni wybrali się na rajd pieszy szlakiem Puszczy Pyzdrskiej, gdzie przewodnikiem był pan Paweł Kostuj. Na 14- sto kilometrowej trasie można było podziwiać przepiękną przyrodę, zwierzynę leśną, wieżę obserwacyjną z której dawniej wypatrywano pożary lasów, rozwidlenie pięciu dróg leśnych.
Puszcza Pyzdrska znajduje się na obszarze należącym do 10 gmin: Blizanów, Chocz, Gizałki, Grodziec, Mycielin, Pyzdry, Rychwał, Rzgów, Stawiszyn, Zagórów. Obszar ten jest położony aż na terenie 5 powiatów: pleszewskiego, kaliskiego, wrzesińskiego, konińskiego i słupeckiego.
W rajdzie uczestniczyli: Magdalena Aleksnadrowicz, Joanna Malinowska, Zuzanna Malinowska, Klaudia Marchwiak, Martyna Marchwiak, Natalia Serbiak, Grzegorz Młynarz.
——————————————————————————————————————————————————————
WYPADEK DROGOWY 
17 września 2020 – około godziny 13:18 JOT został zadysponowany do wypadku samochodu osobowego  na drodze powiatowej na odcinku drogi Pieruszyce – Wieczyn. Mieszkaniec powiatu ostrowskiego jadąc pod wpływem alkoholu, uderzył w barierki ochronne na moście przejazdowym. Działania strażaków polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyciągnięciu samochodu, który był zawieszony na moście oraz zutylizowaniu płynów eksploatacyjnych. W 3-godzinnym zdarzeniu udział brały: OSP Czermin, JRG PSP Pleszew, policja, pogotowie ratunkowe.
———————————————————————————————————————————————————————-

ŚLUB

11 września 2020 – ślubowała solistka zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” druhna Agnieszka Ratajczak z Jakubem Garbowiczem. Związek małżeński został zawarty o godzinie 15:30 w Kościele Parafialnym pw. Św. Jakuba Apostoła w Czerminie. W uroczystości weselnej w Domu Weselnym „Zielony Zakątek” uczestniczyła delegacja: Kierownik Zespołu Sceniczno – Wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek, Zastępca Naczelnika Krystian Kaganek oraz solistka zespołu „Ognista Drużyna” druhna Natalia Półtorak.

Druhnie Agnieszce i jej małżonkowi życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.


WYPADEK DROGOWY 

11 września 2020– o godzinie 7:46 JOT został zadysponowany do wypadku drogowego dwóch samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej na odcinku drogi Grab – Gizałki.  Działania strażaków polegały na kierowaniu ruchem drogowym, zabezpieczeniu i uporządkowaniu miejsca wypadku oraz opiece nad poszkodowanymi osobami. W akcji brały udział OSP Czermin, JRG PSP Pleszew, policja.
———————————————————————————————————————————————————————-
 AKCJA W DPS
10 września 2020 – około godziny 21:32  zastęp OSP Czermin wyjechał do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach, gdzie zgłoszono widoczność dymu na jednej z kamer ustawionej na budynek DPS-u. Na miejscu zdarzenia strażacy przeszukali obiekt, alarm okazał się fałszywy. W działaniach uczestniczyły OSP Czermin, OSP Broniszewice, JRG PSP Pleszew.
———————————————————————————————————————————————–
ZARZĄD 
4 września 2020 –  o godzinie 19:30 odbyło się I posiedzenie Zarządu. Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży i podjęto 5 uchwał. W zebraniu ponadto uczestniczyli: Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Grzegorz Młynarz, Kierownik Zespołu Sceniczno – Wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek.
—————————————————————————————————————————————–
PODSUMOWANIE KONKURSU 
31 sierpnia 2020 – o godzinie 13:00 w Ośrodku Kultury w Czerminie odbyło się podsumowanie konkursu na „Bukiet Lata” w którym udział wzięła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Kompozycję należało skomponować z kwiatów pochodzących z lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół.
Konkurs adresowany był do dzieci, młodzieży oraz dorosłych z  terenu gminy Czermin. Wykonany bukiet należało sfotografować i wysłać do pani Kierownik Ośrodka Kultury w Czerminie Renaty Półtorak.
Nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza została w konkursie wyróżniona otrzymując podziękowanie, piłkę do gry w siatkę, książki, pisaki.
————————————————————————————————————————————–
 SZERSZENIE
27 sierpnia 2020 – około godziny 16:34 jednostka operacyjno – techniczna została zaalarmowana przez stanowisko Kierowania KP PSP Pleszew do gniazda szerszeni w budynki jednorodzinnym w miejscowości Strzydzew. Działania polegały na rozebraniu opierzenia z dachu oraz na zutylizowaniu kokonu szerszeni.
—————————————————————————————————————————————–
BIWAK STRAŻACKI
22 -23 sierpnia 2020 – Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie zorganizowała dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Biwak Strażacki na placu sportowym przy remizie OSP. Dla młodych adeptów pożarnictwa zostało przygotowane szkolenie z łączności, które przeprowadził Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Przyjechał pan Paweł Kostuj, który opowiedział ciekawostki na temat ptaka Bociana oraz o  Puszczy Pyzdrskiej.
Ponadto młodzież uczestniczyła w zajęciach sportowych, grach edukacyjnych i rajdzie pieszym, gdzie na trasie zbierała polne kwiaty, zioła, owoce i przygotowała „Bukiet Lata” na konkurs zorganizowany przez Ośrodek Kultury w Czerminie.
W Biwaku uczestniczyli: Joanna Malinowska, Zuzanna Milanowska, Patrycja Grzegorek, Klaudia Marchwiak, Martyna Marchwiak, Martyna Markiewicz, Nikodem Kula. Opiekun: Natalia Serbiak.
—————————————————————————————————————————————–
POŻAR TRAWY 
13 sierpnia 2020 – o godzinie 15:33 JOT został zaalarmowany do wyjazdu do palącej się trawy na rowie w miejscowości Grab. Strażacy w połowie drogi zostali zawróceni przez stanowisko kierowania KP PSP Pleszew, ponieważ mieszkaniec ugasił pożar za pomocą gaśnicy samochodowej, a na miejsce zdarzenia przybyła jednostka z OSP Gizałki, która zabezpieczyła teren pożaru.
———————————————————————————————————————————————————————-

WYCIECZKA KRONIKAREK 

13 sierpnia 2020 – w ramach podziękowania za pracę kronikarek Prezes OSP Zbigniew Serbiak zorganizował wycieczkę dla druhen Katarzyny Woźniak i Natalii Serbiak, które dokumentują historię czermińskiej straży. Podczas całodniowego wyjazdu zwiedzili Zieloną Górę, a dokładnie: Palmiarnię z unikatową prezentacją egzotycznych roślin, Park Winny i Winne Wzgórze, Starówkę, Katedrę św. Jadwigi, a w drodze powrotnej przeprawa promowa w Milsku pod Zaborem.

———————————————————————————————————————————————————————-
POŻAR STODOŁY 
12 sierpnia 2020 – o godzinie 21: 39 JOT został zadysponowany do pożaru stodoły w miejscowości Kurcew, gmina Kotlin. Strażacy uchronili od ognia budynki gospodarcze i dom jednorodzinny. W wyniku pożaru spaliło się pokrycie dachowe oraz cała zawartość stodoły, w której były przechowywane zbiory słomy i siana.
Na miejsce zadysponowano zastępy z jednostek PSP i OSP powiatu jarocińskiego: JRG PSP Jarocin, OSP Racendów, OSP Kotlin, OSP Sławoszew, OSP Kurcew, OSP Twardów i pleszewskiego:  JRG PSP Pleszew, OSP Czermin, OSP Broniszewice.
————————————————————————————————————————————————————————————————–
POŻAR ZBOŻA 
9 sierpnia 2020 – około godziny 14.25 strażacy zostali zadysponowani do palącego się zboża na pniu w miejscowości Mamoty – Kurcew. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych 18 zastępów OSP i PSP z powiatu pleszewskiego i jarocińskiego. Łącznie w pożarze spaliło się około 3 hektarów zboża na pniu. Działania trwały 1,5 godziny.
Nasi strażacy na miejsce dojechali jako pierwsi  zatrzymując front ognia i gasząc około 100 metrów zboża. Opanowując żywioł zapobiegli rozprzestrzenieniu się ognia.
————————————————————————————————————————————————————————————————–
POŻAR TRAWY 
7 sierpnia 2020 – o godzinie 16:37 JOT został zaalarmowany do wyjazdu do palącej się trawy w rowie przy drodze powiatowej Pieruchy – Strzydzew. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się , że pobliscy mieszkańcy przy użyciu gaśnic samochodowych podjęli akcję gaśniczą. Strażacy podali jeden prąd wody z szybkiego natarcia. W akcji uczestniczyły 2 samochody ratowniczo – gaśnicze lekki i średni.
————————————————————————————————————————————————————————————————–
GNIAZDA OWADÓW 
6 sierpnia 2020 – około godziny  20:30 JOT udał się do usuwania gniazd owadów w miejscowości Pieruchy , gdzie w domu jednorodzinnym nad drzwiami wejściowymi usadowiło się gniazdo Os – strażacy usunęli zagrożenie.
5  sierpnia 2020  – około godziny 9:00 strażacy zostali zadysponowani do usunięcia gniazda Os, które zagnieździło się w budynku Urzędu Gminy w Czerminie. Owady umiejscowiły się przy głównym wejściu do Urzędu co stanowiło zagrożenie dla pracowników jak i petentów. Po akcji trwającej ponad godzinę strażakom udało się usunąć owady i zneutralizować zagrożenie .
————————————————————————————————————————————————————————————————–
RAJD ROWEROWY NAD RZEKĘ PROSNĘ 
2 sierpnia 2020  – Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie zorganizowała rajd rowerowy nad rzekę Prosnę do miejscowości Żbiki. Po drodze uczestnicy zwiedzili zbiornik retencyjny w Broniszewicach. Na miejscu zostało zorganizowane szkolenie dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, które przeprowadził druh Damian Durski.  Młodzi adepci mogli przymierzyć ubranie specjalne, w którym uczestniczą strażacy w akcjach ratowniczo – gaśniczych, obejrzeć wyposażenie samochodu ratwoniczo – gaśniczego oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek z wyjazdów do akcji.
Prezes OSP Zbigniew Serbiak opowiedział historię obozów strażackich organizowanych nad rzeką Prosną  oraz postawionego Krzyża, na pamiątkę odprawianych Mszy Świętych. Na zakończenie wszyscy posilili się kiełbaską z grilla przygotowaną przez druha Albina Spychaja i powspominali Biwaki Strażackie.
————————————————————————————————————————————————————————————————-
PLAMA OLEJU 
28 lipca 2020 – około godziny 20:07 syrena zaalarmowała strażaków do wyjazdu do miejscowości Grab. Zastęp straży został zadysponowany do usunięcia plamy oleju. Na miejscu okazało się ,że plama oleju jest dość rozległa, gdyż ciągła sie na odcinku drogi ponad 100 metrów i w jednym miejscu nastąpił większy wyciek. Po ustaleniu przyczyny wycieku i ustaleniu stanu pasażerów pojazdu strażacy przystąpili do usunięcia plamy i przywrócenia użyteczności drogi. W akcji trwającej ponad godzinę udział brało 6 strażaków.
————————————————————————————————————————————————————————————————–
 GNIAZDO SZERSZENI 
26 lipca 2020 –  zastęp strażaków wyjechał do miejscowości Skrzypnia do usuwania gniazda szerszeni. Akcja była przeprowadzona na prośbę pani Sołtys Wsi Skrzypnia, ponieważ jeden z mieszkańców kosząc trawę na przydrożnym rowie naruszył gniazdo szerszeni. Miejsce znajdowało się przy drodze głównej tejże miejscowości i zagrażało mieszkańcom oraz bawiącym się dzieciom. Strażacy zutylizowali gniazdo przy użyciu specjalistycznego sprzętu i odzieży.
————————————————————————————————————————————————————————————————–
POŻAR ZBOŻA 
23 lipca 2020 – o godzinie 21:53 JOT został zadysponowany do wyjazdu do iskrzących się przewodów energetycznych w miejscowości Grab. Zastęp w ilości 6 osób wyjechał do zdarzenia bardzo szybko… na miejscu okazało się, że pali się słoma wysieczona po kombajnie zbożowym przy linii energetycznej średniego napięcia. Dzięki szybkiej akcji Naszych strażaków pożar został opanowany i ugaszony przed przyjazdem kolejnych jednostek straży, a co najważniejsze nie narobił jeszcze większych szkód. Spaliło się około 150 metrów słomy wraz ze ścierniskiem a zagrożone spaleniem było około hektara słomy i kilkanaście hektarów zboża. Przyczyną pożaru była słoma, która pod wpływem wiatru dostała się na linię energetyczną i tym samym doszło do samozapalenia, akcja trwała 1,5 godz.
Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały również: JRG PSP Pleszew, OSP Broniszewice i Pogotowie Energetyczne.
———————————————————————————————————————————————————————
RAJD ROWEROWY 

22 lipca 2020 –   Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza udała się na Rajd Rowerowy na basen do Żerkowa. Na rowerach przejechali około 48 km, gdzie w promieniach słońca aktywnie spędzili cały dzień.


ZEBRANIE MDP 

20 lipca 2020 –  o godzinie 18:00 zostało zorganizowane zebranie  z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. Pod okiem Prezesa OSP Zbigniewa Serbiaka  omówiono działalność MDP  w czasach epidemii… najbliższy miesiąc zaplanowano młodzieży bardzo aktywnie. Stęsknieni za zbiórkami w straży zaplanowaliśmy aktywność fizyczną połączoną ze szkoleniem ratowniczo – pożarniczym.


GNIAZDO OS 

3 lipca 2020 – około godziny 20:30 JOT został wezwany do interwencji do Przedszkola w Czerminie. Strażacy ubrani w specjalne kombinezony szybko pozbyli się intruzów- Os, likwidując miejscowe zagrożenie przy wejściu do budynku. W działaniach udział brało 4 strażaków.


MSZA ŚWIĘTA 

3 lipca 2020 – o godzinie 18:00 w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Czerminie odbyła się Eucharystia w intencji ŚP. Józefa Gruszki od strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie, którą odprawił Ksiądz Kapelan Marian Ostach.  We Mszy Św. uczestniczył poczet sztandarowy  w asyście: Zdzisława Spychaja, Eugeniusza Durskiego oraz Ryszarda Antoniewicza. Udział pocztu sztandarowego był oddaniem szacunku zmarłej osobie, ponieważ Józef Gruszka był posłem na Sejm II, III i IV kadencji w latach 1993–2005. Był radnym sejmiku wielkopolskiego I kadencji i jego przewodniczącym. W Sejmie IV kadencji Józef Gruszka był członkiem Komisji do spraw Służb Specjalnych oraz Komisji Finansów Publicznych. Dzięki Gruszce Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie pozyskała fundusze na samochody pożarnicze i sprzęt.


POWALONE DRZEWO 

27 czerwca 2020 – o godzinie 10:54 JOT został zadysponowany do powalonego drzewa o średnicy 70 cm w miejscowości Czermin na drodze powiatowej Pleszew – Grab. Działania polegały na przecięciu konaru na jezdni, kierowaniu ruchem drogowym i oczyszczeniu drogi z gałęzi w celu udrożnienia przejazdu, gdzie ruch został chwilowo wstrzymany. W 30 minutowej akcji udział brało 5 ratowników.


OKTAWA BOŻEGO CIAŁA 

W dniach 11 – 19 czerwca 2020 –  strażacy włączyli się czynnie w uczestnictwo nabożeństwa i procesji eucharystycznej Oktawy Bożego Ciała. Przez cały okres trwania Oktawy niesiony był sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej oraz na zmianę ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurcewie – Baldachim. Ponadto strażacy z Czermina w dniu rozpoczęcia oraz zakończenia Oktawy zabezpieczali procesję, kierując ruchem drogowym.

Prezes OSP dziękuje wszystkim strażakom, którzy aktywnie włączyli się w uczestnictwo, a szczególne podziękowania kieruje dla druha Ryszarda Antoniewicza, który był odpowiedzialny za Oktawę Bożego Ciała.


KABEL ENERGETYCZNY

16 czerwca 2020  – o godzinie 12:38 JOT został zadysponowany do przerwanego kabla energetycznego w miejscowości Czermin. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na kierowaniu ruchem drogowym.


POMPUJEMY DLA WOJTUSIA

6 czerwca 2020 –  strażacy włączyli się w Ogólnopolską akcję Gaszyn Challenge „Pompujemy dla Wojtusia”  – dziecka, które zachorowało na Rdzeniowy Zanik Mięśni (SMA), a jego rodzice potrzebowali 9 milionów złotych na zakup leku.

Pomysłodawcą akcji był strażak Marcin Topór z Ochotniczej Straży Pożarnej z Gaszyna (woj. łódzkie). Zasady były proste, osoby nominowane musiały wykonać 10 pompek. Jeżeli wykonały ćwiczenie, wpłacały  minimum  5 zł, jeżeli nie wykonały zadania, wpłacały 10 zł na konto Wojtusia  na portalu siepomaga.pl Osoby nominowane miały 48h na wykonanie zadania.Pieniążki dla chorego chłopczyka Wojtusia uzbierały się w ciągu 4 miesięcy.

Prezes OSP Czermin dziękuje wszystkim strażakom, którzy włączyli się w akcję i przekazali datki na konto chorego chłopczyka.

W akcji brali udział: Dominik Kubiak, Karol Sosnowski, Norbert Kaganek, Kacper Półtorak, Patryk Markiewicz, Krzysztof Kużniacki, Tobiasz Marciniak, Damian Durski, Katarzyna Kaganek, Magdalena Aleksandrowicz, Martyna Markiewicz, Klaudia Markiewicz, Patrycja Grzegorek, Joanna Malinowska, Natalia Grzegorek, Natalia Serbiak. Ponadto dziękujemy Tomaszowi Nowaczykowi za pomoc w nagraniu filmu.


WYPADEK DROGOWY 

31 maja 2020 – około godziny 16:51 czermińska OSP została zadysponowana do wypadku drogowego samochodu osobowego z samochodem ciężarowym. Zdarzenie miało miejsce na drodze wojewódzkiej numer 443, na odcinku drogi Grab – Gizałki. Działania strażaków polegały na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz na kierowaniu ruchem drogowym.
W akcji brały udział: OSP Czermin, OSP Gizałki, JRG PSP Pleszew, policja, zespół ratownictwa medycznego.


SPRAWDZENIE DACHU 

19 maja 2020 – Wójt Gminy Czermin zwrócił się do Ochotniczej Straży Pożarnej o sprawdzenie poszycia dachu wraz z uszczelnieniem okien dachowych w budynku Gminy Czermin.  Działania były prowadzone przy użyciu 1 prądu wody  z szybkiego natarcia pod nadzorem kierownika budownictwa. Akcja trwała 1 godzinę, w której uczestniczyło 3 strażaków. Wójt Gminy Czermin podziękował strażakom za pomoc.


40- LECIE POSŁUGI DUSZPASTERSKIEJ 

17 maja 2020 – o godzinie 11:00 w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie odbyła się Msza Święta w intencji Ks. Mariana Ostacha, który obchodził 40- stą rocznicę święceń kapłańskich.

15 maja 1980 roku Nasz Proboszcz przyjął święcenia kapłańskie w katedrze poznańskiej, których udzielił J.E. Ks. Arcybiskup Jerzy Straba, a od 19 lat pełni posługę w Naszej Parafii i jest Kapelanem strażaków OSP Czermin.

Z życzeniami zdrowia i wytrwałości do Ks. Mariana Ostacha udały się delegacje : Lektorów i ministrantów, Rady Parafialnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie, którą reprezentowały Wiceprezes Katarzyna Wożniak i Skrabnik Natalia Serbiak.


KOKON OS 

12 maja 2020 – po godzinie 14.00 zastęp strażaków udał się do Szkoły Podstawowej w Czerminie w celu zlokalizowania kokonu os. Po przystąpieniu do działań strażacy znaleźli kilka kokonów w kontenerach na odpady. W działaniu udział brało 4 strażaków.


DZIEŃ STRAŻAKA 

4 maja 2020 –  ze względu na panujące warunki odbyła się troszkę inna uroczystość z okazji „Dnia Strażaka” ale równie uroczysta. Strażacy Damian Durski, Krzysztof Kuźniacki, Patryk Markiewicz  przed Eucharystią wciągnęli Flagę Związku OSP RP na maszt oraz złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze na Obelisku upamiętniającym pracę czermińskich strażaków.

Następnie  o godzinie 18:00 w Kościele Św. Jakuba Apostoła w Czerminie została odprawiona Msza Święta w intencji strażaków przez Ks. Kapelana Mariana Ostacha, w której uczestniczyły poczty sztandarowe z OSP Czermin i OSP Kurcew oraz druhny i druhowie. 

Ze względu na panującego wirusa COVID-19 nie odbył się uroczysty przemarsz, wręczenie odznaczeń i biesiada, jeśli zaostrzenia się zmniejszą i będzie można się spotkać to w miesiącu wrześniu b.r. odbędzie się ognisko.


ZBIÓRKA PIENIĘŻNA DLA ANTKA 

3 maja 2020 –  w miejscowości Czermin  została  przeprowadzona zbiórka publiczna dla chorego chłopca Antoniego Grzesiaka mieszkańca Czermina. 7 – latek zmaga się z guzem pnia mózgu tzw. glejakiem  IV stopnia, który jest bardzo niebezpieczny. Rodzice będą mogli rozpocząć leczenie  chłopca jeśli uzbierają odpowiednia kwotę pieniędzy – 6 tysięcy EURO aby zrobić badania genetyczne i tym samym lekarze będą mogli dobrać eksperymentalne leczenie.

Zbiórkę przeprowadzali wolontariusze:  Magdalena Pera, Robert Każmierczak, Anna Cierniak, Maria Doczekalska, Natalia Serbiak, Łukasz Wożniak, Justyna Antczak, Elżbieta Jackowska, Monika Łagodzińska, Arletta Sobańska którym udało się zebrać  14.179,05 zł  i  50,00 €.

W akcję włączyli się również strażacy z OSP Czermin, którym bardzo dziękujemy.

Sołectwo Czermin  za pomoc w organizacji  zbiórki dziękuje:
Gminie Czermin, Ks. Proboszczowi Marianowi Ostachowi,  Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie, pani Dorocie Kołaskiej – Apteka w Czerminie oraz pani Karinie Cierniak za uszyte maseczki, które wolontariusze wykorzystali podczas zbierania datków.


UWAGA ! ! ! 

3 maja  2020 – będzie w miejscowości Czermin przeprowadzona zbiórka publiczna dla chorego chłopca Antoniego Grzesiaka, w którą włączą się również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. 

Aby przeczytać informację, proszę kliknąć na umieszczone obrazy. 


POŻAR

18 kwietnia 2020 – o godzinie 22:24 zostaliśmy zadysponowani do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Pieruchy. Działania strażaków  polegały na zbudowaniu lini zasilającej oraz dogaszeniu pożaru w środku budynku w aparatach ochrony dróg oddechowych.


WIELKANOC 

W tym roku niestety  Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie nie było dane pełnić Warty przy Grobie Pańskim. Teraz pozostaje nam wiara w to, że pandemia szybko się skończy i w przyszłym roku znów podtrzymamy tę piękną tradycję w Kościele Św. Jakuba Apostoła w Czerminie.

Krzyż, który został postawiony nad rzeką Prosną na pamiątkę odprawianych Mszy Świętych na Obozach Strażackich OSP Czermin w  miejscowości Żbiki. W tym roku dla niektórych mieszkańców tejże wsi miał ważne znaczenie…, ponieważ społeczeństwo mogło podczas Świąt Wielkanocnych pomodlić się przy Nim ze względu na panujące zaostrzenia m.in. zakaz zgromadzeń i uczestniczenia w Mszach Świętych powyżej 5 osób w związku z panującym wirusem COVID – 19.


W  tym trudnym dla Nas wszystkich czasie życzymy w te Święta dużo Zdrowia i Wytrwałości. Zadbajcie o siebie i o swoich bliskich. Wesołych Świąt.


WYPADEK DROGOWY 

24 marca 2020 – o godzinie 22:40 w miejscowości Sucha pow. jarociński na odcinku drogi wojewódzkiej nr 443 samochód osobowy uderzył w tył samochodu jadącego przed nim. Powodem zdarzenia było wejście zwierząt leśnych na pas ruchu, gdzie kierowca musiał nagle zahamować. Działania sześciu strażaków polegały na  oświetleniu terenu, kierowaniu ruchem drogowym oraz uporządkowaniu jezdni.


KORONAWIRUS 

23 marca 2020 – odbyło się III szkolenie wewnętrzne dla członków jednostki operacyjno – technicznej. Łącznie przez 5 godzin omawiano: procedury postępowania podczas wyjazdów do działań ratowniczo – gaśniczych oraz powrotów z akcji, w tym dezynfekcja pojazdów , sprzętu, odzieży i rąk. Zgodnie z procedurami i wytycznymi Komendanta Głównego PSP w Warszawie oraz Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie w remizie pozakładano pojemniki ze środkami dezynfekcyjnymi, wprowadzono na stan maseczki do ochrony dróg oddechowych oraz kombinezony.


POGADANKA W SZKOLE W CZERMINIE 

9 marca 2020 – siedmioro przedstawicieli naszej OSP udało się do Szkoły Podstawowej w Czerminie w celu promocji ruchu strażackiego oraz przeprowadzenia warsztatów z zakresu bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. Wśród przedstawicieli naszej OSP pięciu przedstawicieli JOT-u opowiedziało o działalności naszej straży w zakresie działalności ratowniczo-gaśniczej, zapoznało dzieci i młodzież ze sprzętem jakim dysponują i do czego on służy. Przeprowadzono również szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej podczas którego uczniowie mogli poznać podstawy pierwszej pomocy jak również przećwiczyć swoje umiejętności.

Oprócz członków JOT-u w akcji promocyjno – szkoleniowej udział brały dwie członkinie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, które opowiedziały czym zajmuje się MDP oraz jakie wymogi należy spełnić by do niej przystąpić. Akcja przeprowadzona przez naszych strażaków cieszyła się dużym zainteresowaniem i dotarła do sporej grupy, ponieważ w spotkaniu brało udział około 100-tu uczniów.


DZIEŃ KOBIET 

8 marca 2020 – w ramach podziękowania za wkład i zaangażowanie druhen w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej, został zorganizowany „Dzień Kobiet”. Uroczystość rozpoczęła się Nabożeństwem w Kościele św. Jakuba Apostoła w intencji kobiet z OSP, które odprawił Ks. Kapelan Marian Ostach. Następnie o godzinie 17:00 tradycyjnie na Salce Katechetycznej Prezes OSP Zbigniew Serbiak złożył życzenia oraz każda z druhen otrzymała  kwiatka. Do życzeń przyłączyli się Ks. Kapelan OSP Czermin Marian Ostach oraz Ks. Kapelan Szpitala w Pleszewie Marcin Jurga. Następnie wszyscy zasiedli do obficie zastawionego stołu, gdzie skosztowano ciasta, a po odśpiewaniu tradycyjnego „Sto Lat”, wzniesiono toast lampką szampana.


GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO 

7 marca 2020 – w Sali Sportowej w Szkole Podstawowej w Broniszewicach odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Czerminie. Organizatorem turnieju był: Oddział Gminny Związku OSP RP w Czerminie, Ochotnicza Straż Pożarna w Wieczynie oraz Szkoła Podstawowa w Broniszewicach. Sędzią głównym turnieju był Maciej Janik, osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie zawodów był Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Andrzej Nowaczyk.

Z naszej OSP w rozgrywkach brali udział druhowie: w kategorii junior Kamil Kowalski zajmując I miejsce i Daniel Kaźmierczak zajmując III miejsce. W kategorii senior Maciej Dajczak zajął II miejsce, a w kategorii senior starszy Zdzisław Spychaj wywalczył III miejsce. Ponadto w Strażackim Turnieju Tenisa Stołowego OSP Czermin udział brał Robert Kaźmierczak w kategorii senior.

W klasyfikacji drużynowej OSP Czermin zajęła II miejsce. Nagrody rzeczowe dla uczestników turnieju ufundowane zostały przez Urząd Gminy w Czerminie oraz Oddział Gminny Związku OSP RP w Czerminie.


SŁUP ENERGETYCZNY 

7 marca 2020– o godzinie 11:35 syrena zaalarmowała strażaków do wyjazdu do miejscowości Czermin. Powodem wyjazdu było wydobywanie się ze słupa energetycznego iskier i dymu. Strażacy zabezpieczali teren zagrożenia do przyjazdu pogotowia energetycznego. W działaniach brała również udział JRG PSP Pleszew.


POGADANKA W SZKOLE 

 25 lutego 2020 – Naczelnik Marcin Wożniak udał się do Szkoły Podstawowej w Broniszewicach na pogadankę z dziećmi. Tematami spotkania były: zagrożenia związane z anomaliami pogodowymi, jak zostać strażakiem w Ochotniczej Straży Pożarnej oraz omówiono pracę strażaków. Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania.


XX BAL STRAŻACKI 

22 lutego 2020 – w sali Ośrodka Kultury w Czerminie odbył się XX Bal Strażacki zorganizowany przez Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Każdy gość został powitany przez zastępce Naczelnika Krystiana Kaganka, który wręczył każdej parze szampana, a kobietą po kwiatku Goździku. W poprzednich XIX edycjach, jak skrupulatnie wyliczył  Prezes OSP Zbigniew Serbiak na imprezie bawiło się 2312 osób. W sali Ośrodka Kultury mogliśmy się poczuć jak w latach 20-stych minionego stulecia. Bal stylizowany był na trzecią dekadę minionego stulecia. Najlepiej ubrane pary zostały nagrodzone. Przeprowadzono loterię fantową, gdzie główną nagrodą był rower oraz zorganizowano konkursy strażackie. O odpowiednią atmosferę zadbał Zespół „Orion” pod kierunkiem Jerzego Małeckiego.

 Imprezę wsparli sponsorzy: Oddział Wojewódzki ZOSP RP w Poznaniu, Wójt Gminy Czermin, Sklep Artykułów Różnych Mariusz Reśliński, ks. kapelan Marian Ostach, Firma „Styl” Hanna Kłoskowska z Poznania, Zakład Mechaniki Pojazdowej Waldemara Sobczaka z Pleszewa, Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerminie, Market „Lewiatan” z Czermina, Zakład Mechaniki Pojazdowej Bogdana Marciniaka z Broniszewic, Apteka „Panaceum” Doroty Kołaskiej, Firma „Wimar Ozdowscy” Pieruchy, Kwiaciarnia „Tulipan” Katarzyny Wożniak z Czermina, Szkółka Ogrodnicza Krzysztofa Sanockiego z Woli Duchownej, Zakład Stolarski Marka Sobczaka z Czermina, Zakład Mięsny „Las” z Kuczkowa, Skład Węglowy Romany i Szymona Półtoraków z Czermina, Gospodarstwo Produkcji Grzybów Doroty i Henryka Kaczmarków, Zakład Kosmetyczny Izabeli Banaszak z Kotlina, Gospodarstwo Rolne Anny i Wincentego Balcerów z Czermina, Sklep Odzieżowy Lecha Górskiego, Zakład Kompozycji z Suszu Egzotycznego Romana Wierzby z Broniszewic, pani Monika Marchwiak, pani Ewa Depta, pani Katarzyna Malinowska, pani Monika Grzegorek, pani Teresa Cierniak.


FAŁSZYWE ALARMY 

17 lutego 2020 –  o godzinie 14:59 JOT został zadysponowany do zabezpieczenia  powiatu pleszewskiego, ponieważ w tym czasie JRG PSP Pleszew uczestniczył w 4 zdarzeniach –  pożarach na terenie gminy Pleszew i  gminy Gołuchów. Płonęły stogi ze słomą, nieużytki rolne w czterech różnych miejscach w ciągu 2 godzin- najprawdopodobniej były to podpalenia.


POŻAR 

10 lutego 2020  – o godzinie 14:14  JOT został zadysponowany do pożaru budynku gospodarczego w miejscowości Pieruszyce. Na miejscu zdarzenia okazało się, że pożar zagraża budynkowi mieszkalnemu, który przylegał do budynku gospodarczego. Działania strażaków polegały na dotarciu do źródła ognia w aparatach ochrony dróg oddechowych, usunięciu nadpalonej konstrukcji dachu.  W akcji brały udział OSP: Czermin, Broniszewice, Pieruszyce oraz JRG PSP Pleszew.


WYCIEK GAZU 

29 stycznia 2020 – o godzinie 16:23 zastęp strażaków został zadysponowany do miejscowości Wieczyn do uszkodzonego węża od butli z gazem propan- butan. Na miejscu zdarzenia okazało się, że w budynku jednorodzinnym przebywały starsze osoby oraz ulatniał się gaz z uszkodzonej butli. Działania strażaków polegały na: zakręceniu  i wyniesieniu na zewnątrz butli, przewietrzeniu pomieszczeń, zbadaniu detektorem stężenia gazu.  Z domowników nikt się nie zatruł, a strażacy udali się z powrotem do bazy.  W zdarzeniu udział brała również JRG PSP Pleszew.


POŻAR BARAKOWOZU

15 stycznia 2020 – o godzinie 19:34 JOT został zadysponowany do pożaru barakowozu w miejscowości Skrzypnia. Zdaniem strażaków było wyciągnięcie osoby poszkodowanej i butli z gazem ze środka baraku. Niestety nie udało się wyciągnąć poszkodowanego – bardzo duży ogień i zadymienie uniemożliwiły wejście do środka. Jeden z mężczyzn w wyniku poparzenia poniósł śmierć na miejscu, drugi z poszkodowanych został przewieziony do szpitala w wyniku licznych poparzeń.  W akcji udział brały zastępy: OSP Czermin, Broniszewice, Strzydzew oraz JRG PSP Pleszew.


POŻAR BUDYNKU 

12 stycznia 2020 – o godzinie 17:12 syrena alarmowa przerwała Walne Zebranie Sprawozdawcze i tym samym zawiadomiła Jednostkę Operacyjno – Techniczną o wyjeździe do palącego się budynku gospodarczego w miejscowości Pleszew. Pożar zagrażał pobliskim budynkom.  Działania strażaków polegały  na ugaszeniu ogniska pożaru oraz usunieciu nadpalonych belek.  W ponad sześciogodzinnych działaniach brały udział zastępy: JRG PSP Pleszew, OSP: Czermin, Pleszew, Kowalew, Grodzisko, Zawidowice.


WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE

12 stycznia 2020–  o godzinie 17:00 rozpoczęło się  Walne Zebranie Sprawozdawcze w Ośrodku Kultury w Czerminie, według ustalonego porządku. Wprowadzono poczet sztandarowy, w którego skład  wchodzili: Eugeniusz Durski, Zdzisław Spychaj, Ryszard Antoniewicz. Przewodniczącym zebrania został prezes OSP Zbigniew Serbiak, protokolantem druhna Katarzyna Wożniak. Podczas zebrania przedstawiono sprawozdania z działalności stowarzyszenia za rok 2019, które zreferowali: Prezes OSP Zbigniew Serbiak, Wiceprezes -Naczelnik Marcin Woźniak, Skarbnik Natalia Serbiak, Sekretarz Katarzyna Wożniak, Kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek oraz Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej odczytała druhna Anna Cierniak.

Na Walne Zebranie przybyli zaproszeni goście: Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie Waldemar Barański, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie druh Andrzej Nowaczyk,  Skarbnik Gminy Czermin Jarosław Kowalski, Sołtys Wsi Czermin Maria Doczekalska.


POŻEGNANIE DRUHA DARIUSZA KANTORSKIEGO 

4 stycznia 2020 – w związku ze śmiercią ŚP. druha Dariusza Kantorskiego – Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o godzinie 9:00 zgodnie z ceremoniałem Ochotniczych Straży Pożarnych Prezes Zarządu OSP Zbigniew Serbiak zwołał uroczystą zbiórkę, na której została wciągnięta Flaga Związku OSP RP z kirem do połowy masztu, zapalone znicze na Obelisku upamiętniającym pracę czermińskich strażaków oraz wygłoszone wspomnienie o druhu Dariuszu…


Następnie o godzinie 10:00 odbyła się uroczystość pogrzebowa w Kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Czerminie. Na cmentarzu Prezes OSP wygłosił przemówienie nad trumną, gdzie wspomniał, że druh Dariusz był bardzo dobrym strażakiem szczególnie zasłużonym dla Naszej OSP. Przy dźwiękach syreny i sygnałów alarmowych z samochodów ratowniczo – gaśniczych pochowano druha Dariusza.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli Prezes OSP Zbigniew Serbiak, Naczelnik Marcin Wożniak, druhowie: Eugeniusz Durski, Ryszard Antoniewicz, Zdzisław Spychaj, Albin Spychaj, Jan Spychaj, Grzegorz Młynarz, Norbert Kaganek, Krystian Kaganek, Patryk Hadrzyński, Karol Sosnowski,  Damian Durski, Marcin Ratajski, Krzysztof Kużniacki, Patryk Markiewicz: druhny: Natalia Serbiak, Katarzyna Wożniak, Katarzyna Kaganek, Anna Cierniak.

+++ Cześć Jego Pamięci +++