2022

POŻAR 
 31 grudnia 2022 – przed północą zastęp został zadysponowany do pożaru drzew w miejscowości Pieruszyce. W działaniach uczestniczyli OSP Czermin oraz JRG PSP Pleszew.
Następnie druhna Natalia Grzegorek o północy włączyła syrenę alarmową, która zalarmowała mieszkańców Czermina o Nowym Roku 2023, po czym wszyscy strażacy uczestniczący w akacji ratowniczo – gaśniczej złożyli sobie życzenia przy lampce szampana.
————————————————————————————————————————
POSIEDZENIE ZARZĄDU 
29 grudnia 2022 – o godzinie 18:00 odbyło się IV posiedzenie Zarządu. Spotkaniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży, podjęto osiem uchwał dotyczących realizacji zadań m.in.: organizacji Walnego Zebrania Sprawozdawczego oraz Balu Strażackiego.
  W zebraniu ponadto uczestniczyli: przedstawiciel Komisji Rewizyjnej druh Zdzisław Spychaj oraz kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek.
 Na koniec Prezes OSP złożył wszystkim życzenia na Nowy 2023 Rok – życząc owocnej działalności w Naszej małej społecznej organizacji.

 FOTORAMKA DLA FRANKA 
29 grudnia 2022 – Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie wsparła akcje „998 dla Franka”.  Jej celem jest pomoc finansowa dla walczącego z nowotworem chłopca z Głogoczowa. Akcję zainicjowała Ochotnicza Straż Pożarna w Głogoczowie.
Franek to 6-latek, przedszkolak, mieszkający w Głogoczowie. W  sierpniu tego roku zaatakował go podstępny rak i dzisiaj może liczyć tylko na pomoc m.in strażaków, ludzi o dobrych sercach.
Ramka trafiła do nas z Ochotniczej Straży Pożarnej w Broniszewicach, wykonaliśmy swoje zadanie i przekazaliśmy ramkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzydzewie.
ZACHĘCAMY DO WSPARCIA AKCJI I PROSIMY O UDOSTĘPNIANIE IFORMACJI O ZBIÓRCE.
LINK DO ZBIÓRKI :
LINK DO GRUPY LICYTACYJNEJ DLA FRANKA

 104 – ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 
27 grudnia 2022 – w godzinach porannych  z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zostały złożone znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich, znajdujących się na cmentarzach w  miejscowościach: Czermin, Strzydzew, Wieczyn, Żegocin, Broniszewice.
W delegacji uczestniczył Członek Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie druh Krystian Kaganek, przedstawiciele sołectw: Andrzej Szymczak – Sołtys Wsi Broniszewice, Żaneta Krysińska – Sołtys Wsi Wieczyn, Andrzej Nowaczyk – Radny miejscowości Strzydzew oraz kierownik Gminnej Biblioteki w Czerminie pani Zofia Straszewska i Kierownik Ośrodka Kultury w Czerminie pani Renata Półtorak.
Chwała Bohaterom!

WYPADEK DROGOWY 

21 grudnia 2022 – około godziny 07:30 doszło do wypadku na drodze powiatowej w miejscowości Czermin. Na miejscu zdarzenia okazało się, że samochód osobowy wypadł z drogi do przydrożnego rowu – uderzając w ogrodzenie oraz mostek domu jednorodzinnego, w pojeździe znajdowały się trzy osoby.
W działaniach uczestniczyli: OSP Czermin, JRG PSP Pleszew, ZRM PCM Pleszew, policja.

WIGILIA STRAŻACKA

17 grudnia 2022 – o godzinie 19:00 odbyła się Wigilia Strażacka w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie, gdzie założona była nasza OSP. W spotkaniu uczestniczyli członkowie czynni, wspierający, honorowi oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, a także zaproszeni goście:
– Wójt Gminy Czermin i zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Sławomir Spychaj,
– Skarbnik Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie druh Hieronim Rybczyński,
– Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Czerminie pani Joanna Wojcieszak,
– Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerminie pani Paulina Biegańska,
– Ksiądz Marian Ostach – Kapelan OSP w Czerminie oraz Proboszcz Parafii św. Jakuba Apostoła w Czerminie.
Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie od przemowy Prezesa OSP w Czerminie Zbigniewa Serbiaka, który podsumował 2022 rok w czermińskiej straży oraz złożył życzenia wszystkim strażakom. Następnie koncert kolęd i pastorałek wykonał zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”, po czym wszyscy podzielili się opłatkiem.
Potrawy wigilijne zostały przygotowane przez pracowników i pensjonariuszy Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerminie.
Wszyscy uczestnicy wigilii otrzymali też skromny świąteczny słodki upominek.
Podczas wigilii miało również miejsce przekazanie nagrody druhnie Katarzynie Woźniak, która wystawiła kronikę na Wojewódzkim Konkursie Kronik.

WYPADEK DROGOWY 

17 grudnia 2022 – o godzinie 9:05 strażacy zostali zadysponowani do wypadku w miejscowości Pieruchy. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na odłączeniu akumulatora i zakręceniu instalacji LPG. Kierujący pojazdem sam wydostał się z samochodu. W zdarzeniu udział brali: OSP Czermin, OSP Strzydzew,  JRG PSP Pleszew, policja.

KONKURS CZASOPISMA „STRAŻAK” 

15 grudnia 2022 – ogłoszono wyniki konkursu  urodzinowego „140 lat Strażaka”. Wpłynęło 30 prac filmowych, które miały za zadanie promować czytelnictwo oraz prenumeratę gazety „Strażak”.
Jury konkursu wyłoniło zwycięzców, którzy wygrali nagrody ufundowane przez Brandbull Polska S.A. i WUS Brzeziny:
I miejsce – MDP Czermin,
II miejsce – OSP Mostki,
III miejsce – OSP Górne Maliki,
IV miejsce – OSP Biały Kościółi,
V miejsce- MDP Koziegłówki,
VI miejsce – MDP Wilczyn.
 NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI – Przyznają internauci.
Na  profilach „Strażaka” i Związku OSP RP opublikowano wszystkie filmiki w kolejności alfabetycznej jako wydarzenie.
Przez 7 dni będzie można oddać swój głos, czyli udostępnić filmik lub filmiki, które najbardziej się podobają i Waszym zdaniem są najbliższe idei konkursu. Po tygodniu  zostanie porównana ilość udostępnień, wygra największa, i w ten sposób zostanie wybrany zwycięzca.
Nagrodą będzie weekendowy pobyt dla dwóch osób z pełnym wyżywieniem w Kirowym Gościńcu pięknie położonym w Dolinie Kościeliskiej na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Zachęcamy do oddania głosu na nasz film… Głosujemy do 22 grudnia do godz. 17:00. 
https://fb.watch/hr1noRWM3N/

PIECZENIE PIERNIKÓW 

10 grudnia 2022 – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza spotkała się na wspólnym pieczeniu pierników na Wigilię Strażacką, która odbędzie się 17 grudnia b.r. Młodzież mogła własnoręcznie wgnieść ciasto, wycinać kształty pierników i udekorować według swojego upodobania. Dziękujemy pani Alicji Jackowskiej z Koła Gospodyń Wiejskich w Czerminie za udostepnienie kuchni.

 

KALENDARZE STRAŻACKIE 

4 oraz 11 grudnia 2022 – członkowie czynni wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą zbierali datki na cele statutowe OSP, a w zamian darczyńców obdarowywali kalendarzem strażackim. Strażacy obchodzili domy w miejscowościach: Psienie Ostrów, Mamoty, Żale, Skrzypnia, Wola Duchowna oraz Czermin. Wszystkim, którzy wsparli działalność czermińskiej straży, Dziękujemy.

Zebrane darowizny zostaną przekazane na zakup sprzętu do działań ratowniczo – gaśniczych oraz na rozwój Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.


TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ 
3 grudnia 2022 –  w sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Gizałkach odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Pleszewskiego. W zmaganiach wzięły udział cztery drużyny: OSP Białobłoty, OSP Chocz, Gmina Czermin i OSP Kościelna Wieś. Rozgrywki przeprowadzono systemem „każdy z każdym”.
Wyniki Turnieju Przedstawiają się następująco:
I miejsce – OSP Kościelna Wieś,
II miejsce – OSP Białobłoty,
III miejsce – Gmina Czermin,
IV miejsce – OSP Chocz.
Nasza Gmina wystawiła drużynę składającą się z przedstawicieli Gminy Czermin należących do Ochotniczych Straży Pożarnych. OSP Czermin reprezentowało dwóch druhów Maciej Dajczak oraz Krystian Kaganek.
 

35 – LECIE OŚRODKA KULTURY W ŻEGOCINIE 
26 listopada 2022 – Ośrodek Kultury w Żegocinie obchodził 35-lecie swojego istnienia. Przez ten czas zapisał się w gminie Czermin jako jeden z najprężniej działających Domów Kultury – gdzie zostało rozwiniętych wiele talentów, pasji oraz rozsławiono lokalną kulturę w Polsce jak i również za granicą.
Ochotniczą Straż Pożarną w Czerminie reprezentowała Kierownik Zespołu Sceniczno – Wokalnego „Ognista Drużyna” druhna Katarzyna Kaganek.

KONTROLA GOTOWOŚCI BOJOWEJ  
18 listopada 2022 – o godzinie 9:00 została przeprowadzona kontrola gotowości bojowej przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Na alarm w ciągu 5 minut stawiło się 7 strażaków. Sprawdzono: dokumentację, uprawnienia kierowców do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, znajomość oraz sprawność sprzętu. Następnie strażacy dostali do wykonania zadanie, które zakładało, że jest pożar dachu budynku w Ośrodku Kultury w Czerminie. Strażacy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych, po kilku minutach działań doszło do utraty przytomności oraz zatrzymania krążenia u jednego ze strażaków. Dowódca podjął decyzję o szybkiej ewakuacji oraz podjęciu RKO z użyciem defibrylatora. Po skutecznej i szybkiej akcji ratowniczej przywrócono czynności życiowe u poszkodowanego. Żeby zobaczyć jak ratownicy potrafią reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację oficer PSP zalecił kolejnemu ze strażaków aby zasymulował duszność i osłabnięcie. Również z tym zadaniem ratownicy sobie poradzili. Na 7 przybyłych ratowników 4 było ratownikami KPP oraz jeden ratownik medyczny. Trzech z nich było również kierowcami w OSP. Na koniec uczestnicy kontroli musieli napisać jeszcze test teoretyczny. Kontrolujący podkreślili bardzo dobre przygotowanie oraz wzorowe przygotowanie sprzętu oraz pojazdów do działań.

WIZYTA W NIEMCZECH  

12 – 13 listopada 2022 – delegacja w składzie Marietta Cierniak – Zastępca Wójta Gminy Czermin, Zbigniew Serbiak – Prezes OSP Czermin, Natalia Serbiak – Skarbnik OSP Czermin udali się do partnerskiej gminy w Niemczech. W Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Briesen, gdzie tuż obok znajduje się siedziba Związku Gmin Odervorland w powiecie Oder-Spree odbyło się spotkanie w celu omówienia projektu: polsko – niemieckiej wymiany młodzieży strażackiej. Urząd Związku Gmin Odervorland reprezentowali: Komendant Gminnej Straży pan Marcel Erben, Komendant Gminnej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej pan Denny Thur, pani Christiane Förster, która jest odpowiedzialna za współpracę międzynarodową oraz Burmistrz Gminy Steinhöfel Claudia Simon.
Dziękujemy za wsparcie wyjazdu Urzędowi Gminy w Czerminie oraz Gospodarstwu Uprawy Grzybów Doroty i Henryka Kaczmarków z Czermina.

OBCHODY ŚWIETA NIEPODLEGŁOŚCI 

11 listopada 2022 –  o godzinie 10:00 Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie uczestniczył w Gminnym Święcie Niepodległości zorganizowanym przez Urząd Gminy w Czerminie w Szkole Podstawowej w Żegocinie, gdzie jednocześnie szkole przekazano sztandar oraz nadano imię Powstańców Wielkopolskich.

Następnie o godzinie 11:00 w parafii Św. Jakuba Apostoła w Czerminie Ksiądz Kapelan Marian Ostach odprawił uroczystą Mszę Świętą „Za Ojczyznę”, w której uczestniczył historyczny sztandar OSP z 1948 roku. W Eucharystii uczestniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak oraz poczet sztandarowy w składzie:  Zdzisław Spychaj, Damian Durski oraz Dominik Kubiak. Ksiądz Proboszcz tradycyjnie zaprosił strażaków z OSP Czermin i OSP Kurcew na plebanię na rogale Marcińskie i kawę, które zostały przygotowane przez panią Anielę Chwiałkowską. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w składzie: Emilia Marszałek oraz Bartosz Grzegorek złożyła znicze na Obelisku upamiętniającym prace czermińskich strażaków.

Strażacy wraz z Księdzem Kapelanem OSP Czermin Marianem Ostachem przy grobowcu Artura Szenica – pierwszego Starosty Powiatu Pleszewskiego.

Na sam koniec o godzinie 15:00 na placu sportowym OSP odbył się turniej Badmintona dla członków straży z okazji 11 Listopada.

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

I miejsce – Filip Witczak

II miejsce – Joanna Malinowska

III miejsce – Patrycja Grzegorek

Dla wszystkich zostało przygotowane ognisko. Zwycięscy oraz uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy za udział w turnieju.


ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI 

10 listopada 2022 – o godzinie 10:30 w Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich w Czerminie odbył się uroczysty apel z okazji Odzyskania Niepodległości. Uroczystość została zorganizowana przez panią Dyrektor Joannę Wojcieszak wraz z gronem pedagogicznym, w której przedstawienie wystawili uczniowie szkoły. Ochotniczą Straż Pożarną w Czerminie reprezentował Prezes Zbigniew Serbiak.


PROMESY

7 listopada 2022 – w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie odbyło się wręczenie promes na działalność dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Powiatu Pleszewskiego. Dotację przyznało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Czerminie reprezentowali: Zofia Juszczak, Emilia Marszałek, Mateusz Buczma, Kacper Wygralak, Filip Wygralak, Opiekun Natalia Grzegorek oraz Kierowca Krzysztof Kuźniacki.

 Środki finansowe zostaną przeznaczone na sprzęt do ćwiczeń dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Źródło: pleszewnaszemiasto.pl

POŻAR
7 listopada 2022 – o godzinie 12:26 JOT został zadysponowany do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Mamoty. Akcja trwała 1 godzinę, gdzie działania strażaków prowadzone były w aparatach ochrony dróg oddechowych.

KONCERT 

7 listopada 2022 – w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie odbył się koncert z okazji Święta Niepodległości, który zaprezentowali pensjonariusze ośrodka. Ochotniczą Straż Pożarną w Czerminie reprezentował Prezes OSP Zbigniew Serbiak.

Źródło: ŚDS w Czerminie 


 1 LISTOPADA 
1 listopada 2022 – w tym szczególnym dniu nie zapomnieliśmy o zmarłych druhach z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Na Obelisku zostały zapalone znicze oraz złożona wiązanka kwiatów przez delegację Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w składzie: Emilia Marszałek, Kacper Wygralak, Filip Wygralak, Mateusz Buczma.
Dziękujemy wszystkim, którzy przychodzą i zapalają znicze, aby na Obelisku uczcić pamięć zmarłego strażaka…
Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci… (*)
Następnie strażacy wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Kurcewie zabezpieczali parking i  skrzyżowanie drogi gminnej z powiatową na cmentarz parafialny w Czerminie, gdzie przybywali wierni na Mszę Świętą w intencji spoczywających na cmentarzu.

POSIEDZENIE ZARZĄDU 

29 października 2022 – o godzinie 17:00 w Domu Pracy Twórczej w Gołuchowie odbyło się III posiedzenie Zarządu. Spotkaniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży, podjęto siedem uchwał dotyczących realizacji zadań m.in.: rozprowadzenia kalendarzy strażackich na 2023 rok, organizację wigilii strażackiej, powołanie nowego składu jednostki operacyjno – technicznej na 2023 rok. W zebraniu ponadto uczestniczyli: przedstawiciele Komisji Rewizyjnej druh Karol Sosnowski i  druh Tobiasz Marciniak oraz kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek.


DZIEŃ GOSPODARCZY 

20 października 2022 – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w ramach prac gospodarczych przy strażnicy  malowała ławki na placu sportowym OSP.

KURS PODSTAWOWY 

15 października 2022 – na strzelnicy LOK Karczemka w miejscowości Ludwina koło Pleszewa odbył się egzamin praktyczny dla strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu pleszewskiego, którzy zdali  pomyślnie kurs podstawowy. Z naszej OSP szkolenie zakończył druh Adrian Makowiecki i tym samym uzyskał uprawnienia do udziału w akacjach ratowniczo – gaśniczych. Gratulujemy.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 

14 października 2022 – w Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich w Czerminie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzież przygotowała występ, życzenia i piosenki.

Na ręce pani Dyrektor Joanny Wojcieszak Naczelnik OSP Czermin Marcin Woźniak złożył życzenia od Zarządu oraz strażaków wszystkim nauczycielom oraz wręczył bukiet kwiatów.

Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać. ( M.Twain)


10 – LECIE KLUBU SENIORA 

12 października 2022 – w sali Ośrodka Kultury w Czerminie odbyło się 10- lecie działalności Klubu Seniora. W uroczystości uczestniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak składając najserdeczniejsze życzenia i gratulacje.

Fotografia: Ośrodek Kultury w Czerminie 


MANEWRY 

8 października 2022 – Oddział Powiatowy Związku OSP RP powiatu pleszewskiego wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie na terenie gminy Czermin zorganizował manewry ratowniczo – gaśnicze. Na strażaków czekały do wykonania zadania w miejscowościach:

Strzydzew — przy remizie OSP należało wykonać ćwiczenia z zakresu I pomocy przedmedycznej,

Pieruchy — na terenie firmy „WIMAR” czekało do wykonania zadanie z ratownictwa technicznego,

Żbiki — w remizie OSP zapozorowano pożar wewnętrzny,

Łęg — przy przystani kajakowej zorganizowano zadanie z zakresu łączności.

Szkolenie zakończyło się podsumowaniem i grillem, podczas którego wypowiedzieli się i zarazem przedstawili wnioski z ćwiczeń: Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie bryg. Waldemar Barański, Wójt Gminy Czermin i zarazem Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Sławomir Spychaj, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie Zbigniew Serbiak.

W manewrach udział wzięło 8 Ochotniczych Straży Pożarnych będących w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym z powiatu pleszewskiego oraz 7 jednostek OSP z terenu Gminy Czermin spoza systemu, które pomagały w czasie realizacji zadań.


WIELKOPOLSKI KONKURS KRONIK 

8 października 2022 – odbył się XXIV Finał Wojewódzkiego Konkursu Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Wielkopolskiego w Koźminie Wielkopolskim.

Organizatorem uroczystości byli: Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP  w Poznaniu, Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, Ochotnicza Straż Pożarna w Koźminie Wielkopolskim.

Na konkurs została zgłoszona kronika druhny Katarzyny Woźniak, która zdobyła tytuł wyróżniającej. Gratulujemy.


„MYŚLĄC OJCZYZNA”

2 października 2022 – w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyła się Msza Święta wraz z koncertem okolicznościowym „Myśląc Ojczyzna” chórów i orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych, która była zwieńczeniem obchodów stulecia Związku OSP RP.

 W licheńskiej świątyni zabrzmiały m. in. Mazurek Dąbrowskiego, Rota, Hymn ZOSP RP czy „Soli Deo – Jedynemu Bogu” – hymn na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

W Koncercie udział wziął zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” w składzie: Zofia Juszczak, Emilia Marszałek, Julia Kubasik, Aleksandra Grzesiak, kierownik zespołu Katarzyna Kaganek oraz uczestniczył w uroczystościach kierowca dh Krzysztof Kuźniacki.


DZIEŃ CHŁOPAKA W OSP 

1 października 2022 – o godzinie 18:00 został zorganizowany grill z okazji zakończenia lata oraz podziękowania za zawody sportowo – pożarnicze. Ponadto na Panów z OSP Czermin z okazji „Dnia Chłopaka” czekała niespodzianka: przepyszny tort oraz prezenty, nie zabrakło odśpiewania tradycyjnego „Sto Lat” oraz złożono najserdeczniejsze życzenia wszystkim druhom.


POŻAR 

1 października 2022 – o godzinie 12:37 JOT został zadysponowany do miejscowości Strzydzew, gdzie przy drodze paliło się drzewo oraz trawa.


SZKOLENIE 

29 września 2022 – w Jarocińskim Ośrodku Kultury odbyło się szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w którym wzięło udział 10 osób z OSP Czermin. Następnie wystąpili artyści z Kabaretu Pod Wyrwigroszem.


ODDALI HOŁD ZMARŁEMU STRAŻAKOWI 

27 września 2022 –  o godzinie 18.00 włączono syrenę alarmową oraz wciągnięto Flagę Związku OSP RP  wraz z kirem do połowy masztu, aby uczcić pamięć zmarłego strażaka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Balicach (woj. małopolskie), który udzielając pomocy poszkodowanym podczas wypadku drogowego został potrącony przez nadjeżdżający samochód na autostradzie A4. W wyniku zdarzenia potrącono trzech strażaków-ochotników, jedna osoba zgniła na miejscu, a dwie zostały ranne.

Cześć Jego Pamięci.


USUWANIE GNIAZDA OS

25 września 2022 – JOT udał się do usunięcia gniazda OS w miejscowościach Wola Duchowna oraz Skrzypnia, które zagrażały mieszkańcom posesji.

 


POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO – POŻARNICZE 

24 września 2022 – na stadionie miejskim – Sport Pleszew odbyły się powiatowe zawodowy sportowo – pożarnicze powiatu pleszewskiego. Zwycięskie drużyny z sześciu gmin powiatu musiały wykonać bieg sztafetowy z przeszkodami, ćwiczenie bojowe oraz musztrę.

Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

Ochotniczą Straż Pożarną w Czerminie reprezentowały trzy drużyny: żeńska w grupie „C”, męska w grupie „A” oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w grupie dziewcząt. Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:

Grupa „C” – kobiece drużyny pożarnicze:

I miejsce – OSP Czermin – 113,90 pkt
II miejsce – OSP Gizałki – 129,60 pkt
III miejsce – OSP Strzydzew – 130,90 pkt
IV miejsce – OSP Kuchary – 150,80 pkt

Grupa „A” – męskie drużyny pożarnicze:

I miejsce – OSP Strzydzew– 93,20 pkt
II miejsce – OSP Kowalew – 94,90 pkt
III miejsce – OSP Czermin – 107,80 pkt
IV miejsce – OSP Kościelna Wieś – 122,10 pkt
V miejsce – OSP Kwileń – 122,60 pkt
VI miejsce – OSP Białobłoty – 134,10 pkt
VII miejsce – OSP Sośnica – 147,50 pkt

 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – dziewczęta:

I miejsce –  OSP Gizałki – 1010,13 pkt
II miejsce – OSP Czermin – 1010,06 pkt

 Młodzieżowe drużyny pożarnicze – chłopcy:

I miejsce – OSP Kowalew – 1039,88 pkt
II miejsce – OSP Pleszew – 1011,11 pkt
III miejsce – OSP Karsy – 982,80 pkt
IV miejsce – OSP Kuchary – 982,67 pkt

Drużyna kobieca zajmując I miejsce będzie reprezentowała powiat pleszewski na zawodach województwa wielkopolskiego w 2023 r.


POWIATOWY RAJD ROWEROWY 

3 września 2022 – odbył się po 2 letniej przerwie wywołanej pandemią XVI Rajd Rowerowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP Powiatu Pleszewskiego w Sośnicy, gmina Dobrzyca. Organizatorem był Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pleszewie, a współorganizatorem: Starosta Pleszewski, Komenda Powiatowa PSP w Pleszewie, Powiatowa Komenda Policji w Pleszewie, Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie, Burmistrz Gminy Dobrzyca, Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Dobrzycy, Zespół Szkół Publicznych w Dobrzycy, Ochotnicza Straż Pożarna w Sośnicy, Sołtys i Rada Sołecka w Sośnicy, KGW w Sośnicy.

Udział wzięły drużyny z powiatu pleszewskiego, MDP Czermin już po raz XVI wzięła udział w zawodach. Na rowerach drużyna przejechała 28 km  – droga wiodła malowniczą trasą przez miejscowości: Skrzypnia – zabytkowa droga we wiosce doprowadziła rowerzystów, aż do Korzkiew, następnie jechali przez Pleszew, Kowalew, Fabianów, aż do Sośnicy.

Na miejscu młodzież uczestniczyła w konkurencjach:  hymn Związku OSP RP, konkurencja pożarnicza, konkurencja sprawnościowa, konkurencja pierwszej pomocy.

Prezes OSP Czermin składa podziękowania osobą, które uczestniczyły w rajdzie.


POŻAR LASU 

19 sierpnia 2022 – o godzinie 15:26 JOT został zadysponowany do pożaru poszycia leśnego w miejscowości Sierszew, gdzie zadysponowano jednostki straży pożarnych z powiatu pleszewskiego oraz jarocińskiego. Działania strażaków polegały na zasileniu w wodę jednostki OSP i dogaszaniu ognia.


POŻAR 

14 sierpnia 2022 – o godzinie 20:41 strażacy zostali zadysponowani przez stanowisko Kierowania KP PSP Pleszew do pożaru w miejscowości Strzydzew. Na miejscu zdarzania okazało się, że teren był zadymiony od pieców produkujących węgiel drzewny – nie było zagrożenia i tym samym był to fałszywy alarm.


DOŻYNKI WIEJSKIE 

14 sierpnia 2022 –  odbyły się Dożynki Wiejskie wsi Czermin. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej Mszy Świętej w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie, gdzie poświęcono chleb, modlono się za rolników oraz dziękowano za żniwa i zebrane plony. Następnie o godzinie 16:00 odbył się obrzęd dożynkowy na placu w czermińskim parku w którym wystąpił  m.in. zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” w składzie: Zofia Juszczak, Julia Malinowska, Julia Kubasik, Aleksandra Grzesiak, Emilia Marszałek. Ponadto naszą OSP jako zaproszony gość reprezentował Prezes OSP Zbigniew Serbiak.


KOKON OS

7 sierpnia 2022 – strażacy udali się do miejscowości Pieruszyce celem zutylizowania gniazd Os, które zagrażały mieszkańcom budynku mieszkalnego, ponieważ znajdowały się tuż nad wejściem do mieszkania.


SPŁYW KAJAKOWY 

6 sierpnia 2022 – został zorganizowany spływ kajakowy. Uczestnicy udali się do miejscowości Chocz, gdzie omówiono zasady bezpieczeństwa oraz zachowania na wodzie.

  Trasa spływu przebiegła zakątkiem rzeki Prosny do Przystani Kajakowej w Łęgu, następnie odbył się grill, ognisko oraz dyskoteka. W spływie uczestniczyły 32 osoby.


POŻAR SMODCHODU OSOBOWEGO 

5 sierpnia 2022 –  o godzinie 18:14 zapalił się samochód osobowy na parkingu przy Kościele Św. Jakuba Apostoła w Czerminie. Właściciel pojazdu próbował samodzielnie ugasić pożar, niestety bezskutecznie. Strażacy na miejscu zdarzenia podali jeden prąd gaśniczy i ugasili komorę silnika.


ODPUST ŚW. JAKUBA 

31 lipca 2022 – o godzinie 12:00 w Naszej Parafii odbyła się Suma Odpustowa ku czci Patrona Św. Jakuba Apostoła.  Podczas procesji wokół Kościoła strażacy obsługiwali procesję oraz uczestniczył poczet sztandarowy. Po mszy św. Ks. Kapelan Marian Ostach z okazji święta patrona kierowców św. Krzysztofa poświęcił pojazdy. Strażacy uczestniczący we Mszy Odpustowej: Zdzisław Spychaj, Jan Spychaj, Karol Sosnowski, Damian Durski, Dominik Kubiak, Tobiasz Marciniak, Mateusz Lange.


OBÓZ MDP W GOŁUCHOWIE 

Od 19 do 28 lipca 2022 – dziesięciu młodych adeptów pożarnictwa z OSP Czermin uczestniczyło w letnim obozie, gdzie głównym organizatorem była Chorągiew Harcerska z Kalisza, a współorganizatorem Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Pleszewie.

Młodzi mieli swój zastęp MDP, gdzie wspólnie wypoczywali m.in. odbywały się zajęcia sportowe, spływ kajakowy, szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz mieli możliwość zapoznać się ze sprzętem pożarniczym, ponadto mieli możliwość zobaczyć ZOO w Łodzi oraz zwiedzić Płock.

Co wieczór spotykali się przy ognisku i śpiewaliśmy piosenki harcerskie, a na sam koniec według tradycji obozów harcerskich odbył się chrzest obozowiczów.


INTERWENCJA W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT 

25 lipca 2022 – młodzież przebywająca na boisku sportowym „ORLIK” w Czerminie  zauważyła psa uwięzionego w bramie. Mimo wielu prób wydostania zwierzęcia przez młodzież oraz opiekuna schroniska, który przybył na miejsce  –  nie udało się uwolnić psa.

Z pomocą przybyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie, którzy zmierzyli się z niełatwym zadaniem. Musieli uratować psa nie robiąc mu przy tym krzywdy. Po zabezpieczeniu miejsca, druhowie przystąpili do akcji ratunkowej. Za pomocą narzędzi hydraulicznych uwolnili zakleszczonego psa w otworze bramy.

Po zakończonej akcji ratunkowej strażacy otrzymali podziękowania od opiekunów schroniska, a od młodzieży gromkie oklaski.


ĆWICZENIA 

22 lipca 2022 – o godzinie 17:35 został ogłoszony Alarm – Ewakuacja Obozu Harcerskiego w miejscowości Goluchów. Zastęp miał za zadanie udać się lekkim samochodem ratowniczo – gaśniczym z łodzią ratowniczą na zbiornik wodny.

Na miejscu okazało się, że są to ćwiczenia dla Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu pleszewskiego, które posiadają łodzie ratunkowe z silnikiem zaburtowym. Strażacy musieli zwodować łódź przy tamie i udać się droga wodną do pomostu przy obozie harcerskiemu, gdzie przebywa również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Czermina.


AKCJA RATUNKOWA BOCIANA 

19 lipca 2022 – o godzinie 18:18 strażacy zostali wezwani do wyjazdu w celu zabezpieczenia powiatu pleszewskiego do Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie, ponieważ jednostka JRG PSP Pleszew oraz OSP z gminy Pleszew zostały zadysponowane do pożaru zboża w miejscowości Józefina.

Po 15 minutach będąc w Komendzie PSP Pleszew druhowie zostali zadysponowani do miejscowości Rokutów, gdzie na liniach niskiego napięcia zawiesił się ptak Bocian.

Na miejscu zdarzenia w oczekiwaniu na pogotowie energetyczne aby wyłączyć napięcie w sieci, Bocian trzepotając skrzydłami wydostał się i spadł w miejsce zabezpieczone. Ratownicy odplątali zaplątane nogi żyłką i uwolnili Bociana. Jednocześnie dali mu do napicia wodę i przekazali strażakom z miejscowej OSP.


USUWANIE GNIAZDA SZERSZENI 

18 lipca 2022 – o godzinie 20:30 JOT udał się do usunięcia gniazda szerszeni, które umiejscowione było na budynku domu jednorodzinnego i zagrażało przebywającym dzieciom w pokoju. Działania polegały na usunięciu gniazda przy użyciu drabiny D 10.


POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY 

W dniach od 11 do 16 lipca 2022 – w Czerminie realizowany był projekt Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży, gdzie organizatorem spotkania była Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie. Z niemieckiej gminy Steinhofel uczestniczyło 13 osób, natomiast ze strony polskiej 17 osób. Uczestnicy po stronie polskiej jak i niemieckiej to młodzi strażacy, członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Zostały przeprowadzone zajęcia z pożarnictwa, ekologii, pierwszej pomocy  – wszystko w formie dobrej zabawy i edukacji. Był też zorganizowany rajd pieszy, gdzie trasa wiodła od Czermina przez miejscowość Psienie – Ostrów – lasem do miejscowości Żegocin, gdzie na trasie młodzież musiała wykonać około 10 zadań, a na sam koniec zwiedzili Ośrodek Kultury i Pałac w Żegocinie. Odbyły się ponadto zadania sportowe, mecze piłki nożnej i siatkowej, wspólny śpiew, nauka języka polskiego i niemieckiego.

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie młodzież wykonała ekologiczne zawieszki odstraszające insekty, wazony z masy solnej, ponadto mieli przygotowane zajęcia kulinarne i samodzielnie przygotowali kanapki oraz poćwiczyli pamięć dzięki grą planszowym – rzemiosło zostało przygotowane przez pracowników ŚDS z czele z panią kierownik Pauliną Biegańską.

W programie był również wyjazd do Torunia – miasta Kopernika i Piernika, które wywołało zachwyt u kolegów z Niemiec. Zwiedzili… Ratusz, Pomnik Kopernika, Stare Miasto oraz udali się na rejs statkiem wycieczkowym po rzece Wiśle.

W Pleszewie zwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Zajezdnie Kultury w Pleszewie czyli Bibliotekę i Dom Kultury wraz z zabytkowym dworcem kolei wąskotorowej, Rynek w Pleszewie oraz udali się do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie i Schroniska Zwierząt  – miejsca doraźnego przetrzymywania bezdomnych psów, które znajduje się na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Czerminie.

Podczas podsumowania programu, gdzie wszyscy uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że program był  napięty  i zarazem bardzo dobrze przygotowany, bo oprócz wymienionych zajęć i wycieczek zorganizowano również pobyt w miejscowości Łęg, gdzie miejscowi strażacy przeprowadzili zajęcia i zawody przy użyciu sikawki konnej. Za całość programu odpowiedzialny był Prezes OSP Zbigniew Serbiak, który podziękował wszystkim za pomoc przy realizacji tego przedsięwzięcia, wymienił tu opiekunów i organizatorów zajęć: Natalię Serbiak, Katarzynę Kaganek i Marcina Woźniaka, gospodarza obiektu Dyrektora Szkoły Podstawowej w Czerminie Panią Joannę Wojcieszak wraz z obsługą szkoły – gdzie była baza i nocleg, Panią Jolantę Markiewicz, która pełniła rolę tłumacza i zarazem prowadziła zajęcia z nauki języków, władze Gminy Czermin na czele z Wójtem Gminy. Prezes podkreślił również znaczenie i ogromną rolę fundacji PNWM bez której ta wymiana nie byłaby tak bogata.


 PROMESY DLA STRAŻAKÓW

13 lipca 2022 – na placu przed Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Koninie Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie odebrała promesę w kwocie 20 000,00 zł  na zakup sprzętu i wyposażenia – ubrań specjalnych dla strażaków uczestniczących w działaniach ratowniczo – gaśniczych, promesę odebrał Zastępca Naczelnika OSP w Czerminie druh Krystian Kaganek.

Organizatorem spotkania był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Zaproszonych gości przywitała Prezes WFOŚiGW w Poznaniu Pani Jolanta Ratajczak.


OGNISKO

8 lipca 2022 – Zarząd Ochotniczej Straż Pożarnej w Czerminie zorganizował ognisko oraz grilla na palcu sportowym OSP. Uroczystość odbyła się dla młodzieży z okazji zaległego „Dnia Dziecka”, w ramach podziękowania za udział w zawodach sportowo – pożarniczych oraz dla wszystkich druhów i druhen OSP w podziękowaniu za działalność na rzecz czermińskiej straży. W ognisku uczestniczyło około 40 osób.


115 – LECIE KGW W ŻEGOCINIE 

2 lipca 2022 – odbyło się 115 – lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Żegocinie. Uroczystość rozpoczęła się w Kościele NMP Wniebowziętej w Żegocinie, następnie na palcu przy Ośrodku Kultury w Żegocinie odbyły się Uroczystości Jubileuszowe: warsztaty, pokazy kulinarne i degustacje potraw, spotkanie folklorystyczne, pokaz rzeźbienia piłą w ramach projektu „Historia Żegocina w drewnie ukryta”.

Ponadto można było obejrzeć wystawę twórców ludowych, stosika Kół Gospodyń Wiejskich, a na koniec uczestniczyć w biesiadzie.

Na zdjęciu strażacy z OSP Czermin i Żegocin, którzy wsparli Jubileusz zabezpieczając miejsce głównych uroczystości. 


TURNIEJ TAŃCA 

28 czerwca 2022 –  odbył się XII Turniej Tańca dla osób niepełnosprawnych zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerminie w sali Ośrodka Kultury w Czerminie. W turnieju uczestniczyli: Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Pleszewie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Pleszewie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Fabianowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Jarocinie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Odolanowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Dobieszczyźnie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Nowolipsku, Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie oraz gospodarze Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerminie.

Nie zabrakło wielu atrakcji, wybrano Królową i Króla Parkietu, zaprezentowano układy taneczne, a po obiedzie OSP Czermin przygotowała pokaz strażacki na palcu sportowym.


GMINNE ZAWODY SPORTOWO – POŻARNICZE 

26 czerwca 2022 – na boisku sportowym w Pieruszycach odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze. Naszą OSP reprezentowały dwie drużyny: żeńska i męska, obydwie zajęły I miejsca i tym samym będą reprezentowały Gminę Czermin na powiatowych zawodach sportowo – pożarniczych w Pleszewie. Gratulujemy.
Udział wzięło 10 drużyn – dwie drużyny żeńskie i osiem drużyn męskich. Organizatorami zawodów byli: Oddział Gminny Związku OSP RP w Czerminie, Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj, Ochotnicza Straż Pożarna w Pieruszycach. Skład komisji sędziowskiej stanowili: przewodniczący aspirant sztabowy Józef Gmyrek, kierownik konkurencji st. asp. Jacek Nowak z Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie oraz z Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie sędziami byli: Krzysztof Paprocki, Krystian Kaganek, Błażej Mikołajczak, Ireneusz Sobczak, Zdzisław Woroniecki, Ryszard Szarczyński, Józef Serafin, natomiast sekretariat prowadziła Natalia Serbiak.
Zawody rozegrane zostały w następujących konkurencjach:
· ćwiczenia z musztry,
· sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami,
· ćwiczenie bojowe.

Klasyfikacja generalna zawodów w grupie żeńskiej przedstawia się następująco:

1 miejsce – OSP Czermin
2 miejsce – OSP Strzydzew

Klasyfikacja generalna zawodów w grupie męskiej przedstawia się następująco:

1 miejsce OSP Czermin
2 miejsce OSP Strzydzew
3 miejsce OSP Broniszewice
4 miejsce OSP Grab
5 miejsce OSP Wieczyn
6 miejsce OSP Pieruszyce
7 miejsce OSP Żegocin
8 miejsce OSP Żbiki

Wszystkie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe i pieniężne od Wójta Gminy Czermin oraz Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie. Natomiast zwycięskie drużyny żeńska z Czermina i męska z Czermina otrzymały puchary za zajęcie I miejsc oraz medale. Nagrody wręczali:  Przedstawiciele Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie: Prezes Sławomir Spychaj, Wiceprezes Błażej Mikołajczak oraz Członek Zarządu Józef Libert. Komendantem zawodów był Zbigniew Serbiak, który jednocześnie pełnił rolę spikera. Plac do przeprowadzenia ćwiczeń wraz z wyżywieniem przygotowała OSP w Pieruszycach na czele z prezesem Józefem Libertem.


RAJD HARCERSKI 

25 czerwca 2022 – w kompleksie leśnym w Gołuchowie odbył się Rajd Harcerski, w którym uczestniczyli członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy w tym roku wyjeżdżają na Obóz Harcerski również do Gołuchowa.

Harcerze przygotowali wiele gier i zabaw na trasie rajdu …

Na sam koniec czekał na młodzież obiad no i zdawanie relacji z wędrówki pieszej… zadowoleni czekają na obóz harcerski w lipcu.

Uczestnicy Rajdu: Natalia Kula, Martyna Marchwiak, Bartosz Grzegorek, Krzysztof Nowak, Opiekun: Dominik Kubiak.

—————————————————————————————————————————————–
 OKTAWA BOŻEGO CIAŁA
W dniach 16 – 23 czerwca 2022 –  w Parafii Św. Jakuba Apostoła w Czerminie strażacy włączyli się czynnie w uczestnictwo nabożeństwa i procesji eucharystycznej Oktawy Bożego Ciała. Przez cały okres trwania Oktawy niesiony był sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej oraz na zmianę ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurcewie – Baldachim. Ponadto strażacy z Czermina w dniu rozpoczęcia oraz zakończenia Oktawy zabezpieczali procesję, kierując ruchem drogowym.
24 czerwca 2022 – przypadała uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, po Mszy Świętej  odbyła się uroczysta procesja do Figury Serca Jezusowego. Strażacy w składzie: Krystian Kaganek, Zbigniew Serbiak, Karol Sosnowski kierowali ruchem drogowym na drodze powiatowej oraz uczestniczył poczet sztandarowy w składzie: Katarzyna Kaganek, Natalia Serbiak, Zdzisław Spychaj.
 
Ks. Kapelan Maria Ostach zaprosił na poczęstunek na Salkę Parafialną wszystkich zaangażowanych w obsługę procesji  – niosących sztandary, baldachim, feretrony oraz strażaków kierujących ruchem drogowym.
—————————————————————————————————————————————–
KOMORA DYMOWA  
22 czerwca 2022 – w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim sześciu strażaków pozytywnie ukończyło test w komorze dymowej. Każdy strażak biorący udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych musi przejść ćwiczenia doskonalące w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.
—————————————————————————————————————————————–
ZRBRANIE STOWARZYSZENIA 
10 czerwca 2022 – o godzinie 11:00 odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia „Wspólnie dla Przyszłości” w sali Ośrodka Kultury w Czerminie. Celem zebrania było podsumowanie minionej kadencji w tym przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej. Najważniejszym punktem był wybór Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Rady Decyzyjnej na okres kadencji 2022 – 2024. W skład członków Stowarzyszenia „Wspólnie dla Przyszłości” weszła Natalia Serbiak jako przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie.
———————————————————————————————————————————————–
 ZABEZPIECZENIE POWIATU PLESZEWSKIEGO
6 czerwca 2022 –  strażacy o godzinie 01:08 zostali zadysponowani do Państwowej Straży Pożarnej na zabezpieczenie rejonu, ponieważ Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza brała udział w pożarze na składowisku opału w Kowalewie.
———————————————————————————————————————————————–
 POSIEDZENIE ZARZĄDU 
5 czerwca 2022 – o godzinie 20:30 odbyło się II posiedzenie Zarządu. Spotkaniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży w tym organizację obozów dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz zawodów sportowo – pożarniczych. W zebraniu ponadto uczestniczyli:  Przedstawiciele Komisji Rewizyjnej dh Tobiasz Marciniak i dh Zdzisław Spychaj oraz kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek.
—————————————————————————————————————————————–
 TURNIEJ WSI GMINY CZERMIN 
5 czerwca 2022 – w miejscowości Psienie Ostrów odbył się X Turniej Wsi Gminy Czermin. Uczestnicy rywalizowali w 11 konkurencjach m.in. w przeciąganiu opony, trzepanie grochu, wyścigu płetwonurków, hula-hop w pięciu itd. Organizatorem byli: Gmina Czermin, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sportu Gminy Czermin „Trzy do Zera” oraz Sołectwo Psienie – Ostrów. Strażacy zabezpieczali uroczystość kierując ruchem drogowym szczególnie podczas przyjazdów i odjazdów drużyn rowerami na miejsce turnieju.
Podczas Turnieju JOT został zadysponowany do palącego się drzewa w miejscowości Psienie Ostrów. Po dojeździe na miejsce okazało się, że drzewo pali się w środku konaru. Najpierw ugaszono je od dołu, a potem ścięto aby ugasić to co paliło się do góry wewnątrz konaru drzewa.
 
———————————————————————————————————————————————–
FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA 
3 czerwca 2022 – odbyły się dwa festyny. Pierwszy został zorganizowany w Szkole Podstawowej w Czerminie wraz z Igrzyskami Sportowymi. Drugi jako Piknik w Ośrodku Kultury w Czerminie. Strażacy zorganizowali pokaz sprzętu strażackiego oraz zademonstrowali wypadek, w którym w samochodzie osobowym uwieziona była jedna osoba.

ALARM W KOŚCIELE 
2 czerwca 2022 – o godzinie 5:46 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Czerminie.  Na szczęście był to fałszywy alarm systemu sygnalizacji pożarowej.

POWALONE DRZEWO 
28 maja 2022 – około godziny 13:04 na drodze powiatowej w miejscowości Pieruchy strażacy usuwali powalone drzewo, które zablokowało przejazd.
———————————————————————————————————————————————–
 WYJAZD DO BRUKSELI 
22 – 25 maja 2022 – z Krotoszyna została zorganizowana wycieczka do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie pani  Poseł Andżeliki Możdżanowskiej. Ponadto zwiedzono w Brukseli Siedzibę Króla, Parlament Belgijski, historyczne zabytki i nowoczesne dzielnice Grand Place, Pałac Sprawiedliwości Łukiem Triumfalnym i Atomium.
Z Ochotniczej Straży Pożarnej i zarazem za działalność w Związku OSP RP w wyjeździe uczestniczyły druhny Natalia Serbiak i Anna Cierniak.
Dziękujemy pani Monice Kwiatkowskiej  za możliwość wyjazdu i zorganizowanie pięknego czasu we wspaniałym towarzystwie.
———————————————————————————————————————————————–
DZIECI W ODWIEDZINACH U STRAŻAKÓW 
 23 maja 2022 – odwiedziły nas dzieci z klasy 2 i 3 Szkoły Podstawowej w Czerminie. Pokazaliśmy uczniom sprzęt pożarniczy, remizę oraz zorganizowaliśmy zajęcia praktyczne. Dziękujemy za miłą wizytę i zapraszamy ponownie.


PRZEKAZANIE SZTANDARU DLA KP PSP PLESZEW 

20 maja 2022 –  odbyły się uroczyste obchody Wielkopolskiego „Dnia Strażaka” wraz z przekazaniem sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Święto rozpoczęło się Mszą Świętą w Kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie. Po nabożeństwie pododdziały przemaszerowały na plac do Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, gdzie odbył się apel na którym: odbyła się ceremonia przekazania sztandaru dla KP PSP Pleszew, wręczono medale, odznaczenia i wyróżnienia zasłużonym strażakom, a na sam koniec zostały wygłoszone przemówienia przez zaproszonych gości.

W ceremonii uczestniczył poczet sztandarowy OSP Czermin w składzie: druh Zdzisław Spychaj, druhna Natalia Serbiak, druhna Anna Cierniak.


GMINNY DZIEŃ STRAŻAKA 

14 maja 2022 – Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie zorganizował Gminny Dzień Strażaka, w którym uczestniczyli przedstawiciele OSP z 9 stowarzyszeń znajdujących się na terenie gminy Czermin. Gospodarzem uroczystości była Ochotnicza Straż Pożarna w Łęgu.

Tuż nad rzeką Prosną odbyła się biesiada, w której można było skosztować kiełbaski z grilla, napić się kawy i  zjeść pyszne ciasto. Wszystkim strażakom życzenia złożył Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w  Czerminie i zarazem Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj, Komendant Gminny ZOSP RP Gminy Czermin Zbigniew Serbiak oraz Przewodniczący Rady Gminy Gizałki pan Roman Rojewski, który przybył wraz z zaprzyjaźnioną jednostka OSP Ruda Wieczyńska z gminy Gizałki.


ODWIEDZINY DZIECI 

13 maja 2022 – ponownie Ochotniczą Straż Pożarną w Czerminie odwiedziły dzieci, tym razem z klasy 1 i 3 Szkoły Podstawowej w Czerminie. Młodzież mogła obejrzeć samochody ratowniczo – gaśnicze, sprzęt pożarniczy, dowiedzieć się na czym polega praca strażaka oraz jak zostać członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Na sam koniec odbyły się zajęcia praktyczne, czyli zabawa z wodą oraz przymierzanie umundurowania strażackiego.


POŻAR SADZY W KOMINIE 

10 maja 2022 – o godzinie 21:13 OSP wyjechała do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Na miejscu zastano mieszkańca posesji, który już próbował zneutralizować pożar. Działania strażaków polegały na: udrożnieniu przewodu, oświetleniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu czujnikiem wielogazowym pomieszczeń mieszkalnych. Akcja trwała 45 minut w której udział brało 6 strażaków.


90-LECIE OSP STRZYDZEW 

7 maja  2022 – Ochotnicza Straż Pożarna w Strzydzewie obchodziła jubileusz 90 – lecia wraz z  przekazaniem i oddaniem do użytku nowej remizy oraz samochodu ratowniczo – gaśniczego. W części oficjalnej została odprawiona Msza Święta w Kościele pw św. Józefa Rzemieślnika w Strzydzewie, poświęcono remizę oraz samochód ratowniczo – gaśniczy, wręczono odznaczenia i podziękowania. W uroczystości udział brał poczet sztandarowy OSP Czermin w składzie: druh Zdzisław Spychaj, druhna Anna Cierniak, druhna Natalia Serbiak.

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW 

5 maja 2022 roku – Ochotniczą Straż Pożarną w Czerminie odwiedziły dzieci z Przedszkola w Czerminie: grupa 4 -latków ” Żabki”, grupa 5- latków „Pszczółki”, 6 – latków „Słoneczka” wraz z wychowawczyniami. Dzieci zobaczyły remizę, przymierzały ubrania, hełmy i dodatkowo przeszły się w butach strażackich. Strażacy opowiedzieli, co znajduje się na samochodzie ratowniczo- gaśniczym. Dodatkowo została rozwinięta jedna linia gaśnicza i podano wodę. W ramach podziękowania i jednocześnie z okazji „Dnia Strażaka” strażacy zostali obdarowani kartkami z życzeniami i rysunkami.


„DZIEŃ STRAŻAKA”

3 maja 2022 – odbyły się uroczysty Dzień Strażaka wraz z poświęceniem i oddaniem do użytku zaplecza technicznego. Obchody rozpoczęły się od wciągnięcia Flagi Związku ZOSP RP na maszt przez poczet flagowy w składzie: druh Dominik Kubiak, druh Krzysztof Kuźniacki, druh Damian Durski po czym złożono na Obelisku wiązankę kwiatów oraz zapalono znicze przez delegację Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: druhnę Patrycję Grzegorek, druha Nikodema Kulę oraz druha Filipa Witczaka. O godzinie 11:00 Ks. Kapelan OSP Czermin Marian Ostach odprawił Mszę Świętą w intencji strażaków z OSP Czermin i OSP Kurcew – w której uczestniczył poczet sztandarowy w składzie: druh Zdzisław Spychaj, druhna Anna Cierniak, druhna Natalia Serbiak.

Uroczystość zakończyła się poświęceniem i oddaniem do użytku zaplecza technicznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie, przemówieniem zaproszonych gości oraz występem zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna”.


  WYPADEK DROGOWY 

18 kwietnia 2022 roku – około godziny 20:39 strażacy zostali zadysponowani do miejscowości Pieruchy, gdzie samochód osobowy zderzył się z przebiegającym przez jezdnię Jeleniem. W konsekwencji zdarzenia dwie ranne osoby zostały przewiezione do szpitala.


WARTA PRZY GROBIE PAŃSKIM 

W dniach od 15 kwietnia 2022do 16 kwietnia 2022 – po 2 – letniej przerwie wywołanej epidemią wirusa SARS-CoV-2 strażacy mogli wrócić do podtrzymania tradycji w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie i pełnić Wartę przy Grobie Pańskim.

W Wielki Piątek od godziny 19:30 po wystawieniu Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, rozpoczęła się Warta Honorowa w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie pełniona przez strażaków od Wielkiego Piątku, przez Wielką Sobotę.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 6:00 odbyła się Rezurekcja, w której uczestniczył poczet sztandarowy w składzie: druhna Anna Cierniak,  druhna Natalia Serbiak oraz druh Karol Sosnowski. W Warcie oraz Mszy Rezurekcyjnej uczestniczyli następujący druhowie:  Norbert Kaganek, Damian Durski,  Zdzisław Spychaj, Patryk Hadrzyński, Tobiasz Marciniak, Marcin Ratajski, Zbigniew Serbiak, Marcin Woźniak, Krystian Kaganek, Krzysztof Kuźniacki, Natalia Grzegorek, Dominik Kubiak oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza: Filip Witczak, Adrian Makowiecki, Mateusz Lange, Aleksandra Grzesiak, Emilia Marszałek, Julia Kubasik, Filip Wgralak, Kacper Wygralak.

Ponadto Wartę przy Grobie Pańskim pełnili: Adrian Jaskólski, Patryk Markiewicz, Krzysztof Kuźniacki, Dominik Kubiak, Katarzyna Kaganek, Natalia Grzegorek, Norbert Kaganek, Damian Durski,  Zdzisław Spychaj, Patryk Hadrzyński, Tobiasz Marciniak, Marcin Ratajski, Krystian Kaganek, Dominik Kubiak  oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej:  Natalia Kula, Kacper Wygralak, Jonasz Cieślak, Julia Kubasik, Aleksandra Grzesiak,   Magdalena Aleksandrowicz, Klaudia Marchwiak, Martyna Marchwiak.  Dowódcą warty był Naczelnik Marcin Woźniak, Zastępca Naczelnika Krystian Kaganek oraz opiekun MDP Natalia Grzegorek.


POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ  

9 kwietnia 2022 –  odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” w Szkole Podstawowej w Kościelnej Wsi. Udział w turnieju wzięli zwycięzcy eliminacji gminnych, którzy musieli w pierwszym etapie rozwiązać test, natomiast w drugim etapie 5 osób, które przeszło część pierwszą musiało odpowiedzieć na pytania ustne.  Uczestnicy konkursu powiatowego otrzymali nagrody rzeczowe,  zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych będą reprezentować powiat pleszewski na eliminacjach wojewódzkich.

Wyniki Turnieju przedstawiają się następująco:

 I grupa wiekowa (szkoły podstawowe I – IV)

1. Hubert Mimier – OSP Białobłoty
2. Klaudiusz Jędrzejak– OSP Karsy
3. Bartek Kubasik – OSP Czermin

II grupa wiekowa (szkoły podstawowe V – VIII)

  1. Daria Niedziela – OSP Karsy
  2. Filip Kołodziejczak – OSP Bogusław – Bogusławice
  3. Patryk Ratajek – OSP Białobłoty
  4. Marcin Banaszak – OSP Chocz
  5. Kacper Zaradny – OSP Kowalew

 III grupa wiekowa (szkoły ponadpodstawowe)

  1. Kamil Szymczak – OSP Niniew
  2. Maciej Filipiak – OSP Broniszewice
  3. Julia Sójka – OSP Bielawy
  4. Mikołaj Kubiak – OSP Kowalew
  5. Paulina Walczak – OSP Kwileń

Ponadto OSP Czermin na eliminacjach powiatowych reprezentowali druhowie: Nikodem Kula, Filip Witczak, Filip Wygralak, Mateusz Buczma.

—————————————————————————————————————————————–

 POŻAR TRAWY 
2 kwietnia 2022 – o godzinie 10:49 JOT został zadysponowany do palącej się trawy na poboczu drogi gminnej Pieruszyce – Żegocin. W akcji udział wzięły OSP Czermin i Żegocin.
———————————————————————————————————————————————–
GMINNY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ  
1 kwietnia 2022 – w Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich w Czerminie odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej, który był rozłożony na dwa etapy: pisemny i ustny. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc będą reprezentowali gminę Czermin na eliminacjach powiatowych w Kościelnej Wsi 9 kwietnia 2022r.
 I grupa wiekowa ( szkoła podstawowa, klasa 1-6)
1 miejsce – Bartosz Kubasik – OSP Czermin
II grupa wiekowa ( szkoła podstawowa, klasa 7-8)
1 miejsce – Filip Wygralak – OSP Czermin
2 miejsce – Natalia Kula – OSP Czermin
3 miejsce – Mateusz Buczma – OSP Czermin
Ponadto udział wzięli: Zofia Juszczak, Daria Jędraszak, Emilia Marszałek, Kacper Wygralak, Julia Kubasik, Bartosz Grzegorek – wszyscy są członkami OSP Czermin.
 III grupa wiekowa ( szkoła ponadpodstawowa)
1 miejsce – Maciej Filipiak – OSP Broniszewice
2 miejsce – Filip Witczak – OSP Czermin
3 miejsce – Adrian Makowiecki – OSP Czermin
Ponadto udział wzięli: Nikodem Kula, Martyna Marchwiak, Mateusz Lange, Jonasz Cieślak- wszyscy członkowie OSP Czermin.
Turniej został przygotowany przez Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie, A pytania przygotowali Wiceprezesi Zarządu ZOSP RP druh Błażej Mikolajczak oraz druh Grzegorz Wawrzyniak. Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwał Komendant Gminny ZOSP RP w Czerminie Zbigniew Serbiak. Ponadto w Komisji podczas Turnieju Wiedzy Pożarniczej zasiadały druhny: Natalia Serbiak oraz Natalia Grzegorek.
———————————————————————————————————————————————–
ZARZĄD 
27 marca 2022 – o godzinie 19:00 odbyło się I posiedzenie Zarządu. Spotkaniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży w tym organizację „Dnia Strażaka”. W zebraniu ponadto uczestniczyli:  Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski oraz kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek.

TRENING OTWARTY DLA MDP
25 marca 2022 – o godzinie 15:30 na placu treningowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie odbył się trening otwarty Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Czerminie. Został omówiony regulamin zawodów sportowo – pożarniczych MDP oraz sprzęt pożarniczy. Każdy mógł nauczyć się zwijać i rozwijać odcinek pożarniczy.

POŻAR LASU 

19 marca 2022 – o godzinie 15:30 zostaliśmy zadysponowani do gaszenia pożaru lasu w miejscowości Psienie Ostrów. Na miejsce zostały zadysponowane po dwa zastępy z JRG Pleszew oraz z OSP Czermin i Broniszewice. Spaleniu uległo ok 1ha poszycia leśnego. Działania trwały 2 godziny.


OBSTAWA STRAŻAKÓW 

17 marca 2022 – JOT zabezpieczał Drogę Krzyżową ulicami Czermina, którą odbarwił Ks. Kapelan Marian Ostach w Parafii św. Jakuba Apostoła w Czerminie. Natomiast 18 marca 2022 podczas Odpustu ku czci św. Józefa o godzinie 12:00 podczas Mszy świętej w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie uczestniczył sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie.


NABÓR DO OSP 

15 marca 2022 – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza udała się do Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Czerminie w celu naboru dzieci i młodzieży do czermińskiej straży. Natalia Grzegorek – Opiekun MDP wraz z druhem Kacprem Wygralakiem oraz druhnami Zofią Juszczak i Natalią Kula przedstawili prezentację, na podstawie której opowiedzieli o działalności młodzieży w straży – jakie maja zajęcia, czego się uczą itp. oraz zaprosili do wstąpienia w szeregi MDP.


WYCIECZKA DO KALISZA

12 marca 2022– Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Czerminie udała się na wycieczkę do Galerii Amber i Jump Team- Parku Teampolin w Kaliszu.


WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE 

6 marca 2022 – odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2021 rok w sali Ośrodka Kultury w Czerminie według ustalonego porządku. Wprowadzono poczet sztandarowy, w którego skład  wchodzili druhowie: Karol Sosnowski, Adrian Jaskólski, Krzysztof Kuźniacki oraz odegrano Hymn „Rycerze Floriana”.  Następnie druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie przygotowali dla Druhen uroczysty „Dzień Kobiet”. Nie zabrakło życzeń, które w imieniu mężczyzn złożył druh Karol Sosnowski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Każda z Pań otrzymała prezent – strażacki kubek, przepyszny tort oraz odśpiewano „Sto Lat”.

Przewodniczącym zebrania został Prezes OSP Zbigniew Serbiak, protokolantem druhna Katarzyna Wożniak. Podczas zebrania przedstawiono sprawozdania z działalności stowarzyszenia za rok 2021, które zreferowali: Prezes OSP Zbigniew Serbiak, Wiceprezes – Naczelnik Marcin Woźniak, Skarbnik Natalia Serbiak, Sekretarz Katarzyna Wożniak, Opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Natalia Grzegorek, Kierownik Zespołu Sceniczno – Wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski.

W zebraniu udział wzięli zaproszeni goście: Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie bryg. Waldemar Barański, Wójt Gminy Czermin i zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Sławomir Spychaj, Sołtys Wsi Czermin i zarazem Radna Gminy Czermin Maria Doczekalska, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Błażej Mikołajczak.


POMOC UKRAINIE 

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie włączyli się w zbiórkę sprzętu pożarniczego dla strażaków z  Ukrainy, którzy prowadzą działania ratowniczo – gaśnicze podczas ataków wojennych na ich kraj. Przekazaliśmy: środki opatrunkowe oraz sześć odcinków węża pożarniczego.


ORLEN DLA STRAŻAKÓW”

W miesiącach styczeń – luty 2022 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie organizowała cykl szkoleń z wykorzystaniem urządzeń defibrylatora AED dla strażaków z Jednostki Operacyjno – Technicznej, członków czynnych, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie oraz dla Klubu Seniora działającego przy Ośrodku Kultury w Czerminie, pensjonariuszy i opiekunów Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerminie.

Szkolenia miały na celu naukę przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej osoby dorosłej, dziecka oraz niemowlęcia z użyciem nagłośnionych technik udrażniania dróg oddechowych z użyciem worka samorozprężalnego typu AMBU oraz z wykorzystaniem urządzenia AED.

W części teoretycznej uczestnicy zostali zapoznani z działaniem urządzenia AED, jego obsługą i zastosowaniem. Zostały przypomniane zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy wśród osób w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. W części praktycznej, każdy mógł nauczyć się użytkować sprzęt – defibrylator AED. Szkolenie pozwoliło na doskonalenie umiejętności związanych z prowadzeniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej z wykorzystaniem urządzenia AED.

Przypominamy, że Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie otrzymała darowiznę ze środków Fundacji ORLEN w programie „ORLEN dla Strażaków”, którego celem jest wspieranie strażaków z państwowych oraz ochotniczych jednostek straży pożarnej. Dofinansowanie ze środków Fundacji ORLEN to 4.000,00 złotych, które zostało przeznaczone na zakup defibrylatora AED do przeprowadzania reanimacji.

Dziękujemy Darczyńcy, który przyczynił się do zwiększenia bezpieczeństwa w Naszej miejscowości oraz podczas działań ratowniczych.

Więcej zdjęć w Galerii 

———————————————————————————————————————————————–
„ORKAN DUDLEY” 
W dniach 17 – 20 luty 2022 – w godzinach porannych przez powiat pleszewski przeszła wichura, gdzie prędkość wiatru dochodziła do 120 km/h. Był to Orkan Dudley, który sporządził ogromne szkody na terenie Polski. W naszym powiecie największe straty materialne odnotowano w miejscowości Dobrzyca, gdzie pracowali strażacy z całego powiatu pleszewskiego. Z naszej OSP udział w akcjach ratowniczych brały 2 zastępy:
– pierwszy samochód ratowniczo – gaśniczy „MAN” został zadysponowany do miejscowości Dobrzyca, gdzie zabezpieczał dachy zniszczonych domów przez około 16 godzin,
– drugi zastęp – samochód ratowniczo – gaśniczy „Peugeot” został zadysponowany do trzech wyjazdów: w miejscowości Marszew wiatr przewrócił drzewa na wiaty w Centrum Edukacyjno – Wystawienniczym Targów Ogrodniczych, usuwania powalonych drzew w miejscowości Broniszewice, zerwanego poszycia dachowego w miejscowości Czermin.
Skutki wiatrów usuwano również 21 lutego 2022 roku. Jednostka Operacyjno – Techniczna została wezwana do dwóch akcji: były to powalone drzewa na budynki mieszkalne w miejscowości Wieczyn i Czermin.
———————————————————————————————————————————————–
POŻAR 
15 lutego 2022 – o godzinie 17:02 jednostka otrzymała wezwanie do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Czermin. Na miejsce strażacy udali się dwoma samochodami ratowniczo – gaśniczymi. Działania polegały na: zabezpieczeniu pożaru, udrożnieniu przewodu kominowego, przewietrzeniu pomieszczeń przy użyciu wentylatora oraz wykorzystano detektor wielogazowy w celu sprawdzenia, czy nie wydobywa się tlenek węgla. Akcja trwała ponad godzinę.
—————————————————————————————————————————————–
WIECZÓR FILMOWY
11 lutego 2022 – został zorganizowany wieczór filmowy dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W wydarzeniu udział wzięło 20 osób. Młodzież obejrzała dwa filmy i miło spędziła czas – zadowoleni planują kolejne spotkanie.
—————————————————————————————————————————————-
POŻAR 
30 stycznia 2022 – w godzinach nocnych JOT został zadysponowany do pożaru stodoły w miejscowości Gizałki – Las. Działania strażaków polegały na oświetleniu miejsca zdarzenia, dowożeniu oraz przepompowaniu wody i wynoszeniu płodów rolnych z obory i stodoły.
Pożar był bardzo trudny do opanowania ze względu na silny wiat oraz zagrażał pobliskim budynkom.
———————————————————————————————————————————————–
ZIMOWY RAJD PIESZY 
23 stycznia 2022– zorganizowany był zimowy rajd pieszy. Trasa prowadziła nad zalew do Broniszewic… po drodze strażacy dokarmiali zwierzynę leśną mając przygotowane siano i zboże. Na koniec na placu przy remizie OSP Czermin wszyscy posilili się kiełbaskami i ziemniakami z ogniska.

DZIAŁANIA RATWONICZE 

19 stycznia 2022– o godzinie 17:18 JOT został zadysponowany do wywarzenia drzwi w jednej z posesji na terenie gminy Czermin. Działania polegały również na oświetleniu terenu i zabezpieczeniu akcji pod względem pierwszej pomocy przedmedycznej. Operacja została przeprowadzona na prośbę policji.


LODOWISKO 

18 stycznia 2022 – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza wyjechała na Lodowisko do Centrum Sportowego w Jarocinie. Opiekunem grupy była druhna Natalia Grzegorek. Wycieczka została zorganizowana przez Świetlicę Środowiskową w Pieruszycach. W drodze powrotnej młodzież udała się do McDonalda.


KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK 

16 stycznia 2022 – zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą dał koncert Kolęd i Pastorałek w Kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Czerminie po Mszy Świętej na godzinę 11:00. Do występu młodzież przygotowała kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek.


SZKOLENIE WODNO – LODOWE 

15 stycznia 2022 – odbyło się  szkolenie z ratownictwa wodno-lodowego dla strażaków z jednostki operacyjno – technicznej. Część teoretyczna oraz omówienie zasad bezpieczeństwa odbyło się w siedzibie OSP, a następnie strażacy przejechali samochodami ratowniczymi na zbiornik wodny do Broniszewic.

Po dojechaniu na miejsce otrzymali informacje że około 25 m od brzegu w wodzie znajduje się przytomna osoba w logicznym kontakcie pod którą 15 minut temu załamał się lód, lecz nie ma siły i możliwości sama wydostać się na powierzchnię kruchego lodu, który miał grubość około 2.5 cm. Strażacy nawiązali kontakt z poszkodowanym, a następnie próbowali dorzucić rzutki ratownicze, gdy ta technika okazała się nieskuteczna podjęto decyzję o przeciągnięciu do poszkodowanego koła ratunkowego przy pomocy lin. Gdy po kolejnych kilku minutach poszkodowany stracił przytomność ratownicy ubrani w specjalistyczne kombinezony do ratownictwa wodno – lodowego, rękawice neoprenowe oraz kaski ratownicze, wykorzystali sanie lodowe i ewakuowali poszkodowanego w  bezpieczne miejsce.Dotarcie do poszkodowanego było trudne, bo lód był niestabilny i pękał pod ratownikami. Ratownicy ćwiczyli różne techniki ratowania ludzi, zwierząt oraz techniki samoratowania. Na koniec udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie w hipotermii. Ćwiczenia trwały 3 godziny, które przeprowadziła Naczelnik Marcin Wożniak.


POŻAR

13 stycznia 2022 –  o godzinie 9:02 JOT został zadysponowany do pożaru mieszkania w budynku wielorodzinnym w miejscowości Pleszew. Działania strażaków polegały na usunięciu pogorzeliska oraz na kierowaniu ruchem drogowym.


NOWY ROK

1 stycznia 2022 – tradycyjnie druh Jan Spychaj o godzinie 00:00 włączył syrenę strażacką, która alarmowała mieszkańców Czermina o Nowym Roku 2022.