2024

Dane do PIT-u:

Nazwa OPP: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP

Numer KRS: 0000116212

Dane OSP:

OSP CZERMIN

 Czermin 49a, 63 – 304 Czermin,  powiat pleszewski, województwo wielkopolskie


WYPOMPOWANIE WODY 

 12 lutego 2024 – o godzinie 11:33 oraz 17:55 Jednostka Operacyjno – Techniczna została zadysponowana do wypompowania wody z piwnicy oraz podwórza w miejscowości Wieczyn. Działania strażaków polegały na wypompowaniu wody, która przylegała bezpośrednio do zabudowań i tym samym neutralizacji prawdopodobieństwa dalszego przenikania wody do zamieszkałej piwnicy.


XXII BAL STRAŻACKI 

10 lutego 2024 – w sali Ośrodka Kultury w Czerminie odbył się XXII Bal Strażacki zorganizowany przez Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Goście zostali w progu powitani przez zastępcę Naczelnika Krystiana Kaganka, który wręczył każdej parze szampana, a kobiety obdarował kwiatem „Tulipanem”. Oficjalnie wszystkich przybyłych gości przywitał Prezes OSP Zbigniew Serbiak, gdzie podziękował wszystkim przybyłym gościom, sponsorom balu, a także samym członkom OSP Czermin, którzy przygotowali wieczorek. Nie mogło zabraknąć również występu dziewczyn z zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna”, który działa przy OSP w Czerminie już ponad dwóch dekad. Przeprowadzono loterię fantową, gdzie główną nagrodą był rower oraz zorganizowano konkursy strażackie. O odpowiednią atmosferę zadbał Zespół „PROTUS” pod kierunkiem Gerarda Studzińskiego.


GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO OSP

10 lutego 2024 – odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Czermin w sali sportowej Zespołu Szkół w Broniszewicach o Puchar Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Czerminie. Gospodarzem Turnieju była Ochotnicza Straż Pożarna we Wieczynie, a organizatorem Oddział Gminny Związku OSP RP w Czerminie. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie zawodów był Skarbnik Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Mariusz Krysiński.

Turniej rozegrany został w 4 kategoriach wiekowych:

kadet (do 14 roku życia),

junior (od 15 do 25 lat),

senior (od 26 do 50 lat),

oraz senior starszy (powyżej 51 lat).

Ochotniczą Straż Pożarną w Czerminie reprezentowali: Krzysztof Nowak, Bartosz Grzegorek i Natalia Grzegorek. Mimo, iż nie udało się zająć czołowych miejsc, sobotni poranek druhowie i druhna spędzili bardzo aktywnie i w sportowej atmosferze.


WYPADEK DROGOWY

7 lutego 2024 – około godziny 13:00 na drodze powiatowej w miejscowości Wieczyn doszło do wypadku drogowego. Kierująca pojazdem osobowym wpadła w poślizg i tym samym wjechała do przydrożnego rowu i uderzyła w drzewo. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem drogowym, który odbywał się wahadłowo.

W działaniach ratowniczych brali udział: OSP Czermin, JRG PSP Pleszew, zespół ratownictwa medycznego, policja.


WALNE ZEBRANIE 

3 lutego 2024 – podsumowaliśmy miniony 2023 rok na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym w salce parafialnej w Czerminie. Przewodniczącym zebrania został Prezes OSP Zbigniew Serbiak, protokolantem druhna Katarzyna Wożniak.

Sprawozdania z działalności straży przedstawili członkowie Zarządu: Prezes Zbigniew Serbiak, Wiceprezes – Naczelnik Marcin Woźniak, Skarbnik Natalia Serbiak, Sekretarz Katarzyna Woźniak, Opiekun MDP Natalia Grzegorek, Kierownik Zespołu Sceniczno – Wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek oraz Sekretarz Komisji Rewizyjnej Tobiasz Marciniak.

Dziękujemy za miłe słowa, podsumowania działalności ochotniczych straży w gminie oraz powiecie przez zaproszonych gości: Dowódcę Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie st. kpt. mgr inż. Pawła Mimiera, Członka Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie dh Józefa Liberta oraz Księdza Kanonika Parafii św. Jakuba Apostoła w Czerminie Mariana Ostacha.


TU WSZYSTKO GRA! OK!

28 stycznia 2024 – w 32 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyli się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. W sali Ośrodka Kultury w Czerminie odbył się IV Turniej Rankingowy „Dart Czermin” podczas którego druhowie pokazali podstawy udzielania pierwszej pomocy przy nagłym zatrzymaniu krążenia – omówili jak postępować i jak zachowywać się w takiej sytuacji, pokazali AED – nauczyli jak korzystać ze sprzętu oraz nauczyli jak opatrywać rany u poszkodowanych.

W myśl hasła „Płuca po pandemii” zebrane pieniążki zostaną przekazane na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.


SZKOLENIE Z RATOWNICTWA WODNO – LODOWEGO

27 stycznia 2024 – na zbiorniku wodnym w Broniszewicach odbyły się ćwiczenia wodno – lodowe dla Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.  Organizatorem szkolenia była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Na strażaków czekały do wykonania zadania: wyciągniecie osoby przytomnej oraz nieprzytomnej z wody za pomocą sań lodowych oraz bez ich użycia. Nie zabrakło teorii, przypomnienia jak postępować z osobą wyciągnięta z wody – pierwsza pomoc w hipotermii.

W ćwiczeniach brali udział: Natalia Grzegorek, Zdzisław Spychaj, Tobiasz Marciniak, Patryk Hadrzyński, Marcin Ratajski.


POSIEDZENIE ZARZĄDU ODDZIAŁU POWIATOWEGO

26 stycznia 2024 – w sali Klubu „Senior +” w Gizałkach odbyło się Posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie, na którym podsumowano pracę Zarządu za 2023 rok. Przedstawiono sprawozdania z działalności: Prezesa Zarządu, Przewodniczącego Komisji MDP, Przewodniczącego Komisji Historycznej, Skarbnika Zarządu, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Nie zabrakło wystąpienia Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie bryg. Rolanda Egierta oraz Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie bryg. Waldemara Barańskiego, który w formie prezentacji multimedialnej podsumował działalność Państwowej Straży Pożarnej przy współpracy Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu pleszewskiego. Przedstawiono Plan Pracy Zarządu i Prezydium na 2024 rok.

Z naszej OSP w zebraniu uczestniczyli: Prezes OSP Zbigniew Serbiak, Anna Cierniak – członek komisji MDP oraz Natalia Serbiak- członek komisji historycznej.


WYPADEK DROGOWY

10 stycznia 2024 – o godzinie 16:12 jednostka operacyjno – techniczna została zadysponowana do wypadku drogowego w miejscowości Pieruszyce. Działania polegały na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem drogowym, który odbywał się wahadłowo oraz usunięciu wycieków z pojazdu. Na miejsce wypadku zadysponowano: OSP Czemin, JRG PSP Pleszew, zespół ratownictwa medycznego oraz policję.


KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

7 stycznia 2024 – zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” o godzinie 12:00 po Mszy Świętej w Kościele św Jakuba Apostoła w Czerminie dał koncert kolęd i pastorałek. Dziękujemy Kapelanowi Marianowi Ostachowi za możliwość wystąpienia przed parafianami. Dziewczęta do występu przygotowała kierownik zespołu Katarzyna Kaganek.