2011

PASTERKA

24 grudnia –  przed Pasterką Bożonarodzeniową w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie zespoły sceniczno – wokalne „Ognista Drużyna” oraz „Iskierki” działające przy Ochotniczej Straży Pożarnej dały półgodzinny koncert Kolęd i Pastorałek. Wykonały kolędy tradycyjne oraz współczesne pod kierunkiem pani Renaty Ratajczyk.


SUKCES W PIŁCE SIATKOWEJ

18 grudnia – w Hali Sportowej przy Zespole Szkół w Czerminie odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu pleszewskiego. Organizatorem był Oddział Powiatowy ZOSP RP w Pleszewie. W Turnieju wzięli udział zwycięscy eliminacji w poszczególnych gminach z powiatu pleszewskiego. Z ramienia Oddziału Powiatowego turniej nadzorował Zdzisław Woźniak – skarbnik Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie. Nasza drużyna zdobyła II miejsce. Gratulujemy.


WIGILIA POKOLEŃ

17 grudnia – została zorganizowana wigilia w Ośrodku Kultury w Czerminie. Organizatorem były główne organizacje działające w Czerminie: Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Kółko Rolnicze. W imieniu organizatorów gości powitali: Sołtys Pani Mariola Doczekalska, Prezes Kółka Rolniczego Pan Stanisław Sąsiadek, Prezes OSP druh Zbigniew Serbiak. Na wigilię przybyli zaproszeni goście: Doktor Włodzimierz Michałowski Koordynator Ratownictwa Medycznego w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj, Przewodniczący Rady Gminy Czermin Robert Mikołajczak, Zastępca Wójta Gminy Czermin Marietta Cierniak, Skarbnik Gminy Czermin Jarosław Kowalski wraz z małżonką, Dyrektor Zespołu Szkół w Czerminie Krzysztof Orszulak, Radni Gminy Czermin. Podczas wieczerzy zasiedli również druhowie i druhny z Ochotniczej Straży Pożarnej, członkowie Koła Gospodyń Wiejskich oraz Kółka Rolniczego. Zostały zaprezentowane Jasełka Bożonarodzeniowe przez młodzież z Ośrodka Kultury, które przygotowała Pani Renata Półtorak. Wystąpiły  zespoły sceniczno – wokalne „Ognista Drużyna” oraz „Iskierki” działające przy Ochotniczej Straży Pożarnej pod kierownictwem Renaty Ratajczyk. Nie zabrakło najważniejszego – wspólnej modlitwy i podzielenia się opłatkiem, które zostały poświęcone przez Ks. Kapelana Mariana Ostacha. Na tę okazję  została przystrojona remiza strażacka.


POSIEDZENIE ZARZĄDU NA PODHALU

9 – 11 grudnia – Zarząd oraz Komisja Rewizyjna uczestniczyły w posiedzeniu Zarządu w Białym Dunajcu. Gościem posiedzenia był założyciel i zarazem fundator Narodowej Zakopiańskiej Fundacji „SKANSEN” w Zakopanem Marian Matusiak. Głównym celem posiedzenia było omówienie współpracy  oraz dalsze plany działalności między Fundacją SKANSEN a OSP Czermin. Dla uczestników wyjazdu był to również odpoczynek z poznaniem Tatr. Zwiedzili między innymi Zakopiańskie Krupówki, skocznie narciarską, Dolinę Chochołowską oraz Kościeliską, Gubałówkę, Chochołów, Kościół i Cmentarz na Pęksowym Brzysku, Słowację oraz zażyli kąpieli w termach podhalańskich w Szaflarach. Właściciele pensjonatu Zofii Ślimak zaprosili wszystkich na wspólną  uroczystą kolację przy której bawiono się do późnych godzin nocnych. W drodze powrotnej zwiedzili Kraków m.in. Katedrę Wawelską oraz grób Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki oraz zaczerpnęli klimatu Starego Rynku w Krakowie.


ALARM

10 grudnia – o godzinie 19:03 został ogłoszony alarm dla strażaków Jednostki Operacyjno – Technicznej. Strażacy nie wyjechali do akcji, przebywali w remizie. Celem alarmu było zabezpieczenie powiatu pleszewskiego, gdzie w każdej chwili mogli udać się do akcji ratowniczej. Alarm został ogłoszony, ponieważ zastępy PSP w Pleszewie oraz niektóre OSP wyjechały do wypadków drogowych. W jednym czasie wydarzyło się kilka wypadków na terenie powiatu pleszewskiego. Akcja trwała 1 godzinę. W zabezpieczeniu uczestniczyło 4 strażaków.


KURS W PRUSZCZU GDAŃSKIM

2 – 11 grudnia – druhny Katarzyna Kuźniacka i Jagoda Ratajska wyjechały do Pruszcza Gdańskiego do Ośrodka Szkoleniowego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gdańsku województwa pomorskiego w celu odbycia kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy ratownictwa medycznego. Kurs organizowany był ze środków Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie. Dziewczęta zdały egzamin oraz uzyskały tytuł ratownika pierwszej pomocy przedmedycznej. Z powiatu pleszewskiego uczestniczyło w kursie 12 strażaków.


WYPADEK

1 grudnia – o godzinie 7:55 strażacy zostali zaalarmowani do wypadku w miejscowości Marszew. Kierująca pojazdem nie dostosowała prędkości do panujących warunków na bardzo ślizgiej i oblodzonej jezdni. Po czym wpadła w poślizg, gdzie następstwem było znalezienie się w przydrożnym rowie. Uczestniczki kolizji zostały przewiezione do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Pleszewie. W akcji ratowniczej uczestniczyli: zastęp ratowniczy z OSP Czermin, JRG Pleszew, dwie karetki Pogotowia Ratunkowego oraz policja. Akcja trwała trzy godziny.


SEJM RP

28 listopada – druhny Patrycja Kaźmierczak i Izabela Ratajczak wraz z opiekunem Marcinem Woźniakiem  reprezentowały Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Czerminie podczas konferencji pt: „Wpływ Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych na Kształtowanie Postaw Społecznych” w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. W spotkaniu udział wzięły Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z całej Polski. Dziewczęta przedstawiły prezentację pt: „Jaki powinien być opiekun MDP?”. Z uczestnikami spotkał się Prezes Zarządu Głównego OSP RP Waldemar Pawlak. Czermińskim druhnom i druhowi towarzyszyli: Przewodniczący Komisji ds. Młodzieży Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie druh Piotr Jaroszewski oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie druh Zbigniew Serbiak.


WYPADEK SAMOCHODOWY

27  listopada – o godzinie 22:30 JOT został zaalarmowany do wypadku w miejscowości Czermin. Kierowca jadąc w kierunku miejscowości Grab z niewiadomych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w betonowy płot. Prowadzący pojazd uciekł z miejsca wypadku zostawiając dwóch pasażerów w stanie nietrzeźwości. Na miejsce zdarzenia przybyła nasza jednostka, JRG Pleszew, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz policja. Akcja trwała 1 godzinę.


PORZĄDKI W PARKU

26 listopada – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza  grabiła liście oraz sprzątała scenę artystyczną w czermińskim parku.  Odpowiedzialni za organizację byli: druh Krystian Kaganek i druhna Natalia Serbiak.


KALENDARZE STRAŻACKIE

26 listopada – odbyła się kolejna kwesta finansowa na działalność OSP poprzez rozprowadzanie kalendarzy strażackich, które zostały wydane przez Oddział Powiatowy ZOSP RP w Pleszewie. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza rozprowadzała kalendarze w miejscowości Czermin, Żale, Wola Duchowna, Skrzypnia. Cały dochód zostanie przeznaczony na działalność MDP.


X FESTIWAL PIOSENKI RELIGIJNEJ

25 listopada – odbył się X Festiwal Piosenki Religijnej w pleszewskim kinie „Hel”. Organizatorem konkursu był Dom Kultury w Pleszewie. Młodzież i dzieci zaprezentowały piosenki religijne w czterech kategoriach wiekowych: od 7-10 lat, od 11-14 lat, od 15 lat i więcej oraz zespoły/grupy wokalne. Naszą straż reprezentował zespół sceniczno – wokalny „Iskierki”.


ISKIERKI W OPATOWIE

20 listopada – w Opatowskim Ośrodku Kultury w województwie świętokrzyskim odbyło się Regionalne Spotkanie Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych w którym uczestniczył zespół sceniczno – wokalny „Iskierki”. O godzinie 9:00 odbyła się Msza Święta w Kolegiacie Opatowskiej pw. Św Marcina. Następnie o godzinie 16:00 młodzież dała występ wykonując trzy utwory muzyczne. Największe wrażenie podczas przeglądu zrobił Koncert Kameralnego Chóru Mieszanego CANTUS z Połczyna – Zdroju.

W przeglądzie uczestniczył zespół sceniczno – wokalny „Iskierki” w składzie: Natalia Półtorak, Daria Walendowska, Sandra Sobczak, Piotr Prais, Mateusz Marciniak oraz opiekun Prezes Zbigniew Serbiak.


ANDRZEJKI STRAŻACKIE

19 listopada – zostały zorganizowane Andrzejki Strażackie w których uczestniczyli członkowie straży a w szczególności Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Podczas zabawy andrzejkowej zostały przygotowane wróżby oraz zespół sceniczno – wokalny „Iskierki” wykonał kilka utworów muzycznych. Dla wszystkich przyrządzono kolację. W milej atmosferze druhny i druhowie przy muzyce bawili się do późnych godzin nocnych.


POŻAR BUSA

18 listopada – o godzinie 11:03 zastęp strażaków został zadysponowany do palącego się busa w miejscowości Wieczyn. Po dojechaniu na miejsce rozpoznano sytuację i podano jeden prąd wody na palący się samochód. Spaleniu uległa doszczętnie komora silnika. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Właściciel samochodu poniósł znaczne straty materialne, nikt nie został ranny. Akcja trwała 1 godzinę w której uczestniczyło sześciu strażaków.


11 LISTOPADA

11 listopada o godzinie 11:00 została odprawiona msza święta w Kościele Parafialnym p.w. Św. Jakuba Apostoła w Czerminie. Proboszcz parafii i zarazem Kapelan naszej straży odprawił mszę świętą za Ojczyznę. Udział wzięły poczty sztandarowe z OSP Czermin i OSP Kurcew – należącej do naszej parafii. Skład pocztu czermińskiego: Dariusz Kantorski, Ryszard Antoniewicz, Krystian Kaganek. Po Eucharystii Kapelan zaprosił wszystkich na Plebanię  do wspólnego stołu na rogale Marcińskie, gdzie tradycja ich spożywania w Wielkopolsce jest bardzo żywa. Podczas rozmowy podziękował za obecność pocztów sztandarowych, wspólną modlitwę w intencji Ojczyzny i wspólnotę stołu. „Życzę braciom strażakom wielu łask Bożych w służbie Ojczyzny i stałej opieki św. Floriana” – słowa Ks. Kapelana Mariana Ostacha. Następnie strażacy zapalili znicze przy Obelisku, tym samym upamiętniając włączenie się Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie  w Odzyskanie Niepodległości.

Flaga na maszcie przy OSP Czermin. 


KONTROLA KSRG

8 listopada – w godzinach południowych został ogłoszony alarm przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, na którą przybyło dwóch funkcjonariuszy celem doskonalenia inspekcji gotowości bojowej oraz sprawdzono sprzęt,  wyszkolenie, wyposażenie oraz dbałość o sprzęt wraz z dokumentacją Jednostki Operacyjno – Technicznej, która funkcjonuje przy OSP. Na alarm przybyło pięciu strażaków – którzy wykonywali zadanie: gaszenie płonącego magazynu wraz z ewakuacją. Całość ćwiczenia, wyposażenia  i prowadzenia dokumentacji wypadła na bardzo wysoką ocenę.


WYJAZD DO KINA

5 listopada – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza  wraz z opiekunami wyjechała do kina CINEMA CITY do Poznania na film „1920 Bitwa Warszawska”. Wyjazd był dla młodzieży lekcją historii związaną z Świętem Niepodległości.


ZARZĄD

3 listopada –  odbyło się V posiedzenie Zarządu w tym roku  na które została zaproszona Komisja Rewizyjna. Obradą przewodniczył Prezes Zbigniew Serbiak. Podjęto 7 uchwał, najważniejsze dotyczyły zmian składu Jednostki Operacyjno – Technicznej oraz przyjęto nowych członków straży. Na zebraniu omawiano również ważne sprawny dotyczące OSP.


WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

1 listopada – delegacja strażaków złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze przy obelisku upamiętniającym prace strażaków – działających w naszej OSP. Wiązankę wykonały Agata Kaczmarek i Aleksandra Kaczmarek. Natomiast złożyli kwiaty i zapalili znicze strażacy: Łukasz Świątek, Albin Spychaj, Zdzisław Spychaj. Następnie odbyło się zabezpieczenie cmentarza oraz dróg dojazdowych wraz z kierowaniem ruchem.


HALLOWEEN

31 października – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza wraz z opiekunem zorganizowała Halloween – święto duchów. Młodzi chodzili po miejscowości Czermin oraz odwiedzili sklep LEWIATAN. Następnie w Sali Ośrodka Kultury było przygotowane cisto i kawa, gdzie wspólnie bawili się przy muzyce przebrani za duchy i diabły.


POŻAR ŚMIETNIKA

30 października –  o godzinie 11:16 zastęp strażaków został zadysponowany do pożaru śmietnika przy cmentarzu parafialnym w Czerminie. Akcja polegała na podaniu jednego prądu wody w natarciu i trwała 1 godzinę.


KONSEKRACJA KOŚCIOŁA

23 października – o godzinie 13:00 w Poznaniu odbyła się uroczystość z okazji 100. letniej rocznicy konsekracji kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana – Kościele Garnizonowym Strażaków. W tej uroczystości wzięli udział:  Przewodniczący Komisji Rewizyjnej druh Dariusz Kantorski oraz druhowie Ryszard Antoniewicz i Albin Spychaj.


ĆWICZENIA W GASPOLU

20 października – o godzinie 11:00 zastęp strażaków wziął udział w ćwiczeniach na rozlewni gazu płynnego LPG „GASPOL” w Pleszewie. Ćwiczenia polegały na schładzaniu uszkodzonej cysterny prądami wodnymi, ponieważ doszło do rozszczelnienia zaworu i wycieku gazu z 9 tonowej cysterny. Ćwiczenia trwały 4 godziny.


NOMINACJA DLA OSP

Z okazji 20-lecia istnienia Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie otrzymała nominację do wyróżnienia wspólnie z Gminą Steinhofel. Jest to dla nas duży zaszczyt oraz podziękowanie za szczególne zaangażowanie na rzecz polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. Wyróżnienie zostało podpisane zarówno w Warszawie jak i w Poczdamie.


WIZYTY W PARTNERSKIEJ GMINIE STEINHOFEL

            Projekt pn.: „Poznaj lepiej sąsiada – wymiana doświadczeń w zakresie pożarnictwa pomiędzy partnerskimi gminami Czermin i Steinhöfel” został zrealizowany przy udziale gminy Czermin i Steinhofel oraz projektowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie w związku z jubileuszami: 100 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Beerfelde, 100 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Neundorf im Sande i 90 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Steinhöfel. Realizacja projektu po raz kolejny stworzyła możliwość wymiany doświadczeń w zakresie działań ratowniczo – gaśniczych i ochrony przeciwpożarowej. Spotkania odbyły się zgodnie z planem:

  • w Beerfelde w dniach 24 – 26 czerwca,
  • w Neundorf im Sande w dniach 12 – 14 sierpnia,
  • w Steinhöfel w dniach 19 – 21 sierpnia.

Uroczystości jubileuszowe, które były punktem kulminacyjnym tych trzech spotkań organizowane były z wielkim rozmachem i trwały się do późnych godzin popołudniowych. Każdy jubileusz rozpoczynał się od  uroczystego pochodu przez  wieś, w którym brali udział strażacy ochotnicy i zaproszeni goście. Następnie w miejscu stanowiącym centrum wsi odbywała się część oficjalna, podczas której wręczano odznaczenia i  awanse, to był również czas poświęcony na przemowy, życzenia i gratulacje. Specjalnie na tę okoliczność strażacy ochotnicy przygotowali pokazy, tym razem był to pokaz rozcinania auta oraz pokaz przedstawiający konsekwencje gaszenia płonącego oleju.

             Wieczory wypełniały rozmowy na tematy związane z pożarnictwem i ratownictwem w obu krajach. W celu lepszego poznania mieszkańców i uczestników życia społecznego w partnerskiej gminie Steinhöfel, delegacje z Polski złożyły także wizyty rodzinom strażaków. W projekcie wzięło udział 10 przedstawicieli gminy Czermin i 40 przedstawicieli gminy Steinhöfel. Projekt był współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej.


DZIEŃ PAPIESKI

16 października –  to kolejny dzień, który został poświęcony pamięci Naszego Wielkiego Rodaka Błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II. Bezpośrednim organizatorem tych uroczystości w Polsce jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która współpracuje z wieloma organizacjami społecznymi wśród których jest Związek OSP RP. Strażacy od lat składają  wyrazy hołdu temu Wielkiemu Polakowi. Z tej właśnie okazji w Kościele Parafialnym św. Jakuba Apostoła w Czerminie zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” przygotował półgodzinny występ przed mszą świętą o godzinie 11:00  w składzie: Sandra Sobczak,Aleksandra Kaczmarek, Agata Kaczmarek, Izabela Ratajczak, Agnieszka Ratajczak. Dziewczęta do występu przygotowała Kierownik zespołu Pani Renata Ratajczyk.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października – w Zespole Szkół w Czerminie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela.  Na tą uroczystość wśród wielu zaproszonych gości, również został zaproszony prezes naszej OSP Zbigniew Serbiak, który złożył życzenia nauczycielom oraz podarował  bukiet czerwonych róż na ręce dyrektora szkoły Pana Krzysztofa Orszulaka. W wystąpieniu do nauczycieli Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj składając życzenia podkreślił bardzo dobrą współpracę między Zespołem Szkół a strażą. W swych słowach powiedział m. in., że Ochotnicza Straż Pożarna też jest szkołą a Zarząd OSP nauczycielami, który kształtuje cechy patriotyczne.


SAMOCHÓD OSOBOWY WYPADŁ Z JEZDNI

10 października –  o godzinie 7:50 JOT wyjechał alarmowo do miejscowości Grab, gdzie na drodze wojewódzkiej samochód jadący od strony Gizałek nie dostosowując środków ostrożności na mokrej jezdni i  przy nadmiernej szybkości wypadł z drogi i znalazł się poza jezdnią. Pasażerami wypadku był ojciec oraz jego nieletni syn. Działania polegały na udzieleniu pierwszej pomocy medycznej, zabezpieczeniu drogi, kierowaniu ruchem drogowym oraz na utylizacji oleju przy użyciu sorbentu. Akcja trwała 1 godzinę.


TARGI ROLNO – OGRODNICZE

9 października – odbyły się Jesienne Targi Rolno – Ogrodnicze AGROMARSZ  w Marszewie. Druhowie z naszej jednostki: Dariusz Kantorski, Ryszard Antoniewicz, Łukasz Świątek zabezpieczali drogi dojazdowe i kierowali ruchem drogowym. Na ręce Prezesa OSP wpłynęło podziękowanie za wsparcie organizacji targów od bezpośredniego organizatora Pani Kierownik Centrum Edukacyjno – Wystawowego w Marszewie.


POWITANIE GOŚCI NIEMIECKICH

7 października – w Ośrodku Kultury w Czerminie odbyło się spotkanie towarzyskie w celu powitania gości z partnerskiej gminy Steinhofel na czele z Burmistrzem Wolfgangiem Funke, gdzie uczestniczyły również władze naszej gminy. Na spotkaniu podziękowano za czternastoletnią współpracę Panu Burmistrzowi, ponieważ w grudniu b.r. ze względu na pójście na zasłużona emeryturę kończy pracę w Urzędzie. Podczas wizyty panowała bardzo miła atmosfera. Odbyły się występy artystyczne w wykonaniu zespołu niemieckiego oraz młodzieży z Ośrodka Kultury i zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” działającego przy naszej OSP.


POTRĄCENIE MOTOROWERZYSTY

3 października – o godzinie 18:30 zastęp strażaków wyjechał do miejscowości Grab. Na drodze wojewódzkiej w motorowerzystę wykonującego manewr skrętu w lewo uderzył samochód osobowy. Działania polegały na udzieleniu pomocy przedmedycznej, uprzątnięciu pojazdów z drogi, posprzątaniu jezdni, kierowaniu ruchem drogowym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia karetki pogotowia zespołu ratownictwa medycznego z Pleszewa przekazano pacjenta celem zaopatrzenia medycznego i przewiezienia do szpitala.


OTWARCIE SALI WIEJSKIEJ ORAZ REMIZY OSP W ŻBIKACH

1 października – odbyły się uroczystości związane z otwarciem do użytku nowo wybudowanej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z Salą Wiejską w Żbikach. W uroczystym apelu brał udział poczet sztandarowy Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie. Skład pocztu sztandarowego wystawiła czermińska OSP, gdzie w jego skład wchodzili: dowódca Dariusz Kantorski, sztandarowy Grzegorz Młynarz, asystujący Ryszard Antoniewicz. W uroczystości nie zabrakło jeszcze jednego akcentu czermińskich strażaków, wystąpił zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” przy którym wszyscy goście i organizatorzy wspaniale się bawili.


POWIATOWE MISTRZOSTWA W RATOWNICTWIE MEDYCZNYM

1 października – w gminie Gizałki  odbyły się Powiatowe Zawody w Ratownictwie Medycznym drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Państwowej Straży Pożarnej – działających w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym. Organizatorem był Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Pleszewie oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Mistrzostwa odbyły się na terenie gminy Gizałki, gdzie do rozegrania były przygotowane trzy konkurencje medyczne:  w Zakładzie Kotlarskim w Gizałkach, piekarni w Tomicach, nad rzeka Prosną w Nowej Wsi oraz jedno zadanie sprawnościowe. Nasza drużyna okazała się najlepsza zdobywając I miejsce. Wygrała Puchar oraz nagrodę rzeczową.

W skład drużyny wchodzili: Agata Kaczmarek, Łukasz Świątek, Łukasz Góralczyk, Mateusz Maliński. Drużynę przygotował Naczelnik Marcin Woźniak.


RAJD ROWEROWY MŁODZIEŻOWYCH DRUŻYN POŻARNICZYCH

24 września – w „Wiosce Indiańskiej” w Józefowie odbył się VII Rajd Rowerowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Pleszewskiego. Organizatorem był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pleszewie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Choczu, Urząd Gminy w Choczu, Ochotnicza Straż Pożarna w Choczu, Ochotnicza Straż Pożarna w Józefowie. W rajdzie uczestniczyło 137 osób z powiatu pleszewskiego. Uczestnicy Rajdu Rowerowego musieli wstawić się do godziny 11:00 na terenie „Wioski Indiańskiej”. Następnie zmierzyli się z trzema konkurencjami: piosenką rajdową, konkurencją pożarniczą oraz konkurencją Szeryfa. Nasza drużyna w klasyfikacji generalnej zdobyła I miejsce oraz w dwóch konkurencjach piosence rajdowej i konkurencji pożarniczej – wiązanie węzłów strażackich na czas.


TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

18 września – o godzinie 11:00 odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Ochotniczych Straży Pożarnych na boisku sportowym w Broniszewicach. Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie, gospodarzem Ochotnicza Straż Pożarna w Broniszewicach. W rozgrywkach udział brało siedem drużyn. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy i grały systemem „każdy z każdym”. Strażacy w swojej grupie zajęli I miejsce w rozgrywkach finałowych wywalczyli III miejsce.

Skład drużyny: Krystian Kaganek, Łukasz Świątek, Sebastian Pluciński, Łukasz Góralczyk, Maciej Dajczak, Mateusz Dajczak, Michał Witczak, Krzysztof Kuźniacki, Mariusz Dajczak, Robert Kaźmierczak.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

15 września – młodzież strażacka na czele z Naczelnikiem Marcinem Woźniakiem włączyła się w akcję sprzątanie świata. MDP sprzątała park oraz plac przy Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie. Praca miała na celu przekazanie młodzieży pozytywnych wzorców ekologicznych oraz uczyła zasad odpowiedzialnych za wygląd własnego środowiska w którym mieszkają.


OBRAZ JASNOGÓRSKI

13 – 14 września – naszą parafię w Czerminie pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła nawiedził obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Do tej bardzo ważnej historycznej wizyty włączyli się strażacy z Czermina i Kurcewa – miejscowości, która należy do czermińskiej parafii. Obraz został wprowadzony przy dźwiękach syreny alarmowej oraz na sygnałach samochodów pożarniczych. Następnie strażacy jako pierwsi wzięli na ramiona obraz oraz pomagali grupą parafialnym przy niesieniu. W dniu następnym od godziny 5:30 do 8:00 pełnili wartę jak i w godzinach popołudniowych wzięli obraz na swoje barki wnosząc do samochodu – kaplicy, który w eskorcie został przekazany do sąsiedniej parafii w Strzydzewie.


SAMOCHÓD NA POBOCZU

13 września –  o godzinie 7:25 strażacy z JOT-u wyjechali do miejscowości Tomice, gdzie mieszkanka z powiatu kaliskiego jadąc samochodem osobowym chwyciła pobocza, następnie ścięła znak drogowy co było skutkiem dachowania pojazdu. Kierująca i pasażerka nie doznały żadnych obrażeń. Działania polegały na zabezpieczeniu drogi, postawieniu samochodu na koła, odłączeniu akumulatora i pozbieraniu części samochodu z jezdni wraz  z jej oczyszczeniem. Akcja trwała 3 godziny.


ALARM

11 września – o godzinie 12:01 JOT został zadysponowany do Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerminie. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że załączył się kolejny raz nieuzasadniony alarm przeciwpożarowy. W akcji udział brał również JRG Pleszew.


WIELKOPOLSKI KONKURS KRONIK

10 września – odbył się XIII Finał Wojewódzki XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik i XVIII Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje „Z dziejów OSP” w Turku. Organizatorem spotkania był Zarząd Wykonawczy Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu. Podczas podsumowania Konkursu Kronik uczestnicy zostali powitani przez prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Turku druha Zbigniewa Gradeckiego. Kronikarze wysłuchali historii na temat regionu i Ochotniczych Straży Pożarnych przedstawioną przez Dyrektora Muzeum Regionalnego w Turku pana Bartosza Stachowiaka oraz historii miasta Turek przedstawioną przez Burmistrza Turku pana Zdzisława Czaplę. Wszyscy zwiedzili Kopalnię Węgla Brunatnego „Adamów” w Turku oraz mieli okazję zwiedzić Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Turku gdzie znajdują się polichromie Józefa Mehoffera. Z naszej OSP w Podsumowaniu Konkursu Kronik uczestniczyła druhna Natalia Serbiak.


ALARM W KOŚCIELE

10 września – o godzinie 20:40 JOT został zaalarmowany do wyjazdu – Kościoła św. Jakuba Apostoła w Czerminie. W parafii trwają rekolekcje celem przygotowania do Nawiedzenia Matki Bożej i z niewiadomych przyczyn włączył się alarm przeciwpożarowy.


RAJD SAMOCHODOWY

10 września – o godzinie 13:08 strażacy zostali zadysponowani  do wypadku w miejscowości Marszew. Samochód podczas wyścigu wypadł z drogi. Akcja trwała 1h i polegała na wyciąganiu pojazdu.


90- LECIE ZWIĄZKU OSP RP

8 września –  odbyły się uroczystości z okazji 90 – lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie. O godzinie 10:00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odbyła się uroczysta msza św. Następnie w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego zostały wręczone odznaki i medale strażakom ochotnikom z całej Polski. Na tą uroczystość został zaproszony Prezes OSP Zbigniew Serbiak, któremu przyznano srebrną odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Odznaczenie zostało wręczone przez  podsekretarza stanu MSWiA Zbigniewa Sosnowskiego oraz wicepremiera, Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej  generała bryg Wiesława Leśniakiewicza.


NAWAŁNICA

5 września – nad gminą Gołuchów w powiecie pleszewskim oraz w powiecie kaliskim przeszła trąba powietrzna, która wyrządziła mnóstwo szkód w postaci uszkodzeń budynków mieszkalnych, gospodarczych oraz zniszczeń drzewostanu. O godzinie 21:40 strażacy zostali zadysponowani na zabezpieczenie powiatu pleszewskiego. Następnie usuwali drzewa na drodze Tursko – Jedlec. Akcja trwała do godz. 2:00.


KURS W KIRACH 

Od 18 – 27 sierpnia – w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym Związku OSP RP w Kirach koło Zakopanego odbył się kurs kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Udział  brało 30 strażaków ochotników z województwa wielkopolskiego w tym dwóch druhów z naszej OSP: Damian Durski i Mateusz Maliński. Kurs połączony był z wypoczynkiem w najpiękniejszych i największych górach w Polsce w Tatrach. Nasi druhowie zdobyli uprawienia. Gratulujemy.

Zdjęcie z wyprawy w Tatry.  


ZAKOŃCZENIE WAKACJI

27 sierpnia – o godzinie 20:00 został zorganizowany grill w straży na zakończenie lata. Mimo, iż pogoda nie dopisała druhny i druhowie przy muzyce w miłej atmosferze spędzili czas w świetlicy strażackiej.


WYCIEK OLEJU NAPĘDOWEGO

25 sierpnia – o godzinie 10:30 syrena zaalarmowała strażaków do wyjazdu w miejscowości Grab. Jak się okazało  po dojechaniu na zdarzenie był to ogromny wyciek oleju  napędowego z nieszczelnej cysterny na drodze wojewódzkiej, która przechodzi przez gminę Czermin w miejscowości Grab. Strażacy na odcinku 8 km neutralizowali olej znajdujący się na drodze przy pomocy sorbentu. Na pozostałych odcinkach drogi pracowali strażacy z gminy Gizałki oraz JRG Pleszew. Akcja zakończyła się o godzinie 13:15 i brało udział w niej trzech strażaków.


ALARM SZKOLENIOWY

23 sierpnia – o godzinie 13:10 Komenda PSP w Pleszewie ogłosiła alarm szkoleniowy z wyjazdem do Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach. Alarm miał formę ćwiczeniową i polegał na ewakuacji ludzi oraz zapoznania się z obiektem. Na koniec szkolenie zostało podsumowane przez zastępcę Komendanta PSP  bryg Mieczysława Kikowskiego. W ćwiczeniu udział brał nasz JOT oraz OSP Broniszewice i JRG Pleszew.

Na zdjęciu druh Krystian Knappe wraz z kominiarzem Panem Łukaszem Szmytkowskim tuż po szkoleniu przed remizą w OSP Broniszewice. Kominiarz na pewno przyniesie szczęście naszym strażakom podczas akcji ratowniczo – gaśniczych.


„OGNISTA DRUŻYNA” W CIECHOCINKU

21 sierpnia – zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” wyjechał na Regionalne Spotkanie Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych do Ciechocinka. Organizatorem przeglądu był: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Burmistrz Ciechocinka. W spotkaniu uczestniczyły zespoły należące do Ochotniczych Straży Pożarnych. Dziewczęta wykonały trzy utwory za które otrzymały punkty. Punktacja zostanie ogłoszona po udziale w pięciu Przeglądach Regionalnych w Polsce. Za udział zespół otrzymał statuetkę oraz drobne upominki.

Do Ciechocinka wyjechali: Katarzyna Kuźniacka, Izabela Ratajczak, Agnieszka Ratajczak, Aleksandra Kaczmarek, Agata Kaczmarek, Adrian Jaskólski oraz Prezes Zbigniew Serbiak.


WYCIECZKA NA KUJAWY

17 sierpnia – została zorganizowana wycieczka w której uczestniczyli członkowie naszej straży, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza  oraz goście m.in. Przewodniczący Komisji Ładu i Porządku oraz Ochrony Przeciwpożarowej w Radzie Gminy Czermin Pan Stanisław Sąsiadek i Kierownik Zespołu „Ognista Drużyna” Pani Renata Ratajczyk. Uczestnicy zwiedzili piękne tereny na Kujawach. Zaczęli od przejażdżki statkiem Rusałka po jeziorze Gopło w Kruszwicy, potem weszli na Mysia Wieżę z której podziwiali przepiękną panoramę Kruszwicy wraz z rzeką Noteć oraz oddaloną o 14 km panoramę Inowrocławia. W restauracji Chata Kołodzieja uczestnicy wspólnie zasiedli do obiadu oraz został wyznaczony czas na kupno pamiątek. Następnie uczestnicy udali się do Ślesina nad Termy Ślesińskie, gdzie mogli zażyć kąpieli w jeziorze oraz zwiedzić przystań Jachtową. Największe wrażenie zrobił pokaz oraz tresura psów ratowniczych przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, gdzie udział brali również trenerzy z Francji. Wszyscy z mnóstwem wrażeń wrócili późnym wieczorem do Czermina.


DOŻYNKI

14 sierpnia – odbyły się Dożynki Wiejskie, gdzie podczas występów artystycznych udział brały również nasze zespoły sceniczno – wokalne „Ognista Drużyna” oraz najmłodsza grupa „Iskierki”.


WYCIECZKA KRONIKAREK

5 sierpnia – kronikarki Katarzyna Woźniak i Natalia Serbiak wraz z  Prezesem Zbigniewem Serbiakiem oraz druhem Albinem Spychajem wyjechały do Biura Zarządu OSP RP w Poznaniu aby przekazać kroniki na Wielkopolski Konkurs Kronik. Tradycyjnie jak co roku druhny i druhowie udali się na wycieczkę. W tym roku zwiedzili przepiękne miejscowości w województwie kujawsko – pomorskim. Na początku pojechali na Tamę do Włocławka – miejsca śmierci Ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie udali się do Kruszwicy, gdzie zwiedzili zamek – słynną Mysią Wieże oraz jezioro Gopło. W drodze powrotnej wstąpili do Ślesina. W Termach Ślesińskich położonych tuż obok Jeziora Ślesińskiego wspólnie zjedli kolację.

Na zdjęciu druhna Natalia Serbiak, druh Andrzej Jankowski Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego OSP RP w Poznaniu, druhna Katarzyna Woźniak.


1 SIERPNIA

1 sierpnia – w 67  rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w całym kraju o godzinie 17:00 na minutę zostały włączone syreny alarmowe. Również nasza syrena przy strażnicy  została uruchomiona przez druha Albina Spychaja.


ODPUST ŚW, JAKUBA

31 lipca –  obchodzony był odpust ku czci św. Jakuba Apostoła patrona naszej parafii. O godzinie 12:15 odbyła się uroczysta suma odpustowa za parafian i gości. Podczas procesji wokół Kościoła strażacy nieśli baldachim wraz z prowadzeniem księdza: oraz uczestniczył poczet sztandarowy. Strażacy biorący udział w ceremonii odpustowej: Dariusz Kantorski, Ryszard Antoniewicz, Albin Spychaj, Krystian Kaganek, Damian Durski, Łukasz Góralczyk, Kamila Kantorska, Katarzyna Woźniak, Natalia Serbiak. Po mszy św. Ks. Kapelan Marian Ostach z okazji minionego już święta patrona kierowców św. Krzysztofa świecił pojazdy.


POŻAR W CZERMINIE

29 lipca – o godzinie 19:43 Jednostka Operacyjno Techniczna została zadysponowana do pożaru w kotłowni budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Akcja polegała na wejściu strażaków do palącego się pomieszczenia w aparatach ochrony dróg oddechowych, ugaszeniu  materiałów wraz z ich usunięciem. W akcji uczestniczył jeden zastęp strażaków z OSP Czermin oraz zastęp JRG PSP Pleszew.


POSIEDZENIE ZARZĄDU

21 lipca – o godzinie 20:00 odbyło się IV w tym roku posiedzenie Zarządu, którego otwarcia dokonał Prezes Zbigniew Serbiak. Następnie członkowie zarządu zdawali sprawozdania ze swojej działalności. Podjęto 7 uchwał. Najważniejsza dotyczyła przekazania STARA 244 wraz ze sprzętem  do OSP Broniszewice. W posiedzeniu uczestniczył również Przewodniczący Komisji Rewizyjnej druh Dariusz Kantorski.


SZKOLENIE

20 lipca – o godzinie 13:00 odbyło się szkolenie oraz pokaz sprzętu wodnego i hydraulicznego firmy WEBER dla Straży Pożarnych. Szkolenie odbyło się w dwóch etapach. Na zajęciach praktycznych strażacy uczyli się ciąć na złomowanych samochodach. Uczestniczyli w nim strażacy zawodowi oraz przybyli jako jedyni strażacy z OSP Czermin, reprezentujący Ochotnicze Straże Pożarne. W szkoleniu brali udział druhowie: Damian Durski, Krystian Kaganek, Norbert Kaganek.


POŻAR KOMBAJNU I SŁOMY

19 lipca – o godzinie 15:10 zastęp strażaków  został zadysponowany do miejscowości Skrzypnia – palącego się kombajnu i słomy, który zagrażał zbożu na pniu. Na miejscu okazało się, że właściciel kombajnu, gaśnicami proszkowymi ugasił pożar pojazdu. Działania zastępu polegały na gaszeniu ścierniska i słomy zraszaczami z samochodu MAN. Akcja trwała 1h.


RATOWNICY NAJLEPSI W OTWARTYCH MISTRZOSTWACH MEDYCZNYCH WARMII I MAZUR

15 – 17 lipca – strażacy ratownicy brali udział w V Otwartych Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego w ramach Kwalifikowanej Pomocy Medycznej, które odbyły się w gminie Barczewo województwo warmińsko – mazurskie. W mistrzostwach udział brały reprezentacje służb mundurowych oraz szkół z całej Polski. Zawody rozpoczęły się konkurencjami nocnymi. Na zawodników czekały trzy rozgrywki w tym wpadek masowy z czternastoma poszkodowanymi.Drugiego dnia mistrzostw na ratowników czekało 11 zadań medycznych m.in. wypadek komunikacyjny z 7 poszkodowanymi, zatrucie niebezpieczną substancją, resuscytacja krążeniowo- oddechowa dorosłego – dziecka oraz niemowlaka, wypadek na motokrosie, poszkodowany przebity na wylot przez klatkę piersiową ostrym przedmiotem, eksplozja ładunku wybuchowego w rękach dziecka, potrącenie dwóch rowerzystów, tonięcie dwójki dzieci w jeziorze, osoba niepełnosprawna potrącona przez kobietę chorą na serce, poród dziecka w trzydziestym tygodniu ciąży. Na zakończenie strażacy musieli wykonać 20 minutową resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomie podłączonym do komputera a celu sprawdzenia poprawności i skuteczności wdrożonych procedur.  W trzecim dniu zawodów zostały ogłoszone wyniki. Nasza drużyna zajęła I miejsce. Gratulujemy.

Skład drużyny:  dowódca Marcin Woźniak, Krystian Kaganek, Łukasz Góralczyk, Mateusz Maliński, Agata Kaczmarek.


WYPADEK

11 lipca – o godzinie 17:00 JOT został zadysponowany do wypadku, który miał miejsce na drodze wojewódzkiej w miejscowości Grab. Samochód osobowy marki BMW dachował i znalazł się poza jezdnią. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu terenu akcji, udzielenia pomocy medycznej i wsparcia psychicznego poszkodowanemu kierowcy, odłączeniu akumulatora. Ze względu na znaczne uszkodzenia karoserii pojazdu strażacy użyli sprzętu hydraulicznego.


SPOTKANIE POLSKO – NIEMIECKIE

Od 4 – 9 lipca – nasza straż gościła trzynastoosobową delegację strażaków z zaprzyjaźnionej gminy Steinhofel z Niemiec. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży”. Młodzi druhowie oraz druhny podczas pobytu zwiedzili Czermin m. in. Kościół św Jakuba Apostoła, Środowiskowy Dom Samopomocy, gospodarstwo uprawy boczniaków firmy „Kaczmarek” oraz naszą OSP. Zostały zorganizowane wycieczki do Gniezna, skansenu pierwszych Piastów w Dziekanowicach, zobaczyli pola lednickie oraz mogli przejść przez słynną Bramę Rybę – na których odbywa się corocznie Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży Lednica 2000. Zwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie oraz Gołuchów – Zamek, Pałac, przepiękny park, zagrodę żubrów, gołuchowski zalew. Młodzi strażacy zostali podzieleni na trzy grupy. Podczas tygodniowego pobytu wykonywali zadania sportowe, gry terenowe, uczyli się śpiewać piosenek w naszym języku a nasi strażacy w języku niemieckim, alfabetu Morsa. Podczas pożegnania goście oraz gospodarze otrzymali pamiątkowe kubki oraz medale. Strażacy z Niemiec otrzymali również deskę ortopedyczną.


WYPADEK W GRABIE

2 lipca – o godzinie 12:07 nasz JOT został zadysponowany do miejscowości Grab, gdzie na drodze  przewrócił się Tir z naczepą – uniemożliwiając przejazd innym pojazdom. Działania strażaków polegały na: kierowaniu ruchem drogowym, wyznaczaniu objazdu oraz pomocy przy wyciąganiu samochodu. Druhowie bardzo szybko dotarli na miejsce wypadku. W akcji ratowniczej uczestniczyli również strażacy z OSP Grab oraz JRG Pleszew.


GMINNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

26 czerwca – o godzinie 13.00 w Grabiu odbył się Gminny Turniej Piłki Siatkowej. Organizatorem Turnieju był Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie. Gospodarzem Ochotnicza Straż Pożarna w Grabiu. W rozgrywkach startowało 8 drużyn z gminy Czermin w dwóch grupach eliminacyjnych. Po rozegraniu meczy w systemie „każdy z każdym”, następnie zespoły grały w finale o poszczególne miejsca. Nasza drużyna po bardzo zaciętej walce zdobyła I miejsce. Zawodnicy otrzymali puchar, piłkę oraz dyplom.

Skład drużyny: Marcin Woźniak, Krystian Kaganek, Bartosz Dajczak, Maciej Dajczak, Mariusz Dajczak, Szymon Walczak.


PRZEWÓD ELEKTRYCZNY NA DRODZE

25 czerwca – o godzinie 23:25 dyspozytor Komendy PSP w Pleszewie powiadomił naszą OSP o leżącym przewodzie elektrycznym  na drodze Grab – Żerków. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że droga jest zablokowana, ponieważ część przewodu leżała na jezdni a druga część uniemożliwiła przejazd pojazdom. Dziania JOT-u polegały na zawieszeniu przewodu na wysokości. Jak się okazało przewód został najprawdopodobniej zsunięty z drzew przez duży samochód. Przewód należał do Geofizyki Toruń – służący do badania wnętrza ziemi.


BOŻE CIAŁO

23 czerwca – druhny i druhowie z naszej OSP uczestniczyli we mszy świętej ku czci Najświętszego Sakramentu  oraz procesji Eucharystycznej przez wioskę do czterech ołtarzy. We Mszy Św. uczestniczył poczet sztandarowy w składzie: druh Dariusz Kantorski, druh Ryszard Antoniewicz, druh Grzegorz Młynarz. Obsługę procesji zapewnili: Prezes Zbigniew Serbiak, Naczelnik Marcin Woźniak druh Albin Spychaj oraz druhny: Katarzyna Woźniak, Natalia Serbiak, Anna Cierniak, Agata Kaczmarek, Aleksandra Kaczmarek, Patrycja Kaźmierczak, Izabela Ratajczak, Natalia Półtorak, Natalia Wojtczak, procesję zabezpieczali strażacy: Krystian Kaganek, Norbert Kaganek, Mateusz Dajczak. Po Eucharystii tradycyjnie wszyscy strażacy udali się do świetlicy strażackiej na kawę oraz lody.


WYCIĄGANIE TOPIELCA

22 czerwca – o godzinie 12:54  strażacy zostali zadysponowani na prywatne stawy do miejscowości Wieczyn (gmina Czermin) celem wydobycia zwłok topielca, który poszukiwany był przez rodzinę oraz właściciela stawów –  pracodawcy zaginionego. W drugim etapie strażacy udali się w to samo miejsce w celu poszukiwania roweru utopionej osoby.

Okoliczności śmierci są nieznane. Sprawę prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie. Poszukania trwały na zlecenie Komendanta Powiatowego Policji w Pleszewie.


FESTIWAL PIOSENKI

W Ośrodku Kultury w Czerminie odbył się VI Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Przesłuchania odbyły się w trzech kategoriach. Naszą straż reprezentował najmłodszy strażak Jarosław Ratajczyk w kategorii I – od 7 do 9 lat zdobywając wyróżnienie. Gratulujemy!


PRZEGLĄD PIOSENKI STRAŻACKIEJ

18 czerwca – odbył się XIII  Przegląd Piosenki Strażackiej w Witkowie połączony z obchodami „Dni Witkowa”. Występy wokalne uczestnicy przeglądu zaprezentowali w trzech kategoriach: solistów, zespołów sceniczno – wokalnych oraz zespołów z klubów seniora. Nasz zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” został Laureatem XIII Międzypowiatowego Przeglądu Piosenki Strażackiej oraz otrzymał Złoty Kask. Nagrody zostały wręczone przez Burmistrza Miasta i Gminy Witkowo Pana Krzysztofa Szkudlarka.

W przeglądzie uczestniczyły druhny: Aleksandra Kaczmarek, Izabela Ratajczak, Agnieszka Ratajczak, Katarzyna Kuźniacka oraz druh Adrian Jaskólski.

W kategorii solistów wystąpiła druhna Laura Sobczak.

Opiekunem był Prezes OSP Zbigniew Serbiak.


GMINNE ZAWODY SPORTOWO – POŻARNICZE

12 czerwca – o godzinie 16:00 odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze w Strzydzewie. Organizatorem zawodów był Oddział Gminny Związku OSP RP w Czerminie przy współudziale Gminy Czermin. Gospodarzem była Ochotnicza Straż Pożarna w Pieruszycach. Na zawody przybyli zaproszeni goście oraz delegacja z partnerskiej gminy Steinhofel. W zawodach startowało 9 drużyn męskich w grupie „A” oraz 4 drużyny kobiece w grupie „C”. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza 7×50 z przeszkodami oraz ćwiczeniu bojowym. Nasze obydwie drużyny zajęły I miejsca. Drużyna męska z czasem: sztafeta pożarnicza – 63,3 s.: ćwiczeniu bojowym 39,7 s. Drużyna kobieca z czasem: sztafeta pożarnicza 66,0 s.; ćwiczeniu bojowym 43,4 s.  Po zawodach odbyło się ognisko oraz podziękowanie od Prezesa OSP Zbigniewa Serbiaka. Przybyli zaproszeni goście Wójt Gminy Czermin Pan Sławomir Spychaj, Zastępca Wójta Gminy Czermin Pani Marietta Cierniak, delegacja z partnerskiej gminy Steinhofel. Pobyt gości z Niemiec współfinansowany był przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej.

Skład drużyny męskiej: Kryspin Kołodziejek, Mateusz Maliński, Mateusz Dajczak, Łukasz Góralczyk, Krystian Kaganek, Łukasz Świątek,  Maciej Dajczak.

Skład drużyny żeńskiej: Katarzyna Woźniak, Anna Cierniak, Katarzyna Kuźniacka, Agata Kaczmarek, Jagoda Ratajska, Izabela Ratajczak, Laura Sobczak, Patrycja Kaźmierczak.

Mechanikiem dla obydwu drużyn był druh Sebastian Serbiak. Zawodników przygotował Naczelnik Marcin Woźniak.


TARGI W MARSZEWIE

12 czerwca – w Marszewie odbyły się po raz XV Dni Pola. Nasi strażacy w składzie: druh Dariusz Kantorski, druh Ryszard Antoniewicz, druh Zdzisław Spychaj oraz druhna Kamila Kantorska, zabezpieczali najważniejsze skrzyżowania dróg w Marszewie.


EKOTURNIEJ GMINY CZERMIN

8 czerwca – w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie odbył się Ekoturniej zorganizowany dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Czermin. Organizatorem była Gminna Biblioteka w Czerminie wraz z Ośrodkiem Kultury w Czerminie. Nasi strażacy przy współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie przygotowali pokaz ratownictwa chemicznego. Druhowie biorący udział w pokazie: Naczelnik Marcin Woźniak, Albin Spychaj, Norbert Kaganek, Maciej Dajczak.


OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE MŁODYCH – LEDNICA 2000

4 czerwca – po raz XV odbyło się w Lednicy Ogólnopolskie Spotkanie Młodych – Lednica 2000 pod hasłem przewodnim ” JPII – liczy się świętość!”. Tegorocznym symbolem spotkania były skała oraz klucz do nieba i serca drugiego człowieka. Już od godziny 8:00 zostały otwarte pola Lednickie, gdzie przybyła młodzież z całej Polski. Dla uczestników spotkania odbyły się nieszpory, Eucharystia, wspólny śpiew, modlitwy, od godziny 1:00 przejście przez Bramę – Rybę. Nasi strażacy mieli jedno z najważniejszych zadań zabezpieczenie pól lednickich oraz dbanie o porządek i bezpieczeństwo.

Z naszej OSP Pola Lednickie zabezpieczali: Prezes Zbigniew Serbiak, Naczelnik Marcin Woźniak, Krystian Kaganek, Norbert Kaganek, Dariusz Kantorski, Grzegorz Młynarz, Ryszard Antoniewicz, Łukasz Świątek, Kryspin Kołodziejek, Łukasz Góralczyk, Mateusz Dajczak, Natalia Serbiak, Angelika Wiśniewska, Katarzyna Kuźniacka, Kamila Kantorska.

OSP z Wielkopolski biorące udział w zabezpieczeniu Lednicy: OSP Kleczewo, OSP Nekla, OSP Pietrzyków, OSP Rogoźno, OSP Ryczywół, OSP Budziszewko, OSP Runowo, OSP Wapno, OSP Granowo, OSP Grodzisk, OSP Kamieniec, OSP Słocin, OSP Borzysław, OSP Ujazd, Szkoła Aspirantów z Poznania, OSP Chrząstowo, OSP Masłowo, OSP Niesłabin, OSP Książ Wlkp, OSP Czermin, OSP Latalice.


ODWIEDZINY PRZEDSZKOLAKÓW

2 czerwca – odwiedziła nas grupa przedszkolaków z czermińskiego przedszkola. Dzieci wraz z nauczycielkami Panią Agnieszką Nowaczyk i Edytą Pawlaczyk mogły obejrzeć naszą strażnice. Druhowie Albin Spychaj i Norbert Kaganek pokazali naszym małym gościom sprzęt oraz samochody strażackie. Dzieci miały okazję przymierzyć hełmy bojowe i zapoznać się z pracą strażaków. Całość zaprezentował Prezes Zbigniew Serbiak. Na koniec otrzymały upominki.


90-LECIE ZWIĄZKU

29 maja – w Pleszewie odbyły się Regionalne Obchody 90-lecia Powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Południowej Wielkopolski połączone z wręczeniem Sztandaru dla Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie. O godzinie 14:30 przed Kościołem Matki Boskiej Częstochowskiej odbyła się zbiórka sztandarów, delegacji strażaków oraz zaproszonych gości. Na tą uroczystość przybyli strażacy z 46 OSP powiatu pleszewskiego wraz z pocztami sztandarowymi oraz delegacje z powiatu: jarocińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, kaliskiego, kępińskiego, ostrzeszowskiego. Łącznie udział brały 42 poczty sztandarowe. Mszę w intencji strażaków odprawił Ks. Kapelan Strażaków Powiatu Pleszewskiego Tadeusz Pietrzak w koncelebrze z Ks. Kapelanem Marianem Ostachem. Następnie na terenie Starostwa Powiatowego w Pleszewie odbył się uroczysty Apel na którym wręczono sztandar Oddziałowi Powiatowemu oraz odznaczenia. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z Książa Wielkopolskiego. Nasza straż bardzo mocno włączyła się w organizację. Sztandar został wręczony na ręce Prezesa Oddziału Powiatowego  w Pleszewie druha Zbigniewa Serbiaka, który jest zarazem prezesem OSP Czermin. Dowódcą uroczystości był Naczelnik Marcin Woźniak. Uczestniczył Poczet Sztandarowy w składzie: Dariusz Kantorski, Grzegorz Młynarz, Ryszard Antoniewicz, druhna Aleksandra Kaczmarek czytała Modlitwę Wiernych i zarazem  była przy Złotej Księdze Oddziału Powiatowego, uroczystość nagłaśniał druh Krystian Kaganek. W czasie apelu pomagali druhowie: Albin Spychaj, Łukasz Świątek, Łukasz Góralczyk, Norbert Kaganek, w zabezpieczeniu przy  Kościele zaangażowani byli druhowie: Mateusz Dajczak, Kryspin Kołodziejek, Kordian Walczak.”Ognista Drużyna”w składzie: Izabela Ratajczak, Agnieszka Ratajczak, Katarzyna Kuźniacka, Aleksandra Kaczmarek, Agata Kaczmarek wraz z Marcinem Sołtysiakiem, który obsługiwał instrumenty klawiszowe dała koncert podczas poczęstunku dla zaproszonych gości i strażaków. Zaproszenia przygotowała oraz wysłała druhna Natalia Serbiak.


 LICHEŃ

28 maja – odbył się w Licheniu IV Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr  „Błogosławionemu Janowi Pawłowi II w Chołdzie”.  Pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Metropolity Gnieźnieńskiego Prymasa Polski Jego Eminencji Arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Z naszej OSP udział wziął zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”. Dziewczęta uczestniczyły o godzinie 12:00 w uroczystej Mszy Świętej z udziałem chórów i orkiestr z całej Polski. Następnie o godzinie 17:00 na schodach Bazyliki Licheńskiej wystąpiły podczas koncertu. Organizatorem IV Ogólnopolskiego Zlotu Chórów i Orkiestr było: Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej, Polski Związek Chórów i Orkiestr, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.  Opiekunem była druhna Anna Cierniak, Kierowcą Krzysztof Paprocki z OSP Łęg.

 Koncert przybyłych Chórów i Orkiestr przed Bazyliką Licheńską.


POŻEGNANIE FLORIANA CZAJCZYKA

23 maja – odbył się pogrzeb Śp. Floriana Czajczyka byłego wójta Gminy Czermin, Radnego Gminy Czermin, Zastępcy Przewodniczącego Rady Powiatu Pleszewskiego. Ceremonia uroczystości pogrzebowej odbyła się w Kościele pw. Świętej Trójcy w Nowym Mieście nad Wartą.  OSP Czermin reprezentował Prezes Zbigniew Serbiak. Śp. Florian Czajczyk bardzo włączał się w życie czermińskiej straży, często służył pomocą oraz uczestniczył w uroczystościach OSP. Szczególnie zasłużył się przy współfinansowaniu lekkiego samochodu strażackiego Ford Transit.


MDP NAJLEPSZA W WIELKOPOLSCE 

14 maja – na terenie gminy Czermin odbył się XII Wielkopolski Rajd Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Czermin 2011. Zespoły musiały przejść 8 km trasę Żegocin- Psienie Ostrów – Czermin. Po drodze czekały na nich konkurencje i konkursy m. in takie jak: Hymn Związku OSP RP, piosenka rajdowa, musztra, zadanie medyczne, konkurencja CTIF, Rysunek o tematyce związanej z ochroną środowiska, kodeks drogowy, test wiedzy o ekologii i gminie Czermin. Ponadto zwiedzili: Zakład Produkcji Grzybów Doroty i Henryka Kaczmarków w Czerminie, Kościół Parafialny w Czerminie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerminie. Meta znajdowała się na boisku szkolnych przy Zespole Szkół w Czerminie. Tam też odbyło się podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu. Dla naszych strażaków również bardzo ważne wydarzenie przekazanie proporca Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.

Z naszej OSP startowały dwie drużyny. Grupa pierwsza zdobyła I miejsce w klasyfikacji ogólnej, grupa druha  IV miejsce na 43  startujące drużyny. Gratulujemy!

Skład drużyny I– Daria Kołodziejek, Laura Sobczak, Patrycja Kaźmierczak, Izabela Ratajczak, Agata Kaczmarek, Jagoda Ratajska, Karol Sosnowski, Adrian Jaskólski, Kordian Walczak.

Skład drużyny II – Daria Walendowska, Natalia Woźniak, Natalia Półtorak, Natalia Wojtczak, Sandra Sobczak, Aleksandra Kaczmarek, Agnieszka Ratajczak, Mateusz Marciniak.

Opiekun: Naczelnik Marcin Woźniak.


WIELKOPOLSKI DZIEŃ STRAŻAKA

8 maja – w Poznaniu odbyły się uroczyste wojewódzkie odchody „Dnia Strażaka”. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusa i Świętego Floriana w Poznaniu. Następnie w szyku wszyscy przeszli ulicami: Dąbrowskiego, przez Most Teatralny i Wieniawskiego do Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, gdzie odbyła się  uroczysta akademia, wręczenie odznaczeń, wyróżnień i awansów. W uroczystości uczestniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak oraz poczet sztandarowy w składzie: Dariusz Kantorski, Ryszard Antoniewicz, Norbert Kaganek.


ODPUST ŚW. FLORIANA

8 maja – o godz. 12:00 w Kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej odbył się odpust Św. Floriana. Podczas Mszy Św. druhny Natalia Serbiak i Katarzyna Kuźniacka czytały modlitwę powszechną. Następnie uczestniczyły w procesji Eucharystycznej do figury Św. Floriana.


DZIEŃ STRAŻAKA

3 maja – odbyła się w naszej OSP uroczystość z okazji Dnia Strażaka. Obchody rozpoczęły się koło remizy strażackiej. Została wciągnięta flaga Związku OSP RP na maszt przez poczet flagowy w składzie: Krystian Kaganek, Łukasz Światek, Mateusz Maliński. Młodzież strażacka złożyła kwiaty przy obelisku ( Patrycja Kaźmierczak, Karol Sosnowski, Mateusz Marciniak).  Następnie wszyscy udali się do Kościoła św. Jakuba Apostoła w Czerminie, gdzie Ks. Kapelan Marian Ostach odprawił mszę św. w intencji strażaków z naszej jednostki oraz OSP Kurcew. W salce katechetycznej druhny i druhowie oraz zaproszeni goście wypili kawę oraz zostali poczęstowani skromnym poczęstunkiem. Na Dzień Strażaka przybyli zaproszeni goście: Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie  i jednocześnie Wójt Gminy Czermin druh Sławomir Spychaj, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie druh Stanisław Jankowski, Doktor Włodzimierz Michałowski – koordynator medyczny Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Ks. Kapelan OSP Czermin Marian Ostach.


CZERMIN MISTRZEM

30 kwietnia – w Gołuchowie odbyły się IV Mistrzostwa Wielkopolski w Ratownictwie Medycznym Województwa Wielkopolskiego dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zawody składały się z etapu pisemnego, trzech zadań medycznych oraz zadania sprawnościowego. Nasza OSP po raz IV zdobyła I miejsce w województwie wielkopolskim. Zespół medyczny wygrał deskę ortopedyczną oraz otrzymał Puchar od Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu.

Drużynę reprezentowali:  Agata Kaczmarek, Mateusz Maliński, Łukasz Góralczyk, Łukasz Świątek. Zawodników przygotował Naczelnik Marcin Woźniak.


REZUREKCJA

24 kwietnia – poczet sztandarowy w składzie: Dariusz Kantorski, Ryszard Antoniewicz, Grzegorz Młynarz – uczestniczył we mszy św. oraz procesji wokół Kościoła św. Jakuba Apostoła w Czerminie. W tym roku wartę przy Grobie Pańskim pełniła Ochotnicza Straż Pożarna w Kurcewie, która  należy do naszej parafii.


PRACE PRZY OBELISKU

Przy Parafii św. Jakuba Apostoła w Czerminie powstaje obelisk, który upamiętniał będzie naszego wielkiego Rodaka Papieża Jana Pawła II. Z inicjatywy Ks. Kanonika i zarazem Kapelana naszej OSP oraz komitetu budowy powstaje Obelisk. Strażacy OSP Czermin bardzo mocno włączyli się w jego powstanie. Wykopali i zalali fundament, przywieźli kamienie. Druhowie zaangażowani w prace: Albin Spychaj, Zdzisław Spychaj, Ryszard Antoniewicz, Łukasz Świątek, Łukasz Góralczyk, Mateusz Dajczak, Dariusz Kantorski, Grzegorz Młynarz, Mateusz Antoniewicz oraz Prezes Zbigniew Serbiak, który wchodzi w skład komitetu budowy.

Na zdjęciu druhowie: Albin Spychaj oraz Ryszard Antoniewicz.POŻAR ŚCIERNISKA

18 kwietnia – o godz. 15.50 zastęp straży został zaalarmowany do miejscowości Psienie – Ostrów, gdzie paliła się słoma i ściernisko po kukurydzy. Akcja trwała 1 godzinę. Strażacy przy użyciu jednego prądu wodnego oraz tłumic ugasili pożar, który również zagrażał pobliskiemu lasowi .


DROGA KRZYŻOWA

17 kwietnia – ulicami Czermina przeszła procesja Drogi Krzyżowej, gdzie niesiony był krzyż przez mężczyzn poszczególnych miejscowości, należących do parafii Czermin. Strażacy również mieli  swój wkład, zabezpieczając procesję. Udział wzięło sześciu strażaków – dowódcą był druh Krystian Kaganek. Wyjechano dwoma samochodami – Fordem oraz MAN-em.


KURS

17 kwietnia – w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie zakończył się kurs podstawowy dla ratowników OSP, który odbywał się w soboty i niedziele przez 6 tygodni. Z naszej straży udział wzięli i zarazem ukończyli  szkolenie następujący druhowie: Zdzisław Spychaj, Kryspin Kołodziejek, Kordian Walczak. Strażacy będą należeć do Jednostki Operacyjno – Technicznej i zarazem brać udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych. Gratulujemy.


POSIEDZENIE ZARZĄDU

7 kwietnia –  o godz. 20:00 odbyło się w tym roku II posiedzenie Zarządu, którego otwarcia dokonał Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podjęto 8 uchwał, najważniejsze z nich dotyczyły powołania w naszej OSP Rady Młodzieży oraz nowego składu Jednostki Operacyjno- Technicznej, którego to propozycję złożył Naczelnik Marcin Woźniak. W zebraniu uczestniczyli wszyscy członkowie Zarządu OSP, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej druh Dariusz Kantorski oraz przedstawiciele MDP: Agata Kaczmarek, Izabela Ratajczak, Sandra Sobczak.


POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

26 marca – w Zespole Szkół nr. 2 w Pleszewie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ” Młodzież Zapobiega Pożarom”. Organizatorem był Oddział Powiatowy ZOSP RP w Pleszewie oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Odpowiedzialny za przebieg eliminacji był bryg Mieczysław Kikowski – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie.

Z naszej OSP uczestniczyły dwie osoby startując w najmłodszej kategorii wiekowej – szkół podstawowych, zdobywając następujące miejsca: Sandra Sobczak – VI miejsce; Mateusz Marciniak X miejsce.

Na zdjęciu druhna Sandra Sobczak podczas testu pisemnego.


SZKOLENIE

24 marca – o godz. 17:00 siedmiu ratowników wchodzących w skład Jednostki Operacyjno – Technicznej brało udział w dwugodzinnym szkoleniu, które odbyło się w Komendzie Powiatowej PSP w Pleszewie. Strażaków szkolono z zakresu:

– wyrobienie praktycznych umiejętności obsługi sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek OSP oraz PSP w tym przede wszystkim praca w aparatach dróg oddechowych,

– współdziałanie podczas działań ratowniczo – gaśniczych,

– prowadzenie korespondencji radiowej na kanałach gaśniczych, podawanie meldunków i informacji ze swoich odcinków bojowych.


ZABEZPIECZENIE

15 marca – o godz 19:20 JOT uczestniczył w zabezpieczeniu miasta Pleszewa, ponieważ strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Pleszewie oraz OSP Pleszew i OSP Kowalew brali udział w gaszeniu pożaru na złomowisku na Foluszu w Nowej Wsi. W pożarze tym spłonął samochód ciężarowy, złomowana karetka oraz drewniana szopa. Pożar wybuchł prawdopodobnie przez zwarcie instalacji elektrycznej.


ALARM

11 marca o godz. 00:29 dźwięk syreny zaalarmował strażaków o alarmie przeciwpożarowym w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie. Po przybyciu na miejsce okazało się, że jest to kolejny nieuzasadniony alarm, spowodowany wadliwym systemem przeciwpożarowym zainstalowanym w tym obiekcie. Prezes straży podjął starania informując Urząd Gminy w Czerminie oraz firmę instalującą urządzenia o naprawieniu systemu, który od powstania obiektu kilkadziesiąt razy włączył się bezpodstawnie.


DZIEŃ KOBIET

8 marca – w naszej straży druhowie zorganizowali dla wszystkich druhen ” Dzień Kobiet”. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w Kościele parafialnym p.w. św. Jakuba Apostoła w Czerminie, którą odprawił Ks. Kapelan Marian Ostach. Po mszy wszyscy udali się na salkę katechetyczną, gdzie przygotowano kawę, ciasto i obdarowano Panie tulipanem i życzeniami.

Druh Dariusz Kantorski wręcza tulipany druhnom.


POŻAR BUDYNKU GOSPODARCZEGO

8 marca – o godz. 14:30 syrena zaalarmowała strażaków do wyjazdu w miejscowości Szymanowice, gdzie palił się budynek gospodarczy. Działania polegały na podaniu jednego prądu wody celem ugaszenia balotów słomy, która znajdowała się w pomieszczeniach oraz wydobyciu sprzętu rolniczego. Akcja była bardzo trudna i trwała 4 godziny. W akacji udział brała nasza jednostka oraz OSP Gizałki i OSP Ruda Wieczyńska.


BAL STRAŻACKI

5 marca – odbył się XI Bal Strażacki zorganizowany przez Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Oficjalnego otwarcia dokonał Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podczas imprezy do tańca przygrywał zespół Vertus, młodzieżowy zespół sceniczno – wokalny  działający przy naszej OSP „Ognista Drużyna” oraz trzy utwory dodatkowo wykonała druhna Laura Sobczak. W trakcie zabawy odbył się konkurs strażacki, gdzie tradycyjnie lała się woda oraz odbyła się loteria fantowa w której głównymi nagrodami były: rower ufundowany przez Państwa Małgorzatę i Roberta Kaźmierczaków; kuchenka mikrofalowa od Pana Mariusza Reślińskiego, odkurzacz od strażaków z Czermina. Wśród wielu zaproszonych gości również na Bal przybył Ks. Kapelan OSP Marian Ostach. Wszyscy bawili się wyśmienicie i w szampańskich humorach.

 Druh Dariusz Kantorski sprzedaje losy gościom podczas Balu.  

Strażacy obsługujący Bal.


VII WIECZOREK STRAŻACKI

26 lutego – odbył się VII Wieczorek Strażacki w Żbikach, którego organizatorem był Oddział Gminny ZOSP RP w Czerminie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Żbikach. Z naszej OSP udział w zabawie wzięło 6 par. Wodzirejem był druh Adam Kaźmierski z Chocza.  Posiłek został  przygotowany przez  Koło Gospodyń Wiejskich w Żbikach. Przeprowadzono konkurs tańca z pełnym umundurowaniem, gdzie główną nagrodą był miś strażak. Taniec został najlepiej wykonany przez druha z naszej OSP Łukasza Świątka i jego partnerkę.

Uczestnicy konkursu wraz z jury. 

 Na zdjęciu tańczy Łukasz Świątek wraz z partnerką.


ŚCINKA DRZEW

26 lutego –  strażacy Albin Spychaj i Zdzisław Spychaj dokonali ścinki chorych drzew wyznaczonych przez konserwatora w czermińskim parku. Prace trwały w ramach współpracy OSP Czermin z Urzędem Gminy w Czerminie oraz Zespołem Szkół w Czerminie. Czermiński park jest w rejestrze zabytków w którym obecnie znajduje się Środowiskowy Dom Samopomocy – w okresie międzywojennym była to siedziba założyciela naszej straży rotmistrza Sicińskiego.


NAGRANIE

26 lutego – w profesjonalnym studio nagrań Pana Dominika Bukowskiego w Jarocinie, druhna Laura Sobczak nagrała dwa utwory muzyczne Edyty Geppert oraz Anny Jantar. W nagraniu towarzyszył jej Prezes OSP Zbigniew Serbiak oraz Izabela Ratajczak.


GMINNY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

25 lutego – odbył się gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” w Wieczynie. Udział wzięło 13 zawodników w trzech kategoriach wiekowych z gminy Czermin. Organizatorem eliminacji był Oddział Gminny Związku OSP RP w Czerminie przy współorganizacji Urzędu Gminy w Czerminie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieczynie. Przewodniczącym jury był bryg Mieczysław Kikowski – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie. Odpowiedzialny za przebieg turnieju był druh Stanisław Jankowski – wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego w Czerminie.

Nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych:

I grupa ( szkoły podstawowe) 

II miejsce – Sandra Sobczak

III miejsce – Mateusz Marciniak

IV miejsce – Natalia Półtorak

III grupa  ( szkoły ponadgimnazjalne) 

II miejsce – Justyna Pawlak

Osoby, które zajęły pierwsze 3 miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych, dostały się na eliminacje powiatowe Turnieju Wiedzy Pożarniczej, które odbędą się 26 marca w Pleszewie.

Na zdjęciu wiceprezes Oddziału Zarządu Gminnego ZOSP RP w Czerminie Stanisław Jankowski oraz  od lewej druhna Justyna Pawlak, druh Mateusz Marciniak, druhna Natalia Półtorak, druhna Sandra Sobczak. 


WYPADEK

23 lutego – o godz. 15:41 w Wieczynie na drodze powiatowej Pleszew- Grab, doszło do zderzenia trzech samochodów. Strażacy udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym oraz kierowali ruchem. Akcja trwała 1,5 godziny.


POSIEDZENIE ZARZĄDU

21 lutego – o godz. 19:30 odbyło się pierwsze zebranie nowego zarządu OSP, którego otwarcia dokonał Prezes Zbigniew Serbiak. Na posiedzeniu omówiono sprawy bieżące, rozpoczęto współpracę z PNWM, podjęto 8 uchwał. W zebraniu wzięli udział: Prezes Zbigniew Serbiak,Naczelnik Marcin Woźniak, Skarbnik Anna Cierniak, Sekretarz Natalia Serbiak, Gospodarz Krystian Kaganek, Członek Zarządu Albin Spychaj, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Dariusz Kantorski.


CZYSZCZENIE ZBIORNIKÓW WODNYCH

10 / 15 lutego – strażacy przy użyciu aparatów nadciśnieniowych ochrony dróg oddechowych i kombinezonów „WODER” czyścili dwa zbiorniki wodne w stacji uzdatniania wody w Żegocinie. Druhowie przepompowywali wodę ze środkami chemicznym – celem umycia zbiorników. Akcja trwała 4 godziny.


NOWY SPRZĘT

14 lutego –  w Poznaniu został odebrany sprzęt ratowniczy, dzięki pozyskaniu środków przez Oddział Wojewódzki Związku OSP RP. Nasza OSP dostała doposażenie do średniego Samochodu MAN w ramach projektu współfinansowanego przez Unie Europejską z Europejskiego Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Otrzymaliśmy: drabinę pożarniczą MAKROS, motopompę NIAGARA, piłę do betonu i stali TS 420, piłę do drewna MS 29, cztery czujniki bezruchu.

Na zdjęciu Prezes Zarządu Oddziału Województwa Wielkopolskiego ZOSP RP Stefan Mikołajczak

oraz gospodarz OSP Czermin Krystian Kaganek.  


GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

12 lutego – w Zespole Szkół w Czerminie odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego. Celem turnieju była popularyzacja tenisa stołowego w środowisku strażackim, wypełnienie wolnego czasu czynnym wypoczynkiem, integracja środowiska strażackiego. Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie oraz Zespół Szkół w Czerminie. Otwarcia Turnieju dokonał Wiceprezes Zarządu druh Stanisław Jankowski, który jednocześnie był odpowiedzialny za przebieg rozgrywek. Sędzią głównym był Pan Maciej Janik.

W kategorii „Junior”  Bartosz Dajczak zajął I miejsce.

W kategorii „Senior” Robert Kaźmierczak zajął III miejsce. 

W kategorii „Drużyn” nasza OSP zajęła III miejsce.

Naszą OSP również reprezentowali: Krystian Kaganek, Sebastian Kaźmierczak, Daniel Kaźmierczak.

Na zdjeciu pierwszy z prawej Bartosz Dajczak podczas rozgrywek.

Na zdjęciu druh Robert Kaźmierczak odbiera dyplom od Wiceprezesa Zarządu Gminnego

druha Stanisława Jankowskiego oraz Dyrektora Szkoły Krzysztofa Orszulaka.


WALNE ZEBRANIE

6 lutego – odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo- Wyborcze w Ośrodku Kultury w Czerminie. Zebranie rozpoczęło się według ustalonego porządku. Wprowadzono poczet sztandarowy w którego skład  wchodzili: Dariusz Kantorski, Ryszard Antoniewicz, Grzegorz Młynarz. Przewodniczącą zebrania została druhna Katarzyna Woźniak, protokolantem druhna Natalia Serbiak. Wybrano Komisję Uchwał i Wniosków w składzie: przewodnicząca Katarzyna Kuźniacka, sekretarz Norbert Kaganek, członek Maciej Dajczak oraz Komisje Wyborczą w składzie: Mateusz Maliński, Agata Kaczmarek, Jagoda Ratajska. Podczas zebrania przedstawiono sprawozdania z działalności stowarzyszenia za rok 2010 oraz na podstawie Statutu Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie Walne Zebranie Sprawozdawczo- Wyborcze dokonało wyboru Zarządu OSP oraz Komisji Rewizyjnej:

Zarząd

Prezes- Zbigniew Serbiak

Wiceprezes, Naczelnik – Marcin Woźniak

Wiceprezes, Kronikarz – Katarzyna Woźniak

Skarbnik – Anna Cierniak

Sekretarz , Kronikarz MDP – Natalia Serbiak

Gospodarz – Krystian Kaganek

Członek Zarządu – Mariusz Glapa, odpowiedzialny za sprawy kultury

Członek Zarządu – Albin Spychaj, opiekun świetlicy

 Komisja Rewizyjna

Przewodniczący- Dariusz Kantorski

Sekretarz – Paulina Trawińska

Członek Ryszard Antoniewicz, Grzegorz Młynarz

Na Walne Zebranie przybyli zaproszeni goście: Członek Zarządu Powiatowego jednocześnie Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego druh Stanisław Jankowski, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie bryg. Mieczysław Kikowski, Koordynator do spraw medycznych Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu Doktor Włodzimierz Michałowski, Zastępca Wójta Gminy Czermin Marietta Cierniak, Przewodniczący Rady Gminy Czermin Robert Mikołajczak, Ksiądz Kapelan OSP Marian Ostach, Radni Gminy Czermin: Stanisław Sąsiadek i Robert Kaźmierczak, Sołtys Maria Doczekalska.

Po zebraniu odbyła się wspólna kolacja, którą przygotowała Pani Alicja Jackowska oraz dyskoteka dla młodzieży.


ŻYCZENIA OD POSŁA

2 lutego – Prezes OSP Zbigniew Serbiak oraz Radny Gminy Czermin Pan Stanisław Sąsiadek odwiedzili w chorobie byłego Posła Józefa Gruszkę, który prosił aby poprzez stronę internetową OSP przekazać życzenia dla wszystkich druhen i druhów z naszej straży. Podczas wieloletniej kadencji Pan Józef Gruszka wielokrotnie pomagał czermińskiej straży oraz gościł m.in na Jubileuszach, Wigilii Strażackiej.


WYPADEK

2 lutego – o godzinie 07:09 strażacy JOT-u zostali zadysponowani do wypadku w miejscowości Grab, gdzie na drodze wojewódzkiej mieszkanka Jarocina, jadąc samochodem na bardzo śliskiej nawierzchni uderzyła w tablicę reklamową i  następnie znalazła się poza jezdnią. Nasi strażacy działali wspólnie z Zespołami Ratownictwa Medycznego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz JRG PSP w Pleszewie. Kobieta z wewnętrznymi urazami po reanimacji zmarła w pleszewskim szpitalu.


CZAD W MIESZKANIU

31 stycznia – o godz. 00:36 strażacy zostali zadysponowani do miejscowości Wieczyn, gdzie zatruciu tlenkiem węgla uległ  mężczyzna w mieszkaniu. Został przewieziony karetką podstawową z podstacji  Zespołu Ratownictwa Medycznego w Gizałkach do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Pleszewie. Działania strażaków polegały na wejściu w aparatach ochrony dróg oddechowych do mieszkania oraz przewietrzeniu domu.


WYPADEK SAMOCHODOWY

30  stycznia – ratownicy JOT-u wyjechali do wypadku samochodowego, który miał miejsce na drodze powiatowej Pieruszyce – Żegocin.  Samochód z nadmierną prędkością uderzył w przydrożny przepust wodny. Następnie pojazd wyrzuciło w pole. Akcja trwała 2 godziny i polegała na zabezpieczeniu miejsca wypadku oraz oświetleniu terenu akcji. Dwóch poszkodowanych mężczyzn przewieziono do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Pleszewie.


 PRZECIEKAJĄCY WAŁ

29 stycznia – o godz. 10:20 strażacy JOT-u zostali zadysponowani do miejscowości Czołnochów, która leży na granicy gmin: Czermin i Gizałki – gdzie został odcięty od drogi budynek mieszkalny przez wodę przeciekającego wału. Nasi strażacy działali wspólnie ze strażakami z gminy Gizałki, wypompowywali wodę z zalanego otoczenia budynku, drogi oraz umacniali przeciekający wał. Dziewięciogodzinną akcję nadzorował Wójt Gminy Gizałki Robert Łoza oraz Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Gizałkach druh Stanisław Wojciechowski, który  jednocześnie był dowódcą akcji.


WYPOMPOWANIE WODY

21 stycznia – strażacy z JOT-u wyjechali po raz trzeci w tym miesiącu do miejscowości Wieczyn, gdzie zostało zalane gospodarstwo rolne wraz z znajdującym się inwentarzem. Akcja trwała cztery godziny.


UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA

19 stycznia o godz. 14:30 w Kościele św Floriana w Pleszewie odbyła się uroczysta msza św. inaugurująca posługę duszpasterską,  na Kapelana Powiatowego Straży Pożarnych Powiatu Pleszewskiego Ks. Kanonika Tadeusza Pietrzaka. We mszy św. uczestniczył  m. in. nasz Poczet Sztandarowy w składzie: Dariusz Kantorski, Grzegorz Młynarz, Ryszard Antoniewicz oraz druhny Anna Cierniak i Natalia Serbiak, które czytały podczas Eucharystii Liturgię Słowa i Modlitwę Powszechną.


XII FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

16 stycznia – odbył się XII Festiwal Kolęd i Pastorałek w Żegocinie. Organizatorem był Ośrodek Kultury w Żegocinie wraz z Parafią Rzymsko – Katolicką Wniebowzięcia NMP w Żegocinie. Naszą straż reprezentowały dwa zespoły sceniczno – wokalne „Ognista Drużyna”, „Iskierki” oraz druhna Laura Sobczak.

Zespół „Iskierki” w kategorii „Szkół Podstawowych” zdobył wyróżnienie. Druhna Laura Sobczak w kategorii „Gimnazjum” zdobyła III miejsce. Mimo bardzo dobrego występu „Ognistej Drużyny” nie udało się zdobyć żadnego miejsca. Zespołom na instrumencie grał druh Adrian Jaskólski. Do występu młodych wokalistów przygotowała Pani kierownik zespołu Renata Ratajczyk.

Skład zespołu „Iskierki”

Natalia Półtorak, Sandra Sobczak, Daria Walendowska, Natalia Woźniak, Piotr Prais, Mateusz Marciniak.

Skład zespołu „Ognista Drużyna”

Izabela Ratajczak,Agnieszka Ratajczak, Katarzyna Kuźniacka, Agata Kaczmarek, Aleksandra Kaczmarek.

Występ zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna”

 Druhna Laura Sobczak podczas występu.


 WODA CORAZ WIĘKSZA

   Stan wody w dniu 16 stycznia b.r na Garbaczu w miejscowości Łęg.

Stan wody na wodowskazie rzeki Prosny w miejscowości Robaków, osiągnął 4 metry w dniu 16 stycznia b.r.


  ZALANA HYDROFORNIA I GOSPODARSTWO ROLNE

14 stycznia – strażacy z JOT-u uczestniczyli w dwóch akcjach. Wypompowaniu wody z zalanej hydroforni przez wody gruntowe w miejscowości Czermin oraz wyjechali do miejscowości Wieczyn, gdzie zostało zalane gospodarstwo rolne wraz z znajdującym się inwentarzem. Akcje trwały ponad 4 godziny.


WYPOMPOWANIE WODY

11 stycznia – o godz. 17.50 strażacy wyjechali do dwugodzinnej akcji wypompowania wody, gdzie w miejscowości Szymanowice gm. Gizałki, zalało piwnice i podwórze. W zdarzeniu uczestniczyło czterech druhów.

Nasza remiza w świątecznym wystroju.


 PRZEKAZANIE MOTOPOMPY

8 stycznia – na terenie Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, odbyła się uroczystość przekazania sprzętu dla Ochotniczych Straży Pożarnych i jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Wśród nich znalazła się również nasza straż. Za swoją pracę na rzecz społeczeństwa, została wyróżniona motopompą  szlamową WT40X o wydajności 1600 l/min. Motopompę przekazał Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego ZOSP RP druh Stefan Mikołajczak, którą odebrali druhowie Mateusz Maliński oraz Damian Durski. Sprzęt został zakupiony ze środków dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na zdjęciu Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek wręcza akt przekazania motopompy

druhowi Mateuszowi Malińskiemu