Zespół Sceniczno – Wokalny ,,Ognista Drużyna” powstał w 2003 roku z inicjatywy Prezesa OSP Czermin Zbigniew Serbiaka. Prezes twierdził, że przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie powinien rozwinąć się strażacki ruch artystyczny, który będzie nawiązywał do tradycji powstawania w Polsce przy Ochotniczych Strażach orkiestr i zespołów artystycznych o różnym charakterze. Zespoły te przez pokolenia przenosiły polskie obyczaje i kulturę, wniosły znaczący wkład na dorobek kultury narodu polskiego. Plany powstania zespołu zrodziły się w roku 2001 i wtedy nie było jeszcze wiadomo jaką formę przybierze działalność artystyczna czy to będzie chór, orkiestra dęta czy zespół muzyczny. Prezes zaczął najpierw czynić rozmowy z zarządem, gdzie poszczególni członkowie pozytywnie zaakceptowali myśl i propozycję. Następnie rozmawiał z mieszkańcami Czermina, dyrektorem szkoły Panem Dariuszem Pańczakiem i nauczycielami w miejscowej szkole, Wójtem Gminy Panem Florianem Czajczykiem, kierownikiem Ośrodka Kultury Panią Renatą Półtorak. Początki nie były wcale łatwe, ponieważ w Czerminie nie było tradycji muzycznych przy OSP, a wręcz niektórzy strażacy i mieszkańcy twierdzili, że straż tym nie powinna się zajmować. Rozmowy z ówczesnym Wójtem Czajczykiem szły w tym kierunku, żeby założyć strażacką orkiestrę dętą, ponieważ Wójt jak był Dyrektorem Szkoły Rolniczej w Marszewie to taką orkiestrę założył. Pan Wójt Czajczyk również rozmawiał w Agencji Mienia Wojskowego o pozyskanie instrumentów, ale plany okazały się nierealne ze względów finansowych, ponieważ Gmina Czermin musiała by przeznaczyć duże środki finansowe na zakup instrumentów i wyznaczyć w budżecie gminy środki na bieżące utrzymanie w tym kapelmistrza, co było też niemożliwe ze względu na trzy działające w gminie Ośrodki Kultury. Była też próba powstania chóru ale zakończyła się niepowodzeniem ze względu na małą ilość chętnych mieszkańców Czermina i miejscowości ościennych. Kolejną i zarazem trafną próbom było utworzenie zespołu składającego się z młodzieży, która jest skupiona przy OSP w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Młodzież po propozycji była chętna – szczególnie dziewczyny, ale nie było osoby z kompetencjami do prowadzenia zespołu. Po kilku namowach zgodził się Pan Mateusz Półtorak( mieszkaniec Czermina), który posiadał swój zespół muzyczny. Pierwszy nabór do zespołu nastąpił w marcu 2003 roku, zgłosiło się 12 dziewcząt, gdzie po pierwszych próbach zrezygnowały cztery co automatycznie zostało osiem dziewczyn. Zespół dał pierwszy występ w składzie sześcioosobowym dniu 22 czerwca podczas jubileuszu 75 lecia założenia OSP Czermin.
Nazwa zespołu powstała w ciekawy sposób, ponieważ dziewczyny dostały propozycję nazwania zespołu i zaproponowały nazwę: ,,Ognista Ósemka”. Prezes OSP Czermin, gdy poszedł do Proboszcza Parafii św. Jakuba Apostoła w Czerminie ks. Mariana Ostacha i jednocześnie Kapelana Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Czermin ustalać porządek Mszy Świetej z poświęceniem nowego sztandaru omylnie podał nazwę ,,Ognisty Zastęp”. Natomiast Ksiądz Kapelan w ogłoszeniach parafialnych po niedzielnej Mszy Świętej, gdzie przedstawił uroczystość zapowiedział, że pierwszy występ da nowo powstały przy OSP Zespół ,,Ognista Drużyna”. Ksiądz później przeprosił za błędne przeczytanie nazwy zespołu ale nikt mu nie miał za złe, ponieważ ta nazwa członkom zespołu i zarządowi się spodobała. Natomiast Pan Mateusz Półtorak, który włożył dużo pracy w początki tego zespołu, w jego przygotowania i zarazem pierwszy udany występ na scenie Ośrodka Kultury w Czerminie zrezygnował ze względów osobistych, otrzymał podziękowania. Następnie zespół Uchwałą Zarządu otrzymał nazwę: Zespół Sceniczno – Wokalny ,,Ognista Drużyna” działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie, a pierwszym kierownikiem została Pani Renata Ratajczyk – nauczyciel miejscowej szkoły z wykształceniem muzycznym.
Pierwszy skład zespołu:
Katarzyna Woźniak (Sosnowska), Kinga Mitman (Misiak), Daria Orzechowska (Krawiec), Anna Cierniak, Natalia Serbiak, Katarzyna Pańczak (Wojtkowska).
Zespół w swoim repertuarze ma bardzo różnorodne gatunki muzyki, o czym świadczą miejsca w których można zobaczyć i usłyszeć dziewczęta. Zakres obejmuje pieśni religijne, kolędy i pastorałki, występy na balu strażackim czy na dożynkach wiejskich. Wielokrotnie dziewczęta jako zespół oraz jako solistki reprezentowały OSP podczas rożnych konkursów na szczeblach od gminnego do ogólnopolskiego. Ciężka praca dziewcząt podczas prób, które przed ważnymi występami odbywają się nawet codziennie zaowocowała wieloma sukcesami.
Największe sukcesy zespołu:
Dziewczęta z zespołu „Ognista Drużyna” reprezentowały z bardzo dobrym skutkiem Czermin podczas Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Żegocinie 11 stycznia 2004 roku, podczas którego – w najstarszej kategorii wiekowej 12-16 lat – otrzymały: II miejsce ( Paulina Wojcieszak) i wyróżnienie ( Katarzyna Pańczak).
W listopadzie 2004 roku dziewczęta wystąpiły na III Konkursie Pieśni Religijnej w Pleszewie. Reprezentująca zespół Paulina Wojcieszak otrzymała wyróżnienie. Także w listopadzie zespół wystąpił z koncertem pieśni religijnej w kościele pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła w Czerminie.
1 -3 lipca 2005 odbył się IX Ogólnopolski Festiwal Piosenki Strażackiej. „Ognista Drużyna” zdobyła na festiwalu nagrodę specjalna Burmistrza Ciechocinka – sprzęt DVD. Dziewczęta wykonały na nim w części konkursowej piosenkę do tekstu Mariusza Glapy i muzyki Gerarda Studzińskiego „Dziewczęca Straż”.
5 czerwca 2008 – „Ognista Drużyna” wystąpiła podczas uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez Ojca Jana Górę z okazji 80-lecia Założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. W tym samym dniu zespół wystąpił również w Domu Ośrodka Kultury w Czerminie w części artystycznej. Był to dzień szczególny, ponieważ zespół obchodził swoje 5 -lecie istnienia. Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dyplomy od Wójta Gminy Czermin oraz strażackie maskotki od Prezesa OSP Zbigniewa Serbiaka.
22-24 czerwca 2007 – odbył się X Ogólnopolski Festiwal Piosenki Strażackiej w Ciechocinku, gdzie zespół „Ognista Drużyna” otrzymał nagrodę specjalną Burmistrza Ciechocinka – sprzęt DVD. Dziewczęta wykonały na nim w części konkursowej piosenkę do tekstu Mariusza Glapy i muzyki Gerarda Studzińskiego „ Moje Marzenia”.
19 czerwca 2010 – podczas przeglądu zespołów strażackich w Witkowie zespół otrzymał I nagrodę.
26 lutego 2011 – w profesjonalnym studio nagrań Pana Dominika Bukowskiego w Jarocinie Laura Sobczak nagrała dwa utwory muzyczne: „Jaka róża, taki cierń” z repertuaru Edyty Geppert oraz „Nie wierz mi, nie ufaj mi” z repertuaru Anny Jantar.
28 maja 2011 – odbył się w Licheniu IV Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr „Błogosławionemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie”, pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Metropolity Gnieźnieńskiego Prymasa Polski Jego Eminencji Arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Również „Ognista Drużyna” wzięła udział w tym zlocie. O godzinie 12:00 dziewczęta wystąpiły na uroczystej Mszy Świętej z udziałem chórów i orkiestr z całej Polski. Następnie o godzinie 17:00 na schodach Bazyliki Licheńskiej wystąpiły podczas koncertu. Organizatorem IV Ogólnopolskiego Zlotu Chórów i Orkiestr było: Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej, Polski Związek Chórów i Orkiestr, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
18 czerwca 2011 – odbył się XIII Przegląd Piosenki Strażackiej w Witkowie połączony z obchodami „Dni Witkowa”, podczas przeglądu „Ognista Drużyna” otrzymała Grand Prix.
18 sierpnia 2013 – odbyło się XVIII Regionalne Spotkanie Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych pt: „Floriańskie Obertasy” na Stadionie Sportowym w Giżynie (woj.zachodniopomorskie) I tak o godzinie 11:00 „Ognista Drużyną” uczestniczyła we Mszy Świętej Polowej, a o godzinie 12:30 w występach amatorskich zespołów OSP. Występ podczas uroczystości okazał się wielkim sukcesem.
26 – 27 czerwca 2015– odbył się XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Strażackiej w Ciechocinku. Organizatorem imprezy był: Burmistrz Ciechocinka oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszego dnia oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał Burmistrz pan Leszek Dzierżewicz. Po czym, odbył się uroczysty koncert „Witamy Śpiewem i Tańcem”. Następnego dnia zaśpiewały na scenie w Parku Zdrojowym zespoły artystyczne oraz zagrały kapele. Zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” za występ otrzymał mikrofon, kryształowy wazon oraz dyplom. W drodze powrotnej dziewczęta oraz Prezes OSP zwiedzili Toruń. Mogli zobaczyć przepiękny średniowieczny Zespół Miejski: Stare i Nowe Miasto, Katedrę Świętojańską oraz udali się na rejs statkiem po rzece Wiśle.
15 listopada 2015 – odbyło się XIX Regionalne Spotkanie Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych w Opatowie woj. świętokrzyskie. Organizatorem był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Burmistrz Miasta i Gminy Opatów oraz Opatowski Ośrodek Kultury. Program rozpoczął się od uroczystej Mszy Świętej w Kolegiacie Opatowskiej pw. św. Marcina. Następnie o godzinie 11:00 czternaście amatorskich Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Polski dokonało prezentacji zespołu w Opatowskim Ośrodku Kultury. W uroczystości uczestniczyli: Poseł Kazimierz Kotowski, Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Andrzej Chaniecki, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Opatowie druh Adam Mazurek, druh Stanisław Zając. Występy oceniało Jury w składzie: przewodniczący jury Marian Chmielewski – wieloletni dyrygent Symfonicznej Orkiestry Szkół Muzycznych, członek komisji ds. kulturalno – oświatowej Związku Głównego OSP RP w Warszawie; Dorota Spandel –Choreograf Orkiestr OSP Koszęcin, Starokrzepice, członek komisji ds. kulturalno – oświatowej Związku Głównego OSP RP w Warszawie; Jerzy Wiesław Zawisza – wieloletni juror przeglądów amatorskiego ruchu artystycznego OSP, członek komisji ds. kulturalno – oświatowej Związku Głównego OSP RP w Warszawie oraz Leonarda Bogdan – kierownik działu programowego biura Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie. Oceny amatorskich zespołów Ochotniczych Straży Pożarnych występujących na opatowskiej scenie dokona jury powołane przez komisję ds. działalności kulturalno – oświatowej przy Zarządzie Głównym Związku OSP RP w Warszawie, po odbyciu się ośmiu przeglądów zorganizowanych na terenie kraju. Najlepsze wykonania uczestników zostaną nagrodzone poprzez uczestnictwo w warsztatach metodycznych oraz kursach szkoleniowych połączonych z wypoczynkiem zorganizowanych na terenie kraju oraz za granicą.
20 lutego 2016 – o godzinie 19:00 odbył się Gminny Kabareton „LABAFEST”, którego organizatorem był Ośrodek Kultury w Czerminie. Podczas sobotniego wieczoru wystąpili utalentowani mieszkańcy gminy Czermin, w tym nasz zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”, który zaprezentował utwory muzyczne pt: „Dzwoni Pani z Banku” – Kabaretu pod Wyrwigroszem oraz „Denatan” – Kabaretu Skeczów Męczących. OSP Czermin reprezentowały druhny: Katarzyna Kuźniacka, Izabela Ratajczak, Sandra Sobczak.
17-19 czerwca 2016 – zespół ,,Ognista Drużyna” działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie na zaproszenie Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie, brał udział w XIX Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych, który odbył się w Krynicy-Zdroju, województwo małopolskie. Współorganizatorem spotkania był Burmistrz Krynicy – Zdroju oraz Krynickie Centrum Kultury. Dla zespołu wyjazd był wyróżnieniem i zarazem nagrodą za działalność przy OSP oraz za udane występy i przeglądy w roku 2015. Koncert podzielony był na prezentacje programów zespołów artystycznych OSP oraz na koncert finałowym pt: „Polscy Strażacy”. „Ognista Drużyna” w składzie: Katarzyna Kuźniacka – kierownik zespołu, Izabela Ratajczyk, Natalia Półtorak, Daria Walendowska i Mikołaj Cierniak, wystąpili zarówno w prezentacji jak i również w koncercie galowym w Pijalni Głównej, zdobywając kryształowy puchar i nagrodę finansową ufundowana przez organizatorów. Pobyt w miejscowości uzdrowiskowej jest miejscem związanym z Janem Kiepurą, gdzie corocznie odbywają się festiwale jego twórczości, wywarł na uczestnikach duże wrażenie. Grupa mogła zwiedzić miedzy innymi: Dom Zdrojowy, Łazienki Mineralne, wytwórnię wód mineralnych i spacerować urokliwymi deptakami. Sam dojazd i powrót do miejsca związany był ze zwiedzaniem Beskidu Żywieckiego z podziwianiem widoków między innymi na Pasmo Jaworzyny, dolinę Popradu i Dunajca, wstąpiono również do Wadowic na kremówki i oczywiście zwiedzono miejsca związane z Janem Pawłem II. Podczas wspólnie spędzonych dni, nie zabrakło czasu na podsumowanie działalności zespołu, wytyczenia kolejnych przedsięwzięć i planów, a co najważniejsze stwierdzono, że ten wyjazd to dopływ energii na kolejne lata działalności.
4 – 5 grudnia 2016 – zespół sceniczno – wokalny ,,Ognista Drużyna” w składzie Katarzyna Kuźniacka, Izabela Ratajczak, Sandra Sobczak, Natalia Półtorak oraz Prezes Zbigniew Serbiak, wyjechał do niemieckiej miejscowości Beerefelde w gminie Steinhofel, która jest gminą partnerską dla gminy Czermin. Celem wyjazdu było podsumowanie współpracy w ramach projektu Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Omówiono tegoroczną wymianę oraz zaplanowano w zarysie wymianę w 2017 roku.
Drugim celem wyjazdu był udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym przez Sołectwo miejscowości Beerefelde na czele z Sołtysem, gdzie przygotowano i zaprezentowano niektóre polskie potrawy wigilijne. Mieszkańcy miejscowości Beerefelde skosztowali polskich potraw, które przygotowały druhny z OSP Czermin. W ostatni dzień zwiedzono urokliwą miejscowość Beerefelde wraz z Kościołem Ewangelickim, gdzie zespół zaśpiewał kolędę przy akompaniamencie organów.
18 marca 2017 – o godzinie 19:00 w sali Ośrodka Kultury w Czerminie odbył się II Gminny Kabareton „LABAFEST”. Podczas sobotniego wieczoru wystąpili utalentowani mieszkańcy Czermina,Wieczyna, Strzydzewa, Grabiu, członkowie „Klubu Seniora” z Czermina oraz Nasz zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”, który zaprezentował piosenkę pt.” Pożar na tamce” Jarema Stępowskiego. Za udział dziewczęta otrzymały statuetkę. OSP Czermin reprezentowały druhny: Katarzyna Kuźniacka, Izabela Ratajczak, Sandra Sobczak, Agnieszka Ratajczak, Natalia Półtorak
23 czerwca 2017 – o godzinie 19:00 w Parku Zdrojowym w Ciechocinku rozpoczął się XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Strażackiej – koncertem ” Witamy w Ciechocinku”, którego organizatorami byli: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Burmistrz Ciechocinka. 24 czerwca od godziny 10:00 zaprezentowało się 13 zespołów i 1 solista w tym Nasz zespół sceniczno – wokalny ” Ognista Drużyna”, w składzie: Katarzyna Kaganek, Daria Walendowska, Izabela Szwedek, Natalia Półtorak. O godzinie 19:00 odbył się koncert finałowy „Polscy Strażacy” oraz wręczono wyróżnienia i upominki. Zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” otrzymał za występ dyplom oraz statuetkę z rąk Waldemara Pawlaka, Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie.
9 czerwca 2018 – w miejscowości Heinersdorf w gminie Steinhofel zorganizowano święto, któremu przewodziło motto dotyczące określonego kraju – w tym roku był to Polska. Uroczystość organizowała Rada Sołecka wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich na czele z Panią Eileen Sydow, która jest inicjatorkom i zarazem liderem tych spotkań. Partnerską Gminę Czermin z Polski reprezentował zespół sceniczno-wokalny ,,Ognista Drużyna” pod kierunkiem druhny Katarzyny Kaganek, który działa przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Zespół uświetnił program imprezy dając 20 minutowy koncert, gdzie spotkał się z gorącym aplauzem, a szczególnie żywiołowo została przyjęta piosenka ,,Serca Dwa”- utwór ten został specjalnie przygotowany i wykonany po niemiecku. Impreza cieszyła się wśród Niemców dużym zainteresowaniem, ponieważ oprócz różnych występów artystycznych można było skorzystać z polskiej kuchni, gdzie serwowano typowe polskie dania, można było wypić kawę w kawiarence pod nazwą ,,Warszawa”, a cały teren wystrojony był w barwy narodowe polski. Po występie zespół w towarzystwie Pani Burmistrz Renate Wels zwiedził park zwierząt, klub młodzieżowy, klub sportowy i stadninę koni. Wieczór upłyną w miejscowości Janickendorf na grillu.
Dotychczasowe składy zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna”
2003
Katarzyna Woźniak , Kinga Mitman , Daria Orzechowska, Anna Cierniak, Natalia Serbiak, Katarzyna Pańczak.
2003 – 2006
Katarzyna Wożniak, Anna Cierniak, Natalia Serbiak, Paulina Wojcieszak, Katarzyna Pańczak.
2006 – 2007
Katarzyna Wożniak, Katarzyna Ratajczak, Natalia Serbiak, Paulina Wojcieszak, Katarzyna Pańczak.
2007
Agata Kaczmarek, Katarzyna Kużniacka, Katarzyna Ratajczak, Laura Sobczak, Anna Winkowska.
2007 – 2009
Agata Kaczmarek, Katarzyna Kużniacka, Katarzyna Ratajczak, Laura Sobczak, Jagoda Ratajska.
2009 – 2010
Agata Kaczmarek, Katarzyna Kużniacka, Katarzyna Ratajczak, Laura Sobczak, Izabela Ratajczyk.
2010 – 2012
Agata Kaczmarek, Katarzyna Kużniacka, Izabela Ratajczyk, Agnieszka Ratajczak, Aleksandra Kaczmarek.
2012 – 2017
Aleksandra Kaczmarek, Katarzyna Kużniacka, Izabela Ratajczak, Sandra Sobczak, Agnieszka Ratajczak, Weronika Skałecka(gościnnie).
2017 -2018
Katarzyna Kuźniacka, Natalia Półtorak, Sandra Sobczak, Agnieszka Ratajczak, Izabela Ratajczak.
2018 – 2021
Katarzyna Kaganek (Kuźniacka), Natalia Półtorak, Daria Walendowska, Agnieszka Ratajczak, Izabela Szwedek (Ratajczak).
2021 – nadal
Julia Malinowska, Julia Kubasik, Aleksandra Grzesiak, Emilia Marszalek, Zofia Juszczak.
Opracowanie:
Prezes OSP Zbigniew Serbiak
Kierownik Zespołu „Ognista Drużyna” w latach 2003-2016 Renata Ratajczyk
Skarbnik – Kronikarz OSP Natalia Serbiak