ZABEZPIECZENIE MIEJSCA ZDARZENIA
24 maja 2026 – około godziny 04:20 strażacy z Jednostki Operacyjno – Technicznej zostali wezwani do zdarzenia drogowego, gdzie pojazd uderzył w ogrodzenie posesji w miejscowości Czermin.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, aż do przyjazdu policji, w których udział brała OSP Czermin oraz JRG PSP Pleszew.

POŻAR KOTŁOWNI
13 maja 2026 – około godziny 10:35 strażacy zostali zadysponowani przez KP PSP w Pleszewie do pożaru kotłowni w domu jednorodzinnym w miejscowości Broniszewice. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz kierowaniu ruchem drogowym.


OGÓLNOPOLSKI ZLOT CHÓRÓW
10 maja 2026 – w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się Ogólnopolski Zlot Chórów, na którym zespoły pełniły posługę muzyczną podczas południowej mszy świętej oraz dały krótki koncert prezentując swoje umiejętności artystyczne.
W tegorocznym zlocie udział wzięły: Zespół „Walentynki” z OSP Konopiska, Zespół Regionalny „Jaworze” z OSP Jaworze, Chór „Virtus Dei” parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym, Chór „Cantorum Gaudium” z Brzeźna, Chór „Canto Lumine” z Konina, Chór ,,Legato” z Rogoźna, Zespół Śpiewaczy Przemysław II z Rogoźna, Chór Sołtysów im. Piotra Ćwichuły z Kłodzka, Chór „Consensus” z Książa Wielkopolskiego, Chór „Canto” z Piotrkowa Kujawskiego, Zespół sceniczno-wokalny „Ognista Drużyna”, Chór kameralny „Gloria Deo” z Poznania, Chór Bazyliki Licheńskiej ,,Stabat Mater”,
Mszy św. w intencji uczestników zlotu przewodniczył ks. kan. dr Rafał Staniec. W uroczystości uczestniczyli także prof. dr hab. Dariusz Dyczewski – Prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, prof. dr hab. Benedykt Błoński – kierownik artystyczny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz dr Piotr Szulc.
Z zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” w zlocie uczestniczyły druhny: Zofia Juszczak, Emilia Marszałek, Gabriela Lisiak, a dodatkowo reprezentowały nas również druhny: Daria Jędraszak, Zuzanna Lisiak oraz Natalia Grzegorek. Dziewczęta do występu przygotowała druhna Katarzyna Kaganek. Ponadto w spotkaniu udział wziął Prezes OSP Zbigniew Serbiak.


WIZYTA W ŻŁOBKU
8 maja 2026 – w Żłobku „A kuku” w Czerminie został przygotowany dla maluszków pokaz samochodu strażackiego, sprzętu i ubioru strażackiego. Wizyta strażaków była dla dzieci edukacyjną przygodą – aby dzieci mogły dowiedzieć się na czym polega praca strażaka ochotnika i tym samym miały okazję oswoić się z widokiem sprzętu ratowniczego.
Z OSP Czermin pokaz przygotowali Prezes OSP Zbigniew Serbiak oraz członek Zarządu Jonasz Cieślak.



DZIEŃ STRAŻAKA
2 maja 2026 – odbył się uroczysty Dzień Strażaka. Obchody rozpoczęły się od wciągnięcia Flagi Związku OSP RP na maszt przez poczet flagowy w składzie: druh Krystian Kaganek, druh Damian Durski, druh Marcin Ratajski, po czym złożono wiązankę kwiatów na Obelisku upamiętniającym pracę czermińskich strażaków oraz w hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wartę oraz zapalono znicze przez delegację Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: druhnę Zofię Juszczak, druhnę Darię Jędraszak oraz druhnę Gabrielę Lisiak.


Następnie Ślubowanie na członka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej pod okiem opiekuna Natalii Grzegorek, złożyli: dh Maja Krawiec, dh Patrycja Juszczak, dh Zuzanna Lisiak, dh Zofia Kołodziej, dh Gabriela Hajdysz, dh Maria Sołtysiak, dh Maja Jezierska, dh Michał Palak, dh Wojciech Kościański, dh Mateusz Koliński, dh Filip Cieślak, dh Igor Marzyński, dh Tymoteusz Kowalski, dh Aleksader Styś.


Po oficjalnej części odbyło się wręczenie odznaczeń – Srebrną Odznakę MDP otrzymali:
druhna Emilia Marszalek, druh Filip Wygralak, druh Bartosz Grzegorek.
Na sam koniec przemówienie rozpoczął Prezes Zbigniew Serbiak, który wszystkich przywitał oraz złożył życzenia, a także podziękował strażakom za czas i poświęcenie w codziennej służbie.
O godzinie 17:30 Mszę Świętą w intencji strażaków z OSP Czermin i OSP Kurcew odprawił Ksiądz Kapelan OSP Czermin Marian Ostach wraz z Ojcem Zbigniewem Bruzi Redemptorystą z Tuchowa. W Eucharystii uczestniczył poczet sztandarowy w składzie: druh Jonasz Cieślak, druh Marcin Ratajski, druh Dominik Kubiak. Podczas Eucharystii została odczytana Liturgia Słowa Bożego, odśpiewany Psalm, wysłuchano próśb w Modlitwie Wiernych oraz uczestniczyła procesja z darami.
W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Hieronim Rybczyński – Skarbnik Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pleszewie, Krzysztof Marciniak – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Czermin, Mariusz Wojcieszak – Radny Gminy Czermin, Karol Sosnowski – Sołtys Wsi Czermin i zarazem Radny Gminy Czermin.


POSIEDZENIE ZARZĄDU
26 kwietnia 2026 – o godzinie 19:00 odbyło się II posiedzenie Zarządu OSP w Czerminie. Spotkaniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży oraz organizację m.in. „Dnia Strażaka”, obozów dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz udział w zawodach sportowo – pożarniczych. W zebraniu ponadto uczestniczyli przedstawiciele Komisji Rewizyjnej: Karol Sosnowski, Tobiasz Marciniak, Zdzisław Spychaj.

POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
25 kwietnia 2026 – odbyły się w Zespole Szkół w Choczu eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Eliminacje zostały zorganizowane przez Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Pleszewie wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie oraz Komisją ds. Młodzieży działająca przy Oddziale Powiatowym ZOSP RP w Pleszewie.
Turniej zorganizowany był w trzech kategoriach wiekowych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pierwszy etap eliminacji polegał na rozwiązaniu testu. Do części ustnej przechodziło pięć osób, które najlepiej rozwiązały test i czekały na nich pytania otwarte.
W grupie II ( szkoły podstawowe) druh Krzysztof Nowak zajął II miejsce.
W grupie III (szkoły ponadpodstawowe) druhna Zofia Juszczak zajęła II miejsce.
Ponadto udział w turnieju wzięli druhna Daria Jędraszak oraz druhna Martyna Trzebniak. Gratulujemy.


I GALA SPORTU
24 kwietnia 2026 – w sali widowiskowo- sportowej w Broniszewicach odbyła się I Gala Sportu gminy Czermin. Wręczono nagrody najlepszym sportowcom za osiągnięcia w latach 2024 – 2025. Z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie wyróżniona została drużyna żeńska za osiągnięcia w sporcie pożarniczym na etapie wojewódzkim oraz ogólnopolskim.
Wyróżnione dziewczęta: Natalia Grzegorek, Patrycja Grzegorek, Nikola Białas, Zofia Juszczak, Daria Jędraszak, Martyna Marchwiak, Julia Andrzejewska, Anna Cierniak , Klaudia Marchwiak oraz Magdalena Aleksandrowicz.
Ponadto zostali również wyróżnieni z OSP Czermin: Marcin Woźniak i Maciej Dajczak oraz z OSP Strzydzew Sylwester Chwałkowski za osiągnięcia sportowe w zawodach sportowo – pożarniczych na niwie ogólnopolskiej, którzy reprezentowali Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

ZJAZD ODDZIAŁU GMINNEGO ZWIĄZKU OSP RP W CZERMINIE
18 kwietnia 2026 – o godzinie 17:00 w sali wiejskiej w Żbikach odbył się Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie.
Zjazd otworzył Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Sławomir Spychaj i zarazem powitał przybyłych gości m.in.: Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie bryg. Rolanda Egierta, Wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie druha Waldemara Melerowicza, Zastępcę Przewodniczącego Rady Gminy Czermin pana Krzysztofa Marciniaka, Sołtysa Wsi Żbiki pana Henryka Serbiaka.
Dla prawidłowego i sprawnego przeprowadzenia Zjazdu zostały wybrane Komisje Zjazdowe. Następnie przedstawiono sprawozdania za minioną kadencję: z działalności Zarządu przedstawił Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Sławomir Spychaj, a sprawozdanie Komisji Rewizyjnej zreferował Grzegorz Biskupski. Na wniosek Komisji Rewizyjnej udzielono absolutorium Zarządowi za miniony okres sprawozdawczy.
Jednym z najważniejszych punktów Zjazdu były wybory do Zarządu Gminnego ZOSP RP w Czerminie oraz do Gminnej Komisji Rewizyjnej. Nowy zarząd ukonstytuował się następująco:
Prezes – dh Sławomir Spychaj (Urząd Gminy w Czerminie)
Wiceprezes – dh Grzegorz Wawrzyniak (OSP Żegocin)
Wiceprezes – dh Sylwester Chwałkowski (OSP Strzydzew)
Komendant Gminny ZOSP RP – dh Zbigniew Serbiak (OSP Czermin)
Sekretarz – Ewelina Matłoka (Urząd Gminy w Czerminie)
Skarbnik – dh Mariusz Krysiński (OSP Wieczyn)
Członek Prezydium – dh Józef Libert (OSP Pieruszyce)
Członek Zarządu – dh Grzegorz Szymczak (OSP Broniszewice)
Członek Zarządu – dh Marek Szewczyk (OSP Żbiki)
Członek Zarządu – dh Maciej Kubicki (OSP Łęg)
Członek Zarządu – dh Paweł Kaźmierczak (OSP Grab)
Skład Gminnej Komisji Rewizyjnej ZOSP RP:
Przewodniczący – dh Krzysztof Filipiak (OSP Broniszewice)
Wiceprzewodniczący – dh Tomasz Świątek (OSP Grab)
Sekretarz – dh Krzysztof Paprocki (OSP Łęg)


Przedstawicielem do Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie zostali – Sławomir Spychaj, Zbigniew Serbiak, Józef Libert.
Delegatami na Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie zostali druhowie Dariusz Dobrychłop (OSP Pieruszyce), Mariusz Matysiak (OSP Żegocin), Mateusz Walczak ( OSP Broniszewice), Marcin Woźniak (OSP Czermin).
Podczas zebrania protokolantem została dh Natalia Serbiak, w skład Komisji Wyborczej weszła dh Natalia Grzegorek jako Przewodnicząca oraz w skład Komisji Uchwał i Wniosków wszedł dh Marcin Woźniak jako Przewodniczący.


„ĆWICZENIA – LAS 2026”
15 kwietnia 2026 – o godzinie 15:00 na terenie gminy Gizałki oraz Chocz odbyły się ćwiczenia na obszarach leśnych pod kryptonimem „LAS 2026”, którego organizatorem była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.
Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności gaszenia pożarów lasów oraz tłoczenia wody na duże odległości, w których udział brało 16 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Gizałki, Chocz, Czermin.


OSP biorące udział w ćwiczeniach: Czermin, Broniszewice, Żegocin, Gizałki, Wierzchy, Białobłoty, Wronów, Szymanowice, Ruda Wieczyńska, Tomice, Kolonia Ostrowska – Świerczyna, Chocz, Niniew, Kwileń, Kuźnia, Józefów.
OSP w Czerminie reprezentowali strażacy: Mariusz Glapa, Jonasz Cieślak, Natalia Grzegorek, Krzysztof Kuźniacki, Paweł Janiszewski.

POWIATOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
11 kwietnia 2026 – odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie w sali sportowej w Gizałkach.
Organizatorem turnieju był Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Pleszewie wraz z Oddziałem Gminnym Związku OSP RP w Gizałkach. Sędzią głównym zawodów był Józef Gmyrek – Komendant Gminny Związku OSP RP w Gizałkach, a sędzią pomocniczym Zbigniew Kaczmarek. Z ramienia Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie osobą odpowiedzialną za przebieg turnieju był druh Jacek Dobrzyński – Przewodniczący komisji ds. młodzieży.
Ochotniczą Straż Pożarną w Czerminie reprezentował druh Maciej Dajczak zajmując w kategorii senior II miejsce. W kategorii drużynowej gmina Czermin zajęła III miejsce.
Na uczestników czekały dyplomy, nagrody rzeczowe, a najlepszy zespół otrzymał okazały puchar.


GMINNY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
10 kwietnia 2026 – o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej w Żegocinie odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, którego organizatorem był Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie.
Naszą Młodzieżową Drużynę Pożarniczą reprezentowało 13 osób, którzy zajęli w swoich kategoriach wiekowych następujące miejsca:
W grupie II ( szkoła podstawowa ):
II miejsce – Krzysztof Nowak,
III miejsce – Martyna Trzebniak.
Ponadto uczestniczyli: Gabriela Hajdysz, Tymoteusz Kowalski, Nikola Kula, Michał Palak, Maria Sołtysiak, Aleksander Styś,
W grupie III ( szkoły ponadpodstawowe ):
II miejsce – Daria Jędraszak,
III miejsce – Zofia Juszczak.
Udział ponadto brali: Emilia Marszałek, Mateusz Buczma, Jonasz Cieślak.
Pierwsze trzy miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych będą reprezentowały gminę Czermin na eliminacjach powiatowych w Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W turnieju udział brały również dzieci i młodzież z OSP: Żegocin, Strzydzew, Broniszewice.


POŻAR
5 kwietnia 2026 – około godziny 16:05 strażacy udali się do miejscowości Pleszew do pożaru pieca w kotłowni w domu jednorodzinnym.


WARTA PRZY GROBIE PAŃSKIM
W dniach od 3 do 5 kwietnia 2026 roku – w Wielki Piątek od godziny 20:00 po wystawieniu Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, rozpoczęła się Warta Honorowa w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie pełniona przez strażaków od Wielkiego Piątku, przez Wielką Sobotę, a w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 6:00 uczestniczyli w Rezurekcji.


W Wielką Sobotę tradycyjnie w salce parafialnej przy kawie i cieście Prezes OSP Zbigniew Serbiak oraz Ks. Kapelan Marian Ostach podziękowali strażakom za odbywanie służby przy Grobie Pańskim.


Pełniona warta od Wielkiego Piątku do Rezurekcji jest tradycją wielopokoleniową, a obecność druhen i druhów to wyraz szacunku, wiary i nawiązania do zwyczajów oraz jest chwilą na zadumę i modlitwę.


W Warcie oraz Mszy Rezurekcyjnej uczestniczyli następujący druhowie i druhny: Zbigniew Serbiak, Marcin Woźniak, Krystian Kaganek, Norbert Kaganek, Krzysztof Kuźniacki, Tobiasz Marciniak, Karol Sosnowski, Dominik Kubiak, Zdzisław Spychaj, Adrian Makowiecki, Nikodem Kula, Jonasz Cieślak, Marcin Ratajski, Damian Durski, Adrian Jaskólski, Paweł Janiszewski, Patryk Hadrzyński, Mariusz Glapa, Maciej Dajczak, Natalia Grzegorek, Natalia Serbiak, Zofia Juszczak, Emilia Marszałek, Daria Jędraszak, Nikola Kula, Gabriela Lisiak, Maria Sołtysiak, Martyna Trzebniak, Gabrysia Hajdysz, Aleksander Styś, Michał Palak, Michał Trzebniak.
ZABEZPIECZENIE POWIATU PLESZEWSKIEGO
4 kwietnia 2026 – około godziny 5:50 JOT został zadysponowany do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie celem zabezpieczenia powiatu pleszewskiego, ponieważ zastępy JRG PSP oraz okolicznych OSP zostały zadysponowane do pożaru w miejscowości Kowalew.
APTECZKA DLA ŚDS
2 kwietnia 2026 – Prezes OSP Czermin Zbigniew Serbiak przekazał dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerminie apteczkę modułową pierwszego ratownika, która pełni kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i umożliwia szybkie udzielenie pomocy przedmedycznej w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.


SZKOLENIE KPP
29 marca 2026 – w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie odbyła się recertyfikacja z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy mająca na celu przedłużenie ważności uprawnień strażaka – ratownika oraz egzamin dla druhów ubiegających się o uprawnienia KPP, aby uzyskać tytuł ratownika. Z naszej OSP dh Jonasz Cieślak ukończył kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz dh Natalia Grzegorek i dh Krzysztof Kuźniacki przedłużyli ważność nabytych wcześniej uprawnień na kolejne 3 lata, tym samym zdali egzaminy teoretyczne oraz praktyczne. Gratulujemy.


DROGA KRZYŻOWA
27 marca 2026 – o godzinie 19:00 odbyła się Droga Krzyżowa ulicami Czermina na tydzień przed Wielkim Piątkiem, która była okazją do wspólnego rozważania męki i śmierci Chrystusa. Nabożeństwo miało charakter modlitewny i zgromadziło mieszkańców parafii, którzy nieśli Krzyż. Strażacy z OSP Czermin oraz OSP Kurcew zapewnili bezpieczeństwo uczestników poprzez zabezpieczenie trasy. Druhny Zofia Juszczak, Patrycja Grzegorek, Emilia Marszałek, Daria Jędraszak, podczas procesji niosły pochodnie tuż przy Krzyżu.

WIZYTA MDP W SZKOLE
27 marca 2026 – druhny z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wraz z opiekunem udały się do Zespołu Szkol w Czerminie, gdzie spotkały się z uczniami klas III- VIII. Wizyta miała na celu promować profilaktykę pożarową oraz działalność MDP.
Zapraszamy w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.


WYPADEK DROGOWY
24 marca 2026 – około godziny 12:00 strażacy zostali zadysponowani przez stanowisko kierowania KP PSP w Pleszewie do wypadku drogowego, gdzie zderzył się samochód osobowy z koparką na drodze powiatowej w miejscowości Pieruchy. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji wycieku płynów z samochodu oraz usunięciu pojazdu z drogi. W zdarzeniu udział brały OSP Czermin, OSP Broniszewice, JRG PSP Pleszew oraz policja.


III GMINNY KIERMASZ WIELKANOCNY
22 marca 2026 – w Zespole Szkół w Czerminie zorganizowaliśmy stoiska na III Gminny Kiermasz Wielkanocny z nauką pierwszej pomocy przedmedycznej, produktami dekoracyjnymi, domowymi wypiekami oraz grill z kiełbaskami, chleb z ogórkiem i smalcem.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli działalność OSP w Czerminie, odwiedzili nasze stoiska oraz okazali serdeczność. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem ale co najważniejsze była to okazja do integracji lokalnej społeczności. Szczególne podziękowania kierujemy dla wszystkich druhen i druhów, którzy przybyli i przygotowali stoiska: Emila Marszałek, Zofia Juszczak, Daria Jędraszak, Nikola Kula, Martyna Trzebniak, Natalia Grzegorek, Alicja Molenda, Nikola Białas, Patrycja Grzegorek, Natalia Serbiak, Katarzyna Kaganek, Jonasz Cieślak, Krzysztof Kuźniacki, Zdzisław Spychaj.


POSIEDZENIE ZARZĄDU
15 marca 2026 – o godzinie 18:00 odbyło się I posiedzenie nowo wybranego Zarządu OSP Czermin. Spotkaniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Omówiono sprawy bieżące straży. Podziękowano druhom Dominikowi Kubiakowi oraz Krystianowi Kagankowi za pełnienie funkcji w Zarządzie OSP w ostatnich latach oraz za włożoną pracę i poświęcenie.

W zebraniu ponadto uczestniczyli przedstawiciele Komisji Rewizyjnej: Karol Sosnowski, Tobiasz Marciniak, Zdzisław Spychaj.
DZIEŃ GOSPODARCZY
14 marca 2026 – został zorganizowany w straży dzień gospodarczy, gdzie została posprzątana remiza strażacka, budynki pomocnicze oraz teren przyległy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za sprawne i solidne wysprzątanie strażnicy.


ODWOŁANY ALARM
13 marca 2026 – około godziny 21:12 JOT został zaalarmowany do zdarzenia w miejscowości Czermin, ponieważ na jednej z posesji przy foliach ogrodniczych było widać duże zadymienie i płomienie.
Spalanie gałęzi i pozostałości roślinnych na działce lub w ogrodzie jest zabronione.
Dozwolone jest: rozpalanie ogniska w bezpieczny i kontrolowany sposób, np. rekreacyjnie, na własnym terenie, z suchym drewnem, o ile nie powoduje uciążliwości (dymu, zagrożenia pożarowego) i jest zgodne z przepisami.
Zabronione jest: wypalanie traw, łąk, nieużytków rolnych, pozostałości roślinnych na polach i w ogrodach.
FAŁSZYWY ALARM
11 marca 2026 – około godziny 15:40 strażacy dostali powiadomienie o możliwym zagrożeniu pożarowym w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie, ponieważ załączył się system wykrywania i sygnalizacji pożaru. Po przyjeździe strażaków – ratowników na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu szczegółowego rozpoznania obiektu okazało się, że wewnątrz nie doszło do pożaru. Strażacy sprawdzili pomieszczenia kościoła, nie stwierdzając zadymienia i ognia. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy.
Na miejsce zdarzenia zadysponowano OSP Czermin, OSP Broniszewice, JRG PSP Pleszew.

NAGŁE ZATRZYMANIE KRĄŻENIA
9 marca 2026 – około godziny 15:07 JOT został zadysponowany przez Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie do miejscowości Strzydzew do nagłego zatrzymania krążenia. Po dotarciu na miejsce i ocenie sytuacji na miejscu zdarzenia był już zespół ratownictwa medycznego. W działaniach udział brały: OSP Czermin, OSP Strzydzew, PSP Pleszew, zespół ratownictwa medycznego.

DZIEŃ KOBIET
8 marca 2026 – w ramach podziękowania za wkład i zaangażowanie druhen w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej został zorganizowany „Dzień Kobiet”. Uroczystość rozpoczęła się Nabożeństwem w Kościele św. Jakuba Apostoła w intencji kobiet z OSP, które odprawił Ks. Kapelan Marian Ostach. Następnie o godzinie 16:30 na Salce Katechetycznej Prezes OSP Zbigniew Serbiak złożył życzenia w imieniu wszystkich druhów, odśpiewano tradycyjnie „Sto Lat” i wzniesiono toast lampką szampana. Nie zabrakło prezentów … na obficie zastawionym stole czekał tort oraz prezenty.


II WOJEWÓDZKIE ZAWODY HALOWE MŁODZIEŻOWYCH DRUŻYN POŻARNICZYCH
7 marca 2026 – o godzinie 11:00 w hali sportowej w Racocie odbyły się II Wojewódzkie Halowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Do zawodów zakwalifikowało się 55 drużyn pożarniczych, w tym 28 drużyn chłopców i 27 drużyn dziewcząt z terenu województwa wielkopolskiego.
Organizatorem zawodów był Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka w Poznaniu wraz z Zarządem Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Kościanie, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Racocie.
Skład sędziowski stanowili druhowie z Kolegium Sędziów Sportów Pożarniczych pod przewodnictwem druhny Joanny Przytulskiej.


Na torze na uczestników czekały następujące przeszkody: ustawienie gaśnicy na podeście, skręcenie łączników węży, ustawienie węża W-52 na podeście, zawiązanie węzła płaskiego, ułożenie sprzętu zgodnie ze zdjęciem oraz połączenie dwóch węży z rozdzielaczem i prądownicą i przebiegnięcie z rozwinięta linią przez linię mety. Zadaniem drużyny było pokonanie toru w jak najkrótszym czasie, przez każdego zawodnika indywidualnie.
Podczas zawodów przygotowane były również dwa stanowiska edukacyjne z nauką resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
Z naszej jednostki udział wzięła drużyna dziewczęca w składzie: Nikola Kula, Martyna Trzebniak, Gabriela Lisiak, Zuzanna Lisiak. Dziewczęta za udział dostały dyplom i upominki. Gratulujemy bardzo udanego startu na zawodach. Opiekunem grupy byli Jonasz Cieślak oraz Dominik Kubiak.


WALNE ZEBRANIE WIELKOPOLSKIEGO KLUBI KRONIKARZA
1 marca 2026 – w sali OSP Osiek nad Notecią w powiecie pilskim odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP Województwa Wielkopolskiego. Posiedzenie otworzył Przewodniczący Klubu Kronikarza druh Bogdan Siwiński. Następnie wybrano Przewodniczącego zebrania, którym został druh Ireneusz Ćwiek. Przedstawił zebranym porządek obrad i przystąpił do jego realizacji. Następnie druh Bogdan Siwiński przedstawił sprawozdanie z działalności Klubu Koroniarza za miniony rok sprawozdawczy 2025. Po przedstawieniu wszystkich sprawozdań, Zarząd WKKOWW otrzymał jednogłośne absolutorium.
Nie obyło się bez niespodzianek – zostały wręczone upominki i podziękowania za ponadprzeciętną działalność na rzecz klubu, strażackiej historii i popularyzacji ochotniczego pożarnictwa. Nagrodę otrzymały druhny: Natalia Serbiak oraz Monika Pietrek. Nagrodzono również gospodarzy OSP Osiek nad Notecią za zorganizowanie zebrania.
Miłym akcentem było wyrecytowanie wiersza autorstwa druha Bogdana Siwińskiego i wręczenie kwiatów Druhną z okazji zbliżającego się święta „Dnia Kobiet”. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał druh Jan Maćkowiak.

OGNISKO
28 lutego 2026 – na placu sportowym przy OSP zostało zorganizowane ognisko na zakończenie ferii zimowych dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w ramach pożegnania zimy oraz integracji koleżeńskiej.


SZKOLENIE
23 lutego 2026 – w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie odbyło się dla pensjonariuszy oraz pracowników szkolenie. Druhny pokazały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej m.in. jak postępować w przypadku gdy mamy poszkodowanego nieprzytomnego, ale oddychającego, w przypadku: nagłego zatrzymania krążenia, omdlenia oraz bólu brzucha. Ponadto zostały pokazane i przećwiczone zasady użycia defibrylatora AED oraz omówiono jak prawidłowo wezwać pomoc medyczną.
Z OSP Czermin szkolenie przeprowadziły druhny: Natalia Grzegorek, Zofia Juszczak oraz Daria Jędraszak.


GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
21 lutego 2026 – odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Czermin w sali widowiskowo – sportowej Zespołu Szkół w Broniszewicach o Puchar Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Czerminie.
Gospodarzem Turnieju była Ochotnicza Straż Pożarna we Wieczynie, a organizatorem Oddział Gminny Związku OSP RP w Czerminie. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie zawodów był Skarbnik Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Mariusz Krysiński. Sędzią Głównym Turnieju był pan Maciej Janik.
Celem Turnieju jest popularyzacja tenisa stołowego w środowisku strażackim, wypełnienie wolnego czasu czynnym wypoczynkiem, integracja środowiska strażackiego.
Turniej rozegrany został w 4 kategoriach wiekowych:
kadet- młodzież w wieku do 14 roku życia,
junior- młodzież w wieku od 15 do 31 roku życia,
senior- kobiety, mężczyźni w wieku od 32 do 47 roku życia,
senior starszy- kobiety, mężczyźni w wieku od 48 do 64 roku życia,
W poszczególnych kategoriach wiekowych udział wzięli członkowie OSP Czermin:
w kategorii kadet udział wzięła druhna Martyna Trzebniak, w kategorii junior udział wzięły: druhna Zofia Juszczak oraz druhna Daria Jędraszak, w kategorii senior udział wziął druh Maciej Dajczak zajmując I miejsce oraz w kategorii senior starszy udział wziął druh Zdzisław Spychaj.


KRĘGLE
16 lutego 2026 – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza udała się na kręgle do Parku Wodnego „Planty” w Pleszewie. Realizując tym samym wygrany bon za zajęcie I miejsca podczas powiatowego rajdu rowerowego już po raz trzeci i zarazem ostatni. W drodze powrotnej udali się do McDonald`s.


SZKOLENIE PRZEDSZKOLAKÓW
16 lutego 2026 – strażacy udali się do Przedszkola w Wieczynie, gdzie przedstawili dzieciom podstawy pierwszej pomocy, pokazali jak działa AED, uczyli uciskać fantom, opowiedzieli jak wykonać prawidłowy telefon by wezwać pomoc, pokazali zawartość torby R1, opowiedzieli o pracy strażaka. Wizyta strażaków dla przedszkolaków była dużą atrakcją, gdzie nauka została połączona z zabawą. Dzieci chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane pytania i aktywnie brały udział w pokazie m.in. chciały uciskać fantom, przymierzać hełm, kołnierz ortopedyczny. W nagrodę zostały poczęstowane soczkiem. Z OSP Czermin uczestniczyli w szkoleniu: Zofia Juszczak, Daria Jędraszak, Jonasz Cieślak, Dominik Kubiak.


POŻAR ALTANY
15 lutego 2026 – około godziny 01:50 zastęp gaśniczy został zadysponowany do pożaru budynku jednorodzinnego w miejscowości Żbiki. Z naszej OSP do akcji wyruszyło sześciu strażaków. Na miejscu okazało się, że płonie altana dostawiona do jednopiętrowego domu mieszkalnego oraz styropianowe ocieplenie budynku. W pierwszej fazie działań zapewniliśmy zasilanie wodne dla zastępu z PSP w Pleszewie. Jednocześnie dwóch ratowników, zabezpieczonych sprzętem ochrony dróg oddechowych przygotowało się do wejścia do środka budynku. Następnie spaloną konstrukcję i znajdujące się w niej materiały przerzucono i dokładnie dogaszono. Nasze działania trwały dwie godziny, a działaliśmy wspólnie ze strażakami z JRG PSP Pleszew, OSP Broniszewice i OSP Żbiki


NAGŁE ZATRZYMANIE KRĄŻENIA
7 lutego 2026 – około godziny 8:12 strażacy zostali zadysponowani do nagłego zatrzymania krążenia u jednego z mieszkańców wsi Żale. Działania zastępu polegały na wsparciu zespołu ratownictwa medycznego, podczas udzielania pomocy w stanie nagłego zagrożenia życia.

SZKOLENIE „KLUBU SENIORA”
4 lutego 2026 – w Sali Wiejskiej w Czerminie odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla „Klubu Seniora” w Czerminie. Podczas spotkania strażacy omówili pełną kolejność postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, zaprezentowali resuscytację krążeniowo – oddechową, ułożenie osoby nieprzytomnej w pozycji bocznej bezpiecznej oraz pokazali zasady użycia defibrylatora AED. Każdy z seniorów, który wyraził chęć, mógł samodzielnie spróbować uciskania klatki piersiowej na fantomie i sprawdzić skuteczność swojego działania. Nie zabrakło również pytań ze strony uczestników, którzy wykazali duże zainteresowanie pokazem.
Szkolenie poprowadzili: dh Jonasz Cieślak, dh Zofia Juszczak oraz dh Daria Jędraszak.


POŻAR BUDYNKU GOSPODARCZEGO
1 lutego 2026 – około godziny 9:45 JOT został zadysponowany do pożaru budynku gospodarczego w miejscowości Czermin. Działania strażaków polegały na ugaszeniu źródła pożaru oraz zapobiegnięciu rozprzestrzenienia się ognia na przyległe budynki. W prawie 4 – godzinnej akcji udział brały: 2 zastępy OSP Czermin, 2 zastępy OSP Broniszewice, JRG PSP Pleszew, policja.


SZKOLENIE WODNO – LODOWE
31 stycznia 2026 – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie zorganizowała na jeziorze gołuchowskim szkolenie z ratownictwa wodno – lodowego z elementami pierwszej pomocy.
W ćwiczeniach brały udział Ochotnicze Straże Pożarne z: Czermina, Broniszewic, Dobrzycy, Gołuchowa, Pleszewa, Wierzchów – Leszczycy oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Goluchowie.
Ćwiczenia zostały podzielone na kilka etapów, w których strażacy odbyli zajęcia teoretyczne i praktyczne:
- zajęcia z zachowania w suchym skafandrze w wodzie – pływanie i praca w zimnej wodzie,
- zajęcia z postępowania w hipotermii – procedury oraz praktyczne wykorzystanie suchych skafandrów,
- ćwiczenia praktyczne z ewakuacji osoby z wody,
- ćwiczenia praktyczne z saniami lodowymi – bezpieczne podejście, stabilizacja i transport poszkodowanego.
W szkoleniu udział brali z OSP Czermin: Natalia Grzegorek, Nikodem Kula, Krzysztof Kuźniacki, Jonasz Cieślak, Tobiasz Marciniak


ZABEZPIECZENIE POWIATU PLESZEWSKIEGO
27 stycznia 2026 – zastęp OSP w Czerminie został zadysponowany do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, aby zabezpieczać powiat pleszewski. W tym czasie strażacy z JRG PSP w Pleszewie i okolicznych OSP walczyli z pożarem w Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie.

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
25 stycznia 2026 – strażacy brali udział w 34 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w parku wodnym „Planty” w Pleszewie, gdzie zostało przygotowane stoisko w kręgielni aby uczyć pierwszej pomocy przedmedycznej przy nagłym zatrzymaniu krążenia – omówili jak postępować i jak zachowywać się w takiej sytuacji, pokazali AED – nauczyli jak korzystać ze sprzętu oraz dh Dominik Kubiak zabezpieczał bieg „Policz się z cukrzycą”.
Tegoroczny cel WOŚP to: diagnostyka i leczenie chorób przewodu pokarmowego u najmłodszych pacjentów pod hasłem: „Zdrowe brzuszki naszych dzieci”.


Z OSP Czermin w Finale WOŚP uczestniczyli: Martyna Trzebniak, Hanna Kostanowicz, Daria Jędraszak, Nikola Kula, Dominik Kubiak, Tobiasz Marciniak, Jonasz Cieślak.
POWIATOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ OSP
18 stycznia 2026 – w hali widowiskowo ‑ sportowej w Gołuchowie odbył się powiatowy halowy turniej piłki nożnej drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu pleszewskiego. Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie, Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Gołuchowie wraz z Samorządem Gminy Goluchów. Udział wzięło pięć drużyn OSP: Czermin, Gizałki, Gołuchów, Kowalew, Kuchary. Po bardzo zaciętej walce nasza drużyna zdobyła II miejsce.
Tabela końcowa przedstawia się następująco:
I miejsce – OSP Kuchary – 10 pkt (13:3),
II miejsce – OSP Czermin – 9 pkt (11:4),
III miejsce – OSP Gołuchów – 4 pkt (5:10),
IV miejsce – OSP Gizałki – 3 pkt (2:15),
V miejsce – OSP Kowalew – 2 pkt (5:8).
Skład drużyny OSP Czermin: Krzysztof Kuźniacki, Jonasz Cieślak, Maciej Dajczak, Marcin Ratajski, Bartosz Grzegorek, Krystian Kaganek, Tobiasz Marciniak, Dominik Kubiak, Kacper Wygralak.


OTWARCIE MIESZKANIA
13 stycznia 2026 – koło godziny 15:20 JOT został zadysponowany do otwarcia mieszkania w miejscowości Wieczyn. Wewnątrz budynku znajdowała się starsza kobieta, leżąca tuż obok drzwi, przytomna ale nie mogła samodzielnie wstać. Działania strażaków polegały na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Na miejsce zadysponowano OSP Czermin, JRG PSP Pleszew, policję oraz zespół ratownictwa medycznego.
WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO – WYBORCZE
11 stycznia 2026 – o godzinie 16:00 odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie na salce parafialnej według ustalonego porządku.
Przewodniczącym zebrania został druh Mariusz Glapa, a protokolantem druh Maciej Dajczak. W skład komisji uchwał i wniosków weszli: druhna Katarzyna Woźniak, druh Krystian Kaganek, druh Paweł Janiszewski.
Podczas zebrania przedstawiono sprawozdania z działalności stowarzyszenia za rok 2025, zatwierdzono sprawozdanie finansowe oraz przedstawiono plan działalności na rok 2026. Działalność jednostki została oceniona przez Komisję Rewizyjną, która wystąpiła z wnioskiem o udzielenie absolutorium. Absolutorium zostało udzielone jednogłośnie.
Podczas zebrania wybrano Zarząd na nową kadencję, która będzie obejmowała lata 2026 – 2031. Zgodnie ze statutem jednostki, wszystkie wybory odbywały się w sposób jawny.
ZARZĄD OSP CZERMIN:
Prezes – Zbigniew Serbiak
Wiceprezes, Naczelnik – Marcin Woźniak
Wiceprezes ds. MDP – Natalia Grzegorek
Skarbnik – Natalia Serbiak / Kronikarz MDP, administrator strony internetowej/
Sekretarz – Zofia Juszczak
Gospodarz – Krzysztof Kuźniacki
Członek Zarządu – Jonasz Cieślak
Członek Zarządu – Katarzyna Kaganek
KOMISJA REWIZYJNA:
Przewodniczący – Karol Sosnowski
Wiceprzewodniczący – Zdzisław Spychaj
Sekretarz – Tobiasz Marciniak
Osoby funkcyjne, niebędące członkami zarządu:
Kapelan OSP Czermin – Ksiądz Kanonik Marian Ostach
Kronikarz – Katarzyna Woźniak
Na przedstawiciela OSP w składzie osobowym Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP został wybrany:
dh Zbigniew Serbiak.
Delegatami na Zjazd Zwyczajny Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie, zostali:
dh Marcin Woźniak,
dh Natalia Serbiak,
dh Natalia Grzegorek.


KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK
11 stycznia 2026 – o godzinie 12:00 tuż po Mszy Świętej w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Dziękujemy Ks. Kapelanowi Marianowi Ostachowi za możliwość wystąpienia przed parafianami. Młodzież do występu przygotowała kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek wraz z opiekunem MDP Natalią Grzegorek.


STRAŻACKI KULIG
6 stycznia 2026 – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza uczestniczyła w strażackim kuligu, gdzie trasa wiodła przez ścieżki leśne. Kulig zakończył się ogniskiem z pieczoną kiełbaską oraz niespodzianką urodzinową dla opiekunki MDP Natalii Grzegorek, którą przygotowała młodzież.

ŚWIĘTO POWIATU PLESZEWSKIEGO
6 stycznia 2026 – obchodzono Święto Powiatu Pleszewskiego w 107 rocznicę ogłoszenia Niepodległości w Pleszewie i ustanowienia polskiej administracji po latach zaboru pruskiego.
Uroczysta Msza Święta odbyła się o godzinie 11:45 w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie w intencji Powiatu Pleszewskiego i jego mieszkańców. Nabożeństwo odprawił proboszcz parafii Ks. Kanonik Krzysztof Guziałek.
W Eucharystii uczestniczyły poczty sztandarowe w tym mi.in. sztandar Związku OSP RP Powiatu Pleszewskiego w skład którego wchodzili członkowie OSP Czermin: Zdzisław Spychaj, Tobiasz Marciniak, Jonasz Cieślak.


OTWARCIE DRZWI
5 stycznia 2026 – około godziny 9:15 strażacy zostali zadysponowani przez KP PSP do jednej z posesji na terenie gminy Czermin celem otwarcia drzwi i sprawdzenia domu w którym mieszkał mężczyzna.
Na miejsce zdarzenia zadysponowano OSP Czermin, zespół ratownictwa medycznego, policję, zastęp JRG PSP Pleszew. Po wejściu do środka mieszkania potwierdziły się przypuszczenia sąsiadów, którzy wezwali służby ratownicze i ratownicy medyczni stwierdzili zgon mężczyzny.





