2012

ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

27 grudnia – z okazji 94 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyło się zakończenie Wielkopolskich Obchodów Roku generała Stanisława Taczaka. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele św. Wawrzyńca w Mieszkowie, następnie główne uroczystości miały miejsce na mieszkowskim rynku, w których brali udział m. in. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, reprezentant Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka w Poznaniu druh Grzegorz Marszałek. Nie zabrakło również Pocztu MDP Czermin w składzie: Aleksandra Kaczmarek, Izabela Ratajczak, Karol Sosnowski oraz pocztu sztandarowego Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie, który reprezentowali członkowie naszej straży: Dariusz Kantorski, Ryszard Antoniewicz, Grzegorz Młynarz.

W tle Proporzec MDP Czermin. Foto: Urząd Miejski w Jarocinie.


ALARM W KOŚCIELE

26 grudnia – o godzinie 9:28 dyspozytor Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie zaalarmował do wyjazdu do Kościoła Parafialnego św. Jakuba Apostoła w Czerminie, gdzie załączyła się instalacja alarmowa. Przy dojechaniu na miejsce zastęp strażaków sprawdził Kościół – czy nie ma ognia i czy nie wydobywa się dym. Stwierdzono jednoznacznie, że alarm był fałszywy. Akcja trwała 1 godzinę i brało w niej udział pięciu strażaków.


WIGILIA

15 grudnia – na Sali Ośrodka Kultury w Czerminie odbyła się uroczysta Wigilia, której organizatorem były główne organizacje działające w naszej miejscowości: Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Kółko Rolnicze i Ośrodek Kultury. Przed uroczystym spotkaniem strażacy ubrali remizę strażacką oraz zapalone zostały znicze na obelisku, aby podkreślić pamięć o wszystkich działających strażakach w naszej miejscowości. Wigilię rozpoczęła Sołtys i zarazem Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Pani Maria Doczekalska, Prezes Kółka Rolniczego Pan Stanisław Sąsiadek, Kierownik Ośrodka Kultury Pani Renata Półtorak oraz Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej druh Zbigniew Serbiak. Następnie Ks Kapelan Marian Ostach rozpoczął poświęcenie opłatków wspólną modlitwą przed wieczerzą i odśpiewaniem kolęd. Zostały przygotowane Jasełka w wykonaniu Ośrodka Kultury oraz zaśpiewane kolędy i pastorałki przez zespoły sceniczno – wokalne „Ognista Drużyna” i „Iskierki”. Były wspólne życzenia przy choince, nie zabrakło również zaproszonych gości i władz naszej gminy.


 ANDRZEJKI

1 grudnia –  w Sali Ośrodka Kultury w Czerminie zostały zorganizowane Andrzejki dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, w imprezie uczestniczyli też starsi członkowie. Było oficjalne otwarcie przez Prezesa OSP, wspólna kolacja, kawa i przede wszystkim dobra zabawa. Wróżby andrzejkowe zostały przygotowane przez Radę Młodzieży. O północy zabawę skończono i wszyscy w dobrym nastroju wrócili do domu.


 POŻAR MARSZEW

1 grudnia -o godzinie 17:05 zaraz po przyjeździe z kursów operatorów, zastęp naszych strażaków został zadysponowany do Marszewa do pożaru w kotłowni w bloku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce okazało się, że zadymiona była piwnica i klatka schodowa w której znajdowały się cztery mieszkania. Działania polegały na ewakuacji osób poszkodowanych oraz udzieleniu pierwszej pomocy medycznej. Akcja trwała 2 h. Był to bardzo szybki wyjazd i zarazem chrzest bojowy dla strażaków, którzy zaledwie 3 godziny wcześniej zdali egzamin na kursie operatorów sprzętu i przebywając jeszcze w remizie czyścili samochód i sprzęt.


NOWI DOWÓDCY I OPERATORZY SPRZĘTU

1 grudnia – w Komendzie Powiatowej PSP w Pleszewie zakończył się kurs operatorów sprzętu Ochotniczych Straży Pożarnych a wcześniej 10 listopada kurs dowódców. Uprawnienia dowódcze zdobyli: Krystian Kaganek, Łukasz Świątek, Łukasz Górlaczyk. Natomiast uprawnienia obsługi sprzętu: Mateusz Dajczak, Mateusz Maliński, Łukasz Świątek, Krystian Kaganek, Łukasz Góralczyk. Gratulujemy.


 MANEWRY RATOWNICZE

24 listopada – w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie odbyły się Manewry Ratownicze w ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Powiatu Pleszewskiego. Udział wzięło 10 drużyn zarówno z Ochotniczej Straży Pożarnej jak i Państwowej Straży Pożarnej. Wśród nich był również nasz zastęp w składzie: Agata Kaczmarek, Łukasz Góralczyk, Mateusz Maliński, Łukasz Świątek a osobą towarzyszącą, która wykonywała zdjęcia była Aleksandra Kaczmarek. Manewry były przeprowadzone bardzo dobrze i zarazem nasz zespół zdobył kolejne doświadczenie, potrzebne do akcji ratowniczych. Ratownicy wykazali się wiedzą m.in. podczas zdarzenia w stolarni oraz wypadku masowego. Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu Pan Stanisław Piotrowski przeprowadził test z kodeksu ruchu drogowego oraz z zadania sprawnościowego na placu manewrowym.


 FESTIWAL PIOSENKI RELIGIJNEJ

23 listopada – w Sali Kina „Hel” w Pleszewie odbył się XI Festiwal Piosenki Religijnej. Z naszej OSP udział wzięły dwa zespoły sceniczno – wokalne „Ognista Drużyna” oraz „Iskierki”. W kategorii zespoły i grupy wokalne „Iskierki” zajęły I miejsce. Natomiast dla zespołu „Ognista Drużyna” był to kolejny dobry występ. Do przeglądu zespoły przygotowała Pani Kierownik Renata Ratajczyk.

W skład „iskierek” wchodzili: Wiktoria Orzechowska, Natalia Woźniak, Natalia Półtorak, Daria Walendowska, Mateusz Marciniak, Piotr Prais.

 Fotografia Dom Kultury w Pleszewie


 ZABEZPIECZENIE STUDZIENKI

16 listopada – o godzinie 17:10 nastąpił wyjazd zastępu do zabezpieczenia otworu studzienki kanalizacyjnej na drodze powiatowej w miejscowości Pieruchy. Przy dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się, że policja zabezpiecza miejsce w którym została skradziona pokrywa studzienki. Działania polegały na oznakowaniu otworu w jezdni. Czas trwania akcji 1h.


SZKOLENIE

14 listopada – w Zespole Szkół w Broniszewicach dla uczniów gimnazjum odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wykład na temat bezpieczeństwa w ramach projektu „Bezpieczna Szkoła, Bezpieczny Uczeń”. Wykład multimedialny przeprowadził Naczelnik Marcin Woźniak, zajęcia praktyczne z wykorzystaniem fantomów pomagała przeprowadzić druhna Katarzyna Kuźniacka oraz Angelika Wiśniewska. W szkoleniu brało udział 80 uczniów.


11 LISTOPADA

Co roku Proboszcz czermińskiej parafii Ks. Kanonik Marian Ostach i jednocześnie Kapelan OSP zaprasza parafian na Mszę Świętą z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym nabożeństwie corocznie uczestniczy Poczet Sztandarowy naszej OSP, który tradycyjnie udaje się na plebanie na rogale Marcińskie. Po odprawionej Eucharystii zapalono znicze na grobie pierwszego Starosty Pleszewskiego Artura Szenica oraz na Obelisku czermińskich strażaków, którzy włączyli się w Odzyskanie Niepodległości.

 Poczet Sztandarowy od lewej druh Ryszard Antoniewicz, druh Dariusz Kantorski, druh Krystian Kaganek. 


 WYPADEK DROGOWY GRAB

9 listopada – o godzinie 23:08 zastęp strażaków wyjechał do wypadku w miejscowości Grab, gdzie samochód na drodze wojewódzkiej wyleciał z jezdni. Akcja polegała na wyciągnięciu jednej osoby z samochodu, oświetleniu terenu oraz kierowaniu ruchem. Działania trwały 1 h.


 1 LISTOPADA

W tym dniu tradycyjnie przy Obelisku upamiętniającym pracę strażaków czermińskiej OSP, w imieniu wszystkich druhen i druhów Izabela Ratajczak oraz Patrycja Kaźmierczak złożyły kwiaty, wieniec wykonany przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą oraz zapaliły znicze. O godzinie 10:30 strażacy udali się na zabezpieczenie cmentarza wraz z kierowaniem ruchem, gdzie jak zawsze gromadzą się tłumy ludzi uczestniczących we Mszy Świętej.

Prezes OSP składa podziękowanie osobą zabezpieczającym cmentarz, młodzieży za złożenie i wykonanie wieńca oraz wszystkim strażakom, którzy zapalili indywidualnie znicz przy Obelisku.


 HALLOWEEN

31 października – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza wraz z opiekunem zorganizowała Halloween – święto duchów. Młodzi druhowie chodzili po domach przebrani za duchy i zbierali słodkości.


WYCIEK OLEJU – WYPADEK BIAŁOBŁOTY

22 października – syrena alarmowa wraz z powiadomieniami sms o godzinie 10:25 zaalarmowała do wyjazdu wycieku oleju na drodze wojewódzkiej Jarocin – Tuliszków, gdzie część jej przechodzi przez gminę Czermin w miejscowość Grab. Strażacy na odcinku od granicy powiatu pleszewskiego w miejscowości Sucha aż do gminy Gizałki utylizowali plamę środkiem Sorbent. W momencie gdy oczekiwali na dostarczenie środka z Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie, zostali zadysponowani przez dyspozytora do miejscowości Białobłoty, gdzie przy dojechaniu na miejsce okazało się, że udział w wypadku brały trzy samochody: bus oraz dwa tiry, które całkowicie zablokowały drogę. W wypadku jedna osoba zginęła a jedna w ciężkim stanie została przewieziona do pleszewskiego szpitala. Nasi strażacy zostali zawróceni do miejscowości Grab, gdzie dalej utylizowali plamę wylanego oleju. Na miejscu wypadku pozostały Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Gizałki, JRG Pleszew oraz zespoły Ratownictwa Medycznego z Pleszewa. Akcja trwała 3 h. Razem z Komendantem Gminnym w akacji brało udział 7 osób.


  ŚLUB

20 października – ślubował członek naszej straży druh Włodzimierz Michałowski z Sabiną Ciechocką. Związek małżeński został zawarty o godzinie 16:00 w Kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP w Czerwonaku koło Poznania. We Mszy Świętej na której nastąpiło zawarcie aktu małżeńskiego, uczestniczyła delegacja: Naczelnik Marcin Woźniak, Skarbnik Anna Cierniak oraz Sekretarz Natalia Serbiak. Nowożeńcom życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.


 RADA MŁODZIEŻY

19 października – na świetlicy strażackiej odbyło się zebranie młodzieży strażackiej, gdzie omówiono m.in. bieżącą działalność oraz program działalności do końca roku, wybrano Radę Młodzieży w składzie: Izabela Ratajczak, Aleksandra Kaczmarek, Natalia Półtorak, Karol Sosnowski, Patryk Markiewicz.


SZKOLENIE JOT

8 października – w Strzydzewie odbyło się dwugodzinne szkolenie trzech Jednostek Operacyjno – Technicznych: Czermin, Broniszewice i Strzydzew. Szkolenie prowadzone było przez Komendę Powiatową PSP w Pleszewie, które przeprowadził kapitan Waldemar Barański. Jednostka Operacyjno – Techniczna OSP Czermin reprezentowana była przez pięciu strażaków, którzy szkolili się m.in z aparatów ochrony dróg oddechowych, posługiwali się armaturą wodną oraz drabiną. Po zakończeniu szkolenia przy kawie omówiono zajęcia.


 MISTRZOSTWA RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

5 – 6 października – odbyły się V Mistrzostwa Wielkopolski w Ratownictwie Medycznym drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Państwowych Straży Pożarnych. 5 października startowały drużyny PSP, natomiast 6 października drużyny OSP. Nasz zespół, który przygotował Naczelnik Marcin Woźniak w składzie: Agata Kaczmarek, Krystian Kaganek, Łukasz Góralczyk, Łukasz Świątek po raz piąty zdobył Mistrzostwo Województwa Wielkopolskiego i tym razem był bezkonkurencyjny dla innych drużyn. Całej drużynie wraz z opiekunem podziękował i pogratulował tego wspaniałego osiągnięcia Prezes OSP Zbigniew Serbiak, który zaprosił zespół na wspólną kawę oraz deser do Kawiarni Muzealna w Parku Gołuchowskim. Drużyna otrzymała ogromny Puchar od Prezesa Oddziału Województwa Wielkopolskiego ZOSP RP w Poznaniu oraz nagrodę o wartości 2.500 zł w postaci czterech hełmów bojowych.


POŻAR  W KOTŁOWNI

3 października – o godzinie 3:56 zastęp strażaków wyjechał do pożaru kotłowni w miejscowości Żbiki. Przy dojechaniu na miejsce okazało się, że nastąpiło zapalenie elektrycznego ogrzewacza wody od zwarcia instalacji elektrycznej, które następnie spowodowało zapalenie się opału znajdującego się w kotłowni. W wyniku pożaru od tlenku węgla zginął pies. Akcja trwała 1 h.


OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRONIK

28 – 30 września – odbył się XIX Ogólnopolski Konkurs Kronik i XIX Konkurs na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania „Z dziejów OSP” w Opatowie woj. świętokrzyskie. Organizatorem był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Starosta Opatowski, Burmistrz Miasta i Gminy Opatów, Opatowski Ośrodek Kultury. Podczas trzydniowego pobytu uczestnicy Konkursu uczestniczyli w warsztatach szkoleniowych, które były prowadzone przez dr Rafała Dmowskiego i dh Zbigniewa Todorskiego z Komisji Historycznej Zarządu Głównego ZOSP RP. Została zorganizowana wycieczka w której zwiedzono Opatów, Ujazd oraz Sandomierz. W ostatni dzień kronikarze uczestniczyli w sesji popularnonaukowej oraz podsumowaniu konkursu. Zostały wręczone drobne pamiątki oraz dyplomy. Naszą OSP reprezentowała druhna Natalia Serbiak, której kronika została wyróżniona.


WYPADEK

26 września – około godziny 22:30  w miejscowości Czermin doszło do wypadku samochodu osobowego z TIR-em przewożącym żywe ptaki. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku, uszkodzone samochody oraz udzielili kierowcy samochodu osobowego pierwszej pomocy. Pasażerka samochodu osobowego oddaliła się z miejsca zdarzenia i została odszukana przez strażaków kilkanaście minut później. W akcji uczestniczył również zastęp PSP Pleszew, pogotowie ratunkowe oraz policja. Akcja trwała 3 godziny.


KOLIZJA

25 września – o godzinie 16:25 zastęp strażaków został zaalarmowany do miejscowości Pieruszyce, gdzie na drodze powiatowej samochód ciężarowy uderzył w autobus stojący na przystanku. Akcja polegała na utylizacji plam oleju, kierowaniu ruchem drogowym oraz zabezpieczeniu miejsca wypadku. Działania trwały ponad 3 godziny. Nikt nie odniósł obrażeń.


GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

23 września – odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Czermin w Wieczynie. Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie. W rozgrywkach udział brało siedem drużyn. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy i grały systemem „każdy z każdym”. Drużyna pod przewodnictwem druha Krystiana Kaganka w rozgrywkach finałowych wywalczyła III miejsce. Gratulujemy.


NAGRANIE DLA POLSKIEGO RADIA

19 września – przybyła do nas dziennikarka Radia Zachód pani Justyna Rapicka, która zrobiła wywiad odnoście działalności Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Przybycie jej związane było z zajęciem I miejsca w Polsce w konkursie „Najlepsi z Najlepszych” na wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej opiekuna. Do mikrofonu przemawiali członkowie MDP wraz z dowódcą drużyny Izabelą Ratajczak, opiekunem Marcinem Woźniakiem oraz Kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Renata Ratajczyk, Dyrektor Zespołu Szkół w Czerminie Krzysztof Orszulak, Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj, Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Z nagrania powstanie również słuchowisko radiowe, które będzie emitowane w programie pierwszym Polskiego Radia oraz zostanie zgłoszone do Konkursu Ogólnopolskiego „Strażacy ochotnicy – nie tylko gaszą”.


ROCZNICA NAWIEDZENIA OBRAZU 

13 września – przypadła rocznica Nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, gdzie strażacy jako pierwsi nieśli obraz oraz zabezpieczali obchody. W tym roku zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” w czasie Mszy Świętej oraz Apelu Jasnogórskiego wykonywał pieśni. Pokazywane również były slajdy z rocznicy, które obsługiwała druhna Anna Cierniak.


WIELKOPOLSKI PRZEGLĄD KRONIK

8 września – odbył się XIV Finał Wojewódzki XIX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik i XIX Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje „Z dziejów OSP” w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie. Był to ogromny zaszczyt dla naszej OSP, że mogła być gospodarzem tegorocznego konkursu. Zarząd oraz spora liczba członków straży włączyła się w organizację. Z naszej OSP do przeglądu zgłoszono dwie korniki druhny Katarzyny Woźniak oraz druhny Natalii Serbiak – która zakwalifikowała się na Finał Krajowy w Opatowie ( woj. świętokrzyskie).

Prezes Zbigniew Serbiak podczas otwarcia Przeglądu Kronik.

Zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” podczas występu. 


NIEBEZPIECZNY KOKON OS I SZERSZENI

8 września – o godzinie 19:02 sekcja strażaków wyjechała do Pieruch – usunięcia kokonu szerszeni i os. Kokon był dużych rozmiarów, znajdował się w budynku mieszkalnym, gdzie mieszkała starsza, schorowana kobieta.


RAJD ROWEROWY MŁODZIEŻOWYCH DRUŻYN POŻARNICZYCH 

1 września – Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie zorganizował VIII Rajd Rowerowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Pleszewskiego – Czermin 2012”. Współorganizatorami byli: Komenda Powiatowa Państwowej straży Pożarnej w Pleszewie, Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Wójt Gminy Czermin, Oddział Gminny ZOSP RP w Czerminie, Zespół Szkół w Czerminie, Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie, Dorota Henryk Kaczmarkowie. Wszyscy uczestnicy rajdu do godziny 11:00 wstawili się na terenie Gospodarstwa Uprawy Grzybów Doroty i Henryka Kaczmarków, gdzie oficjalnego otwarcia rajdu dokonał Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie Zbigniew Serbiak, po czym odbyła się prezentacja firmy oraz zwiedzanie produkcji. W dalszej kolejności młodzież udała się na boisko w Zespole Szkół w Czerminie, gdzie zostały przygotowane trzy konkurencje: piosenka rajdowa, strzelanie z wiatrówki oraz hydronetka – nalewanie wody do wiadra na czas. Nasz zespół zdobył puchar za zajęcie I miejsca w piosence rajdowej. W klasyfikacji generalnej po raz kolejny zwyciężyli i tym samym zajęli I miejsce.  

Skład drużyny: Tobiasz Marciniak, Brajan Sobczak, Patryk Markiewicz, Karol Sosnowski, Aleksandra Kaczmarek, Patrycja Kaźmierczak, Izabela Ratajczak, Wiktoria Orzechowska, Mateusz Marciniak, Kacper Półtorak, Sandra Sobczak, Agata Kaczmarek. Drużynę przygotował Naczelnik Marcin Woźniak.


ALARM ĆWICZEBNY OSP GMINY CZERMIN

29 sierpnia – o godzinie 19:15 do Stanowiska Kierowania w Pleszewie wpłynęło zgłoszenie o palącej się chlewni w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Mamotach. Natychmiast ogłoszono alarm w Gminie Czermin, gdzie zaalarmowano dziewięć Ochotniczych Straży Pożarnych. W ciągu 35 minut wstawiły się zastępy – jako pierwsza dotarła OSP Czermin, za nią przybyło sześć zastępów OSP. Nie wstawiły się dwie jednostki. Akcja polegała na ewakuacji zwierząt, gdzie strażacy z Krajowego Systemu weszli w aparatach ciśnieniowych, dostarczeniu wody do miejsca pożaru oraz obronie sąsiednich budynków m.in. stacji paliwowej, obory, warsztatu mechanicznego. Na szczęście były to tylko ćwiczenia – alarm ćwiczebny dla strażaków Ochotników z gminy Czermin. Całość akcji nadzorował Zastępca Komendanta PSP w Pleszewie st. bryg Mieczysław Kikowski oraz Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj. Po zakończeniu ćwiczeń oraz podsumowaniu Sołtys Mamot Pan Andrzej Ziętek zaprosił wszystkich strażaków do Wigwamu na grilla.


STADION NARODOWY

25 sierpnia – Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Pleszewie zorganizował wyjazd na Stadion Narodowy w Warszawie na którym odbył się Koncert Jubileuszowy z okazji 20 – lecia Państwowej Straży Pożarnej oraz XIII Zjazdu Krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Przybyli strażacy z całej Polski zarówno Ochotnicy jak i Zawodowi wraz z rodzinami, było ich kilka tysięcy. Koncert otworzył Wicepremier, Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP  Waldemar Pawlak wraz z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej bryg Wiesławem Leśniakiewiczem. Odbyło się dużo pokazów,wspólnych zabaw, występów artystycznych zarówno zespołów jak i Orkiestr Dętych. Wystąpiły gwiazdy Blue Cafe oraz legendarny zespół Budka Suflera wraz z Krzysztofem Cugowskim, Felicjanem Andrzejakiem i Izabelą Trojanowską. Z powiatu pleszewskiego pojechały 3 autokary w sumie 149 osób. Na wszystkich duże wrażenie zrobił stadion oraz jego konstrukcja. Z naszej OSP w obchodach wzięło udział 5 osób.

Uczestnicy wyjazdu wraz z Zbigniewem Sosnowskim – Posłem na Sejm RP, Członkiem Komisji do Spraw Wewnętrznych

Tłumy na Stadionie Narodowym 


TERMY ŚLESIŃSKIE

22 sierpnia – odbyła się wycieczka turystyczna młodzieży nad jezioro do Ślesina. Uczestniczyła w niej Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Czermina oraz Strzydzewa. Uczestnicy przepłynęli po jeziorze statkiem „Pawełek”, pływali rowerkami wodnymi, wspólnie opalali się i kąpali w jeziorze. W drodze powrotnej wjechali do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu, gdzie każdy skosztował cudownej wody. Wszyscy z uśmiechem i mnóstwem wrażeń wrócili do Czermina.

 Uczestnicy z kapitanem statku

Wspólna zabawa w jeziorze 


KOLIZJA DROGOWA

21 sierpnia – o godzinie 10:00 strażacy wyjechali do kolizji drogowej, która miała miejsce na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą gminną Skrzypnia – Wola Duchowna. Przyczyną kolizji było uderzenie busa w tył samochodu osobowego, który następnie dachował. Na szczęście kierowcy samochodów nie doznali żadnych obrażeń oprócz dużych strat w uszkodzeniach samochodów. Akcja polegała na: kierowaniu ruchem drogowym, utylizacji plam oleju, ściągnięciu samochodu na pobocze oraz posprzątaniu nawierzchni. Działania trwały 2h.


DOŻYNKI

15 sierpnia – w czermińskim parku odbyły się Dożynki Wiejskie, gdzie organizatorem było Koło Gospodyń Wiejskich w Czerminie. W czasie programu artystycznego zaprezentowały się nasze zespoły sceniczno – wokalne „Iskierki” oraz „Ognista Drużyna”. Soliści mimo złego nagłośnienia dali dobry występ.


WYCIECZKA DO KRAKOWA

11 sierpnia – Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Pleszewie zorganizował wycieczkę Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych do Krakowa. Uczestniczyła młodzież działająca bardzo aktywnie w strukturach organizacji, gdzie jednym z opiekunów i osobą wyróżnioną była druhna Anna Cierniak. Wyjazd mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych należał do bardzo udanych.  Zwiedzono m.in Wawel, Katedrę Wawelską, Rynek Starego Miasta, Kościół Mariacki z wejściem na więżę, gdzie wykonywany jest Hejnał Mariacki oraz rozmowa z hejnalistami.


POŻAR DOMU JEDNORODZINNEGO

W nocy z dnia 10 na 11 sierpnia – strażacy pracowali przy gaszeniu pożaru domu jednorodzinnego w Czerminie. Wyjazd nastąpił o godzinie 22:43, akcja zakończyła się o godzinie 3:00. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Akcja należała do bardzo trudnych, ponieważ palił się strop wraz z ociepleniem. Przy użyciu narzędzi specjalistycznych trzeba było wycinać otwory w blacho-dachówce. Następnie budynek został zabezpieczony przed deszczem plandeką. Wyjazd do akcji mimo późnej godziny nastąpił bardzo szybko. Jednocześnie z naszym zastępem przybył jeden zastęp JRG Pleszew. Następnie został zadysponowany podnośnik z PSP, który przybył dopiero po kilkunastu minutach. Pierwszy na miejscu akcji był pracownik pogotowia energetycznego, który odłączył dopływ prądu. Udział brała również policja.


POGRZEB DRUHA STANISŁAWA JACKOWSKIEGO

9 sierpnia – w swoim mieszkaniu zmarł zasłużony i długoletni druh Stanisław Jackowski. Pogrzeb odbył się 11 sierpnia w Kościele św. Jakuba Apostoła oraz cmentarzu parafialnym w Czerminie, gdzie został pożegnany przez Księdza Kapelana OSP Mariana Ostacha oraz strażaków.  Druh Stanisław wstąpił do OSP w 1953 roku, działał 59 lat. Przez 32 lata pełnił funkcje w Zarządzie m. in. 16 lat był sekretarzem oraz 5 lat Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Odznaczony: Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” w 1982 roku, Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” w 1986 roku, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” w 1992 roku. Cześć Jego Pamięci.


KOLIZJA

4 sierpnia – o godzinie 16:30 zastęp strażaków wyjechał do miejscowości Grab – Robaków, gdzie doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Bezpośrednią przyczyną kolizji to niepodporządkowanie się kierowcy jadącego z kierunku miejscowości Prusinów do znaku ustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Akcja trwała 1 h i polegała na kierowaniu ruchem, neutralizacji oleju oraz płynów rozlanych na jezdni wraz z jej udrożnieniem.


ODPUST PARAFIALNY

29 lipca – w naszej Parafii odbył się Odpust ku czci św. Jakuba Apostoła. Uczestniczyliśmy w obrzędach liturgicznych – obsłudze baldachimu oraz pocztu sztandarowego. Po mszy św. Ks. Kapelan Marian Ostach z okazji minionego już święta patrona kierowców św. Krzysztofa świecił pojazdy.


WYJAZD DO NIEMIEC W RAMACH PNWM

Od 26 – 29 lipca – dzieci i młodzież z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Gminy Czermin wyjechała do Niemiec gmina Steinhofel na wspólne czterodniowe  spotkanie, gdzie został zrealizowany program dzięki środkom finansowym z Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Gminy Czermin oraz przy współudziale jednostki centralnej ZG ZOSP RP w Warszawie. W wyjeździe uczestniczyło 13 osób. Z naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wyjechali Agata Kaczmarek, Mateusz Marciniak oraz Patryk Markiewicz. Opiekunami podczas wyjazdu byli: Zbigniew Serbiak i Marcin Woźniak. Młodzież zwiedziła m.in. OSP Beerfelde, Straż Pożarną w Poczdamie, uczestniczyła w Jubileuszu 80-lecia OSP Demnitz oraz była w Petersdorfie na torze saneczkowym. Wszyscy podkreślają zarówno ze strony polskiej i niemieckiej, że program był bardzo udany pod względem przygotowania oraz organizacji jak również ze strony ćwiczeń bojowych i z zaznajomienia ze sprzętem.

 Uczestnicy z Polski i Niemiec 

Zabawa Sikawką Konną 


ALARM W KOŚCIELE

24 lipca – o godzinie 17:57 strażacy wyjechali do Kościoła św. Jakuba Apostoła w Czerminie, gdzie czujki wykryły dym w Świątyni. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że powodem załączenia sygnalizacji był dym z kadzidła, który przygotowany był do celów liturgicznych w czasie Mszy Świętej. Akcja trwała 1 h.


POŻAR STODOŁY

23 lipca – o godzinie 16:08 syrena zaalarmowała strażaków celem wyjazdu do miejscowości Pardelak, gdzie paliła się stodoła. Sekcja strażacka została zawrócona w miejscowości Broniszewice i skierowana do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Powodem było opanowanie pożaru przez pobliższe jednostki OSP oraz JRG Pleszew. Strażacy zabezpieczali powiat pleszewski przez 2 h.


ROWEREM DO UJŚCIA PROSNY

21 lipca –  został zorganizowany Rajd Rowerowy do Ujścia rzeki Prosny. O godzinie 8:00 druhny i druhowie wyruszyli spod remizy strażackiej. Trasa wiodła przez Grab – Prusinów, gdzie po 11 km był pierwszy odpoczynek. Strażacy następnie zatrzymali się w Kretkowie i zwiedzili Kościół p.w. Wszystkich Świętych, który wzbudził wielki podziw pod względem czystości i otoczenia. Ostatni przystanek miał miejsce u Ujścia rzeki Prosny. Uczestnicy rajdu zapoznali się z historią, dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat rzeki Prosny m.in., że na 216,8 km kończy swój bieg a początek jej źródła jest w miejscowości Wolęcin. W drodze powrotnej druhny i druhowie zwiedzili Wiertnię, gdzie poszukiwana jest Nafta i Gaz. Bardzo ciekawą historię na temat zakładu opowiedział kierownik Andrzej Mróz. Strażacy przejechali 65 km. Prezes Zbigniew Serbiak podziękował za dyscyplinę i wspaniałą atmosferę podczas rajdu.


OSY W BUDYNKU GOSPODARCZYM

20 lipca – o godzinie 20:15 w miejscowości Skrzypnia w pomieszczeniu gospodarczym został zauważony kokon os, który zagrażał mieszkańcom posesji. Strażacy przy pomocy kombinezonów usunęli gniazdo. Akcja trwała 1 h.


SILNY PODMUCH WIATRU

19 lipca – o godzinie 18:46 zastęp strażaków wyjechał do miejscowości Grab – Robaków, gdzie pod silnym podmuchem wiatru i deszczu drzewo zatarasowało drogę. Przez około godzinę była zablokowana jezdnia przez którą nie mogły przejechać samochody oraz autobus liniowy. Akcja trwała 1 h.


OGNISKO

14 lipca – odbyło się ognisko na które przybyli członkowie straży uczestniczący w Oktawie Bożego Ciała oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza biorąca udział w zawodach sportowo – pożarniczych oraz zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”. Podczas ogniska Prezes Zbigniew Serbiak podziękował wszystkim za duży wkład pracy. Mimo niesprzyjającej pogody druhny i druhowie bawili się przy ognisku – grali w szachy i warcaby w świetlicy strażackiej oraz grali w piłkę na boisku. Przy ognisku omówiono również organizację czasu wolnego podczas wakacji dla młodzieży strażackiej.


WOJEWÓDZKIE ZAWODY CTIF

7 lipca – odbyły się III Wojewódzkie Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych wg. regulaminu CTIF w Lądku. Organizatorem zawodów był Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego im. gen Stanisława Taczaka oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Naszą straż reprezentowała drużyna kobieca w grupie „A” zdobywając III miejsce. Dziewczęta do zawodów przygotował Naczelnik Marcin Woźniak. Gratulujemy zdobycia wysokiego miejsca jednak trener oraz zawodniczki uważają, że ocena drużyny była niesprawiedliwa. Był to błąd sędziowski.

Skład drużyny: Anna Cierniak, Agata Kaczmarek, Aleksandra Kaczmarek, Jagoda Ratajska, Laura Sobczak, Izabela Ratajczak, Agnieszka Ratajczak, Patrycja Kaźmierczak, Katarzyna Kuźniacka.


KOKON OS

4 lipca – o godzinie 20:06 zastęp strażaków usuwał kokon os, który zagrażał bezpieczeństwu mieszkańcom domu jednorodzinnego w miejscowości Grab – Robaków. Akcja trwała 1 h. Podczas działania użyto miedzy innymi kombinezonów zabezpieczających strażaków przed owadami oraz drabiny.


GMINNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

1 lipca – Oddział Gminny ZOSP RP w Czerminie razem z Ochotniczą Strażą Pożarną w Łęgu zorganizował Turniej Piłki Siatkowej OSP Gminy Czermin. W rozgrywkach na boisku przy Zespole Szkół w Żegocinie wzięło udział pięć drużyn. Zespoły rywalizowały ze sobą w systemie „każdy z każdym”. Nasza drużyna zajęła II miejsce. Gratulujemy.


GNIAZDO OS

29 czerwca – o godzinie 16:10 zastęp strażaków wyjechał do Strzydzewa do usuwania gniazd owadów. Przy przyjeździe na miejsce okazało się, że jest to gniazdo os usytuowane na budynku mieszkalnym, które zagrażało bawiącym się dzieciom. Strażacy przy pomocy specjalnych kombinezonów oraz drabiny słupkowej usunęli gniazdo.


JUBILEUSZ 85 – LECIA OSP SKUŁY

23 czerwca –  zaprzyjaźniona Ochotnicza Straż Pożarna w Skułach woj. mazowieckie  obchodziła Jubileusz 85-lecia oraz 45-lecie powstania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W uroczystościach reprezentowali nas: Prezes Zbigniew Serbiak oraz Gospodarz Krystian Kaganek. W imieniu wszystkich strażaków na ręce Prezesa OSP Skuły Wacława Świdlickiego złożyli życzenia oraz wręczyli miniaturkę sikawki konnej.

Podczas zwiedzania Sali Tradycji


PRZEGLĄD PIOSENKI STRAŻACKIEJ

23 czerwca – podczas obchodów Dni Witkowa odbył się m.in. XIV Międzypowiatowy Przegląd Piosenki Strażackiej. Festiwal został podzielony na dwie kategorie: solistów i zespoły artystyczne oraz kluby seniora. Wszystkie występy oceniało jury oraz nie zabrakło licznej publiczności, która bardzo uważnie oglądała występy.

Zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”  w kategorii soliści i zespoły wokalne zajął I miejsce. Dziewczęta z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Witkowo Krzysztofa Szkudlarka oraz Prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gnieźnie i jednocześnie Prezydenta Miasta Gniezno Jacka Kowalskiego otrzymały pamiątkowy puchar oraz nagrody rzeczowe.

W przeglądzie wzięły udział: Katarzyna Kuźniacka, Izabela Ratajczak, Agnieszka Ratajczak, Aleksandra Kaczmarek, Sandra Sobczak. Dziewczęta do występu przygotowała pani Renata Ratajczyk. Opiekun: Naczelnik Marcin Woźniak.


WYPADEK W PIERUCHACH

16 czerwca – o godzinie 17:11 JOT wyjechał do wypadku drogowego w miejscowości Pieruchy, gdzie na drodze powiatowej kobieta kierująca samochodem najprawdopodobniej na skutek zajechania drogi przez motorowerzystę, wjechała do rowu. Akcja trwała 3 h i polegała na zabezpieczeniu drogi, udzieleniu pomocy poszkodowanej wraz z pomocą Pogotowia Ratunkowego i JRG Pleszew.


VOCALIADA

15 czerwca – w Gminnym Centrum Kultury w Dobrzycy odbył się V Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej VOCALIADA Dobrzyca`2012. W przeglądzie udział wzięło dwudziestu wokalistów w czterech kategoriach wiekowych. Naszą straż reprezentowała druhna Laura Sobczak zdobywając wyróżnienie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.


ULEWNY DESZCZ

W wyniku ulewnych deszczy, które przeszły przez Czermin oraz gminę Czermin strażacy wyjechali dwa razy do podtopionych budynków mieszkalnych. Pierwszy wyjazd miał miejsce dnia 13 czerwca o godzinie 8:45 do mieszkania nr 98, gdzie wypompowano wodę z piwnicy. Akcja trwała 1 h. 14 czerwca JOT został zadysponowany po raz drugi do wypompowania zalanej piwnicy w budynku  mieszkalnym nr 95. Akcja trwała 1 h.


ALARM PRZECIWPOŻAROWY

12 czerwca – o godzinie 17:45 strażacy wyjechali do Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerminie, gdzie po raz kolejny załączył się alarm przeciwpożarowy. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że załączenie alarmu wystąpiło z przyczyn technicznych. Akcja trwała 1h.


BOŻE CIAŁO

7 czerwca – sześciu strażaków zabezpieczało drogę oraz kierowało ruchem w czasie procesji Bożego Ciała, która przebiegała drogami Czermina. Podczas trwała Oktawy Bożego Ciała uczestniczył będzie Poczet Sztandarowy oraz strażacy będą nieśli Baldachim na zmianę z strażakami z OSP Kurcew.


WYPADEK

6 czerwca – o godzinie 23:36 strażacy wyjechali do wypadku drogowego w miejscowości Grab. Na miejscu okazało się, że rowerzysta wjechał na drodze wojewódzkiej pod samochód dostawczy. Strażacy oświetlili i zabezpieczyli teren oraz pomagali zespołom ratownictwa medycznego. Akcja trwała 4 godziny. W wyniku poniesionych obrażeń rowerzysta po kilku dniach zmarł w pleszewskim szpitalu.


ZARZĄD

6 czerwca – odbyło się II posiedzenie Zarządu w tym roku. W zebraniu również uczestniczyła opiekunka MDP Izabela Ratajczak oraz członek MDP Aleksandra Kaczmarek, która zdała sprawozdanie z wyjazdu do Niemiec. Omówiono bieżące sprawy dotyczące m.in. ubezpieczenia członków MDP i OSP, letniego wypoczynku dla młodzieży oraz podjęto osiem uchwał.


ZAWODY MDP CTIF

2 czerwca – w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pleszewie odbyły się Powiatowe Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych według CTIF.  Z Czermina udział wzięła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która wystawiła dwie drużyny: chłopięcą i dziewczęcą. Obydwie drużyny znalazły się na podium. Chłopcy zajęli II miejsce i zarazem otrzymali srebrne medale, dziewczęta zajęły III miejsce i zdobyły brązowe medale. Ponadto zespoły zdobyły hełmy MDP oraz apteczki pierwszej pomocy. Drużyny do zawodów przygotował Naczelnik Marcin Woźniak. Również nasi strażacy pomagali w organizacji zawodów: druh Albin Spychaj przygotował ciepły posiłek dla wszystkich uczestników, druhna Agata Kaczmarek była w komisji weryfikacyjnej, druhowie Krystian Kaganek i Łukasz Góralczyk przygotowali nagłośnienie.


PODZIĘKOWANIA NA SESJI RADY POWIATU

31 maja – na sesji Rady Powiatu w Starostwie Powiatowym w Pleszewie, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Mirosław Kuberka wraz z Starostą Pleszewskim Michałem Karalusem wręczyli na ręce Naczelnika Marcina Woźniaka oraz druhen Izabeli Ratajczak i Patrycji Kaźmierczak dyplom i upominki za zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Najlepsi z Najlepszych” na wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarnicza i jej opiekuna.


POKAZ DLA PRZEDSZKOLAKÓW

31 maja – o godzinie 18:00 strażacy dali pokaz swojej sprawności z okazji „Dnia Dziecka” w Przedszkolu w Czerminie. Dzieci były pełne wrażeń i z wielką chęcią zapoznały się ze sprzętem oraz samochodem strażackim.


ALARM SZKOLENIOWY

31 maja – funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie st. kpt. Waldemar Barański oraz st. asp. Piotr Jaroszewski w obecności Komendanta Gminnego ZOSP RP w Czerminie, przeprowadzili kontrolę z gotowości bojowej. Na alarm przybyło osiem druhen i druhów, gdzie ich zadaniem było sprawienie m.in drabiny oraz podanie prądów wodnych. Kontrola wypadła bardzo dobrze.


POKAZ RATOWNIKÓW

29 maja – w Zespole Szkół w Czerminie odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu, Porządku Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej, gdzie głównym tematem była: „Działalność ratowniczo – gaśnicza OSP na terenie gminy Czermin oraz zabezpieczenie stanu zagrożenia życia i mienia w czasie klęski żywiołowej”. Komisję prowadził Przewodniczący Stanisław Sąsiadek. Obecny był również Prezes OSP Czermin Zbigniew Serbiak, który zarazem jest Komendantem Gminnym ZOSP RP w Czerminie. Podczas spotkania omawiał działalność Straży Pożarnych na terenie gminy Czermin. W czasie Komisji dla uczniów gimnazjum odbył się instruktaż z udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Zajęcia prowadzili: Agata Kaczmarek, Krystian Kaganek oraz Łukasz Góralczyk.


MISTRZOSTWA W RATOWNICTWIE MEDYCZNYM 

18 – 20 maja – w Tumianach w województwie warmińsko – mazurskim odbyły się VI Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym w ramach KPP. Zespoły zmagały się w dzień jaki i w nocy wykonując czternaście zadań medycznych w tym dwa wypadki masowe z dwudziestoma pięcioma poszkodowanymi oraz zadanie sprawnościowe. Po trzech dniach rywalizacji drużyna zdobyła dwa I miejsca – w kategorii KPP oraz w generalnej klasyfikacji. Drugie miejsce zajęła Straż Miejska z Krakowa a trzecie Medyk Olsztyn. Nasi zawodnicy otrzymali również puchar przechodni w formie statuetki przedstawiającej Anioła obejmującego dziecko.

Skład Drużyny: Marcin Woźniak, Krystian Kaganek, Łukasz Świątek, Łukasz Góralczyk.


POBYT W NIEMCZECH

17 – 20 maja – druhna Aleksandra Kaczmarek wyjechała do Amberg w Niemczech na XI międzynarodowe spotkanie młodzieży oraz posiedzenie Komisji Młodzieży CTIF. W spotkaniu udział wzięła młodzież z trzynastu krajów Europy. Młodzi strażacy ochotnicy mogli wymienić się doświadczeniami między sobą, brali udział w sympozjach na których zostały przedstawione ciekawe referaty na temat: portali społecznościowych, przepisów prawnych obowiązujących opiekunów oraz narkotyków, alkoholu i seksualności.


DZIEŃ STRAŻAKA

4 maja – w naszej OSP odbyły się obchody z okazji Dnia Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się od apelu, gdzie poczet flagowy wciągnął flagę Związku OSP RP na maszt. Następnie delegacja młodzieży w składzie Sandra Sobczak, Natalia Półtorak, Brajan Sobczak złożyła wiązankę kwiatów oraz zapaliła znicze przy Obelisku. Została odprawiona msza św. w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie przez Księdza Kapelana Mariana Ostacha.  Po czym wszyscy strażacy oraz zaproszeni goście spotkali się koło remizy strażackiej, gdzie odbyła się dalsza część apelu. Głos zabrał Prezes OSP Zbigniew Serbiak oraz  zaproszeni goście, którzy złożyli życzenia wszystkim strażakom. Miłym akcentem było wręczenie kwiatów Mieczysławowi Kikowskiemu – zastępcy Komendanta PSP w Pleszewie, który został awansowany na starszego brygadiera. W uroczystości wzięli udział: Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie – st. bryg. Mieczysław Kikowski, Zastępca Wójta Gminy Czermin – Marietta Cierniak, Dyrektor Zespołu Szkół w Czerminie – Krzysztof Orszulak, Kierownik Ośrodka Kultury w Czerminie – Renata Półtorak, Kierownik Zespołu Sceniczno – Wokalnego „Ognista Drużyna” – Renata Ratajczyk.


POKAZ W PRZEDSZKOLU

30 kwietnia – Ochotnicza Straż Pożarna została zaproszona do przedszkola w Marszewie aby opowiedzieć przedszkolakom o pracy strażaka. Druhowie Łukasz Góralczyk i Łukasz Świątek wraz z Naczelnikiem Marcinem Woźniakiem  przygotowali dla najmłodszych pokaz z użyciem sprzętu pożarniczego. W dowód wdzięczności dzieci podarowały strażakom rysunek w antyramie wraz z podziękowaniami.


PODSUMOWANIE KONKURSU

„NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH”

20 kwietnia – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza wraz z opiekunem wyjechała do Warszawy  na spotkanie Finalistów Ogólnopolskiego Konkursu „Najlepsi z Najlepszych” na wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej opiekuna. Podsumowanie odbyło się w Teatrze Lalka w Pałacu Kultury i Nauki.  W wyjeździe towarzyszył Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej druh Dariusz Kantorski. Jednym z punktów spotkania był przygotowany  przepiękny spektakl „Sklep z zabawkami” w reżyserii Łukasza Kosa a zaraz po tym pokaz efektów teatralnych. Podczas ogłoszenia wyników nasza MDP została ogłoszona Najlepszą i tym samym zajęła I miejsce w Polsce. Drużynie wręczono wiele nagród w tym bon na 10.000 zł. Po podsumowaniu konkursu wszyscy zwiedzali najpiękniejsze miejsca Warszawy m.in. Grób Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, Kolumnę Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym, Rynek Starego Miasta, Katedrę Archidiecezji Warszawskiej. Do domu wszyscy wrócili z mnóstwem wrażeń i chęcią do dalszego działania w OSP.

Teatr Lalka podczas spektaklu. Fotografia:Tatar Lalka


POŻAR DRZEWA

19 kwietnia – o godzinie 20:45 zastęp strażaków został zadysponowany do płonącego drzewa w miejscowości Wieczyn. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że nieznany sprawca podpalił zarośla, które doprowadziły również do zapalenia się drzewa. Akcja polegała na podaniu jednego prądu wody z szybkiego natarcia oraz ugaszenia drzewa jak i zarośli. Akcja trwała 2h. W działaniu udział brali również strażacy z OSP Wieczyn.


ZARZĄD

10 kwietnia – odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu w tym roku. Na ośmiu członków Zarządu nie wstawiła się jedna osoba. Ponadto zaproszony był Przewodniczący Komisji Rewizyjnej druh Dariusz Kantorski, zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej druh Ryszard Antoniewicz oraz dowódca MDP druhna Izabela Ratajczak. Podczas zebrania omawiane były najważniejsze sprawy dotyczące: organizacji i rozliczenia XII Balu Strażackiego, organizacji imprez i udział w zawodach, środkach finansowych na bieżące utrzymanie w 2012 roku. Podjęto 9 uchwał najważniejsze z nich to: powołanie nowego składu Jednostki Operacyjno – Technicznej, zorganizowanie Wojewódzkiego Podsumowania Konkursu Kronik, podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu na najlepszą MDP w Polsce wraz z wyjazdem do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie,  powołanie druhny Izabeli Ratajczak na opiekuna Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.


WARTA PRZY GROBIE PAŃSKIM

W tym roku zgodnie z tradycją w Parafii św. Jakuba Apostoła w Czerminie Wartę Honorową przy Grobie Pańskim pełnili strażacy z Naszej OSP łącznie z  Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. Na terenie Parafii działają dwie Ochotnicze Straże Pożarne Czermin i Kurcew, które to na zmianę w latach pełnią tą zaszczytną służbę. W tegorocznej warcie łącznie z obsługą  procesji rezurekcyjnej o godzinie 6:00 udział brało w sumie dwudziestu strażaków.  Dowódcami byli: druh Marcin Woźniak i druh Dariusz Kantorski. Prezes OSP dziękuje za liczny udział, zaangażowanie członków straży a przede wszystkim za dyscyplinę i powagę. Swoje podziękowania skierował również Ksiądz Kapelan Marian Ostach, który zapewnił w przerwach ciepłe napoje i ciasto.


SZKOLENIE W PSP

2 kwietnia – strażacy brali udział w 3-godzinnym szkoleniu w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Szkolenie przeprowadził Zastępca Komendanta PSP w Pleszewie bryg Mieczysław Kikowski. Z naszej gminy udział również brały OSP Broniszewice oraz OSP Żegocin.


POŻAR LASU

28 marca – zastęp strażaków uczestniczył  w ćwiczeniach – pożar lasu pomiędzy Orliną Małą a Choczem. W akcji uczestniczyło dziewiętnaście zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych oraz sześć zastępów Państwowej Straży Pożarnej z powiatu pleszewskiego, słupeckiego i konińskiego. Ćwiczenia trwały pięć godzin. Zakończyły się podsumowaniem przy wspólnym posiłku.


PORZĄDKI WIELKANOCNE

26 marca – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza robiła porządki Wielkanocne w straży. Druhny i druhowie sprzątali świetlicę strażacką , biuro, kuchnię oraz cięli gałęzie i porządkowali teren  przy OSP.


I MIEJSCE MATEUSZA W OTWP

24 marca – w Zespole Szkół w Gołuchowie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Druh Mateusz Marciniak reprezentujący naszą OSP odniósł sukces zajmując I miejsce w grupie szkół podstawowych. Reprezentować będzie w swojej grupie powiat pleszewski oraz OSP Czermin na Turnieju wojewódzkim 28 kwietnia b.r. w Racocie powiat kościański.


DROGA KRZYŻOWA

20 marca – ulicami Czermina przeszła Droga Krzyżowa, która została odprawiona przez Ks. Mariana Ostacha.  Uczestniczyło w niej bardzo wielu mieszkańców naszej miejscowości. Działania strażaków polegały na niesieniu pochodni oraz zabezpieczeniu drogi.


„NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH”

19 marca Zarząd Główny ZOSP RP w Warszawie ogłosił wyniki III edycji Konkursu „Najlepsi z Najlepszych” na wzorową MDP i jej Opiekuna. Wśród 28 zgłoszonych prac dokumentujących działalność MDP z  województw: dolnośląskiego, kujawsko – pomorskiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego – za wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą uznano Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z OSP Czermin a opiekuna Marcina Woźniaka, tym samym zajęliśmy I miejsce w Polsce.

20 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się podsumowanie konkursu.


POŻAR W DOBRZYCY

19 marca – o godzinie 4:30 zastęp strażaków został zadysponowany do wyjazdu w miejscowości Dobrzyca, gdzie paliła się hala gospodarstwa zielarskiego „Agroplant”. Pożar objął znaczną część budynku – hale produkcyjne i magazyn suszu oraz zagrażał budynkowi administracyjnemu. W akcji udział wzięło 10 zastępów straży pożarnej.  Z naszej OSP uczestniczyło 5 strażaków.


POWIATOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

11 marca – na Hali Sportowej w Zespole Szkół w Białobłotach odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego. Naszą straż reprezentował  druh Bartosz Dajczak w kategorii junior zajął II miejsce. Gratulujemy.

Druh Bartosz Dajczak podczas rozgrywek.


GMINNY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

9 marca – odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” w Żegocinie. Organizatorem eliminacji był Oddział Gminny ZOSP RP w Czerminie przy współorganizacji Urzędu Gminy Czermin oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Żegocinie. Przewodniczącym jury był bryg Mieczysław Kikowski – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie.Nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych:

I grupa ( szkoły podstawowe)  – III miejsce Mateusz Marciniak

II grupa  ( szkoły gimnazjalne)  – VI miejsce Sandra Sobczak

Na zdjeciu pierwszy z prawej druh Mateusz Marciniak podczas eliminacji. 


8 MARCA

8 marca – w naszej OSP strażacy zorganizowali „Dzień Kobiet”. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w intencji kobiet działających w OSP, która została odprawiona przez Ks. Kapelana Mariana Ostacha. Po Eucharystii wszyscy udali się na Salkę Katechetyczną, gdzie w imieniu wszystkich strażaków Prezes Zbigniew Serbiak złożył życzenia druhnom. Członek Zarządu i jednocześnie Gospodarz OSP druh Krystian Kaganek wręczył każdej kobiecie po tulipanie, natomiast Naczelnik Marcin Woźniak rozlał szampana. Odpowiedzialną osobą za kuchnie był druh Albin Spychaj, gdzie przygotował słodkości.


WYPADEK

27 lutego – kilka minut przed godziną 8:00 zastęp strażaków został zadysponowany  do wypadku w miejscowości Grab. Po dojechaniu na miejsce zastano samochód terenowy leżący na boku kilka metrów od drogi wojewódzkiej. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli akumulatory, udzielili pomocy poszkodowanym oraz zabezpieczyli wyciek płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Jedna z osób poszkodowanych została zabrana do pleszewskiego szpitala. Akcja trwała 2 godziny.


GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

25 lutego – na sali w Broniszewicach został zorganizowany Gminny Turniej Tenisa Stołowego Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Czermin.  Organizatorem był Oddział Gminny ZOSP RP w Czerminie wraz z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi w Żbikach i Broniszewicach.  Otwarcia dokonali Prezes OSP Żbiki Zdzisław Woroniecki oraz Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie i zarazem Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj. Sędzią głównym zawodów był pan Maciej Janik. W turnieju wzięło udział 49 zawodników. Naszą OSP reprezentowało 6 druhów.

W grupie junior Bartosz Dajczak zajął I miejsce. W klasyfikacji drużynowej druhowie zajęli IV miejsce. Gratulujemy.


ALARM W KOŚCIELE

24 lutego – o godzinie 8:30  syrena zaalarmowała o wyjeździe do Kościoła św. Jakuba Apostoła w Czerminie, gdzie załączył się alarm przeciwpożarowy. Dyspozytor Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  po otrzymaniu telefonu od proboszcza parafii , że nie ma zagrożenia – odwołał akcję.


WALNE ZEBRANIE

19 lutego – o godzinie 17:00  odbyło się  Walne Zebranie sprawozdawcze z działalności za rok 2011. Zebranie rozpoczęło się według ustalonego porządku. Zostały przedstawione sprawozdania z działalności przez Prezesa, Naczelnika, Skarbnika, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej oraz przedstawiciela zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna”. Wręczono odznaczania: „Strażak Wzorowy”, Odznaka „Za Wysługę Lat”  oraz Odznaczenia MDP. Trzynastu młodych strażaków złożyło uroczystą przysięgę i wstąpiło w szeregi OSP. W zebraniu uczestniczyli zaproszeni goście: Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP i zrazem Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj, Zastępca Wójta Gminy Czermin Marietta Cierniak, Skarbnik Gminy Czermin Jarosław Kowalski, Radny Gminy Czermin Robert Kaźmierczak. Po zebraniu odbyła się wspólna kolacja oraz dyskoteka dla młodzieży.


BAL STRAŻACKI

18 lutego – odbył się XII Bal Strażacki zorganizowany przez Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Oficjalnego otwarcia dokonał Prezes Zbigniew Serbiak.  Podczas zabawy do tańca przygrywał zespół „VERTUS” oraz młodzieżowy zespól sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”. Wśród wielu zaproszonych gości na Bal również przybył Ks. Kapelan Marian Ostach oraz doktor Włodzimierz Michałowski – Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego Służby w Państwowej Straży Pożarnej województwa wielkopolskiego. Dochód zostanie przeznaczony na działalność straży.


 HAPPENING

9 lutego – w pleszewskim kinie Hel odbyła się akcja happening „Mam Haka na Raka” zorganizowanego przez grupę uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie na rzecz walki z rakiem jelita grubego. Strażacy z OSP Czermin dali pokaz z udzielania pierwszej pomocy: zatrzymania krążenia u dzieci i dorosłych, złamania kończyn dolnych oraz urazu brzucha. Pokaz przeprowadzili: Krystian Kaganek, Mateusz Dajczak, Łukasz Świątek, Łukasz Góralczyk, Mateusz Maliński.


POŻAR GRAB/ROBAKÓW

7 lutego – o godzinie 7:02 została uruchomiona syrena alarmowa przy strażnicy na którą przybyli strażacy z Jednostki Operacyjno – Technicznej. Po zgłoszeniu się dowódcy do stanowiska dyspozytora Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, alarm został odwołany. Powodem było ugaszenie pożaru tuneli foliowych przez właścicieli. Wcześniej to oni zaalarmowali o pożarze na ich posesji w miejscowości Grab/Robaków.


 XVI TARGI EDUKACYJNE

3 – 5 lutego – w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się XVI Targi Edukacyjne. Na stoisku „EKOFORUM” po raz pierwszy w historii prezentował się Związek OSP RP – Oddziału Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego im. Generała Stanisława Taczaka. W targach uczestniczyło 13 Ochotniczych Straży Pożarnych w tym nasza straż, która dała pokaz z udzielania pierwszej pomocy medycznej. Zainteresowanie na naszym stosiku było bardzo duże a strażacy przywieźli mnóstwo wrażeń. Na Targi wyjechali: Naczelnik Marcin Woźniak, druh Krystian Kaganek, druh Łukasz Świątek, druh Łukasz Góralczyk, druhny z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Patrycja Kaźmierczak i Izabela Ratajczak oraz Prezes Zbigniew Serbiak.


POŻAR W MARSZEWIE

1 lutego – o godzinie 20:15 Jednostka Operacyjno – Techniczna wyjechała do pożaru sadzy w kominie, który zapalił się w Przedszkolu w Marszewie. Ratownicy zabezpieczali komin oraz badali stężenie tlenku węgla miernikiem wielogazowym w pomieszczeniach. W pożarze uczestniczyła również Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza Pleszew. Akcja trwała 1 godzinę.


POŻAR W CZERMINIE

29 stycznia – o godzinie 18:36 Jednostka Operacyjno – Techniczna wyjechała do pożaru budynku mieszkalnego w Czerminie. Czas wyjazdu był bardzo szybki. Przy dojechaniu na miejsce, pożar jeszcze był w zarodku. Paliło się jedno pomieszczenie. Akcja polegała na podaniu jednego prądu wody i wyniesieniu spalonych mebli oraz przedmiotów. Na dodatek akcję utrudniała pogoda, ponieważ temperatura spadła do -12 stopni. Strażacy działali 3 godziny, gdzie udział wzięła również jednostka ratowniczo – gaśnicza JRG Pleszew.


XIII FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

15 stycznia – w Ośrodku Kultury w Żegocinie odbył się XIII Festiwal Kolęd i Pastorałek. Organizatorem był Ośrodek Kultury wraz z parafią p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żegocinie.

Nasza OSP odniosła w tym Festiwalu ogromny sukces:

W kategorii Gimnazjum i starsi:

I miejsce – zajęła Laura Sobczak śpiewając pastorałkę „Panie Ciebie nam trzeba”,

III miejsce – zajął zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” śpiewając pastorałkę „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi”.

W konkursie udział również wzięli :

duet Natalia Półtorak i Mateusz Marciniak – „Biały śnieg i Ty”,

duet Natalia Woźniak i Daria Walendowska  – „Przybieżeli do Betlejem”,

Sandra Sobczak –  „Świąteczne dni”,

zespól sceniczno – wokalny „Iskierki” śpiewając pastorałkę „Święta, ulubione święta”.

Nagrodzonym i zarazem uczestnikom Festiwalu – Gratulujemy. Pani kierownik zespołów Renacie Ratajczyk za przygotowanie bardzo dziękujemy.


SILNY WIATR

12 stycznia – o godzinie 21:53 strażacy wyjechali do miejscowości Wieczyn, gdzie brali udział w usuwaniu konarów drzew z drogi powiatowej Grab – Pleszew  oraz wyciągali samochód osobowy z przydrożnego rowu. Bezpośrednim powodem zdarzeń był silny porywisty wiatr z opadami deszczu. Akcja trwała 1 godzinę.


WYSTĘP „OGNISTEJ DRUŻYNY”

7 stycznia – w Poznańskiej Szkole Aspirantów odbyło się tradycyjne spotkanie strażaków z Wielkopolski.  O godzinie 10:00 obradował Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu, gdzie zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” na rozpoczęcie obrad odśpiewał Hymn Związku OSP RP. Po przekazaniu samochodów pożarniczych odbył się opłatek noworoczny, gdzie podczas niego uczestniczyli Wielkopolscy Komendanci Powiatowi oraz Prezesi Oddziałów Powiatowych. Swoją obecnością zaszczycili też Posłowie, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Sejmiku, Biskup, Komendant Wojewódzki Policji, Dowódca Garnizonu Wojskowego w Poznaniu oraz wielu innych znakomitych gości. W czasie tej uroczystości zespół „Ognista Drużyna” wykonał przepiękne Kolędy i Pastorałki.

Skład zespołu: Katarzyna Kuźniacka, Izabela Ratajczak, Agnieszka Ratajczak, Agata Kaczmarek, Aleksandra Kaczmarek.

W wyjeździe uczestniczyli również: Sebastian Kaźmierczak oraz Krystian Kaganek.

„Ognista Drużyna”  śpiewająca Hymn ZOSP RP przed rozpoczęciem obrad Zarządu.


POŻAR

1 stycznia – o godzinie 2:33 syrena alarmowa zaalarmowała do pierwszej akcji ratowniczej w 2012 roku. Był to wyjazd do miejscowości Pieruchy, gdzie zapaliła się piwnica od kotła C.O. Akcja trwała 1 godzinę w której uczestniczyło trzech strażaków.