2017


ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

27 grudnia 2017 – przypadała 99 rocznica Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w naszej straży została wywieszona Flaga,  zapalono znicze na Obelisku upamiętniającym pracę czermińskich strażaków oraz druh Jan Spychaj o godzinie 17:00 włączył  na 1 minutę syrenę alarmową.


PASTERKA

24 grudnia 2017 – półgodziny  przed Pasterką Bożonarodzeniową w Kościele p.w. Św. Jakuba Apostoła w Czerminie zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”   dał  koncert Kolęd i Pastorałek. Dziewczęta w składzie Katarzyna Kaganek, Agnieszka Ratajczak, Sandra Sobczak, Natalia Półtorak zaśpiewały kolędy i pastorałki tradycyjne oraz współczesne. Ks. Kapelan Marian Ostach podziękował druhnom za przepiękne wykonanie kolęd, które wprowadziło w nastrój świąteczny parafian przybyłych na pasterkę.


AKCJA RATUNKOWA

22 grudnia 2017 – o godzinie 17:51 zastęp strażaków z jednostki operacyjno – technicznej ruszył na pomoc karetce specjalistycznej, która ugrzęzła na polnej drodze dojazdowej do budynku mieszkalnego. Akcja polegała na wyciągnięciu pojazdu za pomocą łopat oraz wyciągarki. Działania trwały  2 godziny.


 SPOTKANIE OPŁATKOWE 

19 grudnia 2017 – o godzinie 19:00 w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Uroczystość otworzył Prezes OSP Zbigniew Serbiak, który powitał wszystkich obecnych strażaków wraz z zaproszonymi gośćmi do których skierował życzenia świąteczno – noworoczne i przedstawił w skrócie działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w roku 2017 oraz życzył druhnom i druhom wielu sukcesów w przyszłym roku. W dalszej części przemówili Wójt Gminy Czermin i zrazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Sławomir Spychaj. Ewangelię odczytała druhna Agnieszka Ratajczak, po czym wspólnie z Księdzem Kapelanem Marianem Ostachem została odmówiona modlitwa i zaśpiewana kolęda „Cicha Noc”.

Wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem i zasiedli do słodkiego poczęstunku, gdzie stoły syto zastawione zostały przez pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy pod kierownictwem pani Moniki Zysnarskiej – Smardz. Na sam koniec przepięknie kolędy zaśpiewał zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”. Ponadto w wigilii uczestniczyli: Kierownik Ośrodka Kultury w Czerminie Renata Półtorak , Radny Gminy Czermin Robert Kaźmierczak, Dyrektor Zespołu Szkół Krzysztof Orszulak.


KALENDARZE STRAŻACKIE

 13 grudnia 2017 – członkowie czynni oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zbierali datki na cele statutowe Ochotniczej Straży Pożarnej oraz rozwój Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, w zamian za to podarowali darczyńcom kalendarze strażackie. Wszystkim mieszkańcom miejscowości: Wola Duchowna, Skrzypnia, Psienie – Ostrów, Żale, Mamoty oraz Czermin, którzy wsparli działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie – DZIĘKUJEMY.


WARSZTATY KRONIKARSKIE

2 grudnia 2017 roku  – w sali Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerminie pow. pleszewski  w godzinach od 10:00 do 15:30 odbyły się warsztaty dla kronikarzy i kandydatów na kronikarzy Ochotniczych Straży Pożarnych i innych organizacji społecznych. Organizatorami spotkania byli: Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Pleszewie, Urząd Gminy Czermin, Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerminie, a gospodarzem Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie. Oficjalnego otwarcia warsztatów dokonali: Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie i jednocześnie Przewodniczący Komisji Historycznej działającej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie druh Jan Woldański oraz Sekretarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie i zarazem członek Zarządu Wojewódzkiego Klubu Kronikarza Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Wielkopolskiego  druhna Natalia Serbiak. Warsztaty poprowadzili Przewodniczący Bogdan Siwiński i Wiceprzewodnicząca Małgorzata Judasz z Wojewódzkiego Klubu Kronikarza Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Wielkopolskiego. Na warsztaty przybyło 19 uczestników, którzy reprezentowali: OSP Czermin, OSP Kowalew, OSP Chocz, OSP Dobrzyca, OSP Białobłoty, OSP Gołuchów, OSP Strzydzew, Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerminie, OSP Pietrzyków, OSP Wolica Kozia oraz OSP z województwa łódzkiego: OSP Chobanin, OSP Lubczyna, OSP Podzamcze – Wieruszów, OSP Pieczyska.

  Program rozpoczął się od przedstawienia uczestników warsztatów, po czym słuchacze dowiedzieli się m.in. o zasadach pisania kroniki, typach kronik, kto powinien zostać kronikarzem, konkursach kronikarskich, omówione zostały zapisy kronikarskie, a na sam koniec uczestnicy zostali podzieleni na grupy, gdzie musieli opisać relacje z aktualnego spotkania kronikarzy w Środowiskowym Domu Samopomocy. Uczestnicy warsztatów przywieźli i zaprezentowali swoje kroniki, opracowania i relacje Ochotniczych Straży Pożarnych, które w przerwach można było przeczytać i obejrzeć oraz kronikarze mieli możliwość wymienić się doświadczeniami.


 ZARZĄD

30 listopada  2017 –  o godzinie 18:00 odbyło się III posiedzenie Zarządu w Domu Pracy Twórczej w Gołuchowie.  Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podjęto 4  uchwały, omówiono sprawy bieżące OSP  m.in. powołanie nowego składu jednostki operacyjno – technicznej, zorganizowanie warsztatów dla kronikarzy, wigilii strażackiej oraz rozprowadzenia kalendarzy strażackich na rok 2018.  W zebraniu uczestniczyła również Komisja Rewizyjna na czele z przewodniczącym Dariuszem Kantorskim oraz Kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek i Opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej druhna Barbara Ratajczyk.


KONTROLA GOTOWOŚCI BOJOWEJ

24 listopada 2017 – o godzinie 09:55 został ogłoszony alarm przez stanowisko kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, celem sprawdzenia gotowości bojowej pojazdów oraz sprzętu. Kontroli dokonali: Zastępca Dowódcy JRG mł. kpt. mgr inż. Paweł Mimier i asp. sztab. Piotr Jaroszewski z Wydziału ds. Kontrolno – Rozpoznawczo – Technicznych.  Strażacy,  którzy wstawili się na alarm, otrzymali do wykonania  zadanie, które wypadło bardzo dobrze.


XIX LISTOPADOWY ZŁAZ NIEPODLEGŁOŚCIOWY

10- 12 listopada 2017 – odbył się XIX Listopadowy Złaz Niepodległościowy, który został zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Skułach, woj. mazowieckie. Pierwszego dnia 14 przybyłych drużyn na złaz dokonało prezentacji swojego patrolu poprzez przygotowanie skeczu lub piosenki, aby przedstawić swoją drużynę pozostałym uczestnikom. Po ogłoszeniu ciszy nocnej , gdzie młodzież poszła spać, około godziny 23:10, wszystkich obudził dźwięk syreny alarmowej … zaczęła się gra nocna. Drużyny połączono i wychodziły parami w trasę.  Na każdym punkcie, a było ich siedem, rywalizowały ze sobą  w przygotowanych zadaniach przez starszych strażaków. Następnego dnia już od godziny 8:00 młodzież wyszła na grę dzienną. Trasa liczyła 9 km, na której czekało do wykonania 6 zadań z: ratownictwa medycznego, zadania leśnicze, zadania sprawnościowe, rozwiązywanie łamigłówek oraz zadanie – polskie przysłowia i powiedzenia.

Po południu odbył się uroczysty apel przed remizą strażacką OSP Skuły. Uroczyście został wręczony proporzec dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Skułach, który został ufundowany przez Wójta Gminy Żabia Wola panią Halinę Wawruch. Następnie wszyscy przemaszerowali do Kościoła p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie odprawiono Mszę Św. za Ojczyznę.  W Domu Strażaka przygotowano uroczysty apel … Wieczorek Niepodległościowy. Po zakończeniu oficjalnej części zorganizowano dyskotekę dla młodzieży strażackiej. W niedzielę MDP zaczęły od sprzątania, a następnie podsumowano XIX Złaz Niepodległościowy. Nasza Młodzieżowa Drużyn Pożarnicza za udział otrzymała dyplom, plecaki oraz książki. Ponadto otrzymaliśmy od druha Wacława Świdlickiego – Prezesa Seniora OSP Skuły książkę „OSP Powiatu Grodziskiego”, za to, iż na złaz przybyliśmy najdalej ze wszystkich.

Uczestnicy Złazu Niepodległościowego: Natalia Łach, Julia Malinowska, Sandra Balcer, Patrycja Grzegorek, Klaudia Marchwiak, Jędrzej Pasek, Mateusz Lange.  Opiekun: Natalia Serbiak. Kierowca: Krzysztof Paprocki.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

12 listopada  2017 – odbyła się uroczystość Święta Niepodległości, zorganizowana przez Radę i Wójta Gminy Czermin w Wieczynie. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wieczynie, następnie uczniowie Zespołu Szkół w Żegocinie, przygotowali inscenizację pt.: „Droga do Wolności” oraz  złożyli wiązankę  i  zapalili znicze przy Obelisku znajdującym się tuz obok Kościoła. W uroczystości uczestniczyła Skarbnik Anna Cierniak.


11 LISTOPADA

11 listopada 2017 – o godzinie 11:00 w Kościele Parafialnym św. Jakuba Apostoła w Czerminie, proboszcz Naszej parafii i zarazem Kapelan OSP Ks. Kanonik Marian Ostach odprawił Mszę Świętą „Za Parafian i Ojczyznę”, w której uczestniczył poczet sztandarowy w składzie: Zdzisław Spychaj, Ryszard Antoniewicz, Eugeniusz Durski oraz poczet sztandarowy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurcewie. Po Eucharystii strażacy tradycyjnie udali się na Plebanie na rogale Marcińskie, a na Obelisku przed strażą zostały zapalone znicze.


WIDOWISKO W ŚDS

10 listopada 2017 – w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie zostało zorganizowane widowisko poetycko – muzyczne pt: „Śpiewajmy Tobie Ojczyzno” z okazji obchodów Święta Niepodległości, w wykonaniu pensjonariuszy Środowiskowego Domu Samopomocy. Z naszej OSP w uroczystości uczestniczył Ryszard Antoniewicz – Członek Zarządu.


PODZIĘKOWANIE

4 listopada 2017 – w sali Ośrodka Kultury w Czerminie o godzinie 18:00  odbyło się zebranie dla członków jednostki operacyjno – technicznej dotyczące utrzymania gotowości bojowej OSP. Następnie zostało przygotowane podziękowanie dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie za działalność w 2017 roku. Wszyscy zebrani członkowie OSP zjedli wspólnie kolacje.


1 LISTOPAD

1 listopada 2017 –  przed Obeliskiem upamiętniającym pracę wszystkich członków Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy odeszli  z szeregów na wieczną wartę złożono wiązankę kwiatów oraz zapalono znicze. Następnie druhowie udali się na cmentarz, gdzie zabezpieczali drogi dojazdowe oraz parking wraz z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurcewie. Prezes OSP Zbigniew Serbiak, składa podziękowania wszystkim członkom OSP w Czerminie, którzy zapalili znicze z własnej dobrej woli na obelisku oraz pani Katarzynie Sosnowskiej za wykonanie wiązanki kwiatów.


POŻAR STODOŁY 

30 października 2017 – o godzinie 5:00 strażacy z jednostki operacyjno – technicznej zostali zadysponowani do pożaru stodoły w miejscowości Wieczyn. Mimo mocnych podmuchów wiatru, dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji nie doszło do rozprzestrzenienia się pożaru. Najprawdopodobniej przyczyną powstania pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Działania trwały 2 godziny, w której udział również brały dwa zastępy z JRG KP PSP Pleszew oraz zastęp OSP Broniszewice.


ĆWICZENIA NA ZBIORNIKU WODNYM W ŻEGOCINIE

9 października  oraz 19 października 2017 – Komendant Gminny Związku OSP RP w Czerminie przeprowadził ćwiczenia przeciwpożarowe na zbiorniku wodnym (staw wiejski) w Żegocinie z zakresu pompowania i przetłaczania wody. Szkolenie miało za zadanie wypompowanie wody ze zbiornika celem jego oczyszczenia. Ćwiczenia trwały 7 godzin, w których udział wzięły wszystkie Ochotnicze Straże Pożarnej z terenu Gminy Czermin. Z naszego JOT-u udział wzięło 6 strażaków.


POŻEGNANIE NACZELNIKA MICHAŁA KRAWCA

17 października 2017 – w Kościele Rzymskokatolickim pw. Św. Floriana w Pleszewie odbyło się pożegnanie druha Michała Krawca. Po Mszy Świętej odprowadzono ciało na przykościelny cmentarz. Ś.P. Michał Krawiec był w latach 50-tych długoletnim Naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie, który doprowadził do wielu sukcesów jednostki oraz do pozyskania sprzętu ratującego ludzkie mienie i życie. W ostatniej drodze druha Michała towarzyszył poczet sztandarowy w składzie:  Ryszard Antoniewicz, Eugeniusz Durski, Jan Spychaj.

Cześć Jego Pamięci.


OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRONIK

14 – 15 października 2017 – odbyło się spotkanie laureatów Konkursów Historycznych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, którego organizatorem był Związek Ochotniczych Staży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Na Ogólnopolski konkurs kronik zakwalifikowały się kroniki druhen Katarzyny Woźniak i Natalii Serbiak. Druhny z przyczyn prywatnych nie mogły uczestniczyć w podsumowaniu konkursu.


WICHURA ORAZ POŻAR BUDYNKU JEDNORODZINNEGO

5 października 2017 – przeszły bardzo silne wiatry nad powiatem pleszewskim. W gminie Czermin odnotowano bardzo dużo zniszczeń m.in strażacy z JOT-u wyjechali do połamanych drzew, które blokowały przejazd drogi Czermin – Grab oraz Grab – Jarocin. Ponadto zastęp został zadysponowany do nadłamanych konarów drzew w miejscowościach: Pieruszyce, Strzydzew oraz Czermin. Akcje trwały od godziny 20:00 do godziny 3:00, w których udział brały dwa zastępy. 6 października 2017 – JOT został zadysponowany do palącego się poddasza budynku jednorodzinnego w miejscowości Czermin oraz do porządkowania  pozostałości po wichurze na drogach, akcje trwały od godziny 7.00 do 16:00.


WYPADEK

30 września 2017 – o godzinie 16:20 syrena alarmowa powiadomiła strażaków o wypadku  samochodu osobowego, który wypadł z drogi i uderzył w przydrożne drzewo na drodze Czermin – Marszew.  Na miejscu zdarzenia nie było kierowcy pojazdu. W akcji uczestniczył śmigłowiec policyjny, który poszukiwał osoby, która zbiegła z miejsca zdarzenia. Akcja trwała 3,5 godziny.


ALARM W KOŚCIELE

27 września 2017 – o godzinie 15:21 po raz drugi w tym miesiącu, nastąpił wyjazd do pożaru w Kościele Parafialnym w Czerminie. Na miejscu zdarzenia okazało się, że załączył się alarm przeciwpożarowy.  Udział w akcji  wzięło 3 strażaków.


POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO – POŻARNICZE

16 września 2017 – o godzinie 10:00 odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych na stadionie sportowym Spółki Sport Pleszew. Zawody otworzył Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie druh Zbigniew Serbiak. Naszą OSP reprezentowały dwie drużyny: żeńska w grupie „C” i męska w grupie „A”. Druhny i druhowie startowali w konkurencji „musztra”, gdzie obydwie drużyny zajęły I miejsca, zdobywając puchary oraz medale. W konkurencji ćwiczeń bojowych i sztafety pożarniczej drużyna żeńska zajęła II miejsce, drużyna męska zajęła III miejsce. Drużyny do zawodów sportowo – pożarniczych przygotował Naczelnik Marcin Woźniak. Zawody były eliminacjami do zawodów województwa wielkopolskiego w 2018 roku. Nasze obydwie drużyny broniły tytułu mistrza powiatu pleszewskiego, który zdobyły w 2015 roku. Mimo bardzo dobrego przygotowania nie zdołaliśmy obronić tytułu. Drużyny wystartowały na bardzo wysokim poziomie. Gratulujemy dobrego startu, zabrakło odrobiny szczęścia.

źródło: www.gazetapleszewska.pl

W zawodach stratowała drużyna żeńska w składzie, druhny: Anna Cierniak, Katarzyna Kaganek, Agata Kaczmarek, Patrycja Kaźmierczak, Izabela Szwedek, Magdalena Jędraszak, Wiktoria Orzechowska,Weronika Malinowska  oraz drużyna męska w składzie, druhowie: Marcin Woźniak, Maciej Dajczak, Łukasz Góralczyk, Adam Cegła, Dominik Kubiak, Tobiasz Marciniak, Kacper Półtorak, Brajan Sobczak, Patryk Hadrzyński.

źródło: www.gazetapleszewska.pl


OBCHODY SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

10 września 2017 – odbyły się uroczystości  inaugurujące obchody setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski pod Honorowym Patronatem JE Kardynała Kazimierza Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego. Organizatorem był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Partnerami byli: Centrum Opatrzności Bożej, Wilanów dzielnica m.st. Warszawy, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Podczas uroczystości odbyła się Msza Święta w Świątyni Opatrzności Bożej, po czym na schodach Świątyni Koncert  Orkiestr i Zespołów Wokalnych pt. ” Bogu na Chwałę, Ludziom na Pożytek”. Następnie ulicami Wilanowa odbyła się Parada Orkiestr i Zespołów, a na sam koniec występy Orkiestr i Zespołów na dziedzińcu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Na tę uroczystość zostali zaproszeni m.in. kronikarze z całej Polski, z Naszej OSP  uczestniczyła w koncercie druhna Natalia Serbiak.


ALARM W KOŚCIELE

6 września 2017 – o godzinie 16:57 nastąpił wyjazd do pożaru w Kościele Parafialnym w Czerminie. Przy dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się, że na szczęście włączył się alarm przeciwpożarowy. Powodem załączenia czujki był błąd w konserwacji urządzenia. Akcja trwała 1 godzinę, polegała na sprawdzeniu czujek. Udział w akcji brały również 2 zastępy JRG Pleszew.


POWIATOWY RAJD ROWEROWY MDP

2 września 2017 – odbył się XIII Rajd Rowerowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Pleszewskiego w Nowolipsku, gmina Chocz. Organizatorem był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie, a współorganizatorem: Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Komenda Powiatowa PSP w Pleszewie, Powiatowa Komenda Policji w Pleszewie, Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie, Burmistrz Miasta i Gminy Chocz, Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Choczu, Ochotnicze Straże Pożarne w Choczu, Kuźni- Pile, Józefowie, Niniewie, Kwileniu, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowolipsku, Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji „MONAR” w Nowolipsku, Strzelnica Sportowa „Jóźwiak” w Nowolipsku. Uczestnicy rajdu w godzinach od 11:00  do 11:30 musieli wstawić się na miejscu zbiórki – punkcie meldunkowym w miejscowości Kuźnia. Następnie młode druhny i druhowie zwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowolipsku, po czym wzięli udział w konkurencjach:  piosenka rajdowa – dozwolony tylko akompaniament instrumentowy, konkurencja pożarnicza, konkurencja sprawnościowa, konkurencja medyczna, konkurencja strzelecka.  Nasza drużyna w klasyfikacji generalnej zajęła II miejsce oraz dwa I miejsca w konkurencjach: piosenka rajdowa oraz konkurencja sprawnościowa, która była przygotowana przez Komendę Policji w Pleszewie. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza wygrała puchary, piłkę oraz dyplom.

W Powiatowym Rajdzie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wzięli udział: Natalia Łach, Patrycja Grzegorek, Julia Malinowska, Klaudia Marchwiak, Jędrzej Pasek, Tobiasz Marciniak, Dominik Kubiak, Natalia Serbiak, Anna Cierniak.


PODZIĘKOWANIE ZA NAGRANIE FILMU NA KONKURS ARiMR-u

PT. „BEZPIECZNA ZABAWA I PRACA NA WSI PODCZAS WAKACJI”


SPŁYW KAJAKOWY

15 sierpnia 2017 – został zorganizowany spływ kajakowy. Uczestnicy udali się do miejscowości Komorze Przybysławskie, gdzie omówiono zasady bezpieczeństwa oraz zachowania na wodzie. Następnie zostali przewiezieni do Lisewo, gdzie zwodowali kajaki.  Trasa spływu przebiegła zakątkiem rzeki Prosny w jej dolnym brzegu, po czym kajaki wpłynęły do rzeki Warty. Spływ skończył się po 4,5 h w miejscowości Pogorzelica, gdzie płynie prom górnolinowy do Nowej Wsi Podgórnej. Następnie odbył się grill w Wigwamie na terenie firmy organizującej spływ kajakowy. W spływie uczestniczyło 18 osób na czele z Wójtem Gminy Czermin.


DOŻYNKI WIEJSKIE

13 sierpnia 2017 – odbyły się Dożynki Wiejskie wsi Czermin. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej Mszy Świętej w Kościele św. Jakuba Apostoła w Czerminie, którą odprawił Ks. Kapelan Marian Ostach, gdzie poświęcono chleb i modlono się za rolników. Następnie odbył się obrzęd dożynkowy na placu w czermińskim parku. Naszą straż reprezentowała Wiceprezes OSP Katarzyna Woźniak.

źródło: www.czermin.wlkp.pl


DRZEWO TARASUJĄCE DROGĘ

10 sierpnia 2017 – o godzinie 5:20 syrena powiadomiła strażaków z jednostki operacyjno – technicznej do wyjazdu, gdzie wcześniej nad Naszą gminą przeszła burza z silnymi opadami deszczu i wiatrem. Strażacy na drodze Grab – Dobieszczyzna usunęli powalone drzewo, które blokowało przejazd. Akcja trwała 1h i przebiegała w bardzo trudnych warunkach.


POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

Od 31 lipca do 5 sierpnia 2017 – Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie zorganizowała spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej w ramach projektu Fundacji Rządów Niemiec i Polski ,,Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży”. W projekcie uczestniczyło trzydziestu młodych adeptów ochotniczego pożarnictwa z Niemieckiej Gminy Steinhofel, a dokładnie z miejscowości Beerfelde, po stronie polskiej brali udział członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Podczas tygodniowego pobytu wszyscy uczestniczyli w zajęciach plastycznych, sprawnościowych, pożarniczych, ekologicznych, z udzielania pierwszej pomocy, nauki pływania, były również zajęcia sportowe, nauka wspólnego śpiewania piosenek połączona z nauką języka polskiego i niemieckiego. Kolejne punkty realizacji tygodniowego spotkania to zwiedzanie Kopalni Soli Kłodawa, Parku Gołuchowskiego, wyjście edukacyjne do Wigwamu w Mamotach, gdzie gości powitał sołtys Andrzej Ziętek i zaprosił na wspólne grillowanie, pobyt nad jeziorem w Ślesinie, oraz pobyt w Pleszewie, w tym: prezentacja i zwiedzanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie.


W przedostatnim dniu, na stołówce szkolnej przy wspólnej kolacji odbyło się podsumowanie projektu wraz z prezentacją piosenek. Wszyscy podkreślili, że realizacja programu wraz z przygotowaniem była doskonała, wymieniono się upominkami i stwierdzono, że projekty w ramach PNWM należy kontynuować.

Za przebieg wymiany odpowiedzialny był Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Opiekunami podczas wymiany polsko – niemieckiej byli: Naczelnik Marcin Woźniak, Skarbnik Anna Cierniak, Sekretarz Natalia Serbiak. Tłumaczem była pani Kinga Reszel.Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji przedsięwzięcia; Zarządowi Głównemu ZOSP RP w Warszawie, Dyrektorowi Zespołu Szkół w Czerminie Panu Krzysztofowi Orszulakowi wraz z obsługą szkoły na czele z kucharkami oraz władzom Gminy Czermin.

W projekcie uczestniczyła ze strony polskiej Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, w składzie: Magdalena Jędraszak, Natalia Łach, Martyna Markiewicz, Aleksandra Wojtczak, Sandra Balcer, Patrycja Grzegorek, Klaudia Marchwiak, Mateusz Lange, Dominik Kubiak, Tobiasz Marciniak, Michał Andrzejewski.


POŻAR KRZEWÓW

30 lipca 2017 – o godzinie 16:50 strażacy zostali zadysponowani do palących się krzewów koło boiska „ORLIK” w Czerminie. Akcja polegała na podaniu jednego prądu wody w natarciu. Mimo szybkiej akcji druhów, spaliło się przy drodze około 10 metrów krzewów. Pożar powstał najprawdopodobniej od wybuchu petardy. W akcji również uczestniczył JRG Pleszew oraz policja.


ODPUST PARAFIALNY

30 lipca – o godzinie 12:00 w Naszej Parafii odbył się Odpust ku czci św. Jakuba Apostoła w Czerminie, patrona Parafii. Podczas procesji wokół Kościoła strażacy nieśli baldachim wraz z prowadzeniem księdza oraz uczestniczył poczet sztandarowy. Po mszy św. Ks. Kapelan Marian Ostach z okazji minionego święta patrona kierowców św. Krzysztofa świecił pojazdy. Mimo okresu wakacyjnego strażacy znaleźli czas i uczestniczyli we Mszy Odpustowej, w składzie: Zbigniew Serbiak, Dariusz Kantorski, Ryszard Antoniewicz, Eugeniusz Durski, Zdzisław Spychaj, Jan Spychaj, Karol Sosnowski, Natalia Serbiak, Norbert Kaganek.


GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

23 lipca 2017– na boisku sportowym w Pieruszycach odbył się Turniej Piłki Nożnej Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Czermin. Współorganizatorami rozgrywek byli: Oddział Gminny Związku OSP RP w Czerminie i Ochotnicza Straż Pożarna w Pieruszycach. Turniej cieszył się dużym powodzeniem, ponieważ z 9 OSP działających na terenie Gminy Czermin udział wzięło 6 drużyn.  Sędzią Głównym Turnieju był pan Maciej Janik.  Mecze rozegrane zostały w dwóch grupach, a następnie liderzy grup walczyli o podium. Nasza drużyna zajęła IV miejsce, otrzymała dyplom oraz piłkę. Ponadto w turnieju uczestniczyły drużyny piłkarskie z OSP:  Żegocin, Grab, Pieruszyce, Wieczyn i Strzydzew.

Skład drużyny: Adam Cegła, Adrian Jaskólski, Maciej Larek, Brajan Sobczak, Tobiasz Marciniak, Patryk Markiewicz, Bartosz Orzechowski, Kacper Półtorak, Marcin Ratajski, Dominik Kubiak.


 ZARZĄD

18 lipca 2017 – odbyło się II posiedzenie Zarządu, które rozpoczęło się o godzinie 20:20. Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podjęto 7 uchwał oraz omówiono sprawy bieżące  m.in. realizację programu polsko – niemieckiej wymiany młodzieży i udział w powiatowych zawodach sportowo – pożarniczych.  W zebraniu uczestniczyła również Komisja Rewizyjna na czele z przewodniczącym Dariuszem Kantorskim oraz Kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek.


WIELKOPOLSKI PRZEGLĄD KRONIK

15 lipca – odbył się XIX Wielkopolski Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Kronik oraz XXIV Konkurs na pamiętniki, wspomnienia i relacje „Z dziejów OSP” w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Borku Wielkopolskim. Przegląd Kronik został zorganizowany przez Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego im. gen. Stanisława Taczaka, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu, Starostę Gostyńskiego oraz Burmistrza Borku Wielkopolskiego. Zaproszonych gości oraz kronikarzy przywitał druh Grzegorz Marszałek  – Wiceprezes  Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa wielkopolskiego w Poznaniu, oficjalnego otwarcia Finału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Kronik dokonał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu Andrzej Małecki. Następnie druh Mateusz Kaszyński z OSP Brudzew, powiat turecki – przygotował i zaprezentował bardzo ciekawą prezentację pt. „Rola Kronikarza OSP w obliczu wyzwań stawianych przez media społecznościowe”. Po czym dokonano podsumowania Wielkopolskiego Konkursu Kronik, którego dokonała Wiceprzewodnicząca Wielkopolskiego Klubu Kronikarza OSP województwa wielkopolskiego druhna Małgorzata Judasz. Ponadto dla zaproszonych gości, kronikarek i kronikarzy przygotowano zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Pociesznej na Zdzieżu w Borku Wielkopolskim, Izby Tradycji Kolarstwa Zawodowego TEAM MRÓZ, zwiedzanie strażnicy OSP Borek Wlkp.

Z naszej OSP na przegląd zostały zgłoszone dwie kroniki: druhny Katarzyny Woźniak oraz druhny Natalii Serbiak, które otrzymały tytuł wzorowych kronik i tym samym zakwalifikowały się na etap krajowy Ogólnopolskiego Konkursu Kronik.

źródło: www.zosprp.poznan.pl


MIĘDZYWOJEWÓDZKIE ZAWODY SIKAWEK KONNYCH

9  lipca – odbyły się X Międzywojewódzkie Zawody Sikawek Konnych oraz Przenośnych w Straszewie, województwo kujawsko – pomorskie. Organizatorem zawodów była Ochotnicza Straż Pożarna w Straszewie, Oddział Związku Wojewódzkiego Związku OSP RP w Toruniu oraz Urząd Gminy Koneck. Drużyny żeńskie i męskie musiały wykonać ćwiczenie bojowe, które składało się z: sztafety pożarniczej oraz ćwiczenia bojowego z sikawką strażacką. Naszą OSP reprezentowała drużyna kobieca, która zajęła I miejsce zdobywając Puchar oraz dyplom. Z gminy Czermin w zawodach udział brała również drużyna męska z OSP w Łęgu, która zajęła III miejsce.

W zawodach udział wzięły: Katarzyna Kaganek, Izabela Szwedek,  Agata Kaczmarek, Magdalena Jędraszak, Wiktoria Orzechowska, Natalia Półtorak, Aleksandra Cegła.


90-LECIE OSP SKUŁY

25 czerwca – uczestniczyliśmy w obchodach 90 – lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Skułach, województwo mazowieckie. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką przed Domem Strażaka, skąd poczty sztandarowe, delegacje oraz zaproszeni goście przemaszerowali na Mszę Świętą w Kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Skułach. Podczas części oficjalnej wręczono jednostce OSP Skuły Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, odznaczenia, wyróżnienia oraz prezenty dla skulskich strażaków. Po oficjalnej części odbył się festyn „Strażacy Zapraszają”. W uroczystości uczestniczyła delegacja, w składzie: Sekretarz Natalia Serbiak, Opiekun MDP Barbara Ratajczyk, strażak Norbert Kaganek.


 FESTYNY RODZINNE

25 czerwca – od godziny 15:00 do godziny 19:00 strażacy uczestniczyli w pokazach: w Żbikach – zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich wraz z Sołectwem wsi Żbiki oraz w Skrzypni – zorganizowanym przez Sołtysa Wsi. W obydwóch miejscowościach w Festynach uczestniczyła liczna grupa mieszkańców i dzieci, gdzie wszyscy z zainteresowaniem oglądali demonstrację sprzętu przez strażaków. Ponadto zbudowano linię szybkiego natarcia, podano prąd wody z działka oraz druhowie zbudowali kurtynę wodną, która była dużą atrakcją dla dzieci.


FESTIWAL PIOSENKI STRAŻACKIEJ

23 czerwca o godzinie 19:00 w Parku Zdrojowym w Ciechocinku rozpoczął się XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Strażackiej – koncertem ” Witamy w Ciechocinku”, którego organizatorami byli: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Burmistrz Ciechocinka. 24 czerwca od godziny 10:00 zaprezentowało się 13 zespołów i 1 solista w tym Nasz zespół sceniczno – wokalny ” Ognista Drużyna”, w składzie: Katarzyna Kaganek, Daria Walendowska, Izabela Szwedek, Natalia Półtorak. O  godzinie 19:00 odbył się koncert finałowy „Polscy Strażacy” oraz wręczono wyróżnienia i upominki. Zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” otrzymał za występ dyplom oraz statuetkę z rąk Waldemara Pawlaka, Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie.

źródło: zosprp.pl


POŻAR MOTOCYKLA

18 czerwca – o godzinie 18:04 syrena alarmowa zawiadomiła strażaków z jednostki operacyjno -technicznej o pożarze w miejscowości Pieruszyce. Na miejscu zdarzenia okazało się, że zapalił się skuter w pobliżu obszaru leśnego. Pożar samodzielnie próbował ugasić właściciel motocyklu, lecz bezskutecznie.


GMINNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

18 czerwca –  został zorganizowany Gminny Turniej Piłki Siatkowej Ochotniczych Straży Pożarnych na boisku sportowym w Czerminie. Organizatorem był: Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RR w Czerminie wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Czerminie. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie turnieju był Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie druh Andrzej Nowaczyk, sędzią głównym był pan Maciej Janik. Udział w rozgrywkach wzięły drużyn z OSP: Czermin, Broniszewice, Grab, Wieczyn, Strzydzew oraz Żegocin. Nasza drużyna zajęła II miejsce, za udział w rozgrywkach otrzymała dyplom oraz piłkę.


ŚLUB

17 czerwca – ślubowała członkini Naszej straży druhna Izabela Ratajczak z Szymonem Szwedek. Związek małżeński został zawarty o godzinie 15:00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Jakuba Apostoła w Czerminie. W uroczystości weselnej uczestniczyła delegacja: członek Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski, druh Adrian Jaskólski, druh Szymon Maćkowiak.

Druhnie Izabeli i jej małżonkowi życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.


BOŻE CIAŁO

15 czerwca – podczas Oktawy Bożego Ciała tradycyjnie jak co roku nasi druhowie i druhny włączyli się czynnie uczestnictwo. Przez cały okres trwania Oktawy niesiony był sztandar OSP oraz na zmianę ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurcewie Baldachim. Ponadto strażacy z Czermina w dniu rozpoczęcia oraz zakończenia Oktawy zabezpieczali procesję, kierując ruchem drogowym. Prezes OSP dziękuje wszystkim druhnom i druhom, którzy aktywnie włączyli się w uczestnictwo, a szczególne podziękowania kieruje do druha Dariusza Kantorskiego oraz druha Ryszarda Antoniewicza, którzy byli odpowiedzialni za Oktawę Bożego Ciała.


GMINNE ZAWODY SPORTOWO – POŻARNICZE

4 czerwca – o godzinie 14.00 odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze na boisku sportowym w Strzydzewie. W zawodach wzięły udział w grupie „C” kobiet – 3 drużyny, w grupie „A” mężczyzn – 9 drużyn. Komisję Sędziowską powołał Komendant Powiatowy PSP w Pleszewie, a sędzią głównym zawodów był mł. kpt. Dariusz Juszczak – z Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie. Zawody rozegrano w trzech konkurencjach: ćwiczenia z musztry, sztafeta pożarnicza 7×50 m z przeszkodami, ćwiczenie bojowe.

Naszą OSP reprezentowały dwie drużyny, które zajęły następujące miejsca:

grupa „C” – kobiety zajęły II miejsce z czasem 129,49

grupa „A” mężczyźni zajęli II miejsce  z czasem 96,98

Obydwie drużyny będą uczestniczyć w Powiatowych Zawodach Sportowo – Pożarniczych w Pleszewie, ponieważ będą bronić I miejsc w Powiecie Pleszewskim.

Drużyna kobieca podczas ćwiczenia bojowego

Drużyna męska podczas wręczania nagród przez Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Sławomira Spychaja


MANEWRY

 3 czerwca – odbyły się na ternie gminy Gizałki warsztaty szkoleniowe dla Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu pleszewskiego, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Organizatorem warsztatów byli: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Pleszewie, Oddział Gminny Związku OSP RP w Gizałkach, Urząd Gminy Gizałki. W szkoleniu udział wzięło 7 jednostek OSP: Broniszewice, Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Kowalew, Pleszew, Wierzchy – Leszczyca. Strażacy musieli wykonać zadania: usunąć pochylone drzewo, udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy, prowadzić działania gaśnicze w pomieszczeniach zamkniętych i na otwartej przestrzeni. Z naszej OSP udział wzięła sześcio osobowa ekipa w składzie: Patryk Hadrzyński, Damian Durski, Karol Sosnowski, Łukasz Góralczyk, Szymon Maćkowiak, Adrian Jaskólski.

zdjęcie: UG Gizałki


WYPADEK DROGOWY

29 maja – o godzinie 00:30 nastąpił wyjazd do wypadku samochodowego w miejscowości Grab – Robaków, gmina Czermin.  Bus na zakręcie wypadł z drogi i wjechał w dukt leśny, ponieważ nie dostosował prędkości. Działania polegały na oświetleniu terenu i wyciągnięciu za pomocą wyciągarki samochodu.


WIELKOPOLSKI RAJD MŁODZIEŻOWYCH DRUŻYN POŻARNICZYCH

20 maja – odbył się XVIII Rajd Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych na trasie Wrąbczynek – Pyzdry w powiecie wrzesińskim. Trasa Rajdu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej liczyła około 12 km, a rozpoczęła się przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wrąbczynku. Organizatorami rajdu byli: Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe we Wrześni, Oddział Powiatowy Związku OSP RP we Wrześni,Oddział Gminny Związku OSP RP w Kołaczkowie, Oddział Miejsko – Gminny ZOSP RP w Pyzdrach, Urząd Miasta i Gminy Pyzdry, Urząd Gminy Kołączkowo, Stowarzyszenie Mieszkańców Kołaczkowa Reymont. Współorganizatorami byli: Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Pyzdrach, Ochotnicza Straż Pożarna w Kołaczkowie, Ochotnicza Straż Pożarna Białe Piątkowo. Młodzież na trasie rajdu musiała wykonać 11 zadań: Konkurencja wiedzy o książce Reymonta „Chłopi”, strzelanie z wiatrówki, test krajoznawczy, zadanie medyczne, konkurencja przyrodnicza, zadanie wiązania węzłów, tor przeszkód, rozwinięcie bojowe, konkurencja sportowa, konkurencja wiedzy o terenie gminy Pyzdr.

Na 27 sekcji MDP z 16 powiatów Wielkopolski, po wykonaniu wszystkich konkurencji i wstawieniu się na mecie Rajdu na Przystani Wioślarskiej nad Rzeką Wartą Nasz zespół zajął 11 miejsce. Drużyna MDP otrzymała  za udział nagrodę w postaci piłki nożnej, bidony oraz dyplom.

Skład drużyny: Magdalena Jędraszak, Tobiasz Marciniak, Natalia Łach, Aleksandra Wojtczak, Sandra Sobczak, Magdalena Aleksandrowicz, Klaudia Marchwiak, Jędrzej Pasek, Mateusz Lange. Opiekun Barbara Ratajczyk.


KOLIZJA DROGOWA
17 maja – o godzinie 18:41 zastęp strażaków został zadysponowany do kolizji drogowej na drodze powiatowej Pleszew – Czermin, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe. Do akcji zostały zadysponowane zastępy JRG Pleszew, zespól ratownictwa medycznego oraz policja. Akcja trwała 4 godziny, w której udział wzięło 5 strażaków.

GNIAZDO SZERSZENI
16 maja – o godzinie 18:04 strażacy z Jednostki Operacyjno – Technicznej zostali zadysponowani do gniazda szerszeni w miejscowości Strzydzew. Gniazdo znajdowało się w drzewie przy budynku mieszkalnym. Działania polegały na usunięciu gniazda oraz powiadomieniu właścicieli posesji o ścięciu drzewa, ponieważ zagrażało bezpieczeństwu. Akcja trwała 1 godzinę, w której udział po raz pierwszy brał lekki samochód operacyjno – techniczny.


WIELKOPOLSKIE OBCHODY DNIA STRAŻAKA
6 maja – odbył się Wielkopolski Dzień Strażaka w Krotoszynie. Organizatorami byli: Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie, Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krotoszynie, Burmistrz Krotoszyna.  Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w Kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła, którą odprawił Biskup Edward Janiak. Następnie odbyło się uroczyste przekazanie samochodów ratowniczo – gaśniczych przez Oddział Wojewódzki ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego  im. generała Stanisława Taczaka oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, z których to budżetu w 70% pochodziły środki finansowe na zakup samochodów.  W tym OSP Czermin przekazano lekki samochód ratowniczo – gaśniczy, który wcześniej został przekazany i włączony do pododdziału w Naszej OSP.  Kluczyki do samochodu odebrał druh Szymon Maćkowiak, w uroczystości również uczestniczyli: Adrian Jaskólski, Patryk Hadrzyński oraz Naczelnik Marcin Woźniak.
źródło: www.zosprpwlkp.pl
Przekazanych i poświęconych zostało 20 lekkich samochodów ratowniczo – gaśniczych oraz 21 średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych.

ŚWIĘTO FLORIANA 

29 kwietnia –został zorganizowany „Dzień Strażaka” połączony z przekazaniem lekkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego na podwoziu z napędem 4×2. Z tej okazji została wciągnięta na maszt Flaga Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przez poczet flagowy w składzie: druh Norbert Kaganek, druh Patryk Hadrzyński, druh Szymon Maćkowiak oraz została  złożona wiązanka kwiatów i zapalone znicze na Obelisku upamiętniający pracę czermińskich strażaków przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w składzie: Klaudia Marchwiak, Patrycja Grzegorek, Joanna Malinowska. Uroczyście złożono ślubowanie na sztandar przez dwanaście nowo przyjętych druhen i druhów w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie. Następnie druhny i druhowie oraz zaproszeni goście przemaszerowali do Kościoła św. Jakuba Apostoła w Czerminie. Podczas Eucharystii Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oraz członkowie czynni uczestniczyli w procesji z darami oraz wystawiono poczet sztandarowy w składzie: Ryszard Antoniewicz, Dariusz Kantorski, Eugeniusz Durski. W intencji strażaków Mszę Św. odprawił Ks. Kapelan Marian Ostach. Cześć oficjalna odbyła się przy Sali Wiejskiej w Skrzypni, gdzie Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie Zbigniew Serbiak złożył strażakom życzenia oraz wygłosił krótką prelekcję. Następnie Ks. Kapelan Marian Ostach poświęcił samochód ratowniczo -gaśniczy. Kluczyki oraz dowód rejestracyjny do samochodu ratowniczo – gaśniczego wręczył na ręce Zastępcy Naczelnika Krystiana Kaganka – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wraz z Sławomirem Spychajem Wójtem Gminy Czermin i zarazem Prezesem Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie.

Ponadto przyznano odznaczenia strażackie:

Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

-Ks. Kapelan Marian Ostach

Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

– Eugeniusz Durski, Mateusz Dajczak

Odznaka „Strażak Wzorowy”

-Agata Kaczmarek, Patryk Hadrzyński, Karol Sosnowski, Adrian Jaskólski, Krzysztof Kuźniacki

Odznaka „Za Wysługę Lat” X

– Izabela Ratajczak

Odznaka „Za Wysługę Lat” XV

– Katarzyna Woźniak, Natalia Serbiak, Krystian Kaganek, Norbert Kaganek, Mateusz Dajczak, Ks. Kapelan Marian Ostach

Odznaka Brązowa MDP

-Karolina Pawlak, Natalia Grzegorek, Klaudia Marchwiak, Zuzanna Malinowska, Joanna Malinowska, Wiktoria Pietrowska, Nicole Bestwina, Patrycja Grzegorek, Magdalena Aleksandrowicz, Maria Wasiewicz

Odznaka Srebrna MDP

– Magdalena Jędraszak
Odznaka Złota MDP
– Wiktoria Orzechowska, Brajan Sobczak, Natalia Sowińska, Weronika Malinowska, Tobiasz Marciniak, Marcin Ratajski, Kacper Półtorak, Patryk Markiewicz, Dominik Kubiak, Karol Maliński
Wręczono legitymacje strażackie dla nowo przyjętych druhen i druhów w skład Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej:
– Marta Jędraszak, Natalia Łach, Kinga Kowalska, Julia Malinowska, Martyna Marchwiak, Sandra Balcer, Dawid Półtorak, Maksymilian Kula, Nikodem Kula, Mateusz Lange, Jędrzej Pasek, Martyna Markiewicz.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, Przewodniczący Rady Powiatu Pleszewskiego Mirosław Kuberka, Wójt Gminy Czermin i  zarazem Prezes Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie Sławomir Spychaj, Skarbnik Gminy Czermin Jarosław Kowalski, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie bryg Robert Kaczmarek, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie Jan Woldański, Skarbnik Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie Hieronim Rybczyński, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie Stanisław Jankowski, Dyrektor Zespołu Szkół w Czerminie Krzysztof Orszulak, Prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Czermin, Radni Gminy Czermin, Sołtysi Wsi: Skrzypnia, Żale.


POŻAR KOTŁOWNI 

27 kwietnia – o godzinie 2:50 strażacy z JOT-u wyjechali do pożaru kotłowni w miejscowości Grab. Zanim strażacy dojechali na miejsce zdarzenia, mieszkańcy częściowo ugasili pożar. Działania strażaków polegały na: dogaszeniu pożaru, zabezpieczeniu przed dalszym powstaniem pożaru oraz sprawdzenie detektorem gazowym nieszczelności instalacji.


 MANEWRY „LAS -2017”
26 kwietnia –  odbyły się ćwiczenia przygotowane przez pleszewską Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej przy współpracy z Nadleśnictwem Taczanów. Podczas manewrów strażacy sprawdzali swoje umiejętności w walce z jednym z najniebezpieczniejszych pożarów – pożarem lasu. Strażacy musieli odnaleźć i opanować „ogień”, przygotować sobie miejsca czerpania wody, a przede wszystkim współpracować ze sobą i pozostałymi uczestnikami ćwiczeń – służbami leśnymi i policją. W ćwiczeniach udział brało piętnaście zastępów gaśniczych i ponad dziewięćdziesięciu strażaków z Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej,  wśród nich m. in. Nasi druhowie w składzie: Patryk Hadżyński, Adrian Jaskółki, Damian Durski, Karol Sosnowski, Szymon Maćkowiak i Maciej Dajczak.
Fot. KP PSP PLESZEW

Fot. KP PSP PLESZEW


 ZARZĄD

2 kwietnia – odbyło się I posiedzenie Zarządu, które rozpoczęło się o godzinie 19:15. Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podjęto 8 uchwał oraz omówiono sprawy bieżące  m.in organizację „Dnia Strażaka” połączony z przekazaniem samochodu ratowniczo – gaśniczego, powołanie nowego Opiekuna MDP druhny Barbary Ratajczyk oraz powołania nowego składu JOT-u, który będzie liczył 16 osób oraz 7 strażaków będzie posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdów ratowniczo – gaśniczych.  W zebraniu uczestniczyła również Komisja Rewizyjna oraz Kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna”.


POWIATOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

2 kwietnia – na sali Sportowej  Spółki „SPORT” Pleszew został zorganizowany Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Pleszewskiego. Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie, a gospodarzem Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Pleszewie przy współudziale Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalewie. Komisję sędziowską oraz przeprowadzenie zawodów zabezpieczył UKS  „ŻAKI „ w Taczanowie. Sędzią Głównym był pan Marek Biernat. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w czterech kategoriach wiekowych: kadet, junior, senior oraz senior starszy. Naszą OSP reprezentował druh Maciej Dajczak zdobywając II miejsce w kategorii „Senior”. W klasyfikacji drużynowej reprezentanci gminy Czermin zajęli I miejsce.


POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

1 kwietnia – w Zespole Szkół w Czerminie odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, który został zorganizowany przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie przy współorganizacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie oraz Zespołu Szkół w Czerminie.  Powiatowy Turniej OTWP został otwarty przez Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie Zbigniewa Serbiaka oraz Wójta Gminy Czermin i zarazem Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie Sławomira Spychaja. Przewodniczącym jury był bryg. mgr inż. Robert Kaczmarek – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie. W skład Komisji wchodzili: asp.sztab. Piotr Jaroszewski – przewodniczący komisji ds. młodzieży działającej przy Zarządzie Powiatowym ZOSP RP w Pleszewie, druh Marek Szulc, druh Jacek Dobrzyński, druhna Anna Cierniak, druhna Natalia Serbiak.

Naszą OSP reprezentowały 4 osoby. W I kategorii ( szkoła podstawowa) Natalia Łach i Aleksandra Wojtczak oraz w III kategorii (szkół ponadgimnazjalnych) Dominik Kubiak i Magdalena Jędraszak, która w swojej kategorii zajęła III miejsce. Gratulujemy.

Uczestnicy musieli rozwiązać test składający się z 32 pytań, pięć osób z najwyższą punktacją w części pisemnej, przechodziło do etapu ustnego, gdzie musiało odpowiedzieć na pięć pytań z zakresu ochrony przeciwpożarowej.


NIEPRZEJEZDNA DROGA

29 marca – o godzinie 14:51 strażacy z Jednostki Operacyjno-Technicznej OSP zostali powiadomieni o nieprzejezdnej drodze powiatowej na odcinku  Czermin – Marszew. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się, że na wysokości miejscowości Skrzypnia, duże konary drzew i gałęzi blokują prawidłowy przejazd drogą. Powodem pojawienia się zdarzenia, był bardzo silny i porywisty wiatr z gwałtownymi opadami deszczu który spowodował  przesunięcie z pobocza  składowanego drewna przez służbę drogową dokonującą wcześniej odkrzaczania przydrożnego rowu. Akcja trwała 45 minut, udział brało 5 strażaków.


„LABAFEST”

18 marca – o godzinie 19:00 w sali Ośrodka Kultury w Czerminie odbył się II Gminny Kabareton „LABAFEST”. Podczas sobotniego wieczoru wystąpili utalentowani mieszkańcy Czermina,Wieczyna, Strzydzewa, Grabiu, członkowie „Klubu Seniora” z Czermina oraz  Nasz zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna”, który zaprezentował piosenkę pt.” Pożar na tamce” Jarema Stępowskiego. Za udział dziewczęta otrzymały statuetkę. OSP Czermin reprezentowały druhny: Katarzyna Kuźniacka, Izabela Ratajczak, Sandra Sobczak, Agnieszka Ratajczak, Natalia Półtorak.


GMINNY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

11 marca – o godzinie 10:00 odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” w Szkole Podstawowej w Żegocinie. Organizatorem eliminacji był Oddział Gminny ZOSP RP w Czerminie przy współorganizacji Urzędu Gminy Czermin oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Żegocinie. Przewodniczącym jury był bryg. mgr inż. Robert Kaczmarek – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie. Odpowiedzialny za przebieg turnieju był druh Stanisław Jankowski – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Żegocinie.

Naszą OSP reprezentowały dwie osoby w kategorii I ( szkół podstawowych) dwie osoby w kategorii II (szkoły gimnazjalne) oraz trzy osoby w kategorii III (szkoły ponadgimnazjalne) zajmując poszczególne miejsca:

I kategoria ( szkoła podstawowa)

II miejsce – Aleksandra Wojtczak

III miejsce – Natalia Łach

III kategoria ( szkoły ponadgimnazjalne)

II miejsce – Magdalena Jędraszak

III miejsce – Dominik Kubiak

VI miejsce – Marcin Ratajski

Ponadto w eliminacjach wzięli udział w II kategorii ( szkół gimnazjalnych) Jeremiasz Łagodzki oraz Magdalena Przestacka.

Turniej był podzielony na dwie części. W pierwszej wszyscy uczestnicy musieli rozwiązać test, następnie z każdej kategorii pięć osób z najwyższą punktacją w części pisemnej, przechodziło do etapu ustnego, gdzie musiało odpowiedzieć na pięć pytań.


POSIEDZENIE KOMISJI

10 marca –  w Sali Posiedzeń Urzędu Gminy w Czerminie odbyła się Komisja Samorządu, Porządku Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej Rady Gminy Czermin. Na spotkanie komisji zaproszeni zostali Prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Czermin oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie st. bryg. Jacek Jarus. Podczas komisji omówiono stan bezpieczeństwa, współpracę między Samorządem, OSP oraz PSP, a także przedstawione zostały statystyki związane z zagrożeniami na terenie Gminy Czermin. Z naszej OSP w zastępstwie Prezesa udział wzięła Skarbnik Anna Cierniak. Na zakończenie podziękowano za współpracę  Komendantowi  Powiatowemu PSP w Pleszewie st. bryg. Jackowi Jarusowi, który odchodzi na emeryturę. W imieniu Samorządu Gminy Czermin oraz Ochotniczych Straży Pożarnych podziękowania złożyli Przewodnicząca Komisji Samorządu, Porządku Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej Rady Gminy Czermin Maria Rogowicz-Łukomska oraz Wójt Gminy Czermin i jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie Sławomir Spychaj.


DZIEŃ KOBIET

8 marca – został zorganizowany „Dzień Kobiet”. Uroczystość rozpoczęła się Nabożeństwem w Kościele św. Jakuba Apostoła w intencji druhen działających w OSP Czermin, które odprawił Ks. Kapelan Marian Ostach. Następnie uczestnicy uroczystości tradycyjnie udali się na Salę Katechetyczną, gdzie w imieniu strażaków życzenia złożył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Druh Adrian Jaskólski wręczył Druhną kwiaty Tulipany.  Wszyscy uczestnicy zasiedli do wspólnego stołu, gdzie przy kawie i torcie mówili o pracy i wniesionych zasługach czermińskich druhen.


WYPADEK

7 marca – syrena alarmowa zaalarmowała dwa razy strażaków JOT do wyjazdu – udzielenia pomocy w kolizji drogowej na drodze wojewódzkiej 443 na odcinku drogi Grab – Lubinia Mała. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że cysterna zjechała z drogi na pobocze i wjechała do przydrożnego rowu w lesie. Akcja polegała na zabezpieczeniu drogi oraz zabezpieczeniu wycieku paliwa. Działania trwały 6 h. Udział wzięło 5 ratowników.

111 112


WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE

26 lutego – o godzinie 16:00 odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze w Ośrodku Kultury w Czerminie. Zebranie rozpoczęło się według ustalonego porządku. Wprowadzono poczet sztandarowy w którego skład  wchodzili: Dariusz Kantorski, Zdzisław Spychaj, Eugeniusz Durski. Przewodniczącym zebrania został prezes OSP Zbigniew Serbiak, protokolantem druhna Sekretarz Natalia Serbiak. Wybrano Komisję Uchwał i Wniosków w składzie: przewodnicząca Katarzyna Woźniak, sekretarz Szymon Maćkowiak, członek Adrian Jaskólski. Podczas zebrania przedstawiono sprawozdania z działalności stowarzyszenia za rok 2016, które zreferowali: Prezes OSP Zbigniew Serbiak, Wiceprezes -Naczelnik Marcin Woźniak, Skarbnik Anna Cierniak, Sekretarz Natalia Serbiak, Kierownik zespołu sceniczno – wokalnego „Ognista Drużyna” Katarzyna Kaganek oraz Sekretarz Komisji Rewizyjnej Karol Sosnowski.

DSC_0104

Na Walne Zebranie przybyli zaproszeni goście: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie st. bryg. mgr inż. Jacek Jarus, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie druh Stanisław Jankowski, Skarbnik Gminy Czermin Jarosław Kowalski, Radny Gminy Czermin Robert Kaźmierczak, Radna Gminy Czermin i zarazem Sołtys Wsi Maria Doczekalska.

Ponadto podczas zebrania podziękowaliśmy za współpracę Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie st. bryg. mgr inż. Jackowi Jarusowi, który odchodzi na emeryturę. W imieniu druhów i druhen z OSP Czermin kwiaty oraz drobny upominek wręczyły druhny: Katarzyna Woźniak, Anna Cierniak i Natalia Serbiak.

DSC_0108


XVII BAL STRAŻACKI 

25 lutego – o godzinie 19:00 odbył się XVII Bal Strażacki, który został zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Czerminie. Oficjalnego otwarcia dokonał Prezes Zbigniew Serbiak. Podczas Balu bawiło się 80 osób, każdy został powitany przez Zastępce Naczelnika Krystiana Kaganka, który wręczył każdej parze szampana, a kobietą po kwiatku Tulipanie. Podczas zabawy do tańca przygrywał zespół „ORION” pod kierownictwem Jerzego Małeckiego oraz zespół sceniczno – wokalny „Ognista Drużyna” działający przy straży.

DSC_0860

Przeprowadzono loterię fantową, której główną nagrodą był rower, ufundowany przez Państwa Małgorzatę i Roberta Kaźmierczaków z Czermina. Ponadto jedne z głównych nagród zasponsorowali: Sklep Wielobranżowy Mariusz Reśliński z Czermina, Wójt Gminy Czermin oraz Roma i Szymon Półtorakowie z Czermina. Potrawy zostały przygotowane przez kucharkę panią Danutę Świątek. Zysk z Balu Strażackiego jest przeznaczony na działalność statutową organizacji, za co strażacy dziękują wszystkim darczyńcom i sponsorom. Sponsorzy otrzymają indywidualnie podziękowanie od OSP.

DSC_0887


PRZEKAZANIE SPRZĘTU

11 lutego  – w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kaliszu został przekazany sprzęt dla Ochotniczych Straży Pożarnych z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego – zestaw do usuwania szyb samochodowych. Ponadto odbyło się szkolenie, które prowadzili: Dyrektor WORD-u w Kaliszu Stanisław Piotrowski oraz Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa wielkopolskiego w Poznaniu Krzysztof Grabowski. Z naszej straży sprzęt odebrali Naczelnik Marcin Woźniak i Skarbnik Anna Cierniak.

16710637_1327495083992052_1912327423_o

16731754_1328880190520208_2068977296_o


GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

4 lutego  – Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Czerminie w Sali Widowiskowej w Broniszewicach zorganizował Turniej Tenisa Stołowego Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Czermin. Gospodarzem Turnieju była Ochotnicza Straż Pożarna w Wieczynie. Osobą odpowiedzialną z ramienia Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP był Wiceprezes Stanisław Jankowski. Sędzią głównym zawodów był pan Maciej Janik. Udział w rozgrywkach wzięło 8 drużyn OSP z Gminy Czermin. Turniej rozegrany został w 4 kategoriach wiekowych: kadet, junior, senior oraz senior starszy.

Z naszej OSP w rozgrywkach brali udział: Maciej Dajczak w kategorii senior i Bartosz Jaskólski w kategorii junior. Druh Maciej Dajczak zajął I miejsce w swojej kategorii i tym samym będzie jednym z reprezentantów Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czerminie na turnieju powiatowym tenisa stołowego, powiatu pleszewskiego.

SAMSUNG DIGIMAX A403


ĆWICZENIA RATOWNIKÓW

4 lutego  – odbyło się szkolenie dla strażaków z Jednostki Operacyjno – Technicznej na zbiorniku wodnym w „plantach” w Pleszewie. Szkolenie miało za zadanie m.in. przećwiczenie na zmarzniętym zbiorniku wodnym ratowanie tonących.

W ćwiczeniu wzięli udział druhowie: Adrian Jaskólski, Szymon Maćkowiak, Patryk Hadrzyński, Damian Durski, Karol Sosnowski.

_384943_3

zdjęcie: zpleszewa.pl


ODBIÓR LEKKIEGO SAMOCHODU RATOWNICZO – GAŚNICZEGO

1 lutego – w Częstochowie został przekazany lekki samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu z napędem 4×2 oraz zostało przeprowadzone szkolenie z zakresu obsługi sprzętu.

20170201_123750

Strażacy o godzinie 4:00 wyjechali po odbiór samochodu w składzie: Prezes OSP Zbigniew Serbiak, Skarbnik Anna Cierniak, Sekretarz Natalia Serbiak oraz druh Adrian Jaskólski. Do Czermina nowym samochodem przyjechali o godzinie 21:30, gdzie strażacy na czele z Naczelnikiem Marcinem Woźniakiem przywitali nowy samochód przy dźwięku syreny alarmowej, z szampanem i tortem.

20170201_160705


POŻAR SADZY

23 stycznia – o godzinie 23:05 syrena alarmowa zaalarmowała strażaków JOT do pożaru sadzy w budynku jednorodzinnym w miejscowości Czermin. Działania polegały na wygaszeniu pieca, ugaszeniu płomienia w kominie. Pożar sadzy w przewodzie kominowym ugaszono proszkiem. Udział w dwugodzinnej akcji brało 6 strażaków.


 ZARZĄD

5 stycznia – odbyło się IV posiedzenie Zarządu (zaległe za 2016 rok), które rozpoczęło się o godzinie 20:00. Posiedzeniu przewodniczył Prezes OSP Zbigniew Serbiak. Podjęto 6 uchwał oraz omówiono sprawy bieżące  m.in organizację XVII Balu Strażackiego OSP.  W zebraniu uczestniczyła również Komisja Rewizyjna na czele z przewodniczącym Dariuszem Kantorskim.